Fakty i opinie

stat

Chciała pomóc wnuczce, straciła oszczędności

Oszuści cały czas wyłudzają pieniądze od starszych osób, podając się przez telefon za krewnego lub policję.
Oszuści cały czas wyłudzają pieniądze od starszych osób, podając się przez telefon za krewnego lub policję. fot. Ian Allenden/123rf

Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciła starsza mieszkanka Sopotu, która uwierzyła w historię o wypadku spowodowanym przez swoją wnuczkę. Chcąc jej pomóc, 85-latka przekazała pieniądze na "zadośćuczynienie dla potrąconej kobiety" oszustowi podającemu się za policjanta.Czy ktoś z twoich starszych krewnych padł ofiarą telefonicznego oszusta?

nie, nigdy do czegoś takiego nie doszło 56%
nie, ale próbowano go oszukać w ten sposób 29%
tak, niestety doszło do takiej sytuacji 15%
zakończona Łącznie głosów: 1352
Pomysłowość złodziei żerujących na łatwowierności starszych osób niestety nie zna granic. Po nagłośnieniu wielu historii o oszustwach "na wnuczka" czy "na policjanta", oszuści wymyślają nowe fortele. Tym razem obie metody: "na wnuczka" i "na policjanta" zostały połączone. Nabrała się na to starsza mieszanka Sopotu.

W środę 85-letnia pani odebrała telefon. Dzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako jej wnuczka. Opowiedziała "swojej babci", że potrąciła kobietę. Powiedziała, że dzwoni z komisariatu, gdzie jest przesłuchiwana. Poprosiła o pieniądze, których potrzebuje jako zadośćuczynienie dla potrąconej kobiety.

Następnie w telefonie odezwał się głos mężczyzny podającego się za policjanta. Potwierdził słowa "wnuczki". Poinstruował starszą panią, że pieniądze odbierze kurier.

85-latka, myśląc, że pomaga swojej wnuczce, w umówionym miejscu przekazała obcemu mężczyźnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Gdy członkowie jej rodziny odkryli oszustwo, poinformowali o sprawie prawdziwą policję.

- Apelujemy o ostrożność w kontaktach z obcymi. Pamiętajmy, policja nigdy nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie prosi o przekazanie jakiejkolwiek gotówki - przestrzegają sopoccy policjanci.
Prośba do wnuków i dzieci starszych rodziców: rozmawiajcie ze starszymi członkami waszych rodzin i przestrzegajcie ich, że mogą paść ofiarą oszustów. Uczulcie ich, by nigdy nie rozmawiali z osobami, które podając się za policjantów, proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy czy kosztowności. Policja nigdy o to nie prosi.

Opinie (143) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.