• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cmentarze jak labirynty. Trudno odszukać na nich groby

Sławomir
31 października 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wspominamy stare nekropolie w Trójmieście
- Na cmentarzu Łostowickim pokonała mnie numeracja kwater, która została zrobiona w jakiś przedziwny sposób - wskazuje nasz czytelnik. - Na cmentarzu Łostowickim pokonała mnie numeracja kwater, która została zrobiona w jakiś przedziwny sposób - wskazuje nasz czytelnik.

Nielogiczna numeracja kwater, brak planu nekropolii i drogowskazów. To wszystko sprawia, że próba odszukania grobu, który chce się odwiedzić, często przypomina szukanie drogi do wyjścia w pogmatwanym labiryncie. - Sporo osób odwiedza teraz cmentarze i pewnie ma ten sam problem co ja - pisze nasz czytelnik, któremu mimo długiego spaceru nie udało się znaleźć nagrobka, którego szukał ostatnio na cmentarzu ŁostowickimMapka. Nie każdy wie o istnieniu internetowych wyszukiwarek grobów w Gdańsku, GdyniSopocie.Czy alejki na cmentarzach powinny być lepiej oznakowane?

Zbliża się święto 1 listopada, kiedy tłumnie ruszymy na cmentarze odwiedzić groby bliskich. Jeśli odwiedzamy je regularnie, kłopotu z trafieniem na miejsce pochówku bliskiej nam osoby raczej nie będzie.

Problem - i to spory - pojawia się jednak, gdy chcemy znaleźć grób, którego lokalizacji nie znamy. Przekonał się o tym ostatnio nasz czytelnik, którego artykuł w tej sprawie publikujemy poniżej:

Odnalezienie grobu na gdańskich cmentarzach nie jest łatwe.

Ostatnio na Portalu Trojmiasto.pl można było przeczytać artykuł o autonomicznym autobusie, który ułatwia poruszanie się po cmentarzu Łostowickim.

"Pokonała mnie numeracja kwater"Tak się złożyło, że w ostatni piątek wybrałem się na ten cmentarz i szukałem grobu znajomej mi zmarłej osoby. Łatwo nie było.

Nigdy wcześniej nie szukałem żadnego grobu na tym cmentarzu. Wiedziałem jednak, że grób znajduje się w obrębie tzw. kwatery 24, więc wydawało mi się, że nie będzie większego problemu. Niestety bardzo się myliłem.

Cmentarz jest duży, ale zaskoczyło mnie co innego. Pokonała mnie numeracja kwater, która została zrobiona w jakiś przedziwny sposób. Przykładowo: kwatera 26 nie graniczy z kwaterą 25 ani 27, ale sąsiaduje z kwaterą 7 i 97. Może ktoś potrafi to racjonalnie wyjaśnić, dlaczego tak jest?

"Zaliczyłem długi spacer, ale grobu nie znalazłem"Ostatecznie zaliczyłem pieszo długi spacer po cmentarzu, ale pech chciał, że tego dnia grobu nie znalazłem. Cmentarz to miejsce, gdzie człowieka częściej niż gdzie indziej nachodzą refleksje. Tak też było w moim przypadku. Szukając grobu, naszła mnie właśnie poniższa refleksja.

Dlaczego zarządca cmentarza robi na nim za duże pieniądze akcje typu autonomiczny autobus, a nie ma czegoś tak podstawowego jak plan cmentarza i drogowskazy na głównej alei pokazujące kierunki, gdzie znajdują się poszczególne kwatery?

Cmentarze w Trójmieście - lista wszystkichNa cmentarzu Srebrzysko sytuacja jest analogiczna.

Doceniam, że w internecie, wpisując dane osoby zmarłej, można dowiedzieć się, w której kwaterze jest ona pochowana, można też znaleźć plan cmentarza. Ale nie każdy o tym wie, nie każdy też ma telefon z dostępem do internetu, zwłaszcza ludzie starsi.

Czytaj też:

Problem z mapą cmentarza ŁostowickiegoDlaczego więc zarządca cmentarza nie pomyślał o fizycznej tablicy z planem i drogowskazach na samych cmentarzach? Mam nadzieję, że to się w niedalekiej przyszłości zmieni.

Urzędnicy ustawią kierunkowskazy, ale w przyszłym roku

Na cmentarzu Łostowickim łatwo się zgubić. Brakuje odpowiednich kierunkowskazów. Na cmentarzu Łostowickim łatwo się zgubić. Brakuje odpowiednich kierunkowskazów.
O odniesienie się do uwag naszego czytelnika poprosiliśmy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, który administruje cmentarzami. Poniżej odpowiedź rzeczniczki Magdaleny Kiljan:

Numeracja kwater na cmentarzu Łostowickim wynika z kolejnych etapów oddawania cmentarza do użytku. Numeracja na cmentarzu Centralnym "Srebrzysko" jest chronologiczna.

To pierwsze zgłoszenie w tej sprawie, które do nas dotarło. Na cmentarzach znajdują się oznaczenia poszczególnych kwater. Pomocą odwiedzającym groby służy także za każdym razem obsługa cmentarza. Ponadto do dyspozycji jest wyszukiwarka grobów, gdzie znajduje się zarówno mapa cmentarza, mapa dojścia do kwatery i widok kwatery, gdzie wskazany jest kierunek dojścia do grobu.

Na przyszły rok planowaliśmy na głównej alei największego cmentarza ustawienie kierunkowskazów do poszczególnych kwater.

Cmentarz Łostowicki ma ponad 50 hektarów i liczy ponad 53 tysiące grobów. Cmentarz Centralny "Srebrzysko"' 28 hektarów, ma ponad 41 tysięcy grobów.


Sławomir

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane