• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chcieli przepłynąć przez przekop, ale się nie udało. Dlaczego?

Michał Brancewicz
22 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (429)

Nieudana próba przepłynięcia przez przekop Mierzei Wiślanej. Być może, gdyby załoga motorówki miała radiotelefon, udałoby się jej przepłynąć przez śluzę.

Nasz czytelnik wybrał się motorówką z Gdańska na Zalew Wiślany, by "przetestować" nowy kanał przez mierzeję. Okazało się, że śluza jest zamknięta, choć zgodnie z harmonogramem śluzowanie powinno się odbywać. Załoga nie posiadała radiotelefonu, a w kapitanacie przekopu nikt nie odbierał telefonu. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby przeprawić się przez przekop Mierzei Wiślanej.Kanał żeglugowy łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską został oficjalnie otwarty w sobotę, 17 września. Dzień później został udostępniony żeglarzom.

Przekop Mierzei Wiślanej: otwarcie 17 września Przekop Mierzei Wiślanej: otwarcie 17 września

Przekop mierzei przyciąga nie tylko doświadczonych żeglarzy, ale przede wszystkim amatorów. Wśród nich był pan Grzegorz, który razem z kolegami wybrał się w środę, 21 września, w rejs motorówką z Gdańska na Zalew Wiślany, by przepłynąć przez przekop.

W 2,5 godziny z Gdańska na Zalew Wiślany- Znajomy z Warszawy, który przechowuje swoją motorówkę w Gdańsku, przyjechał specjalnie tylko w tym celu - opowiada pan Grzegorz, czytelnik trojmiasto.pl.
Wyruszyli z Gdańska. Martwą Wisłą, przez śluzę w Przegalinie dotarli do Wisły. Następnie, płynąc w górę rzeki, dopłynęli do śluzy Gdańska Głowa. Stamtąd Szkarpawą i krótkim odcinkiem Nogatu dotarli na Zalew Wiślany. Cała podróż zajęła im ok. 2,5 godziny.

W okolice przekopu dotarli przed godz. 17. Na miejscu okazało się, że śluza jest zamknięta.

Próby połączenia z numerem kapitanatu. Próby połączenia z numerem kapitanatu.
- Wielokrotnie dzwoniliśmy na numer Kapitanatu Portu Nowy Świat, ale nikt nie odbierał - relacjonuje pan Grzegorz. - Potem usłyszeliśmy od członków załogi jednostki, która wykonywała prace przy nabrzeżu, że dzisiaj kanał nie będzie już udostępniony, że dopiero jutro będzie można go przepłynąć.
W czwartek sami zadzwoniliśmy do kapitanatu. Tym razem telefon odebrano już po jednym sygnale.

Dowiedzieliśmy się, że śluzowanie, czyli przejście jednostki pływającej przez śluzę, odbywa się w określonych godzinach, co wynika z zarządzenia dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z 8 września 2022 roku. Ten proces trwa kilkanaście minut.

Śluzowanie odbywa się w następujących sekwencjach:

 • z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany: 8:30-10:30; 13:30-15:30
 • z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską: 11:00-13:00; 16:00-18:00


- Godziny są wyznaczone, bo musimy założyć jakiś harmonogram. Jeśli nie będzie zbyt wiele jednostek, to każdy, kto przybędzie, będzie obsłużony. Może się zdarzyć, że w czasie, kiedy przewidujemy otwarcie śluzy od strony Zalewu Wiślanego, nie będzie żadnych jednostek, a będą one od strony Zatoki Gdańskiej. To będzie na bieżąco sterowane przez służbę dyżurną kapitanatu portu Nowy Świat - tłumaczył portalowi wgospodarce.pl kapitan Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Radiotelefon niezbędny do kontaktu z kapitanatemCentrum sterowania w Kapitanacie Portu Nowy Świat. Centrum sterowania w Kapitanacie Portu Nowy Świat.
Choć pan Grzegorz pojawił się przed śluzą w odpowiedniej porze, to jednak zastał ją zamkniętą.

Trzeba podkreślić, że śluzowanie dozwolone jest dla jednostek wyposażonych w radiotelefon. To za jego pomocą powinni kontaktować się z Kapitanatem Portu Nowy Świat na kanale 68 UKF.

Tego warunku załoga motorówki nie spełniła.

- Kolega, którego motorówką płynęliśmy ma radiotelefon, ale tym razem go nie zabrał. Inna sprawa, że naprawdę nie jest łatwo znaleźć informacje o tym, jak przeprawić się przez przekop - przyznaje pan Grzegorz.
Profesjonalne jednostki są zawsze wyposażone w radiotelefon, ale turystyczne już rzadziej. Urządzenie jest jednak niezbędne do zachowania łączności na morzu. Stąd ten wymóg na przekopie, bowiem kanałem wypływa się na wody Zatoki Gdańskiej.

Pan Grzegorz z kolegami wrócili więc do Trójmiasta tą samą trasą, którą dotarli na Zalew Wiślany.

95 jednostek przepłynęło pierwszego dnia po otwarciuWarto wspomnieć, że pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu nowej przeprawy, kanałem przepłynęło 95 jednostek.

 • pierwsze śluzowanie: 12 jednostek
 • drugie śluzowanie: 40 jednostek (śluza wypełniona pomiędzy skrajnymi bramami)
 • trzecie śluzowanie 38 jednostek (śluza wypełniona pomiędzy skrajnymi bramami )
 • czwarte śluzowanie: 5 jednostek

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (429)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane