• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bursztyn w Katowni

K.K.
13 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Prace renowacyjne w Zespole Przedbramia ulicy Długiej były tematem wczorajszej konferencji prasowej z udziałem specjalistów wielu dziedzin oraz przedstawicieli władz miejskich i konserwatorskich. Ten obiekt obronny, pełniący później funkcję ciężkiego więzienia, zaliczany jest do jednego z najbardziej znaczących zabytków Gdańska i Europy. Zabytek, zwany Barbakanem Gdańskim, przeznaczony został na oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Prace renowacyjne potrwają około pięciu lat. Urzędujący w Zespole Przedbramia Wydział Kryminalistyki w ubiegłym roku przeniósł się do innego obiektu. Kontynuowane są badania, prowadzone pod kierunkiem historyka architektury, Marka Cempla. Prace konserwatorskie odbywają się na razie wyłącznie w obrębie Wieży Więziennej. Firma "Restauro" Sławomira i Małgorzaty Musiela wzmacnia oraz czyści elewacje. Roboty we wnętrzach podjęte zostaną po wzmocnieniu niestabilnej konstrukcji budowli. Projekt adaptacji obiektu na cele muzealne opracowuje zespół pod kierunkiem mgr inż arch. Adama Iwanaszki.

- Po zatwierdzeniu projektu rozpoczną się prace budowlane wraz wymianą wszystkich instalacji, od dawna nie spełniających współczesnych wymogów prawa budowlanego - poinformowała Maria Bojarska, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Poszczególne sale oddawane będą etapami. Działać będzie tutaj Muzeum Bursztynu. Jednocześnie, w kilku wnętrzach, prezentowana będzie wystawa na temat historii obiektu.

W przyszłym roku, po rozstrzygnięciu przetargu, przeprowadzone będą prace konserwatorskie na terenie tak zwanej Szyi i Katowni.
Głos WybrzeżaK.K.

Opinie

Najczęściej czytane