• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burzliwe dzieje krzyża na Kamiennej Górze

Michał Sielski
26 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy krzyż musiał być największy, by nie zasłoniły go coraz dorodniejsze drzewa. Najnowszy krzyż musiał być największy, by nie zasłoniły go coraz dorodniejsze drzewa.

Najpierw usunęli i spalili go Niemcy, drewniany krzyż spiłowały też władze komunistyczne. Obecnie górujący nad Kamienną Górą zobacz na mapie Gdyni 25-tonowy kolos jest już kolejnym w tym miejscu. Na pewno najbardziej solidnym i stojącym najdłużej w historii.



Wbrew obiegowym opiniom, w 1963 roku krzyż na Kamiennej Górze jeszcze stał. Ówczesne władze usunęły go dopiero później. Wbrew obiegowym opiniom, w 1963 roku krzyż na Kamiennej Górze jeszcze stał. Ówczesne władze usunęły go dopiero później.

Znasz historię symboli swojego miasta?

Historia krzyża sięga czasów międzywojennych. Gdy Kamienna Góra nie była jeszcze zabudowana, powstał pomysł, by na jej szczycie postawić Bazylikę Morską. Miało to być miejsce zadumy dla korzystających z portu żeglarzy, ale też punkt orientacyjny dla tych, co na morzu.

Ostatecznie bazylika nie powstała, bo Kościołowi zabrakło na nią funduszy. Wierni też bardziej byli skupieni na budowie portu i miasta, niż na wznoszeniu świątyni. Ale w najwyższym punkcie Kamiennej Góry stanął krzyż. Wtedy podawano, że wzgórze wznosi się na 46 m n.p.m., dziś wszystkie źródła podają, że to 52 m n.p.m.

Zobacz także: Działki na sprzedaż, historyczny krzyż pod ochronę.

Krzyż stał dumnie na szczycie przez sześć lat. Ale zaczęła się II wojna światowa, Gdynię zajęli Niemcy. Okupanci szybko zaczęli wprowadzać swoje porządki. "Ordnung" najpierw zmiótł nazwę dzielnicy i Kamienna Góra została przemianowana na Steinberg. Teoretycznie niewielka różnica, ale słowa tego tłumaczyć na polski nie było wolno - w mieście miał być używany tylko język "rasy panów". W 1939 roku usunięto oczywiście także krzyż, który nie licował z powagą terenowej placówki Gestapo, która znajdowała się w pobliżu przy niedawnej ul. Korzeniowskiego zobacz na mapie Gdyni, przemianowanej na Prinz Eugenstrasse. Poza tym - przecież Adolf Hitler przejeżdżający przez plac swojego imienia (obecnie Skwer Kościuszki zobacz na mapie Gdyni) nie mógł oglądać tak paskudnych obrazów. Krzyż został więc porąbany i spalony.

Do czasu wyzwolenia Gdyni oczywiście nie było mowy o postawieniu go ponownie. Ale praktycznie tuż po wojnie krzyż wrócił na swoje miejsce. Nie wiadomo dokładnie ile czasu nowy-stary symbol stał. W "Bedekerze Gdyńskim" Kazimierza Małkowskiego możemy przeczytać, że komunistyczne władze usunęły go w 1961. Innego zdania jest jednak jeden z emerytowanych dziennikarzy gdyńskich.

- Dysponuję zdjęciami, z których jednoznacznie wynika, że jeszcze latem 1963 roku krzyż stał na swoim miejscu [zdjęcie obok tekstu - red.]. Natomiast w 1967 roku już go na pewno nie było, a w jego miejscu stała wieża triangulacyjna - zapewnia Michał Sikora, urodzony w 1934 roku.

Czytaj też: Gdyński krzyż portowy - pamiątka budowy miasta.

Obojętnie jednak który rok uznamy za właściwy, pewne jest, że krzyż usunęli oczywiście przedstawiciele komunistycznej władzy, która prowadziła walkę ze wszystkimi przejawami religijności. Nie wiadomo jednak, kto wydał polecenie - czy krzyż przeszkadzał władzom miejscowym, czy może zlecenie przyszło z "samej góry". Wiadomo jednak, że krzyż został spiłowany i zabrany.

Gdy zmienił się ustrój, zmieniło się też podejście do krzyża. Postawiono więc go ponownie i tak, jak uprzednio - był on drewniany. Ale od razu zaczęto myśleć o czymś bardziej trwałym, co nie byłoby tak podatne na zawieruchy - także polityczne. Krzyż miał być trwały i widoczny. Nie bez znaczenia pozostawał również fakt, że Kamienna Góra zarosła drzewami, które częściowo skryły nawet jej najwyższy fragment.

Zdecydowano więc, że krzyż będzie metalowy. Solidne dzieło miało w zamyśle stać przez długie lata. I stoi - od jesieni 1993 roku. Żaden z poprzedników nie górował nad Kamienną Górą tak długo. Obecny krzyż ma 25 metrów wysokości i waży 25 ton. Został uroczyście poświęcony 3 maja 1994 roku przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. W imprezie brała udział kompania honorowa Marynarki Wojennej, orkiestra i licznie zgromadzeni oficjele. Krzyż zaprojektowany przez architektów Wojciecha Dworskiego i Janusza Jarzębowicza wykonała Stocznia Remontowa "Nauta" w Gdyni.

Opinie (247) 4 zablokowane

  • (1)

    Juliusz Slowacki " Polsko twoja zguba w Watykanie"
    Jozef Beck 1894-1944 " Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą egoistycznym interesom Kościoła katolickiego "
    Georg Christian Lichtenberg -" Jest pewne, że o religię chrześcijańską bardziej walczą ci, którzy z niej żyją, niż ci, którzy są przekonani o jej słuszności."
    Sklodowska - " NAJWIEKSZE zagrozenie dla nauki jest KLER. Gdyby rzadzil to nawet LAMPY NAFTOWEJ BY NIE BYLO, bo kazdy postep byl GRZECHEM.
    Kościół bierze,nie kwituje i żąda więcej.." Józef Piłsudski

    • 28 8

    • Mafia

      Bo to jest czarna mafia

      • 7 2

  • Religie to trujące chwasty i bajki wymyślone przez starożytnych,

    bez żadnej wartości poza tą, jaką mają dla tych,
    którzy wykorzystują łatwowierne masy. - Al-Maarri (973-1057)

    • 19 7

  • Polska i Anglia juz w 12 wieku dobrowlonie, jako (3)

    jedyne panstwa w Europie palcily extra podatek dla papieza , nei bylo pieniedzy an wojsko, na budwoe zamkow a na papiezy tak. szly ogromne sumy peiniedzy, a rodziny ksazat, krolow nie uczylys woich synow pisac, czytac i spora czesc polskich wladcow byla niepismienna nie to co wladcy ksiestw niemeickich, czy krli wegierskich, czeskich, gdzie panowal przepych a polski zamek an wawelu w krakowie byl sobie taka chlopskja chalupa przy zamkach w Pradze. Gdyby nie sciagniecie niemeickich osadnikow na Slask, malopolske, Wielkopolske jzu w 12 wieku, Polska nadal bylaby zasciankiem, bez prawa lokazlizacji maist, bez rzemiosla, ot taka dzicz jaka byla na Litwie.

    • 15 9

    • (1)

      Jaki "Polak"? Przecież powyższy fragment mógłby pochodzić wprost z niektórych dzieł Treitschkego czy innych dziewiętnastowiecznych piewców teorii o krzewieniu kultury na zacofanym wschodzie przez Krzyżaków i Niemcy.

      • 4 3

      • wiesz,ze Piastowei ze Slaska na swoim dwoerze poslugiwali sie niemszczyzna

        i blizej im bylo zkultura do Czechow czy Niemcow niz do Polakow,a to ze zawsze zenili, wychodzili za maz w swim gronie nie patzrac na pokrewienstwo to i Polacy mieli szczescie,ze wiecej idiotow kroli, ksiazat piastowskich nie urodzilo sie, sporo Piastow miao syfilis, czy ostani kazimierz Wielki prawdopodobnie nawet gdyby mial i 8 zon to nie mialby syna, bo byla sakza w jego DNA - brak mozlwosci urodzenia syna!!!! Piastowie umarli, bo w Polsce a raczej to co obecnie nazywa sie Polska nie dopuszczano aby kobieta byla krolwa i samodzielnie rzadzila jak to bylo w innych krajach. Zle to wyszlo w historii ziem zwanych przez historykow Polska a byly to tylko zlepki Slaska, malopolski, Wielkopolski itd.

        • 2 3

    • Człowieku uczony , lecz niewykształcony .

      Napisz swój tekst poprawnie . Co oznaczają słowa :palcily ,nei ,an budwoe ,peiniedzy , jzu ... . Przetłumacz , ponieważ mało kto może zrozumieć taki bełkot .

      • 3 2

  • Bardzo maly krzyz!!! (1)

    Prosimy wybudowac wysoki krzyz,taki zeby bylo go widac z okolic Slupska i Kolobrzegu.Pokazmy wszystkim jakimi dobrymi katolikami jestesmy!!!

    • 8 13

    • Ma być wyższy od tego chrystusa polskiego i brazylijskiego - niech reszta świata z daleka widzi, że tu cywilizacja nie sięga!

      • 6 1

  • nie chcemy krzyża...

    Tam ma być tęcza !!!

    • 15 16

  • moher

    gdzie jest krzyz?!?!?!

    • 1 10

  • Won z krzyżem!!!!!!!

    • 13 12

  • za dużo krzyży

    i pogardy dla innych ze strony hołdujących krzyżowi.
    Żyją z głupoty ludzi i strachu przed nieznanym cwaniaczki w sukienkach...

    • 12 7

  • Oby ten krzyz jeszcze dlugo gorowal nad Gdynia

    • 12 12

  • Ten krzyż należałoby przenieść w pobliże cmentarza na Oksywie (11)

    Natomiast korzystając z budowy kolejki na Kamienną Górę i urobków ziemnych, które powstaną po wykopie pod Szkołę Filmową i przyległe podziemne parkingi oraz Baltic Plaza na górze zbudować szkielet funkcjonalnej budowli i następnie obsypywać ją piaskiem z ww.wykopów przewiezionych kolejką. W budowli wykonać szerokie panoramiczne tarasy z zapleczem a miejsca mniej eksponowane obsypać i zazielenić. Na samej górze zbudować Wieżę Widokową z obrotową kawiarnią i restauracją.
    Do rozgarniania zieleni wykorzystać bezrobotnych, czy zalegających z opłatami itd.
    Dzięki otwarciu (w pierwszej kolejności)i połączenia kolejki(dołu z górą) aż się prosi, abyśmy sięgnęli po rozum do głowy, a Gdynia pokazała, że dalej jest gospodarnym i mądrym miastem. Sam symbol zostałby zapamiętany na pokolenia jak to miastem rządziła mądra Samorządność. Na pewno skutkowałoby to tym, że napływało by do miasta rzesze kreatywnych osadników, a miasto z morza i marzeń stałoby się miastem przyszłości. Tak jak kiedyś odwoływaliśmy się do Gdyni, także dzisiaj miasto to byłoby nadal najważniejszą metropolią portowo -biznesową i rekreacyjną. A za 5. lat okazałoby się, że już nie 250 tysięcy mieszkańców tu żyje w tym zielonym i sympatycznym wielkim mieście, a ze zboczy Góry i wieży moglibyśmy oglądać ponad 300 tys. dynamicznych Gdynian. W tym wielu wybitnych, pojawiających się na firmamencie współczesnych dziejów. Nie przeczę bo można by w tej budowli zrobić miejsce także dla założycieli różnych religii, świętych i proroków: Mojżesz, Budda, Jezus, Zaratustra, Mahomet,.... Tak, aby każdy wierzący turysta miał możliwość do kontemplacji własnego wyznania i złożyć ofiarę na rozbudowę Kamiennej Góry. Wystrój i zaplecze powinno być pobudowane tak aby nie oszczędzano na niczym. Ściany powinny być wyłożone granitem lub włoskimi marmurami. Na tarasach wspaniałe modernistyczne kolumny z morskiego granitu.

    No ale jak znam życie Adamowicz razem z Wojewodą prawnie będą dalej blokowali budowę Forum Kultury w Parku Europy, Prezydent Szczurek dalej narzekał, że jest jak jest. Społeczeństwo dalej skołowane zamiast wziąć sprawy w swoje ręce i działać!!!

    • 7 10

    • Ty, marzyciel! (8)

      Lepiej religie trzymać z daleka od takich miejsc, bo to zarzewie nienawiści, zbrodni i ciemnoty.

      • 3 3

      • Postep, swiatlo i materialistyczmy swiatopoglad przyniosl Lenin (6)

        szczescie narodow

        • 2 2

        • (5)

          Widzę, że nie uważało się na lekcjach w szkole, chyba, że teraz zastąpiono lekcje z historii starożytności religią.
          Za moich czasów można było liznąć, na przykład, trochę poglądów starożytnych filozofów, którzy zwykle dalecy byli od religijnego postrzegania świata.

          • 4 1

          • Bądźmy uczciwi, Gdynia nie może stawiać na turystykę religijną (4)

            A dla mieszkańców i marynarzy kościołów jest dosyć, więc dlaczego epatować jeszcze krzyżami w tak prestiżowych miejscach, dla mnie widok człowieka cierpiącego obojętne czy na krzyżu czy w plenerze ma złe konotacje i psuje mi dobre samopoczucie. Tak samo nie chciałbym, aby czciciele szatana chcieli zbudować jego pomnik w centrum miasta, ale zrozumieć mogę takie chciejstwo. Dlaczego mam sie godzić na sakralizacje wytworu natury jakim jest Kamienna Góra. Gdynia powinna moim zdaniem podkreślać, że mogą tu żyć ludzie z określonym wyznaniem (ale tylko kult na własny koszt) i ludzie wyznający naukowy pogląd, czy tez agnostycy. Symbole religijne oczywiście w swoim domu nawet budowę tam ołtarzy - to prywatna sprawa i wara mi od tego, ale nie w miejscach publicznych? Niestety bezczelnością największą jest gdy taka czy inna wiara stawia się przed faktem dokonanym, bo oto tu postawi Krzyż a tu go zawiesi, wiec my katolicy jesteśmy tu większością prosty sposób do antagonizmów, nacjonalizmów, mordów,....

            A pielgrzymi i turyści z całego świata niech sobie odwiedzają najsłynniejsze europejskie czy światowe sanktuaria gdzie mogą zobaczyć różne męki, ale i cuda:)). Moja sprzątaczka ledwie wiąże koniec z końcem odmawia sobie wszystkiego, ale na turystykę religijną i pielgrzymowanie nie szczędzi- czy mam prawo ją potępiać, nie - nawet się cieszę z jej postanowień, choć sam bym za to nie dał złamanego szezlonga.

            Choć często oglądam w muzeum wybitne obrazy czy budowle podyktowane wiarą lub mecenatem kościoła, dobrze jeśli jest to wybitne dzieło, ale większość jak rzeczony krzyż na Kamiennej Górze takiej wartości nie przedstawia wiec odwracam głowę, ew. kasuje go ze swojej świadomości i go nie widzę. Kiedyś na marinie zaczepił mnie człowiek, który powrócił z wyprawy swoim jachtem i chciał sie pochwalić zaprosił mnie do kambuza, a pretekstem był mój aparat fotograficzny i jego obiektywy. Gdy tak robiliśmy zdjęcia no i w zbliżeniu wszedł nam krzyż zezłoszczony odparł jak mogli tak oszpecić tak wspaniałe miejsce, ale niech się pan nie złości ja to kasuje na kompie i to samo radzę zrobić panu:))

            • 4 1

            • I z tym się zgadzam! (3)

              Podpisuję się pod tą opinią wszystkiemi ręcami i nogami. : )

              • 2 1

              • Dzięki, jeszcze trochę a dojdziemy do cosensusu w spr.portu:))) (2)

                żartuje, Ty masz w tej sprawie swoje racje, których za pewne ja nie znam do końca, gdybym znał może i przyznałbym Ci je całkowicie. Co nie oznacza, ze musimy wychodzić w morze;))

                Wracając do KG, widać mity w sztuce współczesnej są już na wyczerpaniu i próbuje sie stawiać rózne alzace z religijnością w tle. Dlatego na ich miejsce wchodzą inne sfery związane z religią i pseudoestetyczną celebracją codzienności w miejscach publicznych. Widzimy ostatnio jak to zmusza się odbiorcę do sfery religijnej choćby ta na KG. A jak ktoś chce pomieszania znaczeń to będzie je miał. My starsi jeszcze pewne kwestie odróżniamy (bo pamiętamy świat z "przed" tego typu działań) ale młodzi ludzie patrzący na te transformacje w obrębie symboli nie zrozumieją i przyswoją w taki sposób, jak są obecnie podawane. A co bedzie dalej, to już zobaczymy?

                • 1 0

              • (1)

                Na początku naszej ostatniej transformacji ustrojowej byłem tolerancyjny wobec kościoła katolickiego. Ale od tamtego czasu kościół strasznie się rozszalał i teraz jest praktycznie wszędzie, dyktując wszystkim, jak mają żyć i co robić (dobrego dla kościoła). Ta organizacja, działająca na rzecz swojego państwa, którym bynajmniej nie jest Polska, zajmuje się gromadzeniem majątku, wpływaniem na politykę państw, uwstecznianiem edukacji, a nawet przestępstwami. Niestety, Polacy przespali okres rosnącej dominacji kościoła katolickiego w swoim, znieczulonym przez Jana Pawła II, kraju i teraz trzeba doprowadzić do normalności, gdzie zostanie wyraźnie oddzielona sfera przynależna państwu od sfery religijnej i interesów organizacji religijnych. Dlatego uważam, między innymi, za swój obywatelski obowiązek reagować na przejawy rozpasania kościoła katolickiego i jeżeli jest ku temu sposobność, to to robię, w szczególności komentując niektóre artykuły w Internecie.
                Pozdrawiam

                • 3 0

              • Myślących podobnie jest dużo. Wychodźmy z ukrycia.

                • 3 0

      • chyba warto marzyć?

        Wszak Gdynia, to miasto marzeń. Szkoda, że ich ostatnio tak mało, nawet jeśli chodzi o Kamienną Górę, a przecież można by zrobić z niej coś wspaniałego. A nie z cierpiętniczym krzyżem i zakłamaniem

        • 3 0

    • o, Bezstronny. schorzenie sie widac poglebia.

      powaznie, idz do lekarza - ucieczka od rzeczywistosci do powazna choroba i moze sie skonczyc smiercia.

      • 3 2

    • ilu idiotów musi nasza ziemia znosić.......grafoman bezstronny na przykład. znany frustrat i włazidupiec szczurka

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane