• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Buspasy także dla motocyklistów

piw
4 lipca 2022, godz. 13:30 
Opinie (238)
W najbliższych dniach motocykliści będą mogli pojechać m.in. buspasem na ul. Małokackiej. W najbliższych dniach motocykliści będą mogli pojechać m.in. buspasem na ul. Małokackiej.

Władze Gdyni zdecydowały o udostępnieniu czterech buspasów na ulicach: Kieleckiej, Rolniczej, Małokackiej oraz Kwiatkowskiego nie tylko pojazdom komunikacji miejskiej i służb, ale też motocyklistom. O taką możliwość od lat zabiegało Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe.Buspasy, które niedługo będą dostępne także dla motocykli:

Myślałe(a)ś o zamianie samochodu na motocykl?

Po buspasach w Gdyni poruszać mogą się pojazdy komunikacji miejskiej, transport osób z niepełnosprawnością, służby ratunkowe, autokary, nadzór ruchu ZKM i pojazdy zeroemisyjne, czyli samochody elektryczne i wodorowe, a po niektórych (a w zasadzie po większości) również taksówki.

Teraz do tej listy dołączą motocykliści. O zmianach poinformowały władze miasta.

- Odpowiadamy na wnioski złożone przez organizacje zrzeszające motocyklistów, którzy przygotowali materiał oparty na doświadczeniach policji i zarządców dróg innych miast. Sami również przyjrzeliśmy się temu rozwiązaniu w innych miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie i Łodzi, gdzie doskonale się sprawdza i wpływa na płynność komunikacji w mieście - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju
Dla kierowców jednośladów dostępny będzie też niedawno oddany do użytku buspas na ul. Kwiatkowskiego. Dla kierowców jednośladów dostępny będzie też niedawno oddany do użytku buspas na ul. Kwiatkowskiego.
Wnioskując o zmiany, organizacje zrzeszające trójmiejskich motocyklistów podkreślały, że umożliwienie poruszania się buspasami użytkownikom jednośladów pozwoli m.in. ograniczyć omijanie korków poprzez jazdę między samochodami, co nie zawsze jest bezpieczne.

Innym argumentem było graniczenie samych korków - poprzez zachęcenie samotnych kierowców na przesiadkę z samochodu na motocykl.

Wskazane buspasy będą dostępne dla motocyklistów, kiedy tylko zmienione zostanie na nich oznakowanie, co ma się wydarzyć w najbliższych dniach.

Na razie dla kierowców jednośladów nie będą dostępne pozostałe gdyńskie buspasy - na ul. Morskiej i ul. Chwarznieńskiej.

Warto też zaznaczyć, że podobne rozwiązanie z dopuszczeniem ruchu motocykli po buspasach obowiązuje od wielu lat w Gdańsku, w tym na Podwalu Grodzkim oraz Podwalu Przedmiejskim.
piw

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (238)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.