• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centrów handlowych ciągle mało? Powstają kolejne

Krzysztof Koprowski
4 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Tak ma wyglądać największe centrum handlowe Trójmiasta, które powstanie przy obwodnicy, na wysokości Szadółek. Pierwszy etap ma być gotowy w 2016 r. Tak ma wyglądać największe centrum handlowe Trójmiasta, które powstanie przy obwodnicy, na wysokości Szadółek. Pierwszy etap ma być gotowy w 2016 r.

Trójmiasto jest jednym z największych ośrodków handlowych w Polsce. Wprawdzie do liderów trochę nam brakuje, ale poprzez budowę kolejnych "świątyń handlu" zbliżamy się do czołówki.



Najnowszy raport Jones Lang LaSalle wskazuje, że największym ośrodkiem handlu jest obecnie Wrocław z rekordową liczbą 560 m kw. sklepów przypadających na 1 tys. mieszkańców. Na kolejnej pozycji znajduje się Poznań z 504 m kw. na 1 tys. mieszkańców. Na trzeciej lokacie znajduje się natomiast Trójmiasto z wynikiem 486 m kw. na 1 tys. mieszkańców. Po piętach depcze nam jednak Łódź, w której wskaźnik ten wynosi tylko 5 m kw. mniej.

- Te dane dotyczą jedynie centrów handlowych, a więc nie parków handlowych ani centrów outletowych, o powierzchni minimum 5 tys. m kw. oraz z przynajmniej 10 sklepami w galerii handlowej - zastrzega Jan Zombirt z Jones Lang LaSalle.

Te liczby jednak cały czas się zmieniają. Już wkrótce na gdańskich Szadółkach w rejonie ulic Jabłoniowej i Lubowidzkiej zobacz na mapie Gdańska powstanie kolejny obiekt handlowy. Inwestycja firmy deweloperskiej AIG Lincoln z Warszawy o wstępnej, roboczej nazwie Gdańsk Retail Project, ma mieć w sumie aż 94 tys. m kw. powierzchni. Drugiego tak wielkiego obiektu nie ma w Trójmieście.

Dlatego jego budowa będzie przebiegać w dwóch etapach. - Rozpoczęcie prac budowlanych planujemy w latach 2013/14, a zakończenie w 2016 r. Na obecnym etapie ukończone zostało studium wykonalności oraz projekt koncepcyjny. Wykonaliśmy też analizy drogowe. Trwają dalsze prace projektowe, uzgodnienia z gestorami mediów i w zakresie dróg - informuje Dariusz Drapała z AIG Lincoln.

Deweloper zapowiada, że przy obiekcie powstanie zbiornik wodny, place zabaw dla dzieci, sezonowe lodowisko zimą, ścianki wspinaczkowe, rowerki wodne i kajaki. W samym obiekcie ma się znaleźć kino i klub fitness.

AIG Lincoln ma na swoim koncie obiekt handlowy w Radomiu: Centrum Słoneczne o powierzchni najmu 42 tys. m kw., w którym, oprócz sklepów, funkcjonują sześciosalowe kino, dwa baseny (sportowy i rekreacyjny), kompleks saun suchych i parowych, lodowisko oraz amfiteatr.

Powstanie tak potężnej "świątyni handlu" będzie wiązać się też z przebudową okolicznych dróg. Nieoficjalne mówi się o rozbudowie ul. Jabłoniowej do dwóch pasów, jednak - jak twierdzi rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku - to wciąż etap wizji.

- Przebudowa skrzyżowania ul. Jabłoniowej z ul. Przywidzką powinna odbyć się wraz z przebudową całego Węzła Szadółki. Nie prowadzimy jednak rozmów z firmami funkcjonującymi w tym rejonie na temat mniejszych prac modernizacyjnych - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Czy lubisz robić zakupy w centrach handlowych?

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy administrują obwodnicą, zwracają uwagę na skomplikowaną sytuację prawną Węzła Szadółki. - Gdańsk uzyskał od ministra transportu odstępstwo od warunków technicznych na tymczasowe funkcjonowanie węzła w obecnym kształcie. Warunkiem było przygotowanie projektu rozbudowy węzła. Obecnie trwa poprawianie koncepcji rozbudowy, którą prowadzi ZDiZ w Gdańsku. Gdański oddział GDDKiA współpracuje z ZDiZ, opiniując przedstawione rozwiązania projektowe - dodaje Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.

Zarząd Dróg i Zieleni szacuje, że koncepcja przebudowy układu jezdnego powinna być gotowa dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Wtedy trafi ona do GDDKiA, która rozpocznie wprowadzanie jej w życie.

Michalski nie ukrywa jednak, że w tym zakresie dużo zależeć też będzie od działań miasta. - Kolejną rzeczą po sporządzeniu projektu rozbudowy jest wpisanie inwestycji do rządowego programu budowy dróg, o co powinno zabiegać miasto Gdańsk - mówi rzecznik GDDKiA.

Ale obiekt w Szadółkach nie jest jedynym centrum handlowym, które powstanie w Trójmieście. Na dolnym tarasie wkrótce mogą rozpocząć się dwie duże inwestycje położone po obu stronach dworca kolejowego we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Chodzi o budowę centrum handlowego Hevelius, którego inwestorem jest Przedsiębiorstwo Budowlane Górski oraz rozbudowę Galerii Bałtyckiej, realizowane przez firmę ECE.

Projekt Górskiego w ostatnim czasie uległ pewnym zmianom, jednak nadal chodzi o 48 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej i 150-200 sklepów (zależnie od formy aranżacji wnętrz). Oprócz sklepów, powstaną tutaj biura, kino, hotel (135 pokoi), centrum odnowy biologicznej oraz klub fitness. Obecnie trwają już końcowe procedury formalne związanie z rozpoczęciem budowy.

Po drugiej stronie torów kolejowych rozbudowę wciąż planuje Galeria Bałtycka. Kiedy dokładnie ruszą prace i co dokładnie powstanie - tego wciąż nie chcą ujawnić władze firmy ECE Projektmanagement, właściciela GB. Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala mu "anektować" teren sąsiedniego biurowca Hydrobudowy i w tym kierunku powiększyć swój obiekt. Obecnie powierzchnia handlowa GB wynosi 45 tys. m kw.

W Gdyni natomiast obiektem, który ma na razie zdominować handel w całym Trójmieście jest powstająca z wieloma perturbacjami rozbudowa Centrum Wzgórze przy ul. Kazimierza Górskiego zobacz na mapie Gdańska. Otwarcie nowej części planowane jest na III kw. 2013 r. W całym obiekcie funkcjonować będzie wówczas 270 sklepów na powierzchni 70 tys. m kw. Jak zapewnia deweloper Mayland Real Estate, dotychczas udało się wynająć ok. 80 proc. tej przestrzeni. Oprócz sklepów, powstanie też sześciosalowe kino, dzięki czemu Gdynia zyska wreszcie drugi obiekt tego typu.

Miejsca

Opinie (277) 4 zablokowane

  • No nareszcie

    • 1 6

  • tragedia i śmierć miasta (5)

    50, 100, 200 sklepów stłoczone na małej powierzchni w jednym miejscu = 50, 100, 200 pustych lokali w innej części miasta

    ktoś ma jeszcze wątpliwości dlaczego obumiera Świętojańska w Gdyni, dlaczego Stare Miast w Gdańsku już dawno skonało?

    a teraz wyobraźmy sobie, że w Gdańsku nie byłoby żadnej galerii handlowej... apokaliptyczna wizja prawda? ano, myślmy dalej...

    czy wówczas:
    A. sklepy w ogole u nas nie powstana
    B. powstałyby w innych miejscach

    ja stawiam na odpowiedź B

    wszystkie partery we Wrzeszczu, na Dolnym Mieście, czy Biskupiej Górce zamieniłyby się wówczas w punkty handlowe...

    a tak mamy tylko marazm w centrum

    jezeli zliczymy wszystkie sklepy ze wszystkich galerii handlowych w Gdańsku i Gdyni, uzyskamy liczbę pewnie 2000 a to oznacza, że co najmniej 1000 sklepów nie powstało w innych częściach miasta...

    i co więcej, jest w Polsce miasto (znam co najmniej jedno o liczbie ludności ponad 200), które nie zgadza sie na budowe galerii handlowych... w efekcie to miasto zyje, w centrum jest pełno sklepów i restauracji, centrum o każdej porze roku, w każdą pogodę jest pełne ludzi...

    • 40 5

    • (4)

      Zakazać galerii handlowych! To skandal, że kupujący chcą postawić samochód w jednym miejcsu i zrobić tam wszystkie zakupy.

      • 0 8

      • To skandal, że w Rzymie nie ma galerii handlowych ! (3)

        To skandal, że we Florencji i Wenecji też nie ma ! Skandal, że w Paryżu jest tylko jedna !

        • 13 0

        • Na dodatek w Wenecji jest tylko jeden MakDonald i nie ma KFC! Ja nie wiem, po co ludzie jeżdżą na taką prowincję!

          • 8 0

        • Pozostaje tylko im współczuć

          Ja właśnie po to kupowałem mieszkanie na odludziu, żeby nie musieć codziennie zjeżdżać do centrum po najmniejszą pierdołę. Generalnie dla mnie centrum nie istnieje. Niby mieszkam w Gdańsku, ale na Starym Mieście ostatnio byłem chyba w kwietniu. Do pracy jeżdżę obwodnicą, całą infrastrukturę mam na osiedlu. Po czorta pchać mi się na Długi Targ i spędzać całe godziny w korku. To już wolę sobie w weekend gdzieś z dzieciakiem nad jezioro, albo do lasu wyskoczyć, niż łazić pośród tłumów wkoło murów. Raz na 2-3 miesiące wyskoczy się do teatru albo muzeum i to w zupełności wystarczy.

          • 8 1

        • W Londynie, Hamburgu czy Berlinie jest kilka i są w centrum miast,

          ale rzeczywiście jakoś nie przeszkadzają. Może ludzi w tych miastach jest więcej, a na pewno mają trochę inną ofertę niż te polskie galerie - papieru toaletowego i mleka tam się nie sprzedaje.

          • 5 0

  • Dobrze, dobrze

    Siedzą w galeriach to przynajmniej w lesie i nad morzem mniej ludzi.

    • 32 0

  • 3000 świń......

    dziś homo homini jak świnia świni
    anno domini modlimy się do wieprzowiny
    być nie znaczy dla nas już nic
    tylko mieć żeby żreć chcieć i pić tyć i gnić
    dziś białe kołnierze racicami grzebią w chlewie
    business lunch key account jak stairway to heaven
    nad krawędzią drapaczy chmur
    pędzą lub lecą w dól

    3000 świń rzuciło się w urwisko
    oni płakali stracili wszystko
    3000 świń rzuciło się w urwisko
    oni płakali stracili wszystko

    świat umiera powoli ginie
    odrzuca perły wybiera świnie
    świat umiera powoli ginie

    mają swoje prawa które są dla nich święte
    chęć posiadania i własne szczęście
    "bóg" jest tu w trzech osobach
    władza wpływy mamona.....
    (Luxtorpeda)

    • 28 0

  • Do sklepów chamy!!! (7)

    Brawo Gdańsk! Morze możliwości. Niedawny kandydat do Europejskiej Stolicy Kultury! Budujmy więcej sklepów! Po co nam kina? Po co teatry, baseny, boiska?
    Brak mi danych (może dziennikarze się pokuszą o jakieś zestawienie), ale łatwo sobie można przypomnieć, że w ostatnich powiedzmy 10 latach w Gdańsku powstały m.in. CH Manhattan, Galeria Bałtycka, Fashion House, Matarnia, Tesco na Chełmie, CH Alfa, Galeria Przymorze. Marketów budowlanych oraz stad Biedronek, Lidlów i innych nie policzę. W tym samym czasie powstał jeden basen (na Chełmie), Centrum Hevelianum, nowa siedziba Muzeum Morskiego i jedna szkoła (na Ujeścisku) w której nie mieszczą się dzieci z okolicy.
    Obecnie planuje się budowę w/w giganta, rozbudowę Galerii Bałtyckiej, CH Hevelius, centrum handlowe na miejscu Gildii, centrum handlowe na terenach postoczniowych i nie wiem gdzie jeszcze. W budowie jest w tym samym czasie w budowie jest jeden teatr, jedno muzeum i jedno Europejskie Centrum Solidarności, które samo w sobie jest tematem rzeką. Planowana jest jedna szkoła. Poza programem Orlik, w którym miasto ma zerowe zasługi, nie ma żadnych działań dotyczących budowy boisk. Nikt nie buduje kortów, bieżni, skoczni, itp.

    Interesujemy nasze władze tylko jako płatnicy CIT i PIT. Trudno się dziwić, skoro ulubionym sportem prezydenta jest cynizm (poczytajcie bloga) a jego zastępcy mogliby śmiało wystartować w drużynowych zawodach o tytuł mistrza ignorancji (myślę, że zajęliby całe pudło razem z GIK i ZDiZ).

    • 41 5

    • A potem rosną konsumenci z wypranymi przez fasrfoody, TV i fejsa muzgami

      brzuchy rosną a główki maleją.... może o to chodzi systemowi....

      • 8 0

    • Mało masz boisk? (1)

      Kto chodzi do teatru? Bilet za 100 - dziękuję. Wole iść do galerii i popatrzeć jak ludzie jedzą ciastka

      • 6 9

      • że Cię może na bilet do teatru ,za 100zł. nie stać,to rozumiem,ale na ciastko...???

        • 5 0

    • > Po co nam kina?
      Ja nie mam pojęcia, możesz się podzielić swoją wiedzą? Podobnie nie widzę sensu budowy szkół, gdy idzie niż. Jesli prywatni inwestorzy chcą inwestować/marnować kasę to nikt ich nie zmusi do innych projektów (BTW pamięta ktoś, że częścią kerfura na morenie miał być basen :P). Jeśli miasto nie zgodzi się na nowe galerii to będzie to wyglądało jak wspieranie Bałtyckiej - biorąc pod uwagę jak przejęła klientów z Manhattanu po rozbudowie zacznie pozbawiać zysków bardziej oddalone centra

      • 1 5

    • marcin ale to pryatne inwestycje za prywatne pieniadze... (1)

      co ma miasto do tego

      • 3 0

      • jak to co plany zagospodarowania przestrzennego jestem ciekaw co będzie z tymi obiektami po otwarciu jak opadnie kurz i wrzawa zdaje się że to samo co z takimi miejscami jak Kwiatkowski w Gdyni Galeria Przymorze CH Oliwa itd itd malejąca ilość sklepów nuda marazm itd

        • 5 1

    • Kościoły policz jeszcze. 6 kościołów, jedna szkoła. A prezes mówi, że trzeba więcej polskiego, religii i historii. Gdzie matma, języki, fizyka, chemia, biologia?! Gdzie teatry, kina, baseny, siłki na świeżym powietrzu? Zindoktrynowane łamagi to ideał obywatela wg prezesa.

      • 4 0

  • Wrzeszcz, nowy peron - Sopot za 15 minut, za komuny w szczycie co 3 minuty. Najważniejsze że do galerii się trafi a nie do domu.

    • 14 0

  • Skoro takie potrzebne to niech budują, ale po jaką cholerę budować jeden na drugim? Wielkie koło szadółek? Przecież "na drugiej stronie" ulicy jest fashion house. Hevelius we wrzeszczu.. a galerii bałtyckiej i manhattanu nie zauważyli?
    Żeby przynajmniej w każdym z tych "na sobie" były różne sklepy - a tam wszędzie to samo i tylko więcej powierzchni do przejścia. Do tego za wysoka temperatura i takie zakupy to istna męczarnia - a niestety czasem trzeba coś kupić "na tyłek"

    • 13 1

  • Mam nazwe dla nowego centrum (1)

    Szadółki super smród center

    • 24 4

    • A może CH Chińskie Wysypisko? Albo z angielskiego Scrapheap Center?

      • 6 0

  • Ja się pytam... (1)

    ... PO CO KOLEJNE CENTRUM HANDLOWE??!!

    • 17 2

    • żeby sieci handlowe mogły zarabiać

      a zamożni mieszkańcy wydawać nadwyżki finansowe.
      Żeby wertepy, nieużytki za miastem jakoś zagospodarować,
      przy okazji wybudować tereny rekreacyjne dla mieszkańców okolicznych blokowisk,
      dać pracę chętnym do pracy,
      nakarmić głodnych w licznych restauracjach,
      itp. itd, itp

      • 2 5

  • Juz pedze po miniratke!

    • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane