• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Chcesz pomóc żebrzącemu? Nie dawaj mu pieniędzy

Rafał Borowski
19 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Opinie (332)
Badania nie pozostawiają złudzeń. Zdecydowana większość żebrzących to oszuści. Badania nie pozostawiają złudzeń. Zdecydowana większość żebrzących to oszuści.

Dawanie pieniędzy osobom żebrzącym na ulicy nie jest wsparciem, a nieświadomym wyrządzeniem im krzywdy. Jak pomagać ludziom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej oraz jak walczyć z oszustami podszywającymi się pod takie osoby? Eksperci nie mają wątpliwości: najgorsze co możemy zrobić, to dać im pieniądze, o które proszą na ulicy.Jak reagujesz na widok żebrzącego?

Wielkimi krokami zbliża się sezon letni. Ulice Trójmiasta zaroją się od urlopowiczów i turystów. Niestety, w okolicach najczęściej uczęszczanych miejsc zaobserwujemy również więcej niż zwykle osób żebrzących. Wielu z nas na widok np. zaniedbanego dziecka z papierowym kubeczkiem w ręku, odruchowo sięga po portfel. Niestety, dając pieniądze wcale mu nie pomagamy, a wręcz wyrządzamy ogromną krzywdę.

Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, gdańskiej Straży Miejskiej, Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku mówią zgodnie - dawanie pieniędzy na ulicy jest poważnym błędem. Dlaczego?

Żebrak często wcale nie jest biedny

W powszechnym odbiorze, żebractwo jest wstydliwym następstwem skrajnej nędzy i nierzadko towarzyszącej jej bezdomności. Domniemamy, że osoba żebrząca na ulicy nie ma podstawowych środków do życia i nie może pracować. Brak możliwości zarobkowania wynika z niezawinionego powodu, np. poważnej choroby, kalectwa, zbyt młodego, albo sędziwego wieku czy niemożności znalezienia pracy. Ponadto, żebrak nie może liczyć na pomoc ze strony swoich bliskich, którzy opuścili go w potrzebie i zostawili na pastwę losu. Podsumowując, to ekstremalnie trudna sytuacja życiowa przymusza do żebrania.

Oczywiście są osoby, których sytuacja życiowa tak właśnie wygląda. Takim ludziom należy pomagać. Szkopuł w tym, że rzetelne badania naukowe wykazują, iż ten chwytający za serce opis ma bardzo często niewiele wspólnego z sytuacją życiową wielu żebrzących. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego wynika, że 75-80 proc. osób żebrzących na ulicach Trójmiasta to tzw. żebracy zawodowi. Osoby te traktują żebranie jako sposób na łatwy zarobek. Żebracy zawodowi wcale nie potrzebują środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb niezbędnych do życia. "Zarobione" w ten sposób pieniądze przeznaczają np. na swoje nałogi, a nawet wizyty w restauracjach czy kasynie.

- Generalny wniosek, jaki wypływa z naszych badań, jest taki, że przytłaczająca liczba osób żebrzących to po prostu aktorzy, który odgrywają pewnego rodzaju rolę - wyjaśnia dr Maciej Dębski. - Im lepiej odgrywają swą rolę, tym większy zarobek. Żebracy wykorzystują różnego rodzaju figury oraz atrybuty, które mają wzbudzić naszą litość, żal, nadmierną dobroczynność. Udają np. ofiary losu czy kwestarzy, zbierających datki dla swoich najbliższych. A my się na to nabieramy - dodaje.

Żebrzący obcokrajowcy niejednokrotnie są przymuszani do tego procederu przez najbliższych bądź zorganizowane grupy przestępcze. Żebrzący obcokrajowcy niejednokrotnie są przymuszani do tego procederu przez najbliższych bądź zorganizowane grupy przestępcze.

Chcesz pomóc? Zadzwoń po Straż Miejską

Warto mieć na uwadze, że nie wszyscy oszuści pracują na własny rachunek. Wielu z nich jest przymuszanych do tego procederu. Jedni przez członków najbliższej rodziny, inni przez zorganizowane grupy przestępcze. Ta druga sytuacja najczęściej dotyczy cudzoziemców, nielegalnie przebywających w naszym kraju.

Aby zwalczać problem żebractwa, potrzebna jest współpraca wielu służb i instytucji. Niektóre z nich zostały powołane specjalnie do niesienia pomocy osobom w trudnej sytuacji materialnej. Ich wysiłek będzie jednak daremny, jeśli żebrzący nadal będą otrzymywali pieniądze od przechodniów.

- Najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia mieszkańców. Musimy uświadomić ludzi, jak w praktyce wygląda proceder żebractwa - powiedział Mirosław Mariański, kierownik referatu kierowania Straży Miejskiej w Gdańsku - Warto wspomnieć, że od kilku lat odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń pod nr 986, dotyczących obecności żebraków na ulicach. To ruch w dobrą stronę, bo tylko w ten sposób możemy pomóc tym ludziom.

Nikt nie jest jednak w stanie na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy ma do czynienia z oszustem, których jest zdecydowana większość, czy osobą faktycznie potrzebują wsparcia. Jak więc pomóc osobom potrzebującym?

Można wpłacić pieniądze na konto organizacji pozarządowej, która zajmuje się pomocą osobom ubogim i bezdomnym. Tego rodzaju instytucje nie tylko zapewniają potrzebującym wyżywienie i dach nad głową, ale pomagają w procesie socjalizacji, np. załatwiają przyuczenie do nowego zawodu czy pomogą znaleźć nowe miejsce zatrudnienia.

Aby organizacje zajmujące się pomocą potrzebującym mogły naprawdę pomóc tym ludziom, niezbędne jest wyeliminowanie procederu żebrania. W przeciwnym razie, osoby potrzebujące na zawsze pozostaną na ulicy, a oszuści nadal będą wyłudzać pieniądze, wykorzystując nasze współczucie. Warto o tym pamiętać, kiedy kolejny raz chwycimy za portfel.

Miejsca

Opinie (332) ponad 50 zablokowanych

 • (41)

  Do pracy.

  • 282 18

  • toc to taka sama praca jak wosp (38)

   • 34 65

   • Owsiak to oszust, a owsiaków działalność jest niezgodna z obowiązującym prawem (27)

    ...tyle że Owsiak bierze, a potem trochę z tego da , a Romowie tylko biorą

    • 55 98

    • Prosto z sumy wróciłeś/aś, że... (15)

     .... tak jadem plujesz?

     • 60 47

     • Do JTR. (8)

      A trzeba na sumę chodzić by pluć jadem?
      Suma ci w czymś przeszkadza, że o niej piszesz?
      Ci właśnie co nie chodzą na tę przysłowiową sumę to hipokryci jakich mało.Dziecko do chrztu zaniosą, a potem na kilka lat zapominają drogi do kościoła.Przypominają sobie kiedy owo dziecko do I Komunii Świętej podchodzi.

      To dopiero fałsz i zakłamanie.

      • 60 22

      • I tu się Neronie... (7)

       ...całkowicie z Tobą zgadzam - to hipokryci pierwszej wody. Dlatego ja - jak już się dochowam latorośli to nie zaniosę jej ani do chrztu, ani nie zaprowadzę do I komunii, ani bierzmowana. Jak dorośnie, to sama zdecyduje czy w ogóle do którejś formacji duchownej przystąpić.
       A co do sumy, to niestety masa (choć nie wszyscy) "prowadzacych" ten obrządek szczerze nienawidzi WOŚP upatrując w niej poważnej konkurencji dla własnej działalności charytatywnej (skądinąd pożytecznej i potrzebnej), no ale wiesz - z drugiej strony ten owsiakowy rząd dusz... Raz w roku okazuje się że można być dobrym i bezinteresownym - o zgrozo - BEZ auspicjów KościołaKatolickiego!

       • 19 5

       • Chrystianofobia to nienawiść i obsesja (6)

        Nienawiść potrafi zniszczyć osobę nienawidzącą.

        • 5 8

       • Ja się jednak chyba bardziej obawiam (5)

        chrześcijańskiej nienawiści.

        • 15 5

       • Schizofrenia duchowa (3)

        Możesz ukazać przykłady tej "chrześcijańskiej nienawiści"?

        Opinia moja - Zaburzenia procesów myślenia wynikające z otępienia uczuciowego jest cechą wielu pogan fanatycznie wierzących w różne bożki, ale występują one zwłaszcza u tych, którzy nienawidząc katolików w sposób bezwzględny "walczą z nienawiścią" tropiąc różne przejawy cech, które oni sami posiadają.

        • 3 7

       • Proszę bardzo (2)

        Historycznie np. krucjaty, inkwizycja, polowanie na czarownice, pogromy Żydów.
        Współcześnie np. szczucie z Torunia, pedofilia, karanie za in vitro, katopatriotyzm uważający wszystkich wokół za zdrajców.

        • 14 3

       • Ukazywanie przez ignorantów sfałszowanej przez lewaków historii jako argumentu, że jakoby Kościół miał Krew na rękach, to stała (1)

        Lewacy jak niemieccy naziści i sowieccy komuniści chcą "cywilizacji śmierci" - chcą te im "do szczęścia niepotrzebna bachory spokojnie" zabijać.
        My chcemy, by karać za morderstwa.

        Szczucie na tych z Torunia przez lewaków trwa. Odwrotnie nie znam takiego przypadku, możesz podać?

        Dalej to już tylko brednie.

        • 2 7

       • hehehe

        "jak coś się nie zgadza z moim tokiem myslenia, to jest sfałszowane". Przestań słuchać Jarków, Tadków i proboszczów ty beatyfikowany za życia ignorancie.

        • 5 3

       • ale jak będzie ślub to do Kościoła pobiegniesz, pierwszy dziecko ochrzcisz i na Komunię Świętą dziecku rower/komputer kupisz!

        czerwoni zawsze nawracają się przed śmiercią!

        małostkowy karle

        • 3 5

     • WOŚP kupuje nieruchomości warte mln złotych oraz środki transportu... SOBIE, nie szpitalom (4)

      Obejrzyj sprawozdania WOŚP. Jako fundacja niesamowicie powiększyli swój stan posiadania. To właśnie WOŚP kupił nieruchomości za sumę 15 mln złotych oraz auta za kwotę 650 tys złotych.

      A odnośnie tych zwrotów: "plucie jadem", "w nienawiści" itp; Stalinięta stają do walki z diabłem hehe. Czy kogoś dziwi, kiedy staliniątko pisze o ofensywie przeciwko "nienawiści katoli i czarnych" i o tego typu oskarżeniach innych? Każdy kto ma oczy widzi to, że europejsy rękami pożytecznych idiotów zamierzają rozprawić się z Kościołem świętym i dyscyplinować czarnych i katoli jako bydlątka wartościowe mniej nawet niż ci pożyteczni idioci.

      • 32 28

      • A Ty co? (1)

       Do roboty piechota chodzisz i na lawce w parku pracujesz? Zeby cokolwiek zrobic trzeba miec do tego jakies narzedzia, czyms pojechac, gdzies posadzic ludzi ktorzy dla Ciebie pracuja.

       • 23 9

       • czyli wracamy do punktu wyjscia

        sa tak samo zorganizowani. dowoza, sadzaja ludzi zeby dla nich pracowali.

        • 8 4

      • (1)

       Ty sprawdź sobie na co Caritas wydaje i dlaczego nasze państwo tak je wspomaga ?

       • 18 7

       • To powszechnie wiadomo - tysiące posiłków dziennie dla głodnych, organizowanie dla dzieci nauki, wczasów i dziesiątki tego typu inicjatyw innych.

        Nasze państwo (w sensie rząd) Caritas nie wspomaga. Wspomagają dobrowolnymi datkami ludzie, w Polsce niezbyt zamożni, a mimo to w znaczącym stopniu.

        • 4 2

     • Tylko PO

      Nie z sumy, tylko ze spotkania PO wróciłem.

      • 11 8

    • (10)

     ...jestem ciekawa, czy jak życie Twojego dziecka uratuje aparatura kupiona przez wośp, to czy tak samo będziesz myślał???

     • 34 29

     • Nie mylmy pojęć - nie krytykujemy Orkiestry czy samego Owsiaka, tylko dokonywane zło, w tym złodziejstwo (6)

      Jak w każdym programie przez lewaków realizowanym, tak i w serduszkach Owsiaka gołym okiem już widać ogrom manipulacji i złodziejstwa w tym propagowaniu fundacji, która za jakiś procent (jaki?) pieniędzy darczyńców kupuje sprzęt dla "państwowej służby zdrowia", i który to sprzęt ma być "sprywatyzowany". Po tej "sprzedaży" Polak "zwykły" za opiekę medyczną zapłaci już potrójnie (lata składek za leczenie "darmowe", lata wspierania fundacji Owsiaka i cena usługi medycznej w już prywatnym szpitalu, a w tej cenie m. innymi opłata za wykorzystanie sprzętu medycznego).

      • 23 11

      • kazda fundacja (3)

       Zyje z "dostanych" pieniedzy

       • 10 3

       • Owsiaka fundacja państwowej kontroli nie miała nigdy (2)

        Prawo nakazuje, by na potrzeby własne fundacje z darowizn nie przeznaczała więcej jak 10%. Owsiak na początku wywalczył, żeby dla WOŚP było to 20%. Wróble ćwierkają, że Owsiaka fundacja na deklarowane cele przeznacza te około 20%.

        • 4 2

       • Słuchaj wróbli... (1)

        ... i powtarzaj! Plotki żyją własnym życiem. "Jedna baba drugiej babie ..."

        • 3 2

       • Owsiaki, pali-koty, lewaki, facetki i faceci popierający "róbta co chceta" - zapraszamy na "tarzanie się w błocie"

        Słuchaj tych pilnujących żyrandoli, którzy swoim wyznawcą uczenie tłumaczą - zapraszamy na "tarzanie się w błocie" wszystkich, ale z Ruskami się nie bawimy.

        • 2 1

      • co ty pier dolish, fundacja ma statut - a nie "jakiś procent", a co do prywatyzacji i przekształceń (1)

       to chyba nie robi tego WOŚP, nie sądzisz? Miej pretensje do Yara zimnego leszka i kumpli, że jątrzyli i skłócali polaków zamiast dobrze rządzić i konstruktywnie być w opozycji.

       • 12 9

       • To bardzo proste - oglądaj więcej telewizji.

        • 9 1

     • A czy ty sobie nie pomyślisz,

      że gdyby nie złodziejstwo i patologia niektórych z Orkiestry to może można by było kupić więcej aparatury i więcej dzieci ratować?

      • 12 7

     • Idiotyczne pytanie

      Jak moje dziecko uratuje aparatura kupiona przez wośp, to oddam dziecko wośp i kupię sobie serduszko z czekolady. A gdyby...

      • 9 3

     • wosp to tylko

      pośrednik, który najpierw zadba o to, żeby zebrana kasa zrobiła dodatkowa kasę dla "owsika", a dopiero potem pomyśli o fundacji, a wszystko co kupuje jest darem Narodu ! Równie dobrze takie narodowe zbieractwo mógłby organizować NFZ (parafrazując Narodowa Fundacja Zbieractwa)

      • 9 4

   • i caritas z wielebnym klerem (7)

    • 24 17

    • Kto G-Wno czyta ten g-wno wie (6)

     Prawda jest taka, że w przeciwieństwie do wszystkich katolickich fundacji (które za rządów koalicji SLD -PSL i PO -PSL drobiazgowych kontroli miały dziesiątki) fundacja Owsiaka nie miała kontroli żadnej. NIGDY!

     Co warte są wyliczenia dokonane przez ludzi Owsiaka? Tyle samo co Marcina P.

     • 30 13

     • Dalej wierz w banialuki opowiadane przez swojego proboszcza (2)

      i podniecaj się telewizją s-ram i du-poblika.
      A wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło : caritas afera
      I wtedy otworzą ci się zaropiałe oczy i spadnie moherowy beret z cymbała.

      • 18 26

      • Caritas kontroli miała wiele. Fundacja WOŚP przez te wszystkie lata nie miała ani jednej! (1)

       Pozwolę sobie kopiuj - wklej: "Oto raport WOŚP. Przychody w 2008 r. - 41.8 mln zł, w tym wpłaty - 34.5 mln, "inne przychody statutowe" - 7.3 mln. Ponadto odsetki z lokat przyniosły 1.1 mln, ale inwestycje w fundusze - stratę 1.6 mln zł. Na działalność statutową poszło 37 mln, na administrację 2 mln (w tym wynagrodzenia 789 tys. zł), nadwyżka przeszła na rok następny.
       Oto skrót raportu Caritas. Łączne przychody gotówkowe i rzeczowe wyniosły w 2008 r. 452.4 mln zł, z czego na Caritas Polska przypada 121 mln, na Caritas diecezjalne - niemal trzykrotnie więcej. To wstępnie obrazuje skalę działalności Caritas i jej przewagę nad WOŚP. Wstępnie, bo znaczna część przychodów pochodzi ze źródeł innych niż darowizny prywatne."

       • 21 9

       • Aha, czyli mają więcej do "przytulenia"?

        • 7 13

     • miala raz, za rzadu pis - efekt panika bo musial sie tlumaczyc (2)

      raz nawet nie bylo relacji w publicznej tv. Wtedy tez owsiak bardzo sie wystarszyl i zaczal upolityczniac odpowiednio woodstock robiac swoja ASP.

      • 12 10

      • Brednie mają to do siebie, że można je głosić bez końca (1)

       Przykładowe "WYSTĄPIENIE POKONTROLNE"
       Na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie
       Kontroli (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1701 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o NIK",
       Najwyższa Izba Kontroli Departament Pracy, Spraw Socjalnych i Zdrowia przeprowadziła
       kontrolę w Caritas Polska w zakresie prawidłowości wykorzystania i rozliczania dotacji na zadania zlecone podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych przez organy administracji rządowej.
       W związku z kontrolą, której wyniki przedstawione zostały w protokole kontroli
       podpisanym w dniu 23 października 2009 r., Najwyższa Izba Kontroli, na podstawie art.
       60 ustawy o NIK, przekazuje Księdzu Dyrektorowi niniejsze wystąpienie pokontrolne.
       Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości, wykorzystanie i rozliczenie dotacji na realizację zadań przez Caritas Polska w roku 2008, w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Powrót osób bezdomnych do społeczności".

       Dalej mamy kilka stron z uzasadnieniem.

       Takich kontroli było więcej. Fundacja WOŚP przez te wszystkie lata nie miała ani jednej.

       • 14 6

       • chodzilo o 2005

        Wczesniej przed 1999 WOSP mial calkiem inna strukture. Uwlaszczenie na charytatywnosci zaczelo sie w erze nowej ustawy o fundacjach.

        Chodzi o lata 2000-2014 gdzie bylo to zatajane.

        • 5 1

   • (1)

    abyś nigdy nie musiał korzystać ze sprzętu oklejonego serduszkami, tego Tobie z całego serca życzę IDIOTO! !!!

    • 5 9

    • abyś nigdy nie musiał korzystać z śmietnika i miejskiej ławeczki oklejonych serduszkami, tego Tobie z całego serca życzę (...) !!!

     • 2 1

  • w nd?

   co ty, ksiadz?

   • 0 6

  • Dzieci

   tylko tych szkoda małych , głodne śpią u tych matek bo tak słabe są i nie płaczą . porażka a tyle żywności się marnuje .

   • 1 7

 • To jest biznes jak każdy inny. (7)

  Każdy daje kasę z własnej woli.

  • 67 67

  • w uczciwym biznesie płacisz podatki (6)

   • 37 7

   • zalezy jak wielkie (3)

    i jaka jest kwota wolna od podatku.

    • 11 4

    • Biznes placach podatki??? Hahaha (2)

     Weźmy np. gminę Żukowo. Wiecie ile w sumie podatków firmy z CALEJ GMINY zapłacą w 2015? 1 mln zł... WSZYSTKIE RAZEM. co stanowi ułamek procenta budżetu gminy na ten rok. Wiec proszę nie pitolic o uczciwym biznesie placacym podatki.

     • 5 9

     • Ale piszesz o podatku należnym gminie, nic nie piszesz o wysokości podatków do budżetu panstwa. (1)

      • 10 1

      • Dokładnie, podatek CIT idzie głównie do budżetu centralnego. To nie wiedza tajemna.

       • 2 0

   • A co, taki VAT 23% to mało w tym zlodziejskim państwie istnjejacym

    teoretycznie?

    • 8 1

   • Myslisz sie

    W nieuczciwym Państwie płacisz podatki takie jak my teraz. Niewolnik Rzymski miał podobne podatki co my teraz. Dostawał 10% oraz jedzenie i wyro.

    My wolni ludzie płacimy 18 dochodowego ZUS, 23% VATU akcyzy na paliwo, energie itd. Jak to podliczysz to ponad 50% z tego co dostajesz na wypłatę wraca do fiskusa.

    Uświadom to sobie - wyhodowaliśmy armie 500 000 urzędników do tego 2 mln pracowników budżetówki i trzeba to coś żywić a żadne z nich nie zna takiego pojęcia jak 'NADGODZINY'

    • 25 2

 • (20)

  Na Żabiance w barakach mieszkają Romowie, którzy żebrzą w całym Trójmieście. Np. do Gdyni od kilku lat przyjeżdża mała dziewczynka (na oko ma z 7 lat) i zbiera głównie przy hali targowej.
  A w sezonie letnim to jest w ogóle wysyp (co za wstyd).

  • 196 7

  • sam jestes wstyd (13)

   wstyd to krasc

   • 7 101

   • (11)

    a romowie to niby co robia?

    • 97 3

    • okradli cie? (10)

     jak tego bohatera internetu?

     • 1 62

     • Nie okradli, bo nie mieszkam na Zabiance

      • 40 1

     • Emerytalne przywileje kobiet to przykład okradania mężczyzn z pieniędzy! Kradną w majestacie prawa! (8)

      Emerytalne przywileje kobiet to tylko przykład, jak to ludzie okradają ludzi, a okradani nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Polki to "łowczynie" wypracowanych przez mężczyzn emerytur - kradzież w majestacie prawa!
      Kobiety tyle mówią, że winniśmy zawsze i wszędzie ukazywać swoje człowieczeństwo, że cechować nasze postawy winna kultura miłości i uczciwość. Tymczasem niektóre osoby chcą być szczęśliwe za wszelką cenę! Feministki często wołają: Ja chcę być normalna. Co to znaczy? To zależy, co chcą zrobić. A co chciały zrobić kobiety rządzące? Jolanta Fedakowa, minister pracy i Agnieszka Chłoń-Domińczakowa kilka lat temu wpadły na nowy, super-liberalny projekt. Zamiast emerytur poprzez OFE, w sumie odpowiadającej zapłaconym składkom, bankrutujący Fundusz Ubezpieczeń Społecznych miał zabierać emerytury mężczyznom i dopłacać do emerytur kobiet.

      Bardzo to liberalne, nieprawdaż?

      Tyle, że uzasadnienie absolutnie nieprawdziwe.

      Dziś bowiem każdy jest pod przymusem ubezpieczony. Tyle, że mężczyźni żyli średnio 66 lat - a kobiety 75. Kobiety pobierały emerytury od 60.go roku życia - mężczyźni od 65.go. Nawet ta druga polowa mężczyzn, której udało się dożyć wieku emerytalnego, żyła potem średnio 7 lat - kobieta 23. Nawet jeśli średnia emerytura kobiety była dwa razy niższa od męskiej (tak twierdziły te feministki), to przelew pieniędzy od mężczyzn do kobiet poprzez bandycki system emerytalny był (i w sumie to nadal jest) OGROMNY!

      Często kobieta pracuje (tzn.. płaci składkę emerytalną) 20 lat - a potem żyje na emeryturze średnio 23 lata. Natomiast mężczyzna pracuje 40 lat - a emeryturę pobiera przez parę lat.

      • 19 26

      • (6)

       Pragnę zauważyć, że kobiety zawsze, na każdym stanowisku zarabiają mniej od mężczyzn. W większości krajów... Wiec chyba jakąś dyskryminacja jednak wciąż jest...a że feministki mają problem z myśleniem to inna para butów.

       • 25 11

       • (5)

        U nas w firmie sami faceci,zatrudnili ostatnio kobietę,zarabia tyle samo a robi połowe mniej, bo jak sama twierdzi jest kobietą i nie można wymagać od niej tyle ile od faceta.W takim wypadku należy się połowę wynagrodzenia czy tak? A może głaskajmy z każdej strony bo kobieta?

        • 25 6

       • (2)

        A w Małopolsce ostatnio pobili Cygana.

        • 18 1

       • a w ameryce

        murzyna

        • 11 1

       • To chyba dobra wiadomość ;)

        • 10 2

       • Opinia została zablokowana przez moderatora

       • pewnie worki z cementem na budowie dzwiga...

        • 1 0

      • co to za bełkot

       i dostają niższą emeryturę z racji dłuższego życia

       a teraz przeproś za szerzenie gów**prawdy w internecie...

       • 3 3

   • czyżby w baraku był internet?

    i co gorsza czyżby ktoś w baraku potrafił czytać?

    Chyba trzeba amerykańskich naukowców wołać, już widzę tą okładkę National Geographic, żywy dowód na istnienie ewolucji.

    • 1 0

  • wampir?? (1)

   Od kilku lat ma 7 lat? Może to wampir?

   • 39 5

   • co jaks czas dziecko sie wymienia

    wiec przez kilka lat moze 7 letni rom zebrac

    • 9 0

  • Wstyd to dawac kase romom, jak dajesz kase to oni tu zostaja, proste

   • 42 2

  • nie ma ich

   Już nie mieszkają na szczęście.

   • 8 1

  • Chyba Cyganie po polsku

   • 8 0

  • Mieszkają na dawnych tzw,, wysypiskach'' .Obok są działki na Łokietka ,jest to już Sopot ,więc są to żebracy z kurortu.Wybudowali sobie tam po raz kolejny w chaszczach cygańskie pałace z dykty
   Często przesiadują w Gdańsku przy pawilonach na Wejhera.Dzieci tych łajz w wieku kilku lat palą papierosy na równo ze zdegenerowanymi starymi.
   Nie wiem dlaczego tam się zbierają,ale przechodzi tamtędy dużo starszych osób i je nagabują by dały im pieniądze lub może je okradają
   Miasto Sopot wie że oni tam mieszkają ,ale w Sopocie mile widziani są wszyscy turyści

   • 2 0

 • Ja nigdy nie daję. (4)

  Zakładam słuchawki i idę dalej.

  • 144 17

  • i nikt cie nie zacheca ani nie zmusza (2)

   • 3 10

   • (1)

    Jak przyjdzie szariat, to będzie obowiązek dawania. Dlatego lepiej już dziś dać po dobroci w kościele na tacę! Pozdrawiam i Bóg zapłać.

    • 3 20

    • Raz już zatrzymaliśmy te beżową zarazę to jak trzeba będzie zatrzymamy jeszcze raz!

     • 10 1

  • Dawalem,daje i bede dawac.Oczywiscie kase nic poza tym.

   • 2 19

 • Dokładnie! Żadnych pieniędzy! (10)

  A jak już chcecie mieć dobre serduszko, to proszę weźcie kilku takich romów do domu, filmy razem pooglądajcie, kawkę wypijcie. Fajnie będzie.

  • 234 15

  • nie twoje pieniadze (8)

   nie twoja sprawa

   • 8 64

   • Moja sprawa, czy te pieniądze zostaną w Polsce (1)

    Czy nie

    • 38 4

    • to zlikwiduj konto w zagranicznym banku najpierw

     • 2 25

   • Rom przed komputerem pisze opinie? (3)

    • 35 3

    • gdyby nie rom (1)

     to twoj komp nie moglby dzialac.

     • 27 10

     • widać że mało ludzi skumało dowcip:)

      ROM - read only memory, część pamięci komputera zawierająca program startowy i podstawowe procedury obsługi sprzętu

      • 26 0

    • Tytuł Twojego komentarza zawiera oksymoron.

     • 0 0

   • Cyganie nie wstyd ci że twoja 10-letnia zona i piątka dzieci siedzą przed kościołem i żebrzą żebyś miał laptopa i wolny czas na pisanie głupich opinii?

    • 40 4

   • O nie, nasza jest przestrzen wspolna i to od nas zalezy, czy beda w niej zebrzace ludy koczownicze

    • 10 3

  • ehh

   dobra ale do twojego domu

   • 1 4

 • Powinni płacić za zajęcie pasa drogowego. (1)

  • 126 7

  • A żebyś wiedział !!!

   Ja musiałem płacić za zajęcie chodnika podczas izolacji fundamentów w kamienicy bo chodnik nie jest mój !!!
   Ale za to zimą, owy nie mój chodnik, ja muszę odśnieżać mimo że nie mam do niego żadnych praw !!!

   Czekam na nakaz odkurzania dywanu u sąsiada !!!

   • 45 3

 • (4)

  Niby biedni ale kartkę z obrazkiem i tekstem mają.
  I to jeszcze chronioną takim jakby plastikiem.

  • 76 9

  • a za pazucha iphone minimum w wersji 5.

   • 57 1

  • Re: Ciekawe patenty... (1)

   Bardzo często zdarza się także , że proszą o jedzenie lub coś do picia... i to także jest sposobem na wyciągnięcie kasy , kiedyś dałam facetowi cały karton soku , nowy , zamknięty , a on go zwyczajnie... sprzedał pod sklepem komuś... przyznam , że byłam zdziwiona...

   • 23 1

   • Mi nikt jedzenia nie kupuje - no tak, ale ja miałbym skrupuły żeby żebrać. Zamiast tego poszedłbym, jak każdy normalny człowiek, do MOPSu. No tak, tylko tam nie można przyjść pijanym. I trzeba coś chcieć zrobić ze swoim życiem.

    Jak nie chcesz - to nie powinieneś nic dostać.

    • 0 0

  • "chronioną takim jakby plastikiem" czyli laminowaną :)

   • 38 0

 • Chciałbym też pomóc państwu polskiemu i nie płacić mu tak dużych składek i podatków. (4)

  Jak będzie mniej w kasie to państwo będzie bardziej gospodarne. A tak to jak brakuje to sru - składki i podatki w górę.

  • 117 5

  • (2)

   Czyli proponujesz zdrowe zasady kapitalizmu, popieram.

   • 13 3

   • hehe (1)

    Czekać tylko aż ktoś sie przypruje, że mamy niby kapitalizm w Polsce i wszyscy biednieją przez to ; DD

    • 2 1

    • Mamy PRL-bis

     Kapitalizm i wolny rynek był u nas ostatnio w II RP

     • 4 0

  • Bardzo dobrze.

   Wszyscy dają plus, ale i tak część z nich nie zagłosuje na Korwina bo w sondażach "źle wygląda".

   • 2 0

 • Każdy każdemu powinien pomagać. (8)

  W końcu żyjemy we wspólnej Europie. Powiedzcie sami czy nie bierzecie dotacji od UE? Czy rolnicy nie wyciągają rąk po pieniądze?

  • 20 163

  • Ja nie biore (4)

   Nie jestem rolnikiem. Składam się na jego dotacje, dopłaty do zbóż, na jego KRUS (15 MLD DOPLAT CO ROK). I na dopłaty do traktorów, zniwiarek.

   • 31 7

   • (3)

    jakbyś się na to nie składał w podatkach, to chleb by kosztował 10 zł a zamiast ładnego krajobrazu za miastem byś miał dziesiątki kilometrów monokultur jak w Ameryce. Rolnikowi też się musi opłacać.

    • 4 21

    • (1)

     A co mają monokultury i krajobraz do rzeczy?

     • 11 2

     • wygooglajse Zazielenienie (ang. Greening) - wymóg bioróżnorodności

      • 1 2

    • Tylko patrzysz a nie widzisz.

     Jakbyś nie płacił podatków - a tym samym nie dokładał rolnikowi, to byłoby cię stać na chleb za 10 zł i na jeszcze więcej. Bo pominąłbyś łapska urzędników od dotacji i chorą UE które zabierają z każdych 140 zł minimum 40 zł.

     • 0 0

  • Powiedz to Romom, że mają komuś pomóc (1)

   - ciekawy jestem co wtedy usłyszysz...

   • 25 1

   • przeciez nikt nie mowi komus zeby pomagali

    wrecz odrotnie ktos tu sformulowal teze.

    • 0 4

  • A czy zmuszanie

   Dzieci do żebrania to jest znęcanie? Tak .jest

   • 0 0

 • Oszuści (11)

  Jak takim Romom matce z dzieckiem dałem jedzenie kiedyś to nagle zjawił się romski "ochroniarz" i wyrzucił jedzenie i kasę chciał.

  • 149 8

  • nie wiem skad masz takie przygody (1)

   sam tam zebrzesz czy nie masz nic innego do roboty?

   • 7 61

   • Jestem Polakiem, który jeszcze nie wyjechał za granicę

    Wierzyłem Milicji Obywatelskiej zwanej Platforma Obywatelska. Ale odkąd zwial Tusk to mi się oczy otworzyly

    • 37 14

  • (2)

   a ja robiąc zakupy w sklepie spożywczym na hali kupiłam małej Romce jogust u coś tam, bo sama poprosiła i wskazała palcem co by chciała. Wyglądała na głodną...

   • 9 33

   • (1)

    Nawet po polsku pasożycie pisać nie potrafisz!

    • 27 8

    • a dlaczego pasożycie skoro pomogła głodnemu dziecku ?

     • 10 19

  • dokladnie to są oszusci przyworzeni są samochodami co dziennie w umówione miejsca!! (3)

   I zarabiają więcej niż ludzie pracujący uczciwie w Biedronce czy gdzie indziej !

   • 45 1

   • w biedronce ktos kaze ci pracowac? (1)

    mozesz zyc z "dobroczynnosci" jak te fundacje opisane tutaj.

    • 0 26

    • jesteś upośledzony umysłowo

     • 9 2

   • przywozeni

    • 14 0

  • Zapraszam co niedziele do Riviery (1)

   co tydzień wpada cygańska rodzinka, która sieje zamęt w całej galerii zostawiając po sobie syf. Oczywiście szastają kasą na prawo i lewo , buraki niesamowite.
   Żeby było śmiesznie, jedna z tych kobiet to ta sama, którą można spotkać pod halą w Gdyni - oczywiście poza pracą ubrana w najdroższe ciuchy :)

   • 15 2

   • Wrzuć fotki.

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane