• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz bunkry na Stogach zanim zostaną rozebrane

Maciej Naskręt
23 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Dawne obiekty wojskowe do wyburzenia na Stogach


Wiosną pełną parą ruszy budowa drugiego terminalu kontenerowego przy ul. Kontenerowej w Gdańsku. Inwestycja ma zapewnić rozwój portu i miasta. Zanim to jednak nastąpi, należało przeprowadzić wycinkę części lasów na Stogach i usunięcia samosiejek, co już wykonano, ale co ważniejsze - rozebrać też kilka dawnych obiektów militarnych. Dlatego postanowiliśmy je uwiecznić i pokazać, zanim staną się częścią historii.



Na końcu ul. Kontenerowej w Gdańsku trwają przygotowania do budowy drugiego terminalu kontenerowego, którego inwestorem jest spółka DCT Gdańsk. Nowy obiekt będzie usytuowany pomiędzy pirsem rudowym a istniejącym już terminalem zobacz na mapie Gdańska. Budowa terminalu ma ruszyć na wiosnę i ma potrwać 18 miesięcy. Nowy terminal, czyli DCT2, ma zostać ukończony w 2016 roku. Inwestycja warta jest ponad 250 mln euro.

By wybudować tak ważny gospodarczo obiekt inwestor musiał zlecić też przygotowanie terenu. W ramach tego zadania była przewidziana wycinka lasu, która dobiega końca, w rejonie ul. Kontenerowej, a także rozbiórka zachowanych dawnych bunkrów, schronów, a także obiektów militarnych. Z racji tego, że przeprowadzona wycinka lasów i usunięcie samosiejki odsłoniły wspomniane budowle, które zostaną rozebrane, postanowiliśmy je uwiecznić.

  • Wieża stanowiska ogniowego BAS 25. To tutaj zamontowane było działo.
  • Jedno z czterech ocalałych po budowie terminalu zbożowego stanowisk ogniowych BAS.
  • Wejście do wnętrza stanowiska ogniowego BAS 25. Niestety jest podtopione.
  • Schron na agregat BAS 25.
  • Wnętrze schronu na agregat BAS 25.
  • Schron na agregat BAS 25 jest w kształcie kopca.
  • Komin schronu agregatu BAS 25.
Obiekty militarne z różnych okresów

Wykonawca budowy terminalu wyburzy w sumie pięć obiektów. Większość z nich przez lata była rozkradana przez zbieraczy złomu lub też demolowana. Obiekty nieodnawiane przez lata nadgryzł ząb czasu.

Tylko dwa bunkry są w stanie zadowalającym. Pierwszy to jedyny ocalały spośród czterech identycznych obiektów, czyli stanowisko ogniowe 25 Baterii Artylerii Stałej. zobacz na mapie Gdańska (współrzędne: 54°23'9"N 18°42'8"E). Bliźniacze obiekty zostały rozebrane dekadę temu w trakcie budowy terminalu zbożowego. Kolejny w miarę dobrze zachowany w kształcie kopczyka obiekt to schron agregatu zobacz na mapie Gdańska (współrzędne: 54°23'07.4"N 18°42'09.6"E), który zasilał całą wspomnianą baterię w sytuacji wstrzymania dostaw energii.

Dlaczego właśnie w lasach na Stogach stanęła 25 Bateria Artylerii Stałej? Po II wojnie światowej uznano, że niezbędny jest proces tworzenia obrony gdańskiego wybrzeża. Dlatego utworzono w sumie kilkanaście baterii, które w większości znajdowały się nad Zatoką Gdańską. Zastosowana technologia wojskowa przy budowie 25 Baterii Artylerii Stałej była przestarzała już w momencie jej tworzenia i po zmianie strategii wojskowej zrezygnowano z niej na początku lat 70., a ostatecznie zaprzestano konserwować obiekty w 1977 r.

  • Dawna brama wjazdowa na teren baterii artyleryjskiej.
  • Dawna Bateria Zatokowa przy ul. Kontenerowej w Gdańsku.
  • Pozostałości po Baterii Zatokowej.
  • Ruiny dawnego baraku wojskowego.
  • Fundamenty baraku wojskowego.
Przejdźmy teraz ok. 100 m na wschód - w rejon ul. Kontenerowej, gdzie znajdują się obiekty, po których niewiele już zostało, a muszą również zostać rozebrane. Pierwszy obiekt, który zostanie usunięty, to dawna Bateria Zatokowa zobacz na mapie Gdańska wybudowana w latach 1909-1913 (współrzędne: 54°23'01.9"N 18°42'17.9"E). Do tej pory pozostały po niej jedynie ruiny. W trakcie budowy pierwszego terminala DCT przecięto baterię na pół, by poprowadzić przez nią drogę - ul. Kontenerową. Teraz pozostaje inwestorowi rozebrać w całości jej elementy. Niewykluczone, że wykonawca natknie się tam też na pozostałości jeszcze starszej baterii nr 3 z lat 1897-1898, po której pod zwałami morskiego piachu zalegają ogromne betonowe płyty.

Kawałek dalej znajduje się fundament dawnego baraku zobacz na mapie Gdańska (współrzędne: 54°23'01.0"N 18°42'23.7"E), w którym prawdopodobnie przebywali wojskowi obsługujący baterię przed I i II wojną światową. Trudno nam było ustalić, jakie dokładnie było jego przeznaczenie. Ostatnim elementem, który zniknie z mapy jest dawna brama wjazdowa zobacz na mapie Gdańska na teren baterii (współrzędne:54°22'59.1"N 18°42'23.8"E). Pozostały po niej tylko trzy filary.

Rozlokowanie poszczególnych baterii w ramach Szlaku Fortyfikacji Nadmorskich w Gdańsku. Rozlokowanie poszczególnych baterii w ramach Szlaku Fortyfikacji Nadmorskich w Gdańsku.
Obiekty militarne z ochroną konserwatora, ale..

Tereny, na których stoją wspomniane obiekty przez lata znajdowały się w zarządzie gdańskiego portu. Co ważne, były one objęte ochroną konserwatorską, ale nie w pełnym zakresie. Co to oznacza?

- Ochrona wojewódzkiego konserwatora zabytków obejmowała pojedyncze obiekty na terenie, na którym będzie prowadzona inwestycja. Jednak obowiązywała ona do chwili wykorzystania go zgodnie z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czyli w tym przypadku budowy terminalu. Wystąpiliśmy o zgodę na rozbiórkę obiektów do konserwatora i taką otrzymaliśmy, z jednoczesną prośbą o dokładną inwentaryzację i dokumentację fotograficzną obiektów, które zostaną rozebrane. Archeolodzy, którzy z nami współpracują, wykonali dokładne studium poszczególnych zabudowań - podkreśla Jadwiga Grabowska, rzecznik prasowy DCT Gdańsk S.A.

Obecnie teren wyznaczony pod budowę nowego terminala jest wydzierżawiony spółce DCT Gdańsk przez gdański port.

Władze terminala wiedząc, że część obiektów będzie trzeba usunąć z placu budowy, włączyły się w proces promowania nadmorskich fortyfikacji, których jest wciąż mnóstwo w lasach na Stogach i znajdują się poza terenem samego terminala. M.in. z inicjatywy DCT Gdańsk ustawiona została tablica na gdańskich Stogach opisująca fortyfikacje. Terminal wspiera też miłośników historii, którzy dbają o pozostałe obiekty - sprzątają je.

Ponadto prowadzona jest dla nietoperzy zamieszkujących bunkry kompensacja, która zacznie się po okresie hibernacji, czyli na wiosnę. Do tego czasu schrony nie będą w żaden sposób naruszone właśnie dlatego, by nie budzić nietoperzy.

Zapasowy punkt kierowania ogniem BAS 25. Ten obiekt nie znajduje się na terenie budowy nowego terminala. Zapasowy punkt kierowania ogniem BAS 25. Ten obiekt nie znajduje się na terenie budowy nowego terminala.
Zapasowy punkt kierowania ogniem zostaje

Najbardziej charakterystyczny obiekt militarny, który znajduje się na terenie Stogów, nie będzie rozebrany. Chodzi o zapasowy punkt kierowania ogniem zobacz na mapie Gdańska (współrzędne: 54°23'9"N 18°42'3"E). Obawy zgłaszali nam wielokrotnie czytelnicy. Położony jest on poza terenem inwestycji DCT Gdańsk.

Z racji faktu, że zapasowy punkt kierowania ogniem znajduje się na terenie portowym, dojście do niego jest utrudnione. Na tym obszarze nie mogą przebywać osoby postronne, teren jest pod ochroną Straży Ochrony Portu Gdańsk. Ponadto niemożliwe jest wejście na wieżę wspomnianego obiektu. By zniechęcić turystów do zwiedzania obiektu i jego dalszej dewastacji, wycięto stalowe schody na najniższym poziomie.

Zakaz wchodzenia obowiązuje także na teren budowy drugiego terminalu DCT.

Miejsca

Opinie (157) 8 zablokowanych

  • szkoda, najlepiej wszystko zniszczyć. a z tego co wiem to port kontenerowy zalega miastu z podatkiem od nieruchomości na kilka milionów

    • 6 3

  • ale tereny na quada były jak znalazł! tylko dziur od bursztynu za dużo

    • 0 5

  • Kiedy zacznie sie rozbiorka tych obiektow ? (2)

    trzeba sie spieszyć je zobaczyć..

    • 6 1

    • prędzej cię zastrzelą niż wpuszczą
      to przecież "Polska"

      • 5 1

    • Po co komu ta plaza

      To cześć plaży,ze i tak nikogo nie ma,a iwestycje tego typu sa potrzebne.Ten terminal dziala na 100 % i moze spokojnie sie jeszzce 5 krotnie powiedzyc i tak bedzie pelny.

      • 0 1

  • plaża

    Przez budowę straciimy część pasa plaży?

    • 11 3

  • (1)

    z jednej strony dobrze że DCT się rozwija ale czemu
    zamiast wykorzystać potencjał turystyczny to się niszczy
    nie można było pomyśleć o tym wcześniej?
    pewnie można ale nie w gdańsku jak coś jest to pilnuje tego uzbrojony strażnik żeby żaden bezczelny "obywatel" tam nie wlazł
    a jak przychodzi co do czego to wjeżdża się buldożerem
    cóż niektórzy wybierali taką władzę

    • 13 1

    • Tam, gdzie jest wolny i nieskrępowany dostęp, to "obywatele" wyrywają elementy metalowe, śmiecą i defekują.

      • 0 1

  • Rozbiorka jedynegi zachowanego stanowiska ogniowego BAS 25 to wielki blad !!! (2)

    Zniszczenie tego dwukondygnacyjnego schronu artyleryjskiego i schronu agregata spowoduje zdekompletowanie calego obecnie czytelnego w terenie ukladu zespolu baterii...

    Jest to obecnie jedyny zachowany w Gdansku taki obiekt i kiedys zarowno decyzja konserwarora jak i inwestora beda uznane za szkodliwe ...

    Zdekompletowanie unikalnej kolekcji BAS 25 o wlasnie jej glowne elementy zatraca sens utrzymywania pozostalych obiektow. Czy tego konserwator i wladze gdanskie nie pojmuja czy kieruja sie jedynie doraznymi korzysciami...!?

    A jest mozliwosc alternatywna w tym projekcie.. Ktos kiedys zostanie za to rozliczony przez historie a wczesniej mieszkancow.

    "Przyjazne gesty" czy jedna tablica informacyjna nie zaslonia prawdziwych zamiarow DCT wobec tych klopotliwych dla wlasnych planow unikalnych fortyfikacji. Ale to poczatek strategii powolnego wyburzania calego skansenu fortyfikacji na terenie terminala...

    • 17 5

    • fakt

      Z cennej kolekcji z klasera pozbylem sie dla szybkiej kasy unikalnego znaczka, to mi wartosc calosci spadla o 80%...:(

      • 1 0

    • "Zapasowy punkt kierowania ogniem zostaje"

      czytamy najperw

      • 0 0

  • Nie rozumiem jednej rzeczy (1)

    Jak widać na wizualizacji, teren nowego nabrzeża jest tuż przy brzegu, pokrywa się z końcem istniejącego parkingu. Dlaczego więc wycięto aż tak daleko drzewa w głąb lądu. Na wizualizacji teren ten jest pusty... Czy to miejsce jest potrzebne na zaplecze budowy?

    • 8 2

    • Wyrósł

      tam już jeden biurowiec, mają być jeszcze dwa. A drzewa wycina się w naszym obszarze i nie tylko, w takim tempie bo jest to łatwy pieniądz. Tylko jest to krótkie myślenie. Many, money...
      Jeśli ktoś ma tyle mieszkań, to nie ma czasu jeździć do lasu...

      • 2 1

  • Bzdura!!! Można wieść na "Zapasowy punkt kierowania ogniem zostaje" sam byłem, a nie potrzeba dużo roboty żeby tam ulepszyć.

    • 3 0

  • A hibernaculum nietoperzy !? (3)

    A ekolodzy spia czy co !?

    Przeciez w ka amatach dlugiego schronu baterii wydmowej (tej przez ktora leci droga do DCT) znahduje sie duze stanowisko CALOROCZNE nietoperzy!!!

    Minimum trzy zinwentaryzowane gatunki!

    Obiekt idealny do hibernowania od co najmniej 30 lat okolo 300-400 nietoperzy!!

    Co na to Wydzial Ochrony Srodowiska oraz Wojewodzki Konserwator Przyrody!!??

    Pani Asiu ?! Niedopatrzenie, zaniedbanie czy brak zgloszenia zagrozenia dla jednej z najwiekszych ostoi gatunkow chronionych prawem!?

    Ludzie co z wami!? Tam planuja zlamac kilka rozporzadzen i z dwie ustawy...

    • 16 0

    • Bunkry na Stogach.

      Przeciez budowa wazniejsza!Co tam nietoperze,piekna plaza,las-pieniadze,pieniadze,pieniadze-to priorytet dla rzadzacych.......

      • 6 0

    • a potem CBA posprzata guano po nietoperzach...

      • 0 0

    • To się Batman zmartwi...

      • 0 0

  • ostatni z czterech... (1)

    Ten zelbetowy artyleryjski "mohikanin" zostal oszczedzony w latach 70-tych XX w. w czasie rozbudowy portu wlasnie aby zachowac dla pptomnych chociaz jeden oryginalny obiekt...

    Teraz juz w radzie portu sie tak perspektywicznie poza swoimi zyskami nie patrzy...

    Dziki kapitalizm w czystej postaci...

    • 14 1

    • dziki to malo powiedziane bo jeszcze perfidny

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane