Fakty i opinie

Cmentarz zamiast kolonii domków?

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańskie cmentarze będą powiększane

Czy z krajobrazu Gdańska zniknie wkrótce jedna z kolonii domków na Aniołkach? Miasto, szukając miejsca pod rozbudowę cmentarza, przeznaczyło do likwidacji zabudowania Kolonii Jordana. Dopuszcza się także ponowne wykorzystanie fragmentu dawnego cmentarza Św. Józefa i Św. Brygidy.Prognozowany już na 2018-19 rok brak miejsc na nowe pochówki w Gdańsku wymusza szukanie miejsca pod rozbudowę istniejących cmentarzy. To rozwiązanie tańsze i łatwiejsze pod względem organizacyjnym od budowy nowej nekropolii, ale wymagające też zmiany przeznaczenia terenów przyległych.

Dlatego też być może już wkrótce znikną zabudowania Kolonii Jordana na Aniołkach zobacz na mapie Gdańska. Domki, które powstały jeszcze przed wojną dla uboższej części społeczeństwa, formalnie są dzisiaj lokalami komunalnymi o bardzo niskim standardzie.

Czytaj też: Gdańsk planuje rozbudowę kolejnych cmentarzy

- Do planu przystępujemy, aby teren ten przeznaczyć pod powiększenie cmentarza garnizonowego. Na terenie, gdzie dopuszczamy taką funkcję [cmentarza - dop. red.] istnieje 17 adresów, pod którymi zameldowane są 64 osoby - mówi Monika Rościszewska, projektant prowadzący dla planu zagospodarowania Kolonii Jordana.


Cmentarz garnizonowy "rozrośnie się" o domy przy ul. Kolonii Jordana, zbliżając się bezpośrednio do cmentarza Żołnierzy Radzieckich zobacz na mapie Gdańska oraz zajmując znaczną część nieużytkowanego cmentarza Św. Józefa i Św. Brygidy zobacz na mapie Gdańska. Plan dopuszcza, aby stary cmentarz ponownie stał się miejscem nowych pochówków.

Szacuje się, że nowy plan pozwoli na wygospodarowanie ok. 4,5 tys. miejsc pod pochówek tradycyjny. Czy to dużo? Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko w 2013 r. w Gdańsku odnotowano ok. 4,6 tys. zgonów. Należy jednak pamiętać, że zmarli są również chowani w pogłębianych rodzinnych grobach, w miejscu zlikwidowanych grobów lub ich prochy umieszcza się w kolumbariach.

Czytaj też: Gdańskie cmentarze nieco mniej zapomniane oraz Trójmiejskie cmentarze w liczbach


Pozostała część dawnego cmentarza, bliżej ul. Świdnickiej zobacz na mapie Gdańska, nadal będzie pełniła funkcję terenów zieleni - zarówno ze względu na zachowany starodrzew, jak i chęć niepowiększania nadmiernie na sąsiednie tereny strefy ochronnej wokół cmentarza. Pozwoli to też na nieobjęcie strefą ochronną kilku budynków o walorach kulturowych przy ul. Giełguda zobacz na mapie Gdańska.

A co z dotychczasowymi mieszkańcami, którzy będą musieli pożegnać się ze swoimi domostwami? To na etapie planu nie może być rozstrzygnięte, ale uwzględniono w nim sugerowane miejsce lokalizacji nowego budynku w rejonie ul. Świdnickiej zobacz na mapie Gdańska, dokąd mogliby zostać oni przeniesieni. To niezabudowana działka gminna.


Dokąd powinni być przesiedleni dotychczasowi mieszkańcy Kolonii Jordana?

do budynków wielorodzinnych tuż obok dotychczasowych domostw 22%
do zabudowy zbliżonej do tej, którą opuszczą, możliwie najbliżej Kolonii Jordana 24%
do różnych budynków i form zabudowy na terenie całego miasta 40%
do innego skupiska niewielkich domków na terenie miasta 14%
zakończona Łącznie głosów: 458
Projekt planu dopuszcza zabudowę wielorodzinną mieszkaniowo-usługową w pasie między ul. Świdnicką i Kolonia Ochota zobacz na mapie Gdańska oraz wzdłuż wspominanej ul. Giełguda (tutaj wyłącznie domy wolnostojące lub w zabudowie bliźniaczej).

W koncepcji planu uwzględniono też funkcję usługowo-przemysłową w rejonie ul. Kolonia Ochota i Dziekuć-Maleja zobacz na mapie Gdańska. Obecnie działa tutaj zakład blacharsko-lakierniczy. Zapisy uznają go za zgodny z planem, lecz jednocześnie zawężają nową funkcję produkcyjną do nagrobków i kamieniarstwa.

W planie uwzględniono także ochronę użytku ekologicznego "Luneta z pasikonikiem" zobacz na mapie Gdańska, stanowiącego pozostałość po umocnieniach Grodziska.

Projekt planu zagospodarowania jest obecnie na etapie wyłożenia do publicznego wglądu. W dotychczasowym procesie prac planistycznych zainteresowania nim nie wyrazili w jakikolwiek sposób mieszkańcy domostw, które będą zlikwidowane pod powiększenie cmentarza. Z BRG kontaktowali się natomiast właściciel prywatnej działki w rejonie ul. Dziekuć-Maleja oraz mieszkaniec pobliskiego osiedla mieszkaniowego.

Przypomnijmy, że wnioski do projektu planu może złożyć każdy obywatel, niezależnie od miejsca zamieszkania, jak i prawa do gruntu, którym jest objęty dokument planu.

Termin na złożenie wniosków do planu upływa 16 lutego. Z projektem planu zapoznać się można na stronie internetowej BRG.

Zobacz, czyje groby znaleźć można na cmentarzu garnizonowym.

Opinie (193) 4 zablokowane

 • Bardzo dobrze, burzyć te slumsy! Cmentarz jest ładniejszy.

  • 101 99

 • Burzyć te rudery.

  To wstyd dla naszej metropolii.

  • 95 73

 • Jestem za

  Lokatorzy dostaną nowe mieszkania więc problemu nie ma. Zlikwidujcie również działki ogrodowe a w ich miejsce niechby powstawały parki dla wszystkich mieszkańców.

  • 89 69

 • Ta jasne

  wtedy miałbyś gdzie winiunio obalić.

  • 21 19

 • Gdańsk slumsami stoi.

  Reszta to blokowiska z dziurawymi ulicami i nierównymi chodnikami.

  • 84 34

 • Zrobić to samo z Kolonią Zremby, zrównać z ziemią, zrobić tam cokolwiek lepszego, prawie centrum miasta a takie slumsy że masakra, pełno też jest opuszczonych tam domków, syf, kiła i mogiła i palą plastikiem w swoich piecykach że śmierdzi czasem na całym suchaninie.

  • 42 20

 • Brakuje odpowiedzi.

  Niech mieszkańcy tych bud kupują sobie mieszkania na wolnym rynku na kredyt, tak jak normalni ludzie, którzy ten socjal utrzymują.

  • 98 84

 • Cmentarz

  Najlepiej cmentarz budować w centrum, proponuje też wybudować go na Targu Węglowym jest przecież pusty plac, na którym nie można parkować bo parę dni w roku coś się tam dzieje a tak stoi pusty to zróbmy cmentarz przynajmniej będzie się coś działo.

  • 118 32

 • sam jesteś slums

  • 33 26

 • Cmentarz powinien być gdzieś za obwodnicą, blisko przystanku PKM lub na dawnym poligonie na końcu Myśliwskiej.

  • 94 32

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.