• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centra handlowe. Mniej klientów, mało nowych inwestycji

Ewa Budnik
4 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Po oddaniu Forum Gdańsk Trójmiasto wzbogaciło się o 62 tys. m kw. powierzchni. Badania pokazują jednak, że liczba klientów w takich obiektach nieznacznie spada. Po oddaniu Forum Gdańsk Trójmiasto wzbogaciło się o 62 tys. m kw. powierzchni. Badania pokazują jednak, że liczba klientów w takich obiektach nieznacznie spada.

Czy w Trójmieście jest miejsce na kolejne galerie i centra handlowe? Statystyki wskazują, że nasz rynek jest już nasycony takimi obiektami, a na dodatek zakaz handlu w niedzielę powoduje, że mają one mniej klientów.



Jak często odwiedzasz duże centra lub galerie handlowe (nawet jeśli głównym celem są duże zakupy spożywcze)??

W maju tego roku na mapie Trójmiasta pojawiała się nowa duża galeria handlowa - Forum Gdańsk. To jedyna tak duża inwestycja tego rodzaju, jaka pojawiła się w aglomeracji od czasu otwarcia Galerii Metropolia we Wrzeszczu w październiku 2016 roku oraz gdyńskiej Riviery w 2013 roku.

Katalog firm: lista galerii i centrum handlowym w Trójmieście

Dane agencji Colliers International za pierwszy kwartał 2018 roku pokazują, że w Trójmieście przypada 774 m kw. powierzchni centrów handlowych na 1000 mieszkańców, co obecnie czyni naszą aglomerację trzecią najbardziej nasyconą takimi powierzchniami w Polsce (po Wrocławiu i Poznaniu). Na takiej pozycji Trójmiasto znalazło się w związku z uruchomieniem Forum Gdańsk, które ma powierzchnię 62 tys. kw.

- Aglomeracja Trójmiasta to milion mieszkańców o sile nabywczej około 16 procent wyższej od średniej krajowej. W sumie na rynku trójmiejskim mamy prawie milion metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Jednak nasycenie taką powierzchnią przekracza o kilkanaście procent średnie nasycenia powierzchnią handlową w Polsce. Właśnie z tego względu obecnie na tym rynku nie są planowane żadne duże inwestycje handlowe. Jedynie będący w trakcie rozbudowy Morski Park Handlowy oraz rozbudowa Galerii Bałtyckiej stanowią najbliższe w czasie projekty handlowe Trójmiasta - mówi Magdalena Sadal, dyrektor Działu Badań i Doradztwa Branży Handlowej w firmie Cresa Polska.

Zakaz handlu w niedzielę



Nowe centra nie będą powstawać jak grzyby po deszczu, a na dodatek badania rynku pokazują, że wprowadzenie 5 marca tego roku częściowego zakazu handlu w niedzielę wpływa na zmniejszenie liczby klientów odwiedzających te placówki. Z danych jakie opublikował zajmujący się badaniem i śledzeniem branży handlowej Retail Insitute wynika, że od początku roku do połowy października tego roku centra odwiedziło o 3,07 proc. klientów mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku (tj. o 9,16 mln klientów mniej). W badaniu brało udział 120 centrów handlowych w całym kraju.

Największe spadki odnotowały do tej pory centra znajdujące się na obrzeżach miast (spadek o 4,3 proc.) oraz mające dominującą rolę najemcy spożywczego (mniej o 3,8 proc.). Z analizy wynika, że od momentu wejścia w życie zakazu, centra handlowe straciły ponad 15,7 mln klientów, którzy do tej pory robili zakupy w niedziele, przy czym tylko 7,3 mln klientów zmieniło swoje nawyki zakupowe i do galerii wybiera się między poniedziałkiem a sobotą.

- Spadek ogólnej ilości klientów w Galerii Bałtyckiej jest zauważalny. Zakaz handlu w niedzielę zdecydowanie ma na to wpływ, ale jeszcze za wcześnie jest na wiążące wnioski. Warto wziąć pod uwagę, że mamy za sobą kilka miesięcy doskonałej pogody, a to zawsze powoduje, że w galeriach handlowych jest mniej klientów. Szczególnie ma to znaczenie w Trójmieście - kiedy porównuję gdańskie statystyki ze statystykami galerii w innych polskich miastach, gdzie mamy swoje obiekty, to widać że dobra pogoda w Trójmieście bardziej odciąga od zakupów - ocenia sytuację Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej. - W naszym przypadku nie bez znaczenia jest także pojawienie się w Gdańsku konkurencji, czyli Forum Gdańsk.

Plany inwestycyjne się zmieniają



Już od kilku lat, w obliczu statystyk, ale też poczucia samych mieszkańców Trójmiasta, że galerii i centrów handlowych, gdzie można zrobić duże i małe zakupy nie brakuje, zmieniają się plany inwestycyjne kolejnych deweloperów. Na Szadółkach, przy ulicy Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska miało powstać ogromne centrum handlowo-rozrywkowe. Jednak teren ten został odsprzedany i obecnie budowane jest tam centrum logistyczne na potrzeby LPP.

Budowy wstępnie zapowiadanej galerii handlowej raczej nie należy się także spodziewać na terenie Młodego Miasta (obok Bastionu Wałowa zobacz na mapie Gdańska). Spółka Atrium, która specjalizuje się w budowie dużych obiektów handlowych nieoficjalnie przyznaje, że budowa tak dużego obiektu w Gdańsku nie ma sensu. Zamiast tego wstępnie planowana jest realizacja zabudowy o mieszanej funkcji.

Miejsce na galerię handlową o powierzchni 50 tys. m kw. brutto przewidziane jest także w planach miejscowych na pasie startowym na Zaspie zobacz na mapie Gdańska. Dziś trudno sobie wyobrazić, że taki obiekt w tym miejscu powstanie. 27 września miasto przystąpiło do zmiany planu miejscowego dla tej działki.

Czytaj także: centra handlowe przyjazne czworonogom

Inwestycje handlowe nie są oczywiście w Trójmieście w całkowitej defensywie. Na Szadółkach trwa rozbudowa Morskiego Parku Handlowego. Od lat planowana jest rozbudowa Galerii Bałtyckiej, a w ramach przygotowania do inwestycji, właściciel działek wyburzył niedawno biurowiec Hydrobudowy. Budowa dużego centrum handlowego w sąsiedztwie dworca w Gdyni zobacz na mapie Gdyni została także ukonstytuowana w przyjętym przez radę miasta w trybie nadzwyczajnym planie zagospodarowania przestrzennego dla Międzytorza.

Galeria Madison została wyremontowana w tym roku. Wnętrze zostało odmienione, przybyło stref gastronomicznych. Galeria Madison została wyremontowana w tym roku. Wnętrze zostało odmienione, przybyło stref gastronomicznych.
Dla galerii, które na naszym rynku funkcjonują od lat sposobem na przyciągnięcie klientów jest odświeżenie wnętrz i zmiana oferty. Swoją ofertę zmieniło CH Manhattan we Wrzeszczu, w tym roku zakończył się remont w Madisonie, w gdyńskim Batorym powstaje hala restauracyjna. Warto też nadmienić, że będąca miejscem zakupów dla części gdynian Galeria Rumia niedawno zmieniła się w Pomerania Outlet Rumia.

Jakie są oczekiwania klientów?



Trendy na rynku handlowym wskazują, że nie mamy już tak wielkiej potrzeby oszczędzania na artykułach spożywczych i kupowania ich po niższych cenach w dużych supermarketach. Chociaż sieci handlujące takimi produktami nadal odnotowują największe obroty, to jednak według cytowanego raportu Retail Insitute centra handlowe, w których dominującym najemcą jest operator spożywczy zanotowały spadek odwiedzalności o 3,8 proc. Wolimy mniejsze sklepy, bliżej domu.

Chociaż wydawałoby się, że we wszystkich dzielnicach dostępne są już markety o średniej powierzchni (Biedronka, Lidl, Tesco, Carrefour), to jednak nadal jest na nie miejsce. Lubimy robić zakupy szybko, blisko, w znanych nam miejscach.

Czytaj także: nowe centrum handlowe na Oruni

Jeśli chodzi o duże centra handlowe, to analitycy Colliers International wskazują, że popularnością cieszyć się będą obiekty o mieszanej funkcji. Słynnym przykładem takie obiektu jest warszawska (przebudowana i rozbudowana) Hala Koszyki łącząca biura, handel, usługi, rozrywkę-rekreację, gastronomię oraz powierzchnie wystawienniczo-konferencyjne. Od kilku lat wiadomo także, że nie wystarczy, by w centrum handlowym były sklepy. Klientów przyciąga rozrywka i gastronomia. Niemal w każdym nowym centrum jest więc kino, siłownia, restauracje, a pomysłów na rozrywkowe przestrzenie będzie przybywało - takich jak tor kartingowy w Galerii Morena.

Opinie (315) 9 zablokowanych

  • 1 listopada (2)

    gdy już będzie za dużo tych galerii, to część z nich można przeznaczyć na zupełnie inny, przyznaję - niezwykły, cel.
    1 listopada można było zobaczyć, że za chwilę zabraknie miejsc pochówku na naszych cmentarzach. Zamiast szukać nowego terenu gdzieś za Pruszczem albo na Kaszubach, proponuję przeznaczyć niepotrzebne galerie na ,,Galerie Zmarłych'': zamiast sklepów komnaty a w nich kolumbaria z niszami. Nie potrzeba ogrzewania, więc w utrzymaniu będą tańsze niż sklepy. Pomiędzy komnatami mogą być sale-kaplice (nabożeństwa, koncerty typu zaduszki jazzowe itp.) oraz sale na stypy. I samochód łatwo zaparkować bo są parkingi. Pomysł jest rewolucyjny, ale po co burzyć i niszczyć coś co już jest? I kto powiedział, że kolumbaria muszą być pod chmurką? Można stawiać znicze z lampką led, albo wyposażyć komnaty w system wentylacyjny.

    • 22 5

    • (1)

      Super, moją urna tam stanie.

      • 1 0

      • Trzecia warstwa

        Nie będziesz pierwszy. Pod fundamentami galerii Gdańsk już są nieboszczycy.

        • 2 0

  • centra handlowe (4)

    Napisano,że w każdej dzielnicy jest jakiś wiekszy sklep lub market, niestety Działki Leśne w Gdyni to pustynia handlowa, i tak od lat

    • 7 4

    • 7 dwór też

      zapomniany przez handlowców a my za wszystko musimy przepłacac

      • 2 1

    • I dobrze, jest cisza.

      • 2 0

    • To prawda - Działki Leśne zatrzymały się w czasoprzestrzeni. Jakiś kiosk warzywny, szewc, ciucholand i pralnia. Niesamowicie to wygląda - handlowcy naprawdę zapomnieli o tym miłym miejscu.

      • 0 1

    • Przecież Riviera wykosiła cały okoliczny handel. To chyba logiczne.

      • 1 0

  • MANIA (4)

    Nikt dotąd nie napisał jak coraz uboższa w sklepach typu Piotr i Paweł , bo inne przepadły staje sie oferta produktów z zagranicy ; nie wspomnę o dodatkach do potraw , które jeszcze przed nastaniem szwadru pisowców kupowałam w poważnych sklepach coraz mniej Knora , doskonałych dodtaków i przypraw z różnych stron świata .. Królują winiary... do obrzygania , chyba jakiś zieliński z pisu dorabia ... Ciężką atmosferę w Kraju tylko pogarszają sklepowe półki...Mam nadzieję ,że w 2019 wrócimy do normalności. Zniknie tyczka nazywana pierwsza damą , która preferuje kółka gospodyń wiejskich, bo tylko tam nie czuje wstydu z powodu ożenku...

    • 10 20

    • Piotr i Paweł to teraz Biedronka. (2)

      • 1 3

      • Biedronka przejęła sieć PiP w tym roku. (1)

        • 1 2

        • Co za bzdura!!!

          Biedronka nic nie przejęła, a jedynie czesc franczyzobiorców odsprzedalo Biedronce lokal w której prowadzili PiP...

          • 1 1

    • re

      wyprowadź się stąd pajacu

      • 0 1

  • G.Bałtycka i Forum (1)

    Tylko istnienie tych dwóch inwestycji w Gdańsku ma sens ze względu na ofertę sprzedażową. Madison, Manhattan, Metropolia (!), Morena pełnią sporadyczne funkcje, głównie rozrywkowo (kino)-gastronomiczne, poza tym nie ma tam nic interesującego. Nie chcę więcej takich obiektów w Gdańsku:(

    • 7 10

    • Morena to jest jedyne ch ktore jest ok pelne kazdego dnia. Tak na prawde dla mieszkancow Moreny czy Siedlec zadna inna galerja niepotrzebna. Jak ci cos nie pasi wyjedz tam skad przyjechales słoju.

      • 4 3

  • kaplica w każdym CH (1)

    I temat niehandlowych niedziel załatwiony . I dobrodziej będzie miał owieczek bez liku,
    i kasiorki nie przymierzając jak O.Tadeusz.

    • 9 6

    • Raczej przerobią na meczety jak budyń sprowadzi imigrantów.

      • 0 0

  • a pro po kupowania, dziś niedziela handlowa, pracuję w markecie i stwierdzam że...

    ludzie w tym durnym kaczystanie są co raz głupsi, było ich dziś tyle, co w tygodniu przez dwa dni, pogoda świetna zupełnie nie zachęca do łażenia po sklepach...ale nie ,przecież oni muszą kupić już dziś, to nic że cały tydzień od poniedziałku do soboty market będzie otwarty przez dwadzieścia godzin.Jest handlowa, to przyjedziem i będziem siem szlajać, no bo co tu robić ?ee wybory jakieś ?, po co głosować, jak lepiej po sklepach biegać, spacer ? a po co mi to ? lepiej się autem do Maca przejadę, w korku pod galerią postoję, powyzywam, bo jakiś cymbał, znowu wjechał na skrzyżowanie i nie ma miejsca ,aby go opuścić i blokuje inny kierunek.Polska to jest jednak durna kraj...

    • 17 13

  • prawda o galeriach.

    Zakaz handlu w niedzielę nie jest przyczyna spadku obrotów w Galeriach. Takie trendy są na całym świecie. To, że ktoś z marketingu nazywa bunkier ze sklepami Galerią nie znaczy, że ludzie będą tam chodzić aby oglądać sztuczne palmy nad basenikiem z kafelkami. Ludzie wolą oglądać naturę i często wybierają plener. Po za tym dużo zamówień idzie przez internet. Kiedyś część ludzi jeżdziła do Galerii po spożywkę, ale B i L załatwiło handel spożywczy w Galeriach. Jeżeli ktoś tego nie dostrzega, albo udaje że nie widzi zmian to niech zobaczy ile w ostatnim czasie powstało skrzynek Inpost. Ta forma handlu będzie się rozwijać. To ,że powstają Galerie w centrum miasta to czysta głupota i nastawienie na zysk tu i teraz. Zobaczymy co powstanie kiedyś w tych miejscach gdy spadną jeszcze obroty. Barak na obrzeżach miasta zawsze można rozebrać. A takie "Forum" to będzie za 15 lat pomnik b.....a tak jak kiedyś były tzw pomniki Gierka.

    • 15 1

  • "ilość ludzi"

    Jak taki człowiek został dyrektorem galerii, jeśli nawet języka polskiego nie zna. Chyba, że tych ludzi liczy na kilogramy...

    • 6 0

  • Czepili się wolnych niedziel że przez nie mniejsze utargi a zapomnieli że ilość galerii

    przesycila rynek poza tym ludzie wcale więcej nie zarabiają bo ceny idą w górę a produkty coraz gorszej jakości. Ludzie w necie kupują.

    • 11 2

  • W Gdańsku może i wystarczy, (2)

    ale zdecydowanie za mało w Gdyni. Może zamiast Galeria Handlowa budując przy Dworcu Gdynia Głowna Osobowa nazwać, Galeria Przesiadkowa, Logistyczna,......? Kto wie, może nawet szydercza nazwa pójdzie wkrótce w zapomnienie, a powstaną Centra ......? Po okresie tworzenia biurowych enklaw, gigantycznych galerii handlowych czy dzielnic sypialni dziś coraz większego znaczenia nabierają inwestycje komplementarna, wielofunkcyjne i „miastotwórcze". Gdynia chwaląc się, że jest nowoczesna i modernistyczna powinna mieć pomiędzy Dworcem PKP a Międzytorzem centrum wyznaczające nowe trendy w tworzeniu przestrzeni i zapatrzenia i usług wszelakich.
    Warto to od razu zaplanować z głową, aby stąd można dostać się nie tylko po kraniec naszego miasta, województwa, np. skm, ....autobusem, busem,....ale i promami do Skandynawii, czy pociągiem po Europie Polskie Koleje Państwowe, korzystając z metody współpracy przy przygotowywaniu projektu deweloperskiego powinny szeroko włączyć się w rozbudowę takiego nowoczesnego centrum, co dałoby dobry przykład, jak można stworzyć koncepcję zagospodarowania olbrzymiego terenu we współpracy z lokalnymi mieszkańcami, władzami, architektami i urbanistami dla dobra nas wszystkich co zapewne przyniosłoby pozytywny efekt gospodarczy. Co więcej, taki standard mógłby być stosowany przy innych nieruchomościowych projektach grupy PKP/pks,..... warto, by takimi śladami poszli inni i takie centrum otwarte byłoby 24 h/dobę , 7 dni w tygodniu z drobnymi przerwami na sprzątanie .
    Co prawda z każdym rokiem ilość powierzchni handlowej istotnie się zwiększa. Inwestorzy muszą być więc bardzo ostrożni przy podejmowaniu decyzji dotyczących nowych projektów, a przecież powtarzanych projektów. Trudność w planowaniu nowych centrów handlowych wynika nie tylko z konieczności odpowiedzi na pytanie, czy w danym mieście jest jeszcze miejsce na nową inwestycję. Gdańsk ma tych galerii multum, Gdynia na tak duże miasto średnio, więc pora na odpowiednie destynacje. Trzeba więc określić, jaki obiekt przyjmie się na naszym rynku: czy ma to być centrum z ofertą konkurencyjną w stosunku do istniejących już obiektów, czy też może centrum handlowo-usługowe z ofertą komplementarną? Trudno również jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy miejsce na kolejne centra handlowe jest w dużych, czy w małych miastach. Mnie osobiście brakuje takiego Centrum, gdzie zawsze zastanę otwarty spożywczak, gzie będę miał ochotę pograć sobie w grę iść po długiej podróżny do sauny, obejrzeć film, poczytać książkę i pojechać autobusem np. do Jastrzębiej Góry, wypożyczyć rower lub samochód, zostawić swój samochód w podziemnym parkingu itd, itp. Każda inwestycja to osobny przypadek. Decyzja o jej rozpoczęciu powinna być poprzedzona indywidualną i dogłębną analizą gdyńskiego rynku, ale i ofertą turystyczną w kontekście spędzenia tu czasu wolnego. Współczesna galeria handlowa to obiekt, który oprócz oferty handlowej i usługowej ma także szeroką ofertę rozrywkową, restauracyjną i logistyczną. To nie tylko miejsce zakupów i załatwiania codziennych spraw, lecz także spędzania w sposób aktywny wolnego czasu, a nawet obcowania z kulturą. Trudno w jednym zdaniu wymienić sklepy, usługi i punkty rozrywkowe, które muszą się znaleźć w takim obiekcie. Powinien być on przede wszystkim dostosowany do potrzeb klientów, podróżnych, turystów, i innych jeszcze niewykreowanych.

    • 6 4

    • (1)

      Flaneur - szacunek, że tak Ci się chce - przyznam jednak, że dość ciekawie.

      • 2 0

      • Każdemu powinno się chcieć, bo w końcu jest to nasz wspólny interes

        Czym przyciągnąć podróżnego/klienta/... gdyni Centrum? Na Świętojańskiej trudno przez sklep zrobić festyn, .... natomiast przestrzeń w takim Centrum Przesiadkowym mogłoby wiele razy zmieniać się w pokaz/wybieg, na którym młodzi, początkujący i utalentowani projektanci mogli zaprezentować swoje modowe pomysły, startapo-owcy swoje itd. Artyści dostaliby taką możliwość dzięki współpracy miasta z designerami itd.. Gdynia zainwestowała ogromne pieniądze w film, sport, naukę,... czas zacząć spijać śmietankę, a najlepiej własnie w dobrze skomunikowanym miejscu jakim powinno być takie centrum.
        Będziemy mieli Mistrzostwa U 20 przed rozpoczęciem rozgrywek Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, dlaczego nie wykorzystać i zamienić się w interaktywny udział, na którym można by zaprezentować drużyny. Widzowie mieliby możliwość porozmawiać z zawodnikami, a także wziąć udział w interaktywnych zmaganiach. Sesjach zdjęciowych, zakupów stroi sportowych itd.
        Trzeba w końcu korzystać z włożonych pieniędzy i inwestycji. Dlaczego z zadymionego Krakowa , Rybnika,.... nie mogą do nas przyjeżdżać na spotkania a przy okazji zaczerpnąć morskiego wiatru i zrobić zakupy.

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane