Fakty i opinie

Charytatywna wystawa choinek w Gdańsku

Nietypową wystawę choinek w Parku Handlowym Matarnia można oglądać do 5 stycznia 2017 roku. Na pierwszym planie choinka Browaru Spółdzielczego z Pucka.
Nietypową wystawę choinek w Parku Handlowym Matarnia można oglądać do 5 stycznia 2017 roku. Na pierwszym planie choinka Browaru Spółdzielczego z Pucka. Fot. Lucyna Pęsik/trojmiasto.pl

Kilkanaście świątecznych drzewek przyozdobionych niestandardowymi dekoracjami: książkami, maskotkami, opakowaniami po tabletkach stanęło w alejkach pasażu handlowego w Matarni zobacz na mapie Gdańska. Nietypowa wystawa choinek zorganizowana po raz trzeci przez Fundację Hospicyjną i Fundację Metropolia Dzieci powstała dzięki wsparciu lokalnych firm. Fundusze zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla dzieci z Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.Charytatywną wystawę tworzy około 20 choinek. Ekspozycja powstała przy udziale lokalnych firm i instytucji z Pomorza, którym bliska jest idea społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Zobaczymy tam m.in. drzewka drogerii Douglas, sklepów Ikea, Smyk,i Superpharm, Hotelu Mercure, Browaru Spółdzielczego, firm: Arla, Leasing Polski, Satel, Polpharma. Pomiędzy świątecznymi drzewkami stoi też nasza redakcyjna Pani Choinka.

Czy przekazujesz jakieś fundusze na cele dobroczynne?

tak, chętnie i często pomagam potrzebującym 16%
pomagam nieregularnie, ale staram się raz do roku wesprzeć finansowo jakąś fundację 39%
nie pomagam, bo mnie na to nie stać 20%
nie pomagam, bo mam wątpliwości, czy środki trafiają tam, gdzie powinny 25%
zakończona Łącznie głosów: 219
- Redakcja Trojmiasto.pl przez cały rok włącza się w akcje społeczne wspierające potrzebujących. W tym roku nasza drużyna wzięła udział w biegu Business Run, którego celem była zbiórka funduszy na protezę dla studenta Politechniki Gdańskiej. Promujemy imprezy o charakterze charytatywnym, jak bale dla dzieci czy koncerty. W okresie Świąt zbiórek i akcji jest wyjątkowo dużo, włączamy się w ich promocję, ale zachęcamy również naszych pracowników do aktywnego udziału w nich. W zeszłym roku malowaliśmy bombki, trzy lata temu przygotowaliśmy redakcyjną Szlachetną Paczkę. Tym razem włączyliśmy się do akcji Fundacji Hospicyjnej, przekazując darowiznę i zachęcając naszych pracowników to przygotowania oryginalnej choinki - mówi Michał Kaczorowski, prezes i redaktor naczelny Trojmiasto.pl.
Charytatywna wystawa to okazja, by zobaczyć, jak darczyńcy Fundacji Hospicyjnej przedstawiają siebie.

- Drzewka ubrane w elementy charakterystyczne dla danej firmy są jej wizytówką. Jest to okazja, aby w tym świątecznym okresie, w czasie wyboru prezentów, mieszkańcy Trójmiasta zainteresowali się jej ofertą - mówi Beata Łopatniuk z Fundacji Hospicyjnej. Warto przyjrzeć się każdej choince. Na wielu drzewkach zamiast zwykłych bombek wiszą samochodziki, uśmiechnięte krówki czy słoniki Tumbo.


Wzorem lat ubiegłych wiele firm wykazało się dużą pomysłowością. Sklep Smyk stworzył choinkę z pluszowych misiów, które po wystawie trafią w ręce podopiecznych Fundacji. Firma Polpharma zawiesiła na choince ozdoby przygotowane z elementów opakowań do leków. Z kolei edukacyjna choinka Fundacji Metropolia Dzieci, która stoi wewnątrz galerii restauracyjnej, wypełniła się książkami. Fundacja w ten sposób zaprasza dzieci do lektury i zachęca do udziału w akcji "Z książką na start".

Nasza redakcyjna choinka z kolei nie jest tradycyjnym drzewkiem. To elegancka Pani Choinka, która wybrała się na zakupy. Staraliśmy się podejść do tematu niesztampowo i przygotować choinkę w odniesieniu do idei "Moje miasto to Trójmiasto". Jej strój, skrojony na miarę z trzech rożnych materiałów, miał podkreślić, że Trójmiasto to jeden organizm, który tworzą trzy miasta.

Cieszymy się, że ponownie mogliśmy zorganizować wystawę choinek w Parku Handlowym Matarnia. Mamy nadzieję, że w gorączce przedświątecznych zakupów pozwoli ona zatrzymać się na chwilę i obejrzeć małe "dzieła sztuki", a przy okazji zachęci do wsparcia Hospicjum i zainspiruje to do stworzenia nietypowej choinki we własnym domu - dodaje Łopatniuk.
Inicjatorem wystawy jest Agnieszka Błażewicz z Fundacji Metropolia Dzieci, która przywiozła pomysł z Manchesteru.

- Ponieważ nasza fundacja ma trochę inny profil, zaproponowałyśmy Fundacji Hospicyjnej zorganizowanie wystawy na rzecz ich podopiecznych. I tak już trzeci raz zbieramy pieniądze na chore dzieci - mówi Ewelina Ewertowska z Fundacji Metropolia Dzieci.
Wszystkie choinki to forma "cegiełek" na rzecz Hospicjum. Darowizny finansowe przekazane od wystawców w całości zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego: ssaki medyczne, asystory kaszlu, przenośne pulsoksymetry oraz przenośny koncentrator tlenu.

Ekspozycję można oglądać w pasażu handlowym w Matarni do 5 stycznia 2017 roku. Druga część wystawy zostanie otwarta 10 grudnia w Kościele św. Jana w Gdańsku. Zobaczymy tam drzewko m.in. cukierni Fajne Baby czy artystki Magdy Benedy.

Opinie (40) ponad 20 zablokowanych

 • Pójdę z rodziną popstrykam na pałe fotek i wrzucę na fejsa..

  • 9 2

 • Dlaczego hospicja utrzymują się z pieniędzy darczyńców?

  Czy tutaj pańswo nie powinno przejąć obowiązku?
  Tutaj chyba nie powinno być żadnego ale. Pieniądze z budżetu powinny tu lecieć szerokim strumieniem.

  Zamiast pompować kasę w KK i rodziny smoleńskie to "dobra zmiana" mogłaby zrobić coś pożytecznego.

  • 36 7

 • Ale jaki masz plan aby znalazły się pieniądze na hospicja? Trzeba komuś zabrać ,zrobić redukcje zatrudnienia,aby było na hospicja.Napisz proszę swój plan a ja napisze później swój ,ok.Piszesz tylko o kk i nic więcej? Konkordat to około 2 miliardów rocznie.Jestem za likwidacja konkordatu.Ale widzę też duże cięcia w kulturze!Napisz swój plan!

  • 2 8

 • Czyli mozna zbierac pieniadze i nietrzeba zatruwać miasta spalinami jak truciciele na motorach!

  Nie zatruwa sie ludzi spalinami powodując więcej chorób Na dodatek to stała ekspozycja która ładnie wygląda!!

  • 10 7

 • haha, ale ty masz zryty łeb - to moj plan

  • 5 1

 • Bo tylko potrafisz pisać bzdury ,że państwo cos powinno i o kk .Nie potrafisz nic!

  • 0 5

 • Marna prowokacja trolu ,bo wiekszosc hospicjów jest prowadzona przez kosciół

  i finansowana przez kościół i to oni właśnie najwięcej tez robią akcji charytatywnych na ich utrzymanie.Gdyby nie kościół katolicki to większości tych hospicjów nie było by wcale! Tak Hospicja powinny być utrzymywane z podatków państwa obecnie też są ale tylko kilka procent dostaja a powinny byc utrzymywane w całosci!!Jak to zrobic bardzo łatwo w normalnym państwie ,ale w skorumpowanym przez POlityków bardzo trudno !! Wystarczy ze uda sie zmniejszyć ogromna korupcje w całym państwie to bedą pieniadze na wszystko.Obecnie przez korupcje Polityków ,urzedasów panstwo traci miliardy .
  Najlepszym przykładem jest prywatyzacja nieruchomości tylko w samej Warszawie na kilkaset milionów !!

  • 7 5

 • Zapomniałeś pisowski lemingu, że od roku rządzą twoi

  PO już nie rządzi. A dobra zmiana ma pieniądze na wszystko tylko nie na hospicja.

  • 5 2

 • Przecież teraz rządzi kościół geniuszu.

  Pieniądze mają z budżetu. To dlaczego jeszcze chcą pieniądze na hospicja?
  Widzę tutaj dziwne priorytety:
  - najpierw droga bryka
  - potem ewentualnie potrzebujący

  • 3 3

 • Dużo by dała zmiana prawa a mianowicie możliwość legalnej eutanazji.Wielu mieszkańców hospicjum chętnie by z tego skorzystał.Jest to dobre bo osoba poddające się eutanazji nie cierpi w mękach ,bólu.Jest to dobre moralnie i etycznie no i oczywiście są oszczędności finansowe.Wiadomo eutanazja na tylko i wyłącznie na życzenie!

  • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.