Fakty i opinie

Gdynia: rusza głosowanie na BO

Najnowszy artukuł na ten temat

Ślizgawka z basenem i inne ciekawe projekty BO

W ostatnim czasie, dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się wyremontować m.in. samolot na Babich Dołach.
W ostatnim czasie, dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się wyremontować m.in. samolot na Babich Dołach. mat. prasowe

W tegorocznym budżecie obywatelskim w Gdyni będzie można głosować na 260 pozycji dzielnicowych i 15 projektów miejskich. W środę Jarosław Kłodziński, radny Samorządności Wojciecha Szczurka wycofał siedem swoich propozycji po tym, jak próbował zbierać numery PESEL mieszkańców w placówkach oświatowych. Głosowanie rusza w poniedziałek.zakończona Łącznie głosów: 765
Przypomnijmy:

 1. Pula środków na tegoroczną edycję to ponad 10 mln zł.
 2. Wśród nich są projekty dotyczące poprawy przestrzeni miejskiej oraz inwestycyjne.
 3. Będzie można głosować także na działania "miękkie", czyli np. imprezy, festyny, warsztaty.
 4. 8,5 mln zł - to środki na zadania w poszczególnych dzielnicach.
 5. 1,5 mln zł przeznaczone zostanie na projekty miejskie.

 • Będzie można zagłosować na 260 projektów dzielnicowych i 15 projektów miejskich.

 • Spośród 341 projektów dzielnicowych złożonych w tegorocznej edycji, 312 przeszło do etapu weryfikacji szczegółowej. 26 projektów odpadło na etapie weryfikacji formalnej, a 38 zostało uznanych za niemożliwe do realizacji. 10 projektów zostało wycofanych przez wnioskodawców.

  Głosujący będą mogli wybrać do pięciu projektów z wybranej przez siebie dzielnicy.

  BO w Gdyni: 15 projektów miejskich i 260 dzielnicowych  Z kolei z listy 15 projektów miejskich, które zostały wypracowane w trakcie warsztatów będzie można wybrać pięć.

  By zagłosować, trzeba będzie podać
  1. PESEL
  2. imię ojca
  3. wybrać jedną dzielnicę
  4. wybrać projekty
  5. szeregować je od najważniejszego, przypisując punkty od 1 do 5.

  Tak jak w latach poprzednich latach, w dzielnicy z najwyższą frekwencją zrealizowany zostanie dodatkowy projekt.

  Głosować może każdy mieszkaniec, bez względu na wiek i miejsce zameldowania. Warunkiem dopisania do listy głosujących jest podpisanie stosownego oświadczenia.

  Głosowanie rozpocznie się 17 czerwca, a zakończy 1 lipca. Odbędzie się drogą elektroniczną za pośrednictwem strony bo.gdynia.pl.

  Lista projektów poddanych pod głosowanie


  Radny zbiera numery PESEL  Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem głosowania pojawiły się kontrowersje związane z agitacją w sprawie projektów. W placówkach edukacyjnych na Obłużu i Oksywiu kolportowano listy sygnowane imieniem i nazwiskiem Jarosława Kłodzińskiego, radnego Samorządności Wojciecha Szczurka, zachęcające do oddawania głosów na projekty.

  Dołączona była instrukcja, w której można przeczytać, że wypełnioną tabelę trzeba przekazać wychowawcy w zaklejonej kopercie do piątku, 14 czerwca.

  Rubryki zawierały puste pola oznaczone nazwami PESEL, imię ojca i matki oraz podpis, który - wg instrukcji - nie musi być czytelny.

  Jako powód zbierania danych radny podawał umieszczony w regulaminie zakaz promowania projektów w placówkach oświatowych.

  Wśród mieszkańców jednak zawrzało. Wpisy w mediach społecznościowych nie zostawiały wątpliwości co do oceny zachowania radnego.

  Prezydent Gdyni szybko i skutecznie interweniuje  W środę tuż po tym, jak w internecie pojawiły się informacje o agitacji, z Jarosławem Kłodzińskim spotkał się Wojciech Szczurek. Treści, kulis ani temperatury rozmowy nie znamy. Wiemy za to, że w jej efekcie radny złożył wniosek o wycofanie siedmiu złożonych projektów dzielnicowych (pięć z Obłuża i dwa z Oksywia). Prezydent wniosek przyjął.

  W czwartek po północy Jarosław Kłodziński ogłosił, że zawiesza akcję.

  - Sytuacja jest nietypowa. Pewnie byłby to spór dla prawników, czy zostało złamane prawo, czy nie. Radny uznał jednak racje dotyczące wątpliwości takiego działania i złożył stosowny wniosek, który został przyjęty - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Dodając, że władze miasta nie wiedzą o żadnych wypełnionych listach, które wróciły do radnego.
  Na razie nie wiadomo, czy wobec przewodniczącego komisji sportu i członka komisji oświaty zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje związane z członkostwem w klubie Samorządności Wojciecha Szczurka.

  - Temat na pewno będzie omawiany na posiedzeniu klubu - kończy Michał Guć.
  W ostatnich wyborach w okręgu obejmującym m.in. Obłuże i Oksywie Jarosław Kłodziński otrzymał 3391 głosów, wyprzedzając m.in. Marka Łucyka, obecnego wiceprezydenta, który zdobył zaufanie 2605 mieszkańców okręgu nr 1.

  Opinie (141) ponad 10 zablokowanych

  • Samolot na Babich Dołach-fajna rekonstrukcja,a co z lotniskiem za 100mln,juz dżambo dżety lądują?W sumie mieszkańcy mogą mieć wpływ na jakieś projekty ale smutne to,że od lat wybierają te same władze.Aha z ta listą i nr Pesel to przesada,nie wiem jak ktoś mógłby takie dane na świstku wpisywać.

   • 61 2

  • Prezydent szybko i skutecznie interweniuje,

   widocznie nie były to jego projekty ;-)
   Tyle "obywatelskiego" w budżecie, co lotnisk w Gdyni.

   • 60 4

  • Już to widzę ze na obluzu będę jakieś zmiany

   • 38 1

  • Radny Kłodziński się niebywale skompromitował tą akcją, ale oczywiście Samorządność tylko podyskutuje zamiast go wywalić z klubu, na co z pewnością zasłużył.

   • 67 4

  • Te budżety obywatelskie to takie pozorowane działania miejskich władz, żeby pokazać,że niby mieszkańcy mają wpływ na rzeczywistość w Gdyni.

   • 68 4

  • I tak wyniki sa znane od dawna!

   Ile dziesiątek lat..... bo już nie lat mieszkańcy czekają na równe chodniki, latarnie ,śmietniki , uregulowanie polanki Redłowskiej ,Orłowa, klifu Orłowskiego, estakady Kwiatkowskiego zaniedbanych dzielnic gdzie strach wyjść po 19. Ale nasza jedyna słuszna lokalna władza( i nie jestem z PISU ) wie najlepiej co nam potrzebne.... I chwilami się zastanawiam...czy ktoś podpisał umowę na 50 lat z producentem farby do asfaltu że każdą inwestycje rozwiązuje sie pędzelkiem??

   • 59 5

  • Pic na wodę

   Dla tłumów

   • 49 2

  • Lotnisko by powstało, chyba jednak "władze" miasta wojewódzkiego dużo wskórały że projekt upadł.

   Wiadomo, konkurencje trzeba niszczyć

   • 3 17

  • Kłodziński,

   I wszystko jasne.. Przekrętas jakich mało. W pracy swojej też się nie pokazuje, a wypłatę z pieniedzy budzetowych miesiąc w miesiąc bierze

   • 54 4

  • Kiedy zostaną zrealizowane wszystkie zwycięskie projekty z 2014, 2015, 2015, 2017, 2018?

   Po co mam głosować skoro miasto nie realizuje naszej woli??

   • 80 3

  alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.