Chodnik przed dworcem we Wrzeszczu wróci do pieszych


Z szerokiego chodnika przed dworcem kolejowym we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska już niebawem znikną parkujące tam od zawsze samochody. Zamiast nich pojawią się siedziska i betonowe bloczki.W jaki sposób najlepiej ograniczyć nielegalne parkowanie?

Zobacz wyniki (892)
Chodnik przed dworcem kolejowym we Wrzeszczu od lat służył głównie kierowcom, którzy parkując na nim unikali płacenia za parkowanie na wyznaczonych do tego miejscach. Straż miejska rzadko tutaj interweniowała, więc problem przez lata narastał, a kierowcy parkowali nawet w kilku szeregach (zdjęcie satelitarne z 2008 r. zobacz na mapie Gdańska, 2011 r. zobacz na mapie Gdańska, 2014 r. zobacz na mapie Gdańska)

Czytaj też: Na remontach chodników korzystają głównie kierowcy

To zjawisko postanowili ukrócić dzielnicowi radni, przy współpracy z ZDiZ oraz PKP.

Właśnie ruszyły prace przy nowym zagospodarowaniu chodnika. Dzięki niemu samochody nie będą miały tu dostępu, a zamiast nich pojawi się mała architektura.

- Zarząd Dróg i Zieleni pierwotnie planował "osłupkowanie" chodnika, ale słupki nie wyglądałyby estetycznie na tak długim odcinku. Powstał pomysł innego zagospodarowania - opowiada Witold Kuźmicki z Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny.
Kierowcy przez wiele lat traktowali chodnik przed dworcem jako parking. Nowe zagospodarowanie powinno wyeliminować ten problem.
Kierowcy przez wiele lat traktowali chodnik przed dworcem jako parking. Nowe zagospodarowanie powinno wyeliminować ten problem. fot. krecik/czytelnik Trojmiasto.pl
Radni dzielnicy Wrzeszcz Górny wraz z ZDiZ-em oraz przy wsparciu finansowym i sugestiach PKP SA (Nieruchomości) przygotowali nowy projekt dla chodnika, w którym słupki zastąpiono bloczkami z betonu.

- Kierowaliśmy się możliwością łatwego demontażu bloczków w razie remontu chodnika. Niestety, koszt wymiany nawierzchni dla pieszych przekracza nasze możliwości finansowe, a więc na razie roboty ograniczają się do doraźnej naprawy wybranych płyt. Liczymy jednak, że w przyszłości miasto podejmie się tego zadania [obecnie trwa wymiana chodnika po drugiej stronie ul. Dmowskiego zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] - wyjaśnia Kuźmicki.
- Uwzględniając pomysły Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, przygotowaliśmy projekt zagospodarowania oraz wyłożyliśmy na to ok. 35 tys. zł [rada dzielnicy przekazała 13 tys. zł, PKP - 20 tys. zł - dop. red.] - dodaje Michał Szymański, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Betonowe bloki nie tylko ochronią chodnik przed rozjeżdżaniem przez samochody, ale też pozwolą pieszym przycupnąć i i odpocząć. Szczególnie dobre do tego będą trzy "wyspy" z niewielką zielenią, usytuowane między dworcem zobacz na mapie Gdańskatunelem pod torami zobacz na mapie Gdańska.

Całość zagospodarowania dopełni docelowe malowanie chodnika w linie, które ożywią szarą nawierzchnię placu przed dworcem, a jednocześnie połączą wizualnie np. wejście do gmachu dworca z przejściem dla pieszych.

Ponad tysiąc miejsc w Galerii Metropolia i na terenie zburzonej wioski indiańskiej powinno z ogromną nawiązką zrekompensować ograniczenie możliwości parkowania przed dworcem.
Ponad tysiąc miejsc w Galerii Metropolia i na terenie zburzonej wioski indiańskiej powinno z ogromną nawiązką zrekompensować ograniczenie możliwości parkowania przed dworcem. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Czy kierowcy powinni narzekać, że stracą dogodne miejsca parkingowe? Na pewno nie. W najbliższych miesiącach wokół dworca przybędzie ponad tysiąc nowych miejsc parkingowych. Tyle bowiem miejsc będą liczyły parkingi powstającej Galerii Metropolia oraz na terenie zburzonej wioski indiańskiej zobacz na mapie Gdańska.

Bez problemu powinniśmy znaleźć także miejsce parkingowe w pobliskiej Galerii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska, która wkrótce będzie rozbudowywana, oraz przy odrobinie szczęścia także na parkingu przy Domu Rzemiosł zobacz na mapie Gdańska. Parkingi te mają jednak jedną wadę - jak przystało na centralną część miasta, są płatne.

W tym roku Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny wraz z Zarządem Dróg i Zieleni planuje także poprawić estetykę skweru w pobliżu dworca zobacz na mapie Gdańska. Inwestycja jest na etapie uzgadniania zakresu prac, które mają się skupić na nowych nasadzeniach zieleni. Na razie udało się wykonać brakujący chodnik w miejscu wydeptanej ścieżki, którą piesi omijali schody od strony ul. Zator-Przytockiego zobacz na mapie Gdańska.

Również na etapie uzgodnień jest projekt budowy oświetlenia między przystankiem tramwajowym Klonowa zobacz na mapie Gdańska a dworcem. W ramach tych prac, finansowanych z budżetu miasta, przewiduje się montaż elementów małej architektury, która wyeliminuje nielegalne parkowanie na chodniku, m.in. przy sklepie rowerowym zobacz na mapie Gdańska. Termin rozpoczęcia tej inwestycji jest jeszcze nieznany.

Opinie (194) 6 zablokowanych

 • Całe szczęście...

  ...bo te auta zaparkowane gdzie popadnie ,na całej szerokości chodnika wyglądają bardziej jak Bangladesz,a nie Unia Europejska...

  • 279 36

 • Kolejne bzdurne słupki, betony itp

  Czy naprawdę nie ma w tym mieście policji i straży miejskiej. Odholowanie auta czy wystawienie mandatu to przecież dochodowe eldorado.

  • 161 54

 • Proszę przełożyć , otwarcie chodnika o tydzień .

  • 18 22

 • Nareszcie!

  Na volvo maja ale na parking szkoda

  • 171 23

 • po okolicach dworca we wrzeszczu i tak szkoda chodzić

  nic tam nie ma na tej pętli, dziury w drodze, handel gaciami i pomidory po 15zl/kg w super cenie promocyjnej. do tego niezliczone ilosci smierdzącycyh na 10 metrow dziadów dworcowych, małe cyganki a godzinach wieczornych - zajechane zyciem młode wrzeszczanki. kiedy to zacznie wyglądać na cos miłego dla oka?

  • 118 24

 • ale że co?

  "Bez problemu powinniśmy znaleźć także miejsce parkingowe w pobliskiej Galerii Bałtyckiej" - tam jest jakaś literówka? bo jak nie to to jakiś dobry żart jest.

  • 33 42

 • A w jakim celu mucha burczy??

  • 16 3

 • Na chodnikach powinien byc bezwzgledny zakaz parkowania/jezdzenia samochodem. Nie jestem cyklista. Pisze to swiadomie jako czlowiek, ktory co dzien jezdzi samochodem.

  • 156 11

 • Super! Wreszcie skończy się ten Bangladesz.

  Żeby tylko tak pozagradzali wjazd, by ten burak z dostawczaka o rej. GWE dowożący codziennie rano pieczywo do obskurnej budy przy wejściu do tunelu tez nie mógł stanąć - regularnie zasłania prawie całe wejście do tunelu.

  • 117 11

 • Stojące autobusy na przejściu dla pieszych

  jeszcze z tym należało by coś zrobić, bo praktycznie nie ma dnia, aby długie przegubowe autobusy nie tarasowały przejścia dla pieszych prowadzącego do budynku dworca

  • 97 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.