• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcą zmiany w liczeniu pasażerów komunikacji miejskiej

Szymon Zięba
30 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
  • Na siedzeniach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o "wyłączeniu" miejsc.
  • Na siedzeniach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o "wyłączeniu" miejsc.

To, ilu pasażerów skorzysta jednocześnie z pojazdów komunikacji miejskiej, będzie zależeć od powierzchni autobusów czy tramwajów, a nie liczby miejsc? Tego chciałby Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Urzędnik zwrócił się z apelem o zmianę zasad funkcjonowania komunikacji miejskiej do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Swoje sugestie w tej sprawie przesłali także naukowcy z Politechniki Gdańskiej.



Czy obostrzenia w liczbie pasażerów w komunikacji są potrzebne?

Przypomnijmy: zgodnie z ubiegłotygodniowymi zaleceniami premiera Mateusza Morawieckiego w pojazdach komunikacji miejskiej zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących, by zachować odpowiednią odległość pomiędzy pasażerami. To jeden z elementów prewencji w walce z koronawirusem.

W efekcie na siedzeniach pojazdów trójmiejskiej komunikacji, pojawiły się specjalne nakładki, informujące o wyłączeniu miejsc z użytku. Wytyczne rządu co do liczby pasażerów mogących znajdować się w jednym czasie w danym pojeździe znaleźć można także na wszystkich przystankach, w tramwajach, autobusach i tablicach systemu informacji pasażerskiej.

Obostrzenia okazały się jednak sporym kłopotem dla gdańskiej komunikacji miejskiej. Jak zauważa Sebastian Zomkowski, wprowadzone zmiany w praktyce oznaczają to, że dużym, wielkopojemnym tramwajem Jazz Duo może podróżować teraz tylko 14 osób.

Czytaj też: Jak pasażerowie radzą sobie ze zmianami w komunikacji miejskiej?

- Dla przykładu naszymi minibusami według rozporządzenia może podróżować teraz osiem osób. Czyli pojazdem z mniejszą przestrzenią pasażerską może podróżować więcej osób niż dużym pojazdem - pisze Sebastian Zomkowski.

Taśma na podłodze i liczba pasażerów uzależniona od miejsca



Zdaniem dyrektora ZTM problem można rozwiązać w prosty sposób, a pomysł podsunęli naukowcy z czołowych politechnik w kraju - w tym z Politechniki Gdańskiej. Eksperci zarekomendowali bowiem uzależnienie liczby podróżnych od powierzchni pojazdu, tak aby każdy z pasażerów mógł korzystać z przynajmniej 2,5 m kw. pojazdu.

Rozkład jazdy ZTM Gdańsk



Dzięki temu - jak podkreślają naukowcy - można umożliwić podróż w tramwajach takiej liczby osób, żeby przy ograniczonych możliwościach przewoźników zachować pełne bezpieczeństwo podróżnych.

Niewykluczone, że na podłogach tramwajów pojawią się taśmy podobne do tych, jakie spotkać można w sklepach. Niewykluczone, że na podłogach tramwajów pojawią się taśmy podobne do tych, jakie spotkać można w sklepach.
Jak jednak miałoby wyglądać to w praktyce? Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM, tłumaczy, że na nowo określona zostałaby liczba osób, które jednorazowo mogą wejść do pojazdu komunikacji miejskiej, o czym informowałby komunikaty (również głosowe) na przystankach i w pojazdach. Niewykluczone, że na posadzce tramwaju czy autobusu wyklejone zostałyby również "strefy odstępu" - na wzór tych, które pojawiły się w niektórych supermarketach.

Trzeba wykorzystać środki komunikacji publicznej



- Wszyscy, w tym również organizatorzy transportu publicznego, spotykamy się obecnie z problemami, do których nie byliśmy w pełni przygotowani. Opracowana rekomendacja do rozporządzenia uwzględnia fakt, że w niedalekiej przyszłości może dojść do zmniejszenia liczby kierujących pojazdami z uwagi na kwarantannę lub możliwe zarażenie się wirusem poszczególnych pracowników - tłumaczy dr inż. Jacek Szmagliński z Katedry Transportu Szynowego i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. - Stąd też staramy się przekonać ministerstwo, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam pojemny transport tramwajowy oraz metro, przy zachowaniu jak największego bezpieczeństwa podróżnych.
M.in. na przystankach czy w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o obostrzeniach związanych z liczbą pasażerów. M.in. na przystankach czy w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o obostrzeniach związanych z liczbą pasażerów.
W związku z tym, zdaniem naukowców z czołowych uczelni technicznych w Polsce oraz ekspertów z zakresu transportu publicznego, rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dotyczące ograniczeń liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej powinno zostać zmienione.

W pojazdach komunikacji nadawany jest specjalny komunikat głosowy dot. liczby pasażerów.

Miejsca

Opinie (145) 8 zablokowanych

  • ręce precz od powierzchni!

    Od powierzchni (mieszkania) to liczy się opłatę za śmieci i jak w SM Przymorze za windę. W pojazdach komunikacji miejskiej proponuję liczbę pasażerów liczyć według wagi albo wieku pasażera

    • 0 2

  • A można przynieść składane krzesełka? Jedno puste a drugie dla mnie?

    • 4 0

  • Pesa t pół biedy, Dortmundy dopiero są przystosowane na pandemie

    Tam ponaklejajcie taśmy wydzielające miejsca dla 1 pasazera

    • 0 0

  • Krótkie autobusy

    Nic nie pomoże, jeżeli w godzinach szczytu przyjeżdża krótki autobus linii 262. Już na drugim przystanku wsiadło dużo więcej osób niż powinno, a następny za 20 min...Brawo

    • 1 0

  • tramwaje i autobusy

    Od 1.04 idą podwyżki biletów. A ja obecnie muszę do pracy wychodzić z domu godzinę szybciej by zdążyć na 7 -dmą do pracy w UCK . Autobusy przeładowane, tramwaje też. Czasami na połączenie przy Głównym czekam 15-20 min, bo tramwaj jest przeładowany. W dodatku urzędnicy zadecydowali, że autobus 131 który jeździł przez Gdańsk w stronę Matemblewa jeździ jak w weekendy. Z tego tez powodu pomimo posiadania biletu miesięcznego , do pracy muszę iść na piechotę od Traugutta do CMI a tam oczywiście 8-10 godzin tez na nogach. Państwo Urzędnicy zrobili sobie zdalne sterowanie z domów a pasażerowie przez ich głupie zarządzanie pomimo posiadania biletów miesięcznych muszą chodzić na piechotę. porażka!

    • 2 0

  • bezpieczeństwo i oszczędność

    Panie zomkowski jeżeli chce pan mam propozycje jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - zamknąć zarząd transportu miejskiego , a oszczędność - zwolnić zarząd transportu miejskiego w Gdańsku.
    I ma pan bezpiecznie i oszczędnie - w prosty sposób

    • 0 0

  • Co za dureń teraz wsiada do tramwaju czy autobusu

    Gratuluję pomysłu, powrót z nowym przyjacielem gwarantowany.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane