Fakty i opinie

Chińsko-polskie kroniki portowe

Zarządzajacy gdańskim portem liczą na wzrost liczby przeładunków po podpisaniu porozumienia z...
Zarządzajacy gdańskim portem liczą na wzrost liczby przeładunków po podpisaniu porozumienia z... fot. ZMPG SA

Gdański port ma nadzieję na wzrost przeładunków dzięki współpracy z chińskim portem w Ningbo....z władzami chińskiego portu w Ningbo.
...z władzami chińskiego portu w Ningbo. fot. china-consultants.biz
W poniedziałek weszło w życie porozumienie o współpracy pomiędzy portami w Ningbo i Gdańsku. Ma ono skutkować wzrostem przeładunków i nowymi perspektywami rozwoju dla obu portów.

- Porozumienie otwiera możliwość współpracy - mówi Janusz Kasprowicz, rzecznik prasowy Portu Gdańsk. - Po obu stronach powstały speckomisje, które opracują szczegóły współpracy - dodaje.

To nie pierwsze porozumienie podpisane przez przedstawicieli obu portów. W sierpniu 2005 roku umowę o współpracy sygnowali Andrzej Kasprzak, ówczesny prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Li Linghong, prezes Portu Ningbo. Zwracano wówczas uwagę na podobną strukturę przeładunków obu portów.

W porcie Ningbo przeładowuje się głownie rudę, kontenery, ropę i produkty ropopochodne, płynne produkty chemiczne, węgiel oraz drobnice.

Port gdański także posiada terminal do przeładunku paliw płynnych, terminal węglowy, Gdański Terminal Kontenerowy oraz głębokowodny terminal kontenerowy w Porcie Północnym.

Podpisana dwa i pół roku temu umowa miała na celu rozwój handlowej, technicznej i kulturalnej współpracy pomiędzy portami. Porty miały planować wspólne działania gospodarcze, tak aby zwiększyć ruch morski pomiędzy sobą. Kolejne cele to wymiana doświadczeń i wiedzy w zakresie przepływu informacji oraz szkoleń technicznych, zawodowych i pracowniczych. Porty miały także wspierać dwustronne oraz międzynarodowe umowy handlowe zawierane przez Polskę i Chiny.

Już w 2005 roku zapowiadano zawieranie bardziej szczegółowych umów. Wydaje się, że zawarte właśnie porozumienie, jest częścią tego planu. Póki co, przedstawiciele gdańskiego portu wypowiadają się dość enigmatycznie na ten temat.

Głębokowodny port Ningbo znajduje się w odległości dwóch godzin jazdy od Szanghaju. Składa się z pięciu obszarów portowych: Ningbo, Beilun, Zhenhai, Daxie i Chuanshan, przy których znajduje się w sumie 191 nabrzeży, w tym 39 nabrzeży mogących przyjąć statki o tonażu przewyższającym 10 tys. ton. Do 2010 roku przeładunek cargo ma osiagnąć 350 mln ton, a kontenerowy 11 million TEU.

Opinie (11) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.