Planowanie przestrzenne, nowe plany miejscowe. Podsumowanie 2020 r.
Możliwa forma zagospodarowania zgodna z koncepcją planu.
mat. BRG
Czy Stogi zyskają tętniący życiem bulwar z restauracjami i sklepami wzdłuż Martwej Wisły? Taką wizję roztacza Biuro Rozwoju Gdańska, które pracuje nad nowym planem zagospodarowania dla rejonu przystani przy ul. Tamka. Uwzględniono w nim nowe budynki mieszkaniowo-usługowe oraz tereny zieleni urządzonej.
Czy chciał(a)byś mieszkać nad Martwą Wisłą?
- Głównym celem tego planu jest uwzględnienie wytycznych z opracowania Gdańskich Przestrzeni Lokalnych, w których wskazano duży potencjał rozwojowy dla tego terenu pasa nadwodnego Martwej Wisły. Planuje się tutaj wprowadzić funkcję mieszkaniowo-usługową i zintensyfikować parametry na działkach - wyjaśniała podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska Danuta Giorewa-Brach, projektant z Biura Rozwoju Gdańska.
Czytaj też:
Wizje zmian w pasie nadmorskim Gdańska na najbliższe 15 lat
Widok z lotu ptaka na teren objęty nowym planem zagospodarowania.
fot. Trojmiasto.pl
Wytyczne do planu z Gdańskich Przestrzeni Lokalnych
Wspomniane Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowania wewnętrzne BRG, które stopniowo powstają dla najważniejszych przestrzeni publicznych na terenie Gdańska. Niebawem przedstawimy na portalu Trojmiasto.pl propozycje miejskich urbanistów dla kolejnych lokalizacji na terenie Gdańska.
W przypadku Stogów nad Martwą Wisłą w GPL wskazano m.in.:
- możliwość stworzenia miejsca integracji mieszkańców,
- potencjał wykreowania nowych funkcji oraz miejsc sprzyjających rozwojowi Stogów,
- atrakcyjne otwarcia krajobrazowe na Martwą Wisłę oraz w kierunku Śródmieścia,
- utrzymanie funkcjonowania przystani żeglarskiej, klubów wodnych oraz możliwość rozwoju tej funkcji,
- wykorzystanie potencjału Gniłej Łachy
jako miejsca do utworzenia lokalnego ciągu spacerowego.
Czytaj też artykuł z 2018 r.:
Gdańsk: wizja odnowy zdegradowanych obszarów
Wysokość zabudowy od 13 m nad wodą do 23 m przy ul. Tamka
Powyższe wytyczne przełożyły się na zapisy projektu planu, zgodnie z którym zabudowa będzie stopniowo rosła, oddalając się od Martwej Wisły. Bezpośrednio nad rzeką osiągnie 13 m, a budynki w drugiej linii będą wyższe o kolejne trzy metry.
Najwyższa zabudowa - o wysokości 23 m (ok. pięć-sześć pięter) - będzie mogła powstać w pobliżu ul. Tamka i Gniłej Łachy (obecnie teren niezabudowany i niezagospodarowany).
- Pomiędzy terenami zabudowy wyznaczono plac publiczny i wydzielono go osobną kartą terenu w planie tak, aby pozostał we władaniu gminy i miasto miało wpływ na jego kształt i wygląd - dodaje Giorewa-Brach.
Plac publiczny z drzewami tuż obok przystani
Plac publiczny będzie zlokalizowany w miejscu głównego dojazdu do przystani od ul. Tamka i zgodnie z wizją BRG zostanie otoczony z dwóch stron zwartą zabudową z usługami w parterach. Na jego środku zachowane zostaną istniejące drzewa.
W granicach planu przewidziano ponadto substandardową zabudowę ogrodów warzywno-kwiatowych
Struktura własności gruntów przeszkodą w realizacji planu?
Realizacja zamierzeń koncepcji planu może nigdy nie dojść do skutku w pełnym wymiarze ze względu na różnych właścicieli gruntów. Gdańsk jest właścicielem terenów w centralnej części pomiędzy przystanią a ul. Tamka oraz rezerwowanych pod tereny zieleni. Bezpośrednio na Martwą Wisłą grunty posiadają jeszcze:
- Yacht Klub Północny (użytkowanie wieczyste na gruncie Skarbu Państwa),
- Gdański Klub Morski Ligi Obrony Kraju (jw.),
- Remontowa Shipbuilding (jw.).
- wspólnota mieszkaniowa z udziałem Gminy Miasta Gdańska.
Główny dojazd do przystani. Zgodnie z koncepcją planu będzie to główne dojście do Martwej Wisły z miejskim placem z obustronną zabudową.
fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Niebawem wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu
Koncepcja planu nie wywołała żadnej dyskusji ze strony radnych miasta. Głos zabrała jedynie przewodnicząca komisji Emilia Lodzińska (KO), oceniając ją jako "bardzo dobrą" i pytając o dotychczasowe opinie lokalnej rady dzielnicy.
- Rada Dzielnicy nie brała udziału w procedurze planistycznej. Na etapie tworzenia GPL była mocna współpraca z radą dzielnicy i została sporządzona cała karta [wytycznych - dop. red.], tak więc rada dzielnicy pozytywnie opiniuje takie zmiany w tym terenie - wyjaśniała projektant BRG.
Do szczegółowych zapisów planu będzie można odnieść się jeszcze w procedurze wyłożenia planu, w ramach której przewidziano również dyskusję publiczną.
Czytaj też artykuł z 2016 r.:
Jak planowane są polskie miasta? Przykłady z Trójmiasta
Przebudowa innego nabrzeża na Stogach za kilka lat
Wizualizacja nowego nabrzeża na Stogach poza granicami planu.
mat. prasowe