Chcą zawieszenia sprzedaży Polanki Redłowskiej na 5 lat

Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie.
Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pięcioletnie zawieszenie prac dotyczących sprzedaży terenu Polanki Redłowskiej i prowadzone przez zewnętrznych ekspertów konsultacje społeczne dotyczące przyszłości miejsca. To nowe pomysły społeczników z Miasta Wspólnego, rady dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana i gdyńskiej Platformy Obywatelskiej na najbliższy czas. Apel o wstrzymanie prac nad przyszłością Polanki trafił na biurko prezydenta Gdyni, a konsultacje z mieszkańcami rozpoczną się za tydzień, w piątek.Nowa inicjatywa dotycząca Polanki Redłowskiej zyska popularność?

Zobacz wyniki (824)
Przypomnijmy: Próby uchwalania planu dla terenu obejmującego Polankę Redłowską trwają od blisko 10 lat.

W październiku odbyła się kolejna dyskusja w tej sprawie. Kolejny raz dyskutowano zdalnie, co urzędnicy tłumaczyli sytuacją pandemiczną.

Znowu przekonywano mieszkańców zaniepokojonych losem terenu, że prace nad planem i jego uchwalenie nie oznaczają automatycznej sprzedaży i budowy hotelu.

Polanka Redłowska: dyskusja i kolejne uwagi do projektu- Dopiero zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego staną się podstawą do podejmowania decyzji dotyczących przyszłości tego obszaru, czyli potencjalnej sprzedaży Polanki Redłowskiej - mówiła Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.

Przyszłość Polanki Redłowskiej: artykuły i opiniegraf. Trojmiasto.pl
Po dyskusji złożono uwagi, które czekają na rozpatrzenie. Czekać za to nie chcą społecznicy z Miasta Wspólnego i wraz z gdyńską Platformą Obywatelską proponują kolejną inicjatywę mającą włączyć mieszkańców do dyskusji o przyszłości terenu.

Pierwszym krokiem jest tzw. moratorium, które w piątek Martyna Regent z Miasta Wspólnego i Tadeusz Szemiot, szef klubu radnych PO w gdyńskiej Radzie Miasta, przekazali prezydentowi Gdyni.

Pięć lat wstrzymania prac i konsultacje z niezależnymi ekspertamiTo apel o zawieszenie planów dotyczących sprzedaży terenów na Polance na pięć lat.

Jednocześnie wraz z dr. Wojciechem Ogrodnikiem, zawodowo zaangażowanym w badanie procesów społecznych i wykładowcą związanym z Wydziałem Socjologii UW i UMG, a także przewodniczącym Rady Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, zwrócili się do zespołu niezależnych ekspertów zajmujących się prowadzeniem konsultacji społecznych o przeprowadzenie panelu dotyczącego możliwych rozwiązań obecnego impasu.

Odsłoną walki o Polankę Redłowską był napis z apelem o niesprzedawanie terenu wyświetlany na miejskich budynkach.
Odsłoną walki o Polankę Redłowską był napis z apelem o niesprzedawanie terenu wyświetlany na miejskich budynkach. fot. FB Polanka dla wszystkich
- Swoje poparcie dla inicjatywy i przeciw pomysłom zabudowy Polanki wyrażają również rady dzielnic, jednostki, które są najbliżej mieszkańców i które najlepiej wsłuchują się w ich głos. Gdynianie nie powinni być ignorowani, ale jeśli prezydent uważa nasz głos za głos niekompetentny, to oferujemy mu głos ekspertów - wyjaśnia Wojciech Ogrodnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana.
Eksperci będą zatrudnieni przez posła Platformy Obywatelskiej Tadeusza Aziewicza. Zaczną pracę jeszcze w styczniu. W weekend rusza też zbiórka publiczna i nabór chętnych do udziału w konsultacjach społecznych.

Zaangażowani w obronę Polanki Redłowskiej podkreślają, że zarówno oni, jak i inni przeciwni działaniom prezydenta mieszkańcy nie chcą konfliktu i proszą o jedno - wstrzymanie planów sprzedaży i wzięcia pod uwagę wniosków, które pojawią się dzięki konsultacjom.Społecznicy: nie ma rozmowy, są komunikatyJak mówią, pięć lat to wystarczający czas, by włączyć do dyskusji o Polance Redłowskiej mieszkańców i wskazać, jaka ma być przyszłość ważnego nie tylko dla gdynian miejsca.

- Choć Gdynia posiada profesjonalny zespół Laboratorium Innowacji Społecznych, który mógłby przeprowadzić konsultacje, to od 2017 r., gdy pojawił się temat zmiany planu miejscowego na Polance Redłowskiej pod budowę hotelu, nie mamy do czynienia z rozmową, a z komunikatami ze strony prezydenta, które jednoznacznie wskazują, że z jego punktu widzenia nie ma alternatywy wobec planów sprzedaży Polanki - podkreśla Martyna Regent z Miasta Wspólnego.
Jak wskazuje, obiektywizm i jednocześnie profesjonalizm mają zapewnić niezależni eksperci, którzy nie będą obciążeniem finansowym dla miasta.

- Pragnąc zapewnić wysokie standardy bezstronności, postanowiliśmy odwołać się do ekspertów niezwiązanych z Gdynią. Zależy nam też na zaangażowaniu w konsultacje grup, których głos do tej pory nie wybrzmiał. Nie oczekujemy od Urzędu Miasta, by do pracy skierował własne zasoby, ale liczymy na dobrą wolę ze strony władz miasta - wyjaśnia.
Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie.
Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdyńska PO: to szansa dla prezydenta Wojciecha SzczurkaNa rangę tematu, jakim jest przyszłość Polanki Redłowskiej, zwraca z kolei uwagę Tadeusz Szemiot.

- Kilka tysięcy podpisów złożonych pod petycją Miasta Wspólnego sprzeciwiającą się planom sprzedaży, wielki ruch społeczny wokół inicjatywy Polanka dla Wszystkich, rekordowe 500 uwag do planu miejscowego dla terenów Polanki. To wszystko to przejaw kapitału społecznego, którego nigdy za wiele. W polskiej rzeczywistości, czy nawet w gdyńskiej, zintegrowanie tylu ludzi wokół lokalnej inicjatywy to jest, jeśli nie fenomen, to bardzo rzadka sytuacja - opowiada.
Wojciech Ogrodnik, Martyna Regent i Tadeusz Szemiot składający apel do prezydenta Gdyni o wstrzymanie działań związanych z Polanką Redłowską.
Wojciech Ogrodnik, Martyna Regent i Tadeusz Szemiot składający apel do prezydenta Gdyni o wstrzymanie działań związanych z Polanką Redłowską. fot. Trojmiasto.pl
Przekonuje, że prezydent Gdyni, jeśli chce zachować wysokie poparcie, nie może pozwolić sobie na ignorowanie tak szerokiego sprzeciwu wobec działań miasta związanych z Polanką Redłowską.

- Zmarnowanie tego przez władzę publiczną, która wydaje duże pieniądze, żeby na innych obszarach Gdyni wywołać elementarne zainteresowanie wspólną przestrzenią publiczną, byłoby poważnym błędem. A tu mamy coś autentycznego, naturalnego i mocnego. To wszystko powinno dać do myślenia prezydentowi Szczurkowi, że jego upór w tej kwestii jest wbrew oczekiwaniom społecznym - wskazuje.
Do środy na adres polankadlawszystkich@gmail.com można przesyłać zgłoszenia. Pierwsze spotkanie odbędzie się online w piątek, 21 stycznia, w godzinach 17-20.

Debata Trojmiasto.pl na temat Polanki RedłowskiejW pierwszych miesiącach 2020 r. w Portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


 1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu,
 2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne,
 3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project,
 4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska,
 5. gdyński architekt Paweł Osicki,
 6. ówczesny wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień,
 7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.


Quiz Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź! Średni wynik 45%

Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź!

Rozpocznij quiz

Opinie (263) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (5)

  Tyle lat marazmu...szansa dla Szczurka?Przecież już tyle lat zaniedbań,deweloperki,katastrofalnego stanu drógnietrafionych inwestycji plus zadłużenie na miliard...chyba już wystarczy tej prezydentury i straconych 20 lat dla Gdyni?Dobrze że wprowadzono kadencyjność bo by chyba 50 lat siedzieli na stołkach.

  • 97 5

  • Rozczaruję (2)

   nic lepiej nie będzie. Będzie jeszcze gorzej w tym mieście.

   • 1 6

   • (1)

    Wiem,dlatego 20 lat temu się wyprowadziłem.I nie żałuję,teraz nawet na spacer do Gdyni nie jeździmy.

    • 9 2

    • To jest portal trójmiasto więc svenusanus spadaj tam skąd przybyłeś....

     • 3 1

  • Srencjusz (1)

   Ty to zawsze wypisujesz głupoty ,malkontent.

   • 0 1

   • Po samym imieniu widać że gmina szemud

    • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  Odrobinę irytujące jest to, ze przez 30 lat nikt nie miał zadnego sensownego pomysłu na zagospodarowanie tego terenu. (14)

  Oczywiście najbardziej kuszącym rozwiązaniem (i zyskownym dla zainteresowanych) jest sprzedaż terenu deweloperowi pod osiedle lub hotel.

  Z punktu widzenia miasta i społeczeństwa pożądane byłoby przeznaczenie tego terenu pod zieleń i rekreację.

  Postawić parę latarni, śmietników, ławek i kamer. Wyznaczyć miejsce pod gry zespołowe i tyle. Nic więcej nie potrzeba.

  • 130 12

  • Chyba żartujesz - pomysł miał od zawsze

   pomysł był taki aby czekać bo teren, kupiony jako inwestycja wyłącznie w grunt. Z czasem nabierał coraz większej wartości i w pewnym momencie należy sprzedać aby częściowo tym pokryć dziurę budżetową miasta. Cała reszt przez te wszystkie lata to mydlenie ludziom oczu!

   • 13 1

  • było wiele pomysłów tylko szczurek je torpedował (1)

   on koniecznie chce sprzedać teren deweloperowi

   • 15 1

   • Bo w tym czasie jak już wspomniano, teren nabierał 'mocy', tzn. to jest lepsze niż lokata w banku.

    • 11 0

  • czyli zrobić z Polanki miejsce dla Warszawy i Zagranicy (2)

   czyli de facto oddać, wydzielić ten piękny kawałek mieszkańcom i rzucić milionerom.

   Tam "apartamenty" będą się zaczynały od 25-30 tysięcy za metr do wykończenia, martwe miejsce na mrożenie kasy.

   • 10 2

   • Dobrze Misiu kombinujesz..

    • 5 0

   • nie, zbudujmy tam mieszkania komunalne

    piękny kawałek macie już na skwerku i stoi pusty

    • 0 4

  • (2)

   Co tam chcesz robić?
   Zieleń? 50m od kompleksu leśnego?
   Alejki spacerowe? 100m od plaży i Bulwaru?

   Zieleń i alejki oczywiście, ale tam gdzie ich nie ma, gdzie mają sens.
   A to jest bardzo drogi teren, wiele wart.
   Lepiej ten teren sprzedać pod hotel albo apartamenty i za te pieniądze narobić znacznie więcej alejek i zieleni w innych częściach miasta, gdzie tego faktycznie brakuje.

   A nie postawić ławeczki i śmietniki na terenie wartym dziesiątki milionów, który dodatkowo może dać miejsca pracy, w przyszłości wpływy.

   • 4 15

   • Ile wart na dzień dzisiejszy jest ten teren? Kto to wycenia?

    • 5 0

   • dokładnie, tam jest już i park i las i kilometry alejek do spacerów

    w tym miejscu akurat brakuje zabudowy aby coś się tam działo

    • 1 5

  • Jak mają stać ruiny, to lepiej sprzedać teren. Mało macie lasów?? (1)

   Murem za prezydentem Szczurkiem

   • 4 4

   • Chcieć to móc

    Wyobraź sobie, że pomiędzy ruiną a hotelem/osiedlem dla bogatego Helmuta istnieje cała paleta możliwości.

    • 0 0

  • Oni już wiedzą że nie będą rządzić w nieskończoność

   A do sprzedania nie zostało dużo atrakcyjnych gruntów. Nie łudźmy się że Polanka jest do uratowania.

   • 2 0

  • sorry, ale miasto ma się rozwijać

   jestem za zabudową tego miejsca. Latarnie, śmietniki i ławki masz już na skwerku.

   • 1 4

  • A kamery po co?

   • 0 0

 • Już widzę jak Szczurek przychyla się do pomysłu. (3)

  Na odchodne zniszczy co może... a kasa już pewnie i tak dawno wzięta, więc nie bardzo ma wyjście ;)

  • 72 2

  • Na żadne odchodne.

   Wojtuś może zostać prezydentem jeszcze na dwie kolejne kadencje. To strategia na przeczekanie i zmęczenie przeciwnika. Jedna z najdroższych działek w Polsce, a miasto tonie w długach. Więc...

   • 1 2

  • Xxxx (1)

   Nastepny jasnowidz z koziej......d

   • 0 2

   • Garyjelo do garów bo rozumem nie grzeszysz

    • 0 0

 • I tak sprzedają tylko kasa

  • 49 2

 • Zróbcie wreszcie coś dla ludzi! (6)

  To świetny teren rekreacyjny, ale można go lepiej zagospodarować i upiększyć! Zróbcie coś dla ludzi, a nie hotel dla bogaczy!

  • 96 6

  • Bogaty lepiej płaci i co nam bidaku zrobisz? Oczywiście sarkazm dość ohydny, ale tak to wygląda.

   • 9 3

  • Absurd

   Doodkoła masz pełno terenów rekreacyjnych. Kępa redłowska, park centralny, bulwar... a jakościowych hoteli jak na lekarstwo. Sprzedać teren i budować tam coś sensownego!

   • 6 22

  • (1)

   Właśnie ,oceanarium takie jak we Wroclawiu w tym miejscu by się przygalo.To bylby strzał w dziesiątkę i dla mieszkańcow jak i dla turystow.W końcu turyści z zagranicznych promow i nie tylko nie musieli jechać do Malborka i Gdańska ........

   • 4 5

   • A pieniądze rosną na drzewach. Wiesz ile kosztuje budowa i utrzymanie oceanarium?! Gdynia nie ma kasy nawet na remont ulic w centrum miasta, a ty wyskakujesz z pomysłami z kapelusza.

    • 5 4

  • Rekreacja

   To powinien być teren rekreacyjny,otwarte baseny,jak dawniej.Pamietam super baseny z mojej młodości z lat 60-tych.To cudowne miejsce powinno byc udostepnione wszystkim mieszkańcom.Mieszkanka Gdyni od 67lat.

   • 9 1

  • Dla ludzi? Nie ma sprawy!

   Wybuduje się mieszkania dla ludzi po 30k mkw. Patodewelopersko pozdrawiam

   • 1 3

 • Budżet kryzysowy to trzeba sprzedać.... (2)

  Wojtek sprzedaje co się da....

  • 61 2

  • Niedługo wszystko!

   • 1 1

  • Budżet

   Za chwilę wszyscy pójdziemy z torbami jak dalej pójdzie dzięki obecnie rządzącym w Polsce

   • 1 2

 • To żart? Potrzeba ekspertów do oceny co zrobić z działką? (1)

  • 51 0

  • Potrzeba bo ekspert za darmo nie pracuje i sporo kasy za to kasuje !!!!A oplacony bedzie zkasy mieszkanców Gdyni

   których naturalnie wybrany bedzie przez POlityków miasta Gdyni

   • 2 2

 • (2)

  Kolejne 5 lat w zawieszeniu? Przecież ta historia z Polanką trwa z 40 lat!!! Rozumiem, że to Gdynia i wszystko trwa całą wieczność, ale chyba już wystarczy tego marazmu.

  • 56 2

  • Spoko-loko. U nas w Gdańsku Wyspa Spichrzów przez 60 lat od wojny była zapuszczona. Dzięki Budyniowi (tak tak, to jego zasługa i jego urzedników) zagęszczono ruchy archeologiczne i w końcu sprzedano teren. Teraz jest tam rewelacja. Więc odnośnie Polankki - może nie za Waszego życia, ale kiedyś na pewno bedzie dobrze ;)

   • 4 4

  • Bo teren ma byc sprzedany innemu deweloperowi takiemu który PO odpowienio włape wypłaci

   jak w Gdańsku na Wyspie Spichrzów

   • 1 1

 • (5)

  Taakie fajne miejsce dla mieszkańców a taki tam syfilis od lat.
  Szczurek robi dobrze jedynie deweloperom.

  • 70 5

  • Sprzedaje PO kawałku miasto bo musi łatać długi miasta.

   • 4 1

  • jeśli nie będzie właściwie zagospodarowane,

   będzie syf postępował i to w postępie geometrycznym. Taka kolej rzeczy. Miasto Wspólne sprowadza nas na psy, aby na tym bałaganie przejąć władze. To podobna polityka do PiS-u.

   • 6 6

  • Miasto samo doprowadza do takiego stanu. (2)

   Dlaczego nie dba o ten teren ? Właśnie po to żeby się Tobie odechciało tam zaglądać i żeby ten teren był dla Ciebie obojetny

   • 6 1

   • (1)

    No popatrz, casus willi po Maximie. Dokładnie tak samo.

    • 4 1

    • I sanatorium w Orłowie. Specjalnie do ruiny doprowadzone

     • 1 0

 • Jeszcze nikt nie wygrał z władzami Gdyni. (2)

  Oni robią ci chcą

  • 40 3

  • I tak zrobimy co My chcemy, a nie co wy :)

   • 3 1

  • Tom1

   Kasta anty-PIS.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane