Fakty i opinie

Bukmacherzy: przekop Mierzei Wiślanej nie powstanie do 2022 r.

Najnowszy artukuł na ten temat

Pracuś, Osiłek, Ciamajda i Łasuch budują sztuczną wyspę


Medialny szum wokół budowy przekopu Mierzei Wiślanej i duża determinacja obecnego rządu w związku z jego realizacją sprawiły, że inwestycją zainteresowali się bukmacherzy. Sprawdziliśmy, co dokładnie można obstawić i ile zarobić na realizacji wspomnianego przedsięwzięcia.Czy uda się rozpocząć budowę przekopu w 2018 r.?

tak, determinacja rządu jest ogromna 25%
tak, ale nie będzie to z korzyścią dla wszystkich 9%
nie, ale prędzej czy później przekop i tak powstanie 22%
nie, to zbyt trudna inwestycja, obecny rząd tego nie udźwignie 44%
zakończona Łącznie głosów: 764
Przypomnijmy, że rząd niedawno przyjął projekt ustawy, który zakłada budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Budowa przekopu ma zacząć się w 2018 roku, a zakończyć w 2022 r. Koszt inwestycji ma wynieść ok. 800 mln zł. Pomysł budzi ogromne kontrowersje i zainteresowanie opinii publicznej. Postanowili to wykorzystać bukmacherzy.

- Nie wierzymy, że nowa droga wodna powstanie w terminie, czyli w 2022 roku - mówi Łukasz Borkowski ze spółki Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne.
Każdy, kto trafnie postawi 100 zł na to, że budowa przekopu rozpocznie się w 2018 może wygrać 127,6 zł - kurs 1,45. Jeżeli natomiast gracz zdecyduje się obstawić 100 zł na odwrotny scenariusz i okaże się on prawdziwy, to zdobędzie 206,8 zł - kurs 2,35.

Jeśli ktoś postawi 100 zł na to, że budowa przekopu zakończy się w 2022 roku - i tak się stanie w rzeczywistości - to wygra 211,2 zł - kurs 2,40. Gdyby ktoś zdecydował się jednak obstawić 100 zł, że budowa zakończy się później, to do zdobycia jest już tylko 124, 96 zł - kurs 1,42.

Takie typowanie na inwestycje to nic nowego. Przed rokiem bukmacherzy obstawiali zakończenie budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Planowane lokalizacje przekopów Mierzei Wiślanej.
Planowane lokalizacje przekopów Mierzei Wiślanej. graf. Trojmiasto.pl
Planowany przekop w trzech miejscach

Inwestycja przede wszystkim obejmuje zaprojektowanie kanału żeglugowego między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską, w tym między innymi śluzy z konstrukcją zamknięć. Dodatkowo przedsięwzięcie przewiduje przygotowanie dokumentacji połączeń drogowych i mostowych, a także wejścia do portu w Elblągu od strony Zalewu Wiślanego i wykonanie toru wodnego.

Co ciekawe, projekt będzie też obejmował utworzenie jednej lub kilku sztucznych wysp na Zalewie Wiślanym. Powstaną one z gruntu pobranego z toru wodnego.

Wciąż jednak nie wiadomo, gdzie dokładnie powstanie przekop Mierzei Wiślanej. Pierwotnie były analizowane cztery lokalizacje: Skowronki, Nowy Świat, Przebrno i Piaski. O ich wyborze zdecydują ministerialni urzędnicy. Jednak na obecnym etapie można powiedzieć, że propozycja w Piaskach niemal na pewno nie będzie analizowana.

Opinie (105) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.