Fakty i opinie

Budynek ABW wygląda coraz gorzej, ale nie ma szans na remont

artykuł historyczny
Budynek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku nie przechodził gruntownego remontu od wielu lat.
Budynek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku nie przechodził gruntownego remontu od wielu lat. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Ponad 100-letni obiekt przy ul. Okopowej 9 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku od lat czeka na odzyskanie blasku. W oczy kłuje przede wszystkim wygląd jego elewacji kontrastujący z sąsiednimi, wyremontowanymi budynkami. Odnowienie zabytku to koszt ok. 2 mln zł, jednak Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie stać na taki wydatek.Kto powinien zarządzać zabytkowymi budynkami?

prywatni inwestorzy, bo oni dbają o swoją własność 15%
miasto, bo jest gwarantem tego, że nikt ich nie zburzy 35%
państwo, bo dysponuje największym budżetem na remonty 50%
zakończona Łącznie głosów: 706
Budynek powstawał w latach 1902 - 1905 i przez 40 lat był siedzibą gdańskiej policji. Po wojnie, którą przetrwał praktycznie bez szwanku, został zajęty przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (UB). Potem obiekt skrywał tajemnice kolejnych służb specjalnych, m.in. Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych (do 1990 r.) i Urzędu Ochrony Państwa (lata 1990-2002). Obecnie urzędują w nim funkcjonariusze delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czytaj także: Najbardziej tajemniczy budynek Gdańska

Przez wszystkie te lata kolejni lokatorzy nie kwapili się z przywróceniem budynkowi dawnego blasku. Widać to chociażby po ceglanej elewacji, która jest brudna i mocno pociemniała. Ten widok razi jeszcze bardziej, gdy spojrzy się na odnowioną na przełomie XX i XXI wieku siedzibę Narodowego Banku Polskiego zobacz na mapie Gdańska. Gdy dodamy do tego, że ostatnich latach na tyłach ABW wyrósł budynek Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego zobacz na mapie Gdańska, renowację przeszła sąsiadująca z NBP zobacz na mapie Gdańska Brama Wyżynna oraz zlokalizowany również przy ul. Okopowej, tyle że po drugiej stronie węzła Unii Europejskiej zobacz na mapie Gdańska, budynek Komendy Wojewódzkiej Policji, to widok zaniedbanego obiektu robi się jeszcze bardziej przykry.

Czytaj także: Bankowy jubileusz

Czy jest zatem szansa, że w najbliższym czasie się to zmieni?

- W chwili obecnej nie jest planowany remont elewacji budynku Delegatury ABW w Gdańsku.
Jednocześnie informujemy, że w roku ubiegłym dokonywana była renowacja obejmująca usunięcie zwietrzałych i odpadających z elewacji tynków - usłyszeliśmy w biurze prasowym Agencji.

W temat odnowy zaangażowała się Małgorzata Chmiel, była radna miasta Gdańska, a obecnie posłanka PO, która zgłosiła interpelację w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów.

Oto fragment odpowiedzi ministra Mariusza Kamińskiego, Koordynatora Służb Specjalnych:

"W latach 2007-2015, mimo konieczności wyremontowania elewacji, zadanie to ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia - około 2 mln zł - nie zostało ujęte w planie finansowym ABW. Należy zauważyć, że wysokość środków finansowych w budżecie ABW z przeznaczeniem na zadania inwestycyjno-remontowe w ostatnich latach kształtowała się na poziomie ok. 9 mln zł. Jednak w bieżącym roku do planu finansowego ABW zostało wpisane zadanie "Przygotowanie dokumentacji projektowej oraz programu prac konserwatorskich dotyczących remontu zabytkowej siedziby Delegatury ABW w Gdańsku".

Opinie (147) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.