• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budują węzeł Karwiny, przeniosą kapliczkę

Patryk Szczerba
10 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (199)
Najnowszy artykuł na ten temat Kontrola CBA w Urzędzie Miasta Gdyni
  • Kapliczka św. Józefa, już bez figurki, czeka na przeniesienie.
  • Kapliczka św. Józefa, już bez figurki, czeka na przeniesienie.
  • Kapliczka św. Józefa, już bez figurki, czeka na przeniesienie.
  • Kapliczka św. Józefa, już bez figurki, czeka na przeniesienie.

Kapliczka św. Józefa, znajdująca się na pasie zieleni pomiędzy jezdniami ul. WielkopolskiejMapka w Gdyni, została zabezpieczona. Będzie przeniesiona w okolice skrzyżowania ze StarodworcowąMapka. Na razie ze środka do renowacji zabrano figurkę świętego.Zwracasz uwagę na przydrożne kapliczki?

Prace przy budowie węzła Karwiny nie idą zgodnie z planem. 11 maja mija termin umowny zakończenia inwestycji. Tymczasem udało się wykonać jedynie ok. 2/3 prac.

Urzędnicy tłumaczą, że prace wstrzymano, bo trzeba nanosić korekty w zaprojektowanych rozwiązaniach dotyczących podziemnej infrastruktury teletechnicznej w tym rejonie.Możliwe, że w najbliższych dniach prace przyspieszą. W ostatnim komunikacie urzędnicy informują, że Wielkopolska zostanie zwężona do 23 maja od ul. Korzennej do ul. Nałkowskiej.

Ul. Wielkopolska zwężona do 23 maja Ul. Wielkopolska zwężona do 23 maja

W trakcie oczekiwania w korku można było zwrócić uwagę na zabezpieczoną konstrukcję na skrzyżowaniu ulic Wielkopolskiej i Nałkowskiej. Okoliczni mieszkańcy wiedzą, przejeżdżający kierowcy pewnie mniej, że obiekt to kapliczka Św. Józefa, która - jak można przeczytać na blogu o historii Wielkiego Kacka - powstała ok. 1900 r.

Niefortunne miejsce dla kapliczki św. Józefa w GdyniW 1945 r. została zniszczona, ale od razu postanowiono ją odbudować. W 2000 r. została odnowiona. Sęk w tym, że od czasu powstania ul. Wielkopolskiej, czyli końca lat 70., jest w miejscu "przelotowym" także dla pieszych.

Stoi bowiem na pasie rozdzielającym dwie jezdnie. Do tego robotnicy budujący ul. Wielkopolską tak nasypali ziemię, że się obniżyła i była częściowo zakryta w gruncie. Dostęp do niej ułatwiało przejście dla pieszych nieopodal, ale mało kto podczas przechodzenia przez jezdnię tam się zatrzymywał.Kapliczka św. Józefa w Gdyni będzie przeniesionaBudowa węzła Karwiny okazała się okazją, by obiekt stamtąd zabrać i wyeksponować w innym miejscu. Zabrano ze środka figurkę, która przejdzie renowację, zaś kapliczka po przenosinach ma stanąć w okolicy skrzyżowania ze StarodworcowąMapka.- Planujemy tam zaaranżować miniskwer i wyeksponować kapliczkę, by mieli do niej dostęp wszyscy chętni - mówi Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.
Kapliczka ma być przenoszona w najbliższych dniach.

Przypomnijmy, że uchroniono ostatnio kapliczkę św. Rocha na Oksywiu. Na skrzyżowaniu ul. Dąbka i Bosmańskiej powstało rondo. W jego centralnym punkcie stanęła zabytkowa kapliczka św. Rocha.

Quiz Pomniki w Trójmieście Średni wynik 64%

Pomniki w Trójmieście

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (199)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane