• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Budynek komunalny się sypie. Remont za rok

Aleksandra Nietopiel
15 marca 2023, godz. 10:30 
Opinie (167)
ul. Podmiejska 9. Siatka, na niej gruz, a nad nią dziura w dachu. ul. Podmiejska 9. Siatka, na niej gruz, a nad nią dziura w dachu.

Gdyby nie siatka zabezpieczająca budynek komunalny na Oruni, to kto wie, czy któryś z przechodniów nie skończyłby z rozbitą głową albo nawet... lepiej nie mówić. Stara kamienica przy jednej z głównych ulic dzielnicy kruszy się i to dosłownie. Zarządca mówi o remoncie, ale ten zaplanowany jest dopiero na przyszły rok.Czy w twojej okolicy są budynki, których stan techniczny może zagrażać innym?

Starych, zaniedbanych budynków na Oruni nie brakuje, ale jeśli te zaczynają się rozpadać, pod znakiem zapytania staje bezpieczeństwo mieszkańców, przechodniów, a w niektórych przypadkach także i kierowców.

Portal mojaorunia.pl opisał sprawę kamienicy z ul. Podmiejskiej 9Mapka.

Obiekt zaczyna się rozpadać. Jego fragmenty spadają na specjalną, zabezpieczającą siatkę. Te drobniejsze lądują na chodniku.  

Niebezpiecznie dla przechodniówBudynek pod tym adresem jest zamieszkały, ale jego wygląd zdaje się wcale na to nie wskazywać. To, w jakim jest stanie, nagłośnił jeden z mieszkańców Oruni, z którym rozmawialiśmy.

 • ul. Podmiejska 9. Dziura w dachu jest coraz większa.
 • ul. Podmiejska 9. Gruz spada także na parapety okien.
 • ul. Podmiejska 9. Siatka, jak widać, spełnia swoje zadanie...


Baner do urzędników z żądaniem remontu- W tym budynku mieszkają ludzie, którzy mają pięknie wyremontowane mieszkania, ale co z tego, jak wlewa im się woda do domu. Ewidentnie widać, że dach jest dziurawy. Bardzo mnie to irytuje, że przechodząc obok, chodnikiem, nie wiem, czy powinienem mieć metalową parasolkę albo hełm. Ostatnio, gdy wiał silny wiatr, to z tej siatki spadały fragmenty gruzu. Jak się tego tynku tam nazbiera, to ta siatka może spaść razem z gruzem - mówi Tadeusz Błaszkowski, mieszkaniec Oruni.
Interwencje w sprawie budynku były zgłaszane przez mieszkańców i Radę Dzielnicy m.in. do Gdańskiego Centrum KontaktuGdańskich Nieruchomości.

Sprawa stanu budynku z Podmiejskiej była już zgłaszana do zarządcy nieruchomości. Sprawa stanu budynku z Podmiejskiej była już zgłaszana do zarządcy nieruchomości.

Będzie remont. Ale za rok i tylko dachuBudynek jest w zasobach Gdańskich Nieruchomości i czeka na remont dachu. Zabezpieczenie przed spadającymi fragmentami zostało wykonane w 2022 r.

 • ul. Podmiejska 9. Siatka tuż pod dziurą w dachu wygięła się pod ciężarem gruzu.
 • ul. Podmiejska 9. Chodnik pod siatką zabezpieczającą nie jest specjalnie szeroki.
 • ul. Podmiejska 9. Gruz spada także na parapety okien.


- Poleciliśmy już kompleksowe sprawdzenie i ewentualne naprawy zabezpieczenia, a także rozważenie możliwości zamontowania mniej przepuszczalnego materiału, a z uwagi na konieczność naprawy zabezpieczenia dachu, które uległo uszkodzeniu w trakcie porywistych wiatrów, zaplanowaliśmy także prace przy elewacji, które do czasu remontu zminimalizują kruszenie się i odpadanie tynku - przekazała rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości Aleksandra Strug.

Usługi remontowe w TrójmieścieJak przekazała rzeczniczka, w związku z koniecznością remontu nieruchomości trwają starania o włączenie budynku do programu ELENA, co umożliwi opracowanie kompleksowej dokumentacji technicznej i w przyszłości zaplanowanie dalszych prac remontowych dla tego obiektu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (167)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane