• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcieli rehabilitować, stworzyli wirtualną przymierzalnię i narzędzie do gier

Marzena Klimowicz-Sikorska
26 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
"System do analizy ruchów postaci wspomagający proces rehabilitacji" zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na studencki wynalazek na Politechnice Gdańskiej. "System do analizy ruchów postaci wspomagający proces rehabilitacji" zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na studencki wynalazek na Politechnice Gdańskiej.

Początkowo pomysł studentów, by opracować system do analizy ruchów, który miałby wspomagać rehabilitację pacjentów po wypadkach, miał wyłącznie medyczny kontekst. Dziś o ich projekt zabiegają już firmy z branży gier komputerowych, a niewykluczone, że w przyszłości posłuży on do tworzenia wirtualnej przymierzalni w sklepach odzieżowych. Ich projekt zdobył właśnie pierwszą nagrodę w konkursie na studenckie wynalazki Politechniki Gdańskiej.



Kostka LED była jednym z projektów, które zajęły drugie miejsce. Kostka LED była jednym z projektów, które zajęły drugie miejsce.
Zaczęło się od projektu grupowego, a być może skończy na własnej firmie i produkcie, który zrewolucjonizuje rynek medyczny oraz gier komputerowych, a może nawet zmieni nasze podejście do zakupów.

Zespół studentów, któremu szefuje Alicja Borzyszkowska, studentka piątego roku informatyki w języku angielskim na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, zdobył we wtorek pierwszą nagrodę w konkursie na "Studencki Wynalazek PG" za "System do analizy ruchów postaci wspomagający proces rehabilitacji".

- Nasz projekt miał służyć do tego, żeby analizować, jak porusza się człowiek np. po wypadku i dzięki temu dostosować do niego rehabilitację - wyjaśnia Alicja Borzyszkowska. - W trakcie jego realizacji doszliśmy do wniosku, że można go wykorzystać w szerszym zakresie, np. do tworzenia awatarów w grze komputerowej, innymi słowy możemy człowieka "przekopiować" bezpośrednio do gry. Można też go w przyszłości wykorzystać do stworzenia wirtualnej przymierzalni - w sklepie znajdowałoby się pomieszczenie wyposażone w takie kamery, w którym można by zeskanować sylwetkę klienta, który w przyszłości mógłby kupować ubrania bez konieczności rozbierania się.

A wszystko zaczęło się od wyboru projektu grupowego.

Czy uczelnie powinny promować na zewnątrz pomysły studentów?

- Do politechniki zwracają się rozmaite instytucje z konkretnymi problemami do rozwiązania. Zgłosiła się też Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, która była w trakcie testowania bardzo drogiego, bo kosztującego ok. 100 tys. dol., systemu do rehabilitacji. Choć jest on precyzyjny, do jego obsługi potrzeba specjalistów, do tego trzeba na skanowanego człowieka nakładać markery, przez które nie porusza się on już naturalnie. Uczelnia chciała mieć coś tańszego, prostszego w obsłudze i przenośnego. Zdecydowaliśmy się właśnie na ten projekt.

Za pomocą czterech kamer Kinect studenci otrzymują kolorowy obraz 3D człowieka. Ich program m.in. rozpoznaje poszczególne części ciała, analizuje ruch.

Ostatecznie AWFiS nie przyjął projektu studentów, doceniła go za to politechnika i prywatne firmy.

- AWFiS ostatecznie go nie chce, bo program jest za mało precyzyjny, ale pracujemy nad tym. Myślę, że za pół roku będzie to gotowy produkt - dodaje Alicja Borzyszkowska. - Myślimy już z zespołem o założeniu firmy.

Drugie miejsce w konkursie na studenckie wynalazki zajęły ex aequo trzy inne projekty, w tym: za projekt "Implementacji rozszerzeń kontrolera OpenFlow dla sterowania sieci z komutacją kanałów", świecącą kostka LED 3D - oświetlenie dyskotekowe czy "Inteligentny terminarz".

Przyznano także wyróżnienia za: system monitoringu wizyjnego dla inteligentnych budynków, wykonawcy; wykonanie serii zdjęć panoramicznych kampusu Politechniki Gdańskiej do realizacji tzw. wirtualnego spaceru; za stanowisko laboratoryjne do badania właściwości metrologicznych elektrod pH oraz za stację pogodową z komputerem wbudowanym Raspberry Pi.

Miejsca

Opinie (56) 2 zablokowane

  • Kostka LED to już chyba kilkanaście lat temu się pojawiła pierwsza... to nie jest żaden wynalazek

    Na youtube są filmy sprzed wielu lat z kostkami LED (i to również polskiego pomysłu) ... to żal a nie wynalazek teraz - powinni mieć obniżone oceny za plagiat chyba.

    • 4 6

  • myślenie

    Postęp jest uwarunkowany pozytywnym myśleniem.
    Negatywne myślenie nie pozwala osiągnąć postęp, nie zapobiega również klęsce.
    Ba - z zamieszczonych tutaj sporej ilości wypowiedzi nie widać nawet myślenia.

    • 3 0

  • Jak nie wiecie to się nie wypowiadajcie (3)

    Wszystkie te projekty były wykonane przez studentów w ramach przedmiotu "Projekt grupowy" - KAŻDY student na II stopniu musi przez to przejść. WIADOMO, że projekty NIE muszą być innowacyjne. Komentarze typu "O, plagiat" są durne. Ty na swoim UG pisząc licencjat wymyśliłeś coś całkowicie innowacyjnego, co nigdzie nie zostało wcześniej opisane? Bądźcie ludźmi, najłatwiej tylko obrażać pracę innych, samemu siedząc na 4 literach.

    • 13 1

    • Zgadza sie! To projekt grupowy a nie konkurs na wynalazek roku.

      Pozdrowienia dla tych którzy nie widzą różnicy pomiędzy rezystorem a tranzystorem i nie wiedzą z której strony nagrzewa się lutownica.

      • 5 0

    • xoxo

      Co masz do UG?

      • 0 0

    • pretensje do pani redaktor - tak to przedstawiła jakby miały być to wynalazki

      ale chyba już przeredagowała tekst...

      • 0 0

  • huehue

    chętnie zobaczę jak taką chmurę punktów wpychają do gry, po przejechaniu marching cubes nic nie zostanie

    • 0 0

  • Zamiast rozbudowywac kolejny wydzial administracjii na UG-rozbudujcie Polibude.

    Poco w Polsce tylu urzedasow komplikujacych niepotrzebnie prawo//?Polsce potrzeba inzynierow.

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane