• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Burzą, żeby budować. Gdzie i co?

Michał Brancewicz
27 czerwca 2022, godz. 07:00 
Opinie (136)

Wyburzanie budynków przy al. Hallera 140

Coraz częściej budowa nowego obiektu zaczyna się od wyburzenia starego. W różnych rejonach Gdańska trwają prace rozbiórkowe lub przygotowania do wyburzeń. Sprawdziliśmy, co może powstać tam w zamian.Za tydzień przyjrzymy się rozbiórkom w Gdyni i w Sopocie.

Wyburzenia przy zajezdni autobusowejNajbardziej zaawansowane prace toczą się przy al. Hallera 140Mapka. Firma Tree Development Group dysponuje zarówno zgodą na rozbiórkę, jak i pozwoleniem na budowę w tym miejscu zespołu mieszkaniowo-usługowego.

Widok wyburzanych starych budynków w mieście:

A jakie możliwości daje miejscowy plan?

Uchwalony w 2017 r. dokument zezwala na postawienie budynków mieszkaniowo-usługowych do 20 m.

Działki inwestora otacza zajezdnia autobusowa, która w przyszłości ma zostać sprzedana również pod zabudowę mieszkaniową. A po sąsiedzku znajduje się ukończone już osiedle Zajezdnia Wrzeszcz.

Rozbiórka magazynów na Zielonym TrójkącieW miejsce wyburzanych magazynów powstaną obiekty o funkcji hotelowo-usługowej. W miejsce wyburzanych magazynów powstaną obiekty o funkcji hotelowo-usługowej.
Wyburzenia istniejących budynków trwają także na Zielonym Trójkącie, w pobliżu węzła KlinicznaMapka, gdzie na rozległym terenie znajduje się kompleks budynków magazynowych oraz biurowiec.

Zgodę na ich rozbiórkę otrzymała pod koniec marca spółka Hotel Gdańsk Zielony Trójkąt, której współwłaścicielem jest firma Echo Investment. Prace potrwają do połowy sierpnia.

Inwestor planuje wybudować tu obiekt o funkcji hotelowo-usługowej, co jest zgodne z miejscowym planem z 2002 r.

Co ciekawe, nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości oraz intensywności zabudowy. Jedyny warunek to wymóg utrzymania 20 proc. terenów jako biologicznie czynnych.

Pozwolenia na rozbiórki na Młodym MieścieRozbiórek można w najbliższym czasie wypatrywać także w centrum Gdańska.

Pozwolenie na wyburzenie dawnego szpitala Stoczni GdańskiejMapka ma od kilku już miesięcy firma Balta Projekt. Prace jednak na razie nie ruszyły.

Ciekawsze jest jednak to, że ta sama spółka otrzymała właśnie (20.06) pozwolenie na rozbiórkę pobliskiego hotelu GryfMapka. Co może oznaczać, że bardziej realne staje się wybudowanie tu obiektu hotelowo-biurowego.

Jednak na razie wniosek o pozwolenie na budowę jest od kwietnia zawieszony.

Wcześniej to właściciel Gryfa planował się rozbudowywać, ale plany, których wartość szacowano wówczas na 100 mln zł, spaliły na panewce.

  • Inwestor ma pozwolenie na rozbiórkę zarówno byłego stoczniowego szpitala (po lewej), jak i działającego hotelu Gryf (po prawej). Nie wiadomo jednak, kiedy budynki znikną.
  • Kompleks dawnego stoczniowego szpitala stoi pusty od blisko dwóch dekad i niszczeje.
  • Tak wyglądają wnętrza dawnego szpitala stoczniowego.
  • Tak wyglądają wnętrza dawnego szpitala stoczniowego.
Miejscowy plan z 2004 r. dopuszcza w tym miejscu powstanie budynków usługowych do 30 m wysokości.

Na początku czerwca wrocławska firma Vantage Development uzyskała pozwolenie na rozbiórkę na terenach kupionych od Polskiej Spółki Gazownictwa za 222,5 mln zł. Warto jednak zaznaczyć, że na 5-hektarowym gruncieMapka nad Motławą, choć bez bezpośredniego do niej dojścia, jest tylko jeden duży budynek, więc wiele do likwidowania nie ma.

Na razie deweloper nie złożył oficjalnych wniosków o pozwolenie na postawienie tam nowych budynków. Zgodnie z miejscowym planem z 2017 r. mogą tu powstać mieszkania i budynki usługowe o maksymalnej wysokości 16, 21 lub 25 metrów

Budynki po poczcie będą rozbierane po kawałkuInwestor ma pozwolenie na wyburzenie 14 budynków na terenie po poczcie we Wrzeszczu, ale prace jeszcze nie ruszyły. Inwestor ma pozwolenie na wyburzenie 14 budynków na terenie po poczcie we Wrzeszczu, ale prace jeszcze nie ruszyły.
Wracamy do Wrzeszcza, ale w zupełnie inne rejony. Od końca maja Invest Komfort posiada pozwolenie na wyburzenie 14 budynków na terenie we Wrzeszczu, kupionym za 135 mln zł od Poczty Polskiej, przy ul. PartyzantówMapka we Wrzeszczu.

Nie oznacza to jednak rychłego rozpoczęcia tych prac ani też budowy nowych obiektów. Wyburzenia będą odbywały się sukcesywnie. Na razie firmy wciąż działają przy ul. Partyzantów, mimo że zmiana właściciela nastąpiła już blisko rok temu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.