Fakty i opinie

stat

Co dalej z browarem we Wrzeszczu?

Najnowszy artukuł na ten temat

Rycina browaru na kamienicy we Wrzeszczu

Browar to dziś zlepek budynków zabytkowych i współczesnych. Zachowane zostaną te wpisane do rejestru zabytków: jest ich tuzin.
Browar to dziś zlepek budynków zabytkowych i współczesnych. Zachowane zostaną te wpisane do rejestru zabytków: jest ich tuzin. fot. Kacper Kowalski
Tętniące życiem serce dzielnicy, a nie zwykłe osiedle mieszkaniowe - taki w przyszłości powinien być browar we Wrzeszczu w oczach architektów, animatorów kultury i mieszkańców dzielnicy. Zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej dyskusji poświeconej przyszłości browaru przysłuchiwało się sześćdziesięcioro studentów architektury, którzy biorą udział w konkursie na jego zagospodarowanie.

Na pierwszym planie willa dyrektora, w tle spichlerz. Oba są zabytkami, więc na pewno zostaną zachowane.
Na pierwszym planie willa dyrektora, w tle spichlerz. Oba są zabytkami, więc na pewno zostaną zachowane. fot. Marek Krzysztof Jasina
O konkursie dla studentów na zagospodarowanie terenów browaru we Wrzeszczu pisaliśmy kilka tygodni temu. Młodzi architekci mają tak zaadaptować browar, by jego właściciel - firma budowlana Górski - mógł wybudować tam mieszkania (na których zarobi) oraz stworzyć centrum kulturalno-usługowe (które zwiększy prestiż i atrakcyjność jego inwestycji). A wszystko to z szacunkiem dla historii tego miejsca, bo pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zarówno konkurs, jak i wtorkowa debata są elementami konsultacji społecznych, jakie deweloper przeprowadza przed zagospodarowaniem terenów dawnego browaru. Dzięki temu mamy do czynienia z pierwszą od dłuższego czasu tak poważną dyskusją na temat ważnej dla Trójmiasta inwestycji. Podobna debata przetoczyła się - ale głownie w mediach - gdy rada miejska w Gdyni zmieniała plan miejscowy, by Invest Komfort mógł wybudować Sea Towers.

Kto przedstawi najlepszy pomysł na Browar

studenci, kórych ogranicza jedynie ich wyobraźnia 73%
doświadczeni architekci, którzy twardo stąpają po ziemi 27%
zakończona Łącznie głosów: 544
- Wierzymy, że młodzi ludzie zaprojektują przyjazną przestrzeń publiczną, w której zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy czy turyści będą się po prostu dobrze czuć - uzasadniał ideę przeprowadzenia konkursu Marek Krzysztof Jasina, jego pomysłodawca i organizator.

- To fantastyczne, że deweloper zdecydował się na otwartą dyskusję na temat przyszłości browaru. Mam nadzieję, że dzięki temu nie powstanie tu kolejne zamknięte osiedle, lecz ważne dla dzielnicy, tętniące życiem centrum - sekundowała mu Lidia Makowska ze Stowarzyszenia Kultura Miejska.

Warto jednak pamiętać o tym, że Górski kupił browar niemal dwa lata temu. Dlaczego dopiero teraz zdecydowała się na konkurs i konsultacje?

Do tej pory na zlecenie Górskiego nad planami zabudowy browaru pracowali architekci z dwóch znanych trójmiejskich pracowni: Fort (m.in. C.H. Manhattan i Krewetka, cmentarze w Katyniu i Miednoje) i A-Plan (m.in. Galeria Bałtycka). Jednak kilkanaście dni temu właściciel browaru zerwał - oficjalnie: zawiesił - umowę z nimi. Dlaczego?

- Najpierw chcemy zobaczyć, co zaproponują studenci - ucina Bogdan Górski, właściciel firmy.

To wersja oficjalna. Nieoficjalnie, od osób, które śledziły kolejne etapy pracy architektów z Fortu i A-Planu usłyszeliśmy, że proponowane przez nich projekty niemal na pewno nie zostałyby zaakceptowane przez konserwatora zabytków. - To była architektura rodem z nowych dzielnic Gdańska: Ujeściska, Zakoniczyna czy Łostowic. Po prostu banalna. Nie urągając nikomu, ale taka zabudowa nie mogła powstać w tak ważnym miejscu, jak wrzeszczański browar.

Co na to urząd konserwatora? - To, że zespół browaru we Wrzeszczy trafił na listę obiektów chronionych, najlepiej świadczy o jego wartości dla Gdańska. Niezależnie od tego, kto opracuje projekt zagospodarowania browaru będziemy domagali się, by powstała tam dobra, nowoczesna architektura, która wyeksponuje takie zabytki jak warzelnia, willa dyrektora, spichlerz zbożowy czy budynek dyrekcji - mówił na poniedziałkowej konferencji Jan Tusk z urzędu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Studenci muszą złożyć swoje projekty do 23 października. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 13 listopada.

Opinie (30) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.