• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burza mózgów i komórek

Katarzyna Gruszczyńska
10 kwietnia 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Za możliwością klonowania ludzi opowiada się prof. Magdalena Fikus, pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jednak jest to stanowisko obostrzone wieloma za i przeciw. - Usprawiedliwiam klonowanie w bardzo ograniczonym zakresie , np. wtedy, gdy para nie może mieć dzieci - mówi prof. Magdalena Fikus. - Oczywiście w tej chwili należałoby się wstrzymać z klonowaniem ludzi ze względów technicznych, nie jest to rutynowa i dopracowana metoda - dodaje prof. Magdalena Fikus.

Za 7 miesięcy pojawi się pierwszy na świecie sklonowany człowiek - poinformowała agencja ITAR-TASS. Eksperyment przeprowadzono w jednym z krajów islamskich. Informacja zelektryzowała wszystkich. Stolica Apostolska chce, aby parlamenty państw świata uznały klonowanie człowieka za czyn przestępczy, a w przyszłości za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Informacji o sklonowaniu człowieka udzielił bliski współpracownik włoskiego genetyka prof. Severino Antinoriego - inspiratora eksperymentu. Ten sam współpracownik poinformował również, że eksperyment przeprowadzany jest w kraju islamskim, ponieważ Zachód do tej pory nie wyraził zgody na klonowanie.
Mimo że w krajach muzułmańskich doświadczenia na człowieku są surowo zakazane, prof. Severino Antinori miał ostatnio wykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poświęcony najnowszym osiągnięciom inżynierii genetycznej.
W 2000 roku Parlament Europejski wystąpił do ONZ o wprowadzenie powszechnego zakazu klonowania ludzi. Rząd USA również przeciwny jest jakiemukolwiek klonowaniu, nawet w celach terapeutycznych (pozyskiwanie zarodkowych komórek macierzystych, z których możnaby klonować komórki organów ludzkich).

Stanowisko Kościoła katolickiego w tej kwestii jest jednoznaczne. - Stolica Apostolska chce, aby parlamenty państw świata uznały klonowanie człowieka za czyn przestępczy, a w przyszłości za zbrodnię przeciwko ludzkości - poinformował włoski dziennik Corriere della Sera.

- Uważam, że to makabreska godna obozu koncentracyjnego - powiedział "Głosowi" ksiądz biskup Tadeusz Pieronek. - Myślę, że nie ma co się zajmować tymi doświadczeniami pseudonaukowców - dodaje.

Spór toczy się m.in. wokół kwestii: klonowanie - postęp, czy niedopuszczalna ingerencja w naturę? - Na pewno jest to postęp, ale uważam, że nie powinno się tego robić, to nauka dla nauki - mówi prof. Janusz Emerich - wojewódzki konsultant z dziedziny położnictwa i ginekologii. - Są pewne granice, których nie można przekraczać. - A jeśli któryś z przywódców zechce siebie sklonować - zastanawia się prof. Emerich. - Owca Dolly choruje, nie wiadomo, jak zniesie to człowiek.

Nie wszyscy dają wiarę prawdziwości informacji o eksperymencie. - Nie wiem, czy eksperyment odbył się, czy nie - mówi prof. Bohdan Dziemidok, etyk z Instytutu Filozofii i Socjologii UG. - Nie za bardzo w to wierzę i dlatego wolałbym tego nie komentować - dodaje.

Sceptycyzm wobec doniesień przejawia również prof. Janusz Limon z Zakładu Biologii i Genetyki Akademii Medycznej. - Postać włoskiego naukowca jest kuriozalna. Jestem przeciwny klonowaniu ludzi, głównie ze względów moralnych - powiedział "Głosowi" prof. Janusz Limon. - Uważam, że to naruszyłoby naszą godność, zaburzyłoby stosunki rodzinne. - Takie eksperymenty mogą doprowadzić do wad rozwojowych, a w konsekwencji do śmierci, potwierdzają to doświadczenia na zwierzętach - kontynuuje prof. Limon.

Za możliwością klonowania ludzi opowiada się prof. Magdalena Fikus, pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jednak jest to stanowisko obostrzone wieloma za i przeciw. - Usprawiedliwiam klonowanie w bardzo ograniczonym zakresie, np. wtedy, gdy para nie może mieć dzieci - mówi prof. Magdalena Fikus. - Oczywiście w tej chwili należałoby się wstrzymać z klonowaniem ludzi ze względów technicznych, nie jest to rutynowa i dopracowana metoda - dodaje prof. Magdalena Fikus.

Niezależnie od stanowiska w sprawie klonowania ludzi, wszyscy najbardziej obawiają się tego, że w przyszłości jakiś naukowiec wpadnie na pomysł sklonowania np. Adolfa Hitlera.

(Wykorzystano materiały PAP)

Opinie (33)

  • Ciekawe dlaczego na tym portalu robi się sensację z jakiś bzdur przepisanych z brukowca! Coraz większych głąbów wśród autorów artykułów

    • 0 0

  • do you...

    bezmózgowcze! chyba nie umiesz czytac: 1) (Wykorzystano materiały PAP) 2) Autor: Katarzyna G. . A jak sam pajacu widzisz tu sensację to masz żołądek do wymiany. Chyba nie od dziś że na portalu pojawiają się te same wiadomości co w Głosie? Nie zauwazyles?
    "Ciekawe dlaczego na tym portalu robi się sensację z jakiś bzdur przepisanych z brukowca! " - jeżeli klonowanie to dla ciebie "sensacja i bzdury" to chyba nasłuchałeś się za dużo Radia Maryja i jesteśw LPR albo Samoobronie?

    • 0 0

  • Niech sama się sklonuje...

    • 0 0

  • ale zdjęcie jest super

    choć jak na nie patrzę to jestem stanowczo przeciw klonowaniu. Już blizniactwo mnie przeraza, patrzeniem w swoje odbicie nieprzerwanym niemal...
    a co dopiero tyle takich samych Agus jak ja...Niemozliwe!!!

    • 0 0

  • Klonowanie

    Hmmmm
    nie wiem co o \ym sądzić... ciężko coś powiedzieć
    etyka wzięła w łeb, nauka idzie do przodu
    co naciągnąć i do czedo ...
    etyke do nauki czy naukę do etyki...
    a może olać to wszystko i poczekać...
    poczekać co będzie???

    • 0 0

  • Gadajta co chceta hehe

    a ja uważam że klonowanie to z*******a rzecz ! Boicie się postępu nauki tak jak stare babcie bały się kolei na początku wieku . hehehe Jak jechała ciufcia to waliły miotłą i krzyczały że to lucyfer ! buuehehehe A ktoś teraz wyobraża sobie życie bez pociagów ? he ? Klonowanie ok ! buuuehehehe I Sam sobie zamówię jednego klona jak to tylko będzie możliwe !

    Pozdrawiam i życzę miłego dnia ! hehe

    • 0 0

  • Rodzi sie postep !!!!!!!!!!!!

    Klonowac czy nie klonowac oto jest pytanie. Osobiscie uwazam, ze czlowiek nie powinien wyreczac natury tym bardziej ze produkcja "nieklonowanych" ludzi jest znacznie przyjemniejsza i powiazana z cala wielka sfera uczuc pomiedzy partnerami.
    Spojrzmy jednak do tylu. Ponad sto lat temu maszyny parowe, silniki spalinowe w pierwszych samochodach powodowaly podobne sprzeciwy wszelkich spolecznosci. Dzisiaj nikt nie zaprzeczy, ze samochod, pociag, samolot etc to przydatne elementy postepu technicznego ludzkosci.
    Mysle, ze podobnie i w tym przypadku klonowanie rozwinie sie w przyszlosci w fabryki "czesci zamiennych" dla ludzi i potrzebujacy zamiast czekac w nieskonczonosc na "usmierconego dawce" , ktorego narzad moze byc odrzucony przez organizm biorcy beda mogli kupic z banku sklonowanych narzadow serce, watrobe, nerki lub inne potrzebne narzady. Z pewnoscia znajda sie "przestepcy", ktorzy beda probowali klonowac ludzi. Beda oni jednak poza prawem tak jak obecnie mafie narkotykowe i przestepcze oraz beda scigani przez prawo.
    Mam nadzieje, ze tak bedzie wygladala przyszlosc klonowania organizmow zywych.

    • 0 0

  • do rzeżnika

    Behehebeheuhehhehuuheheheeheeheeheheehuhhhueehuuubuuheeh!

    • 0 0

  • Test na wyobraźnię dla entuzjastów klonowania...

    .. wyobraź sobie, że ty jesteś takim właśnie wyklonowanym człowiekiem. Wyglądasz jak wierna kopia żyjącego (lub nie) człowieka i od małego twoi twórcy oczekują, że będziesz jego odbiciem również pod względem charakteru, predyspozycji, zainteresowań i kiedyś powtórzysz osiągnięcia swego 'wzorca'. Jak się będziesz czuł jako taka kalka? Już nie wspominając o sytuacji, gdy zostaniesz powołany do życia jako 'magazyn części zapasowych' dla jakiegoś bogatego, niekoniecznie normalnego gościa... albo (bo przecież to 'początek drogi') będziesz ciężko upośledzony fizycznie/umusłowo ale nikt się nie przejmie, bo będziesz miał 100 braci i przetrwa tylko najsilniejszy? Ale co tam - idziemy z 'postępem'...

    • 0 0

  • Patzrząc na wypowiedzi Rzeznika jestem zdecydowanie przeciwko klonowaniu! Aż włos mi się na głowie jeży jak pomyślę ze po świecie mógłby chodzić drugi taki degenerat.
    Buehehehe!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane