Fakty i opinie

Bulwar tętniący życiem nad Martwą Wisłą na Stogach

Czy Stogi zyskają tętniący życiem bulwar z restauracjami i sklepami wzdłuż Martwej Wisły? Taką wizję roztacza Biuro Rozwoju Gdańska, które pracuje nad nowym planem zagospodarowania dla rejonu przystani przy ul. TamkaMapka. Uwzględniono w nim nowe budynki mieszkaniowo-usługowe oraz tereny zieleni urządzonej.Czy chciał(a)byś mieszkać nad Martwą Wisłą?

tak, bliskość wody to ogromna zaleta 45%
tak, ale niekoniecznie na Stogach 24%
nie, obawiam się ewentualnych podtopień 11%
nie, zupełnie nie odpowiada mi bliskie sąsiedztwo rzeki 20%
zakończona Łącznie głosów: 1142
Przygotowanie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest obecnie na etapie koncepcji, zgodnie z którą nabrzeże Martwej Wisły na Stogach ma zmienić się w atrakcyjny teren spacerowy z bogatą ofertą usługową, miejskim placem i terenami zieleni.

- Głównym celem tego planu jest uwzględnienie wytycznych z opracowania Gdańskich Przestrzeni Lokalnych, w których wskazano duży potencjał rozwojowy dla tego terenu pasa nadwodnego Martwej Wisły. Planuje się tutaj wprowadzić funkcję mieszkaniowo-usługową i zintensyfikować parametry na działkach - wyjaśniała podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska Danuta Giorewa-Brach, projektant z Biura Rozwoju Gdańska.
Czytaj też:

Wizje zmian w pasie nadmorskim Gdańska na najbliższe 15 latWytyczne do planu z Gdańskich Przestrzeni LokalnychWspomniane Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowania wewnętrzne BRG, które stopniowo powstają dla najważniejszych przestrzeni publicznych na terenie Gdańska. Niebawem przedstawimy na portalu Trojmiasto.pl propozycje miejskich urbanistów dla kolejnych lokalizacji na terenie Gdańska.

W przypadku Stogów nad Martwą Wisłą w GPL wskazano m.in.:
 • możliwość stworzenia miejsca integracji mieszkańców,
 • potencjał wykreowania nowych funkcji oraz miejsc sprzyjających rozwojowi Stogów,
 • atrakcyjne otwarcia krajobrazowe na Martwą Wisłę oraz w kierunku Śródmieścia,
 • utrzymanie funkcjonowania przystani żeglarskiej, klubów wodnych oraz możliwość rozwoju tej funkcji,
 • wykorzystanie potencjału Gniłej ŁachyMapka jako miejsca do utworzenia lokalnego ciągu spacerowego.

Czytaj też artykuł z 2018 r.:

Gdańsk: wizja odnowy zdegradowanych obszarówPodział na główne funkcje w koncepcji planu.
Podział na główne funkcje w koncepcji planu. mat. BRG

Wysokość zabudowy od 13 m nad wodą do 23 m przy ul. TamkaPowyższe wytyczne przełożyły się na zapisy projektu planu, zgodnie z którym zabudowa będzie stopniowo rosła, oddalając się od Martwej Wisły. Bezpośrednio nad rzeką osiągnie 13 m, a budynki w drugiej linii będą wyższe o kolejne trzy metry.

Najwyższa zabudowa - o wysokości 23 m (ok. pięć-sześć pięter) - będzie mogła powstać w pobliżu ul. Tamka i Gniłej Łachy (obecnie teren niezabudowany i niezagospodarowany).

- Pomiędzy terenami zabudowy wyznaczono plac publiczny i wydzielono go osobną kartą terenu w planie tak, aby pozostał we władaniu gminy i miasto miało wpływ na jego kształt i wygląd - dodaje Giorewa-Brach.
Przykładowa lokalizacja budynków na terenach przeznaczonych pod zabudowę.
Przykładowa lokalizacja budynków na terenach przeznaczonych pod zabudowę. mat. BRG

Plac publiczny z drzewami tuż obok przystaniPlac publiczny będzie zlokalizowany w miejscu głównego dojazdu do przystani od ul. Tamka i zgodnie z wizją BRG zostanie otoczony z dwóch stron zwartą zabudową z usługami w parterach. Na jego środku zachowane zostaną istniejące drzewa.

W granicach planu przewidziano ponadto substandardową zabudowę ogrodów warzywno-kwiatowychMapka na terenie zieleni urządzonej rozciągającej się od ul. Zimnej do wejścia na wspomniany plac i Gniłej Łachy.

Struktura własności gruntów w granicach planu.
Struktura własności gruntów w granicach planu. mat. BRG

Struktura własności gruntów przeszkodą w realizacji planu?Realizacja zamierzeń koncepcji planu może nigdy nie dojść do skutku w pełnym wymiarze ze względu na różnych właścicieli gruntów. Gdańsk jest właścicielem terenów w centralnej części pomiędzy przystanią a ul. Tamka oraz rezerwowanych pod tereny zieleni. Bezpośrednio na Martwą Wisłą grunty posiadają jeszcze:
 • Yacht Klub Północny (użytkowanie wieczyste na gruncie Skarbu Państwa),
 • Gdański Klub Morski Ligi Obrony Kraju (jw.),
 • Remontowa Shipbuilding (jw.).
 • wspólnota mieszkaniowa z udziałem Gminy Miasta Gdańska.

Niebawem wyłożenie projektu planu do publicznego wgląduKoncepcja planu nie wywołała żadnej dyskusji ze strony radnych miasta. Głos zabrała jedynie przewodnicząca komisji Emilia Lodzińska (KO), oceniając ją jako "bardzo dobrą" i pytając o dotychczasowe opinie lokalnej rady dzielnicy.

- Rada Dzielnicy nie brała udziału w procedurze planistycznej. Na etapie tworzenia GPL była mocna współpraca z radą dzielnicy i została sporządzona cała karta [wytycznych - dop. red.], tak więc rada dzielnicy pozytywnie opiniuje takie zmiany w tym terenie - wyjaśniała projektant BRG.
Do szczegółowych zapisów planu będzie można odnieść się jeszcze w procedurze wyłożenia planu, w ramach której przewidziano również dyskusję publiczną.

Czytaj też artykuł z 2016 r.:

Jak planowane są polskie miasta? Przykłady z TrójmiastaPrzebudowa innego nabrzeża na Stogach za kilka latPrzypomnijmy, że na Stogach planowana jest także przebudowa nabrzeży w bezpośrednim sąsiedztwie opisywanego projektu planu - na wschód od przystani żeglarskiej do ul. MewyMapka. Inwestycja będzie realizowana w latach 2026-2029.

Ogłoszenia - nieruchomości Gdańsk Stogi

Stryjewskiego Mieszkanie 133 m2 z ogrodem!!
769 000 zł
Gdańsk Stogi
Wysoki parter - Tamka
280 000 zł
Gdańsk Stogi
Wysoki parter - Tamka
Tamka-wysoki parter
280 000 zł
Gdańsk Stogi
Tamka-wysoki parter

Opinie (165) ponad 10 zablokowanych

 • później przyjdzie krzywousty Pinokio i wszystko pozamyka, dla naszego dobra oczywiście (1)

  • 7 9

  • Bo to apostoł Mateusz jest, apostoł Łukasz abdykował...

   • 0 1

 • Jachtowa sie nie utrzymala, a wy bulwary z restaracjami. Nam starczy12 godzinny na falck polonusa.

  • 5 2

 • Genialny pomysł, płatne miejsca, mnóstwo kamer, zablokowany dostęp do wody dla wędkarzy bądź innych frywolnych wodniaków... Najlepiej wydać miliony z podatków i jescze czerpać zyski . Pomysł Genialny.

  • 14 3

 • Pozytywna opinia Rady Dzielnicy, która przecież nie funkcjonuje...???

  Jakaś ściema formalna niestety...

  • 11 2

 • Po kiego wała durne i drogie projekty. Mam lepszy pomysł

  Wystarczy zamknac zjazd z wantowego i zrobic szlabany na moście siennickim a potem kasowac po 100 zeta od łba za obejrzenie w reealu jak się żyło za komuny.

  • 4 8

 • Pewnie dewoleperki się domaga inwestycji miasta, bo oni już planują swoje bloczki okno w okno w okolicy za jedyne 9-11 koła za metr kw️

  • 14 1

 • No i pewnie mieszkańcy Stogów rzucą się na mieszkania

  ,,Apartamenty" 28 m2 cena 20.000 zł za m2 plus miejsce przy kei w marinie 10.000 zł za 1 mb długości jachtu.

  • 13 2

 • potrzebne jest male lotnisko (1)

  • 5 3

  • "Gospodarka głupcze"! Gospodarka !

   Czyje to hasło? Te wszystkie plany Biura Rozwoju Gdańska, to sposób na wykazanie się ...
   Prawda jest jednak taka, że 3miasto / Gdańsk jest wyjątkowo zaniedbanym miastem z wieloma wyjątkowymi, nie wykorzystanymi walorami krajobrazowymi. W pierwszym rzędzie należy zadbać o modernizację istniejącej infrastruktury ! Wystarczy pospacerować bocznymi uliczkami Starówki, Oliwy, czy Wrzeszcza , nie mówiąc o Stogach, Nowym Porcie, Brzeźnie, czy Jelitkowie - tam wszędzie widać krzyczące, wieloletnie zaniedbanie, brud, kocie łby, zafajdane miejskie posesje ! Tam gdzie jest porządek, kwiaty ,zieleń - to prywatne domy, działki, wspólnoty mieszkaniowe! I tu jest problem ! Od lat ludzie myślący głównie o swoim korycie , pracujący za nasze pieniądze zamiast inteligentnie gospodarować bawią się w politykę, w "wiekopomne" projekty, w kasowanie za śmieci, za parkingi !

   • 4 5

 • Gdańsk brawo !!!

  • 2 8

 • Tytuł artykułu: "Bulwar tętniący życiem nad Martwą Wisłą na Stogach"

  Pierwsze zdanie artykułu:
  "Czy Stogi zyskają tętniący życiem bulwar z restauracjami i sklepami wzdłuż Martwej Wisły? "

  gdzie sens, gdzie logika ?

  • 14 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.