Fakty i opinie

stat

Budynek LOT-u idzie pod młotek

Zburzenie pawilonu LOT-u i zabudowa działki przy Wałach Jagiellońskich uczyniłyby z Targu Węglowego zamknięty plac.
Zburzenie pawilonu LOT-u i zabudowa działki przy Wałach Jagiellońskich uczyniłyby z Targu Węglowego zamknięty plac. fot. Sebastian Elijasz/KFP

Jest szansa na zmiany w obrębie Targu Węglowego. PLL LOT chce sprzedać budynek LOT oraz ziemię wokół niego zobacz na mapie Gdańska. Półtora roku temu mówiło się o tym, że LOT wymieni się z Gdańskiem na inną nieruchomość lub samodzielnie wyburzy budynek i postawi nowy.Budynek LOT-u powstał w 1961 roku. Był wtedy symbolem nowoczesnej architektury.
Budynek LOT-u powstał w 1961 roku. Był wtedy symbolem nowoczesnej architektury. fot. Zbigniew Kosycarz/KFP
LOT chce sprzedać prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonych w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie 2/4 oraz przy Targu Węglowym. Wprost oznacza to, że - o ile znajdą się chętni - pod młotek pójdzie budynek LOT-u o powierzchni 1480 m kw. oraz grunt wokół niego. Łącznie to dwie działki - 2830 m kw., niezabudowana w użytkowaniu do 2030 roku, a zabudowana do 2089 roku.

Zainteresowani podjęciem negocjacji mogą składać oferty na zakup nieruchomości do końca marca. Budynek może trafić do prywatnego inwestora.

To już druga próba sprzedaży tych nieruchomości. Gdy półtora roku temu PLL LOT zastanawiał się, co począć z nieruchomością, mówiło się o zamianie z miastem, które w rewanżu za teren przy Bramie Wyżynnej zaoferowałoby inną działkę. Celem transakcji miało być stworzenie zabudowy nawiązującej charakterem do historycznej architektury Głównego Miasta.

Czy budynek LOT-u powinien zostać zastąpiony inną zabudową?

tak, bardzo odstaje od otoczenia, czas go rozebrać

60%

po rozebraniu go powinna tam zostać pusta przestrzeń, plac

16%

nie, to jeden z symboli Gdańska, wszyscy się do niego przyzwyczaili

24%
- Rozmowy, jakie miasto prowadziło z zarządem PLL LOT, nie miały charakteru negocjacji. Po zmianie zarządu PLL LOT nowy zarząd spółki postanowił wystawić grunt na sprzedaż, do czego jako właściciel ma prawo - mówi Anna Dobrowolska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Obecnie miasto nie planuje nabycia tych nieruchomości.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu został uchwalony w 2005 roku. Przewiduje on pierzejową zabudowę ze stromymi dachami o wysokości od 22 do 26 m.

Co mogłoby powstać zamiast pawilonu należącego do LOT-u? Nie budujmy Danziger Hofu! - apeluje historyczny publicysta Trojmiasto.pl.

Z pomysłami na zabudowę terenu po pawilonie LOT-u nie powinniśmy się spieszyć. Wszystkim liczącym na szybką zabudowę tej działki polecamy lekturę artykułu pt. "Dni LOT-u policzone", który w Trojmiasto.pl pojawił się... 11 lat temu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (211)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.