Baszta przy ul. Szerokiej , będąca elementem dawnej Bramy Szerokiej w Gdańsku przejdzie remont, na początku wnętrza, później też elewacji. Budynek znany dzisiaj głównie z tego, że mieści się tam kantor, ma ciekawą historię. Jest jedynym elementem XIV-wiecznej bramy obronnej, który przetrwał do teraz, a ponad 270 lat temu istniała tam winiarnia.
- Znałe(a)ś historię baszty przy ul. Szerokiej?
-
tak
8% -
nie
92%
- głosuj
- łącznie głosów: 1797
Pod koniec XIV wieku wzniesiono ceglany, piętrowy budynek bramny z jednym przejazdem. Tuż obok, od strony północnej, powstało pomieszczenie dla straży.
Wraz z rozwojem technik wojskowych, w tym artylerii, obiekt zaczął tracić na znaczeniu militarnym. W XVII wieku budynek bramny zaadaptowano na cele mieszkaniowe i handlowe.
Historyczne bramy Gdańska
Likwidacja zespołu Bramy Szerokiej nastąpiła w pierwszej połowie XIX wieku. W roku 1826 rozebrano bramę łączącą obie wieże przedbramia, a pięć lat później - bramę główną. W związku z pracami rozbiórkowymi w 1849 r. siedzibę firmy Feyerabend przeniesiono do kamieniczki przy Holzmarkt 83 (Targ Drzewny 8). Jako jedyna zachowała się przylegającą do Bramy Szerokiej prostokątna baszta.
Obecnie baszta należy do osoby prywatnej. Inwestor planuje ruszyć latem z remontem wnętrza budynku, co może zająć nawet ponad rok. W późniejszym terminie ma zostać odnowiona także elewacja, w tym również część ceglana.
Mieszkania w starych budynkach
GDAŃSK CENTRUM. 630 m2 ZIEMI z Klimatyczny domem i...
4 pokoje
630 m2
1 ha =10.000 m2 = działki przemysłowej w TRAPEZIE
0 pokoi
10105 m2
Przestronne mieszkanie w sercu Dolnego Wrzeszcza
3 pokoje
81 m2