Fakty i opinie

stat

Budżet obywatelski. Powstanie park bez głównego wejścia

W tym miejscu przy ul. Wita Stwosza miało powstać główne wejście do nowego parku. Urzędnicy wykreślili jednak ten element z inwestycji na obecnym etapie.
W tym miejscu przy ul. Wita Stwosza miało powstać główne wejście do nowego parku. Urzędnicy wykreślili jednak ten element z inwestycji na obecnym etapie. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Jeszcze tylko do końca poniedziałku można oddawać głosy w kolejnej edycji gdańskiego i sopockiego budżetu obywatelskiego. Nawet jednak zwycięskie projekty nie mają gwarancji realizacji w takim kształcie, w jakim zostały przegłosowane przez mieszkańców.Czy oddałeś(aś) już głos w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego?

tak, zaraz jak to było możliwe 39%
tak, dopiero niedawno 28%
nie, ale zamierzam jeszcze to zrobić 11%
nie, nie będę głosował(a) 22%
zakończona Łącznie głosów: 762
"Okazała Strzyża" to projekt, który w głosowaniu w 2016 r. zyskał największe poparcie wśród mieszkańców Strzyży. Oddano na niego aż 2916 głosów, podczas gdy kolejny projekt dzielnicowy zdobył ich zaledwie 361.

Zgodnie z założeniem, na fragmencie terenu po zlikwidowanym gospodarstwie ogrodniczym Okazzobacz na mapie Gdańska miał powstać niewielki park dla okolicznych mieszkańców. I powstanie, ale inny, niż chcieli tego mieszkańcy.

Andrzej Witkiewicz, wnioskodawca projektu oraz przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Strzyża wylicza, że z pierwotnego projektu zniknęły m.in.:

  • oświetlenie,

  • siłownia zewnętrzna,

  • oczko wodne (w trakcie projektowania zostało zastąpione fontanną),

  • instalacje wodno-kanalizacyjne,

  • system zraszaczy.

Jego zdaniem, jeśli te elementy, a w szczególności instalacje podziemne, powstaną później, spowoduje to zniszczenie nowej nawierzchni.

Wejście do parku będzie wykonane tylko od strony zaplecza budynku Wojska Polskiego 39 (po lewej).
Wejście do parku będzie wykonane tylko od strony zaplecza budynku Wojska Polskiego 39 (po lewej). fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Brak głównego wejścia i alejka do nieistniejącego osiedlaJednak największym zaskoczeniem dla autora projektu w BO okazała się rezygnacja z budowy głównej parkowej alejki, prowadzącej do ul. Wita Stwosza. Wejście do parku będzie możliwe jedynie od strony zaplecza budynku przy Wojska Polskiego 39 zobacz na mapie Gdańska oraz osiedla, które może w przyszłości powstać na pozostałym fragmencie terenu po Okazie. Na razie jednak nie ogłoszono nawet przetargu na sprzedaż tego terenu.

Czytaj też: Jakie osiedle powstanie na terenie po gospodarstwie ogrodniczym Okaz?

Urzędnicy tłumaczą: zabrakło pieniędzy na całość inwestycjiZdaniem miejskich urzędników cięcia w projekcie były niezbędne, ponieważ przewidziana pierwotnie kwota na inwestycję (176 tys. zł) okazała się niewystarczająca.

- Koszt realizacji całego zakresu opracowanej dokumentacji znacznie przekracza kwotę przeznaczoną na zadanie w BO, dlatego też do przetargu został wskazany tylko pierwszy etap inwestycji. W pierwszej kolejności wykonane zostaną alejki, nasadzenia, ogrodzenie, tunel z gałązek wierzbowych, głazy, kopce, labirynt z żywopłotu, ławki i śmietniki oraz plac zabaw - tłumaczy Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Teren, gdzie ma powstać nowy park. Na pozostałej części dawnego gospodarstwa ogrodniczego Okaz na Strzyży powstanie osiedle mieszkaniowe.
Teren, gdzie ma powstać nowy park. Na pozostałej części dawnego gospodarstwa ogrodniczego Okaz na Strzyży powstanie osiedle mieszkaniowe. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Autor projektu: można było zaoszczędzić na placu zabawAndrzej Witkiewicz wolałby, by w ramach oszczędności zrezygnować z placu zabaw realizowanego z pieniędzy BO zamiast z dojścia od strony ul. Wita Stwosza.

- Wielokrotnie w czasie spotkań w DRMG informowaliśmy, że o fundusze na urządzenie placu zabaw i siłownię zewnętrzną możemy aplikować do corocznego konkursu na małe place zabaw. Dodatkowo, w zakresie, który nam przedstawiono wiosną, w pierwszej kolejności miały być wykonane tylko pojedyncze urządzenia zabawowe i nawierzchnia - dodaje Witkiewicz.
Zdaniem DRMG plac zabaw należało wykonać od razu w całości "ze względów technologicznych". Ponadto urzędnicy przekonują, że nie otrzymali sygnałów o możliwości sfinansowania placu z dodatkowych źródeł.

- DRMG nie posiada informacji od Rady Dzielnicy dotyczących wyłączenia z zakresu realizacji placu zabaw ze względu na odrębne finansowanie - mówi Aneta Niezgoda.

Brak głównego wejścia to wina planu zagospodarowaniaBrak wygodnego wejścia od strony ul. Wita Stwosza to, zdaniem pracowników DRMG, efekt zapisów lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Wskazano w nim użycie w tym miejscu kosztownej kostki kamiennej. Jednocześnie w tym samym planie narzucono obowiązek wykonania oświetlenia całego terenu, którego także nie będzie.

Czy zatem inwestycja w obecnej formie jest w ogóle zgodna z planem?

- Inwestycja posiada pozwolenie na budowę, które jest wydane dla całego zakresu inwestycji. Wykonanie oświetlenia wraz z pozostałą częścią projektu będzie stanowiło kolejny etap inwestycji - przy zapewnieniu środków np. z przyszłych edycji BO - wyjaśnia Niezgoda.
Ostatni moment na oddanie głosów

Głosowanie na projekty w gdańskiej i sopockiej edycji budżetu obywatelskiego możliwe jest już tylko do godz. 23:59 w poniedziałek (24 września).


  • Głosowanie na projekty BO w Gdańsku - kliknij tutaj.

  • Głosowanie na projekty BO w Sopocie - kliknij tutaj.

W Gdyni głosowanie nad wyborem projektów przeprowadzono w czerwcu, zaś wyniki ogłoszono na początku lipca.

Materiał achiwalny z 2015 r.

Opinie (97) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.