• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dalej z Jaśkową Doliną i Migowską? Są trzy opcje

Maciej Korolczuk
23 marca 2023, godz. 20:30 
Opinie (92)
  • W czwartek rano przywrócono ruch w miejscu awarii na Migowskiej.
  • Jeszcze w środę miejsce było wygrodzone.
  • Miejsce awarii w trakcie prac naprawczych.
  • Miejsce awarii w trakcie prac naprawczych.

Co najmniej do końca tygodnia Jaśkowa DolinaMapka pozostanie dwukierunkowa. Zapadnięta na ul. MigowskiejMapka jezdnia została już naprawiona, a w czwartek trwał monitoring podziemnych sieci. Ekspertyza ma dać odpowiedź, czy infrastruktura jest szczelna oraz czy osiedlowa ulica wytrzyma zwiększony ruch po ewentualnym przywróceniu tam objazdu.Które rozwiązanie jest najlepsze?

Wtorkowa awaria na Migowskiej, którą kilka dni wcześniej wytyczono objazd zwężonej do jednego pasa Jaśkowej Doliny. została usunięta. Poznaliśmy też jej przyczynę. Jak mówi nam Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody, jezdnia zapadła się po tym, jak pod ziemią doszło do przetarcia kanalika w sieci kanalizacji deszczowej.

- Woda z nieszczelnej sieci podmyła 12-metrowy odcinek jezdni i doprowadziła do jej miejscowego zapadnięcia. Awaria nie była duża, nasi pracownicy uporali się z nią w ciągu ok. 4 godzin. W środę miejsce było jeszcze wygrodzone, a w czwartek rano ruch samochodowy w miejscu awarii wrócił już do normy - mówi Kowalkiewicz.


Tak wyglądała Migowska we wtorek rano tuż po zapadnięciu jezdni. Tak wyglądała Migowska we wtorek rano tuż po zapadnięciu jezdni.

Kamera sprawdza szczelność sieciTakże w czwartek rozpoczął się monitoring podziemnych sieci. Za pomocą wpuszczonej do sieci kamery sprawdza się jej szczelność. Po zakończonym badaniu ma być sporządzona ekspertyza, która będzie z kolei podstawą do podjęcia decyzji o powrocie (lub nie) na Migowską objazdu Jaśkowej Doliny.

- Decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, ale nasza rekomendacja będzie miała kluczowe znaczenie w tej sprawie. Na razie nie możemy powiedzieć, jaka decyzja zostanie podjęta, bo na razie mamy za mało danych - dodaje Kowalkiewicz.
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele DRMG. Aneta Niezgoda mówi nam tylko, że ruch dwukierunkowy na Jaśkowej Dolinie został przywrócony "do odwołania".

- Tak będzie co najmniej do końca tygodnia - zaznacza.


Jak rozwiązać problem z Jaśkową Doliną i Migowską? Trzy opcjeNajbardziej prawdopodobną opcją wydaje się ponowne wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na Jaśkowej Dolinie i objazdu przez Migowską, po jej wcześniejszej naprawie i kompleksowym sprawdzeniu sieci.

Drogowcy mogliby też wprowadzić ruch wahadłowy na Jaśkowej Dolinie, ale ze względu na ryzyko dużych korków zarówno od strony Wrzeszcza, jak i Piecek-Migowa rozwiązanie ma w magistracie mało zwolenników.

Jest też opcja pośrednia, której warunkiem będzie wycofanie z Migowskiej wyłącznie ciężkiego sprzętu i autobusów komunikacji miejskiej. Mieszkańcy tej ulicy już od soboty przekonują urzędników, że powinny one zostać bezwzględnie przekierowane z wąskiej osiedlowej drogi na Jaśkową Dolinę lub inną drogę, by nie doszło tam do ponownej awarii.

Gdyby tak się stało, autobusy kursowałyby Jaśkową Doliną wahadłowo na zmianę z samochodami jadącymi od strony Wrzeszcza, a na Migowską wpuszczane by były tylko osobówki. Trzeba jednak dodać, że taka organizacja ruchu stwarzałaby dodatkowe komplikacje i wymagała stałej obecności policji, pilnującej, by z pasa dedykowanego tylko autobusom nie korzystali inni kierowcy.

Tak drogowcy naprawiali zapadniętą jezdnię na Migowskiej

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (92)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane