Co nam zostało po Euro 2012?

Dziękujemy kibicom za niesamowitą atmosferę podczas EURO 2012


To już rok... dokładnie 8 czerwca 2012 r. spotkaliśmy się w strefach kibica, na stadionach, w pubach i w domach, żeby obejrzeć ceremonię rozpoczęcia turnieju Euro i pierwszy mecz na stadionie narodowym. Przez ponad 3 tygodnie towarzyszyły nam piłkarskie emocje, szczególnie odczuwalne w miastach gospodarzach mistrzostw, w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, no i Gdańsku. W rocznicę tego wydarzenia sprawdzamy i przypominamy co nam zostało po Euro.


Czy Euro zmieniło Trójmiasto?

tak, na lepsze, jest więcej turystów, zyskaliśmy infrastrukturę 42%
tak, ale zmiana jest minimalna 17%
nie, żyje się tak samo jak dotąd 17%
tak, ale na niekorzyść, bo spłacamy długi zaciągnięte na jego organizację 24%
zakończona Łącznie głosów: 1202

1. Korzyści finansowe

Do budżetu miasta i spółek miejskich wpłynęło od sponsorów i UEFA 14 mln zł. Według szacunków w czasie Euro Gdańsk odwiedziło ponad 310 tys. osób, które wydały w mieście 240 mln zł. Dodatkowo przychody z turystki oszacowano na 298 mln zł. Wydatki w trakcie całego okresu przygotowań miasta wyniosły 30,5 mln zł. Dane przygotowała firma Deloitte. 3-milionową stratę przyniosła Strefa Kibica. - Co miasto zyskało dzięki Euro? - pyta Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. - Zdecydowanie dobry wizerunek w świecie. Ostatnio Gdańsk był na tylu telewizyjnych monitorach całego świata podczas strajku w sierpniu 1980 roku. A to nie tylko powód do dumy, to także realne pieniądze. Gdybyśmy za ten czas antenowy i miejsca mieli mediom zapłacić, to byłoby to około 740 milionów złotych. A poza tym zburzenie mitu, że Polacy nie potrafią, nie są dobrymi gospodarzami, że są bałaganiarzami. Ten mit padł głównie dzięki perfekcyjnej organizacji mistrzostw - chwali rzecznik prezydenta.
Roczny koszt utrzymania stadionu to 8-9 mln zł. Najwięcej osób przyciągają mecze Lechii Gdańsk
Roczny koszt utrzymania stadionu to 8-9 mln zł. Najwięcej osób przyciągają mecze Lechii Gdańsk fot. Dominik Staniszewski

2. Stadion

Jego budowa wzbudziła chyba najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców. Wielu uważało, że to niepotrzebna inwestycja, której koszt się nie zwróci. Budowa PGE Areny pochłonęła 709 mln zł. Roczny koszt utrzymania to 8-9 mln. W ciągu roku stadion odwiedziło prawie 600 tys. osób, największą liczbę stanowią kibice (średnio na meczu Lechii Gdańsk jest ponad 14 tys. osób). Na koncercie Jennifer Lopez bawiło się prawie 22 tys., a mecz Polska-Urugwaj dopingowało prawie 40 tys. osób. - Model przyjęty w Gdańsku zakłada, że stadion musi sam zarobić na swoje utrzymanie. Dlatego nasze przychody to tak naprawdę połączenie dużych imprez z tymi mniejszymi - korporacyjnymi, szkoleniami, konferencjami itp. Staramy się wykorzystywać możliwości stwarzane przez obiekt i wybierać te imprezy, które mają realną szansę przyniesienia zysku - mówi Michał Brandt, rzecznik Arena Gdańsk Operator.

Najbliższymi imprezami, które odbędą się na PGE Arenie są: koncert Bon Jovimecz Lechia Gdańsk - FC Barcelona. Do końca roku przy stadionie ma też powstać Centrum Sportowe z kręgielnią, torem gokartowym i salą do squasha.

Przed Euro uruchomiona została kolejka z Gdańska Głównego do stadionu. Teraz wozi kibiców na mecze Lechii, uruchamiana jest też podczas dużych imprez na PGE Arenie.
Przed Euro uruchomiona została kolejka z Gdańska Głównego do stadionu. Teraz wozi kibiców na mecze Lechii, uruchamiana jest też podczas dużych imprez na PGE Arenie. kultowyikarus.pl

3. Kolejka na stadion

3 maja 2012 r., po raz pierwszy od siedmiu lat, dojechała kolejka SKM do Letnicy. W bezpośrednim sąsiedztwie PGE Arena wybudowano przystanek Gdańsk Stadion Expo.

Budowa przystanku kosztowała miasto ponad 2 mln zł. Peron ma 200 metrów długości i może pomieścić 1,5 tys. pasażerów. Dziś kolejka uruchamiana jest w dni meczowe i podczas innych dużych imprez na PGE Arenie. Kolejka jeździ z Gdańska Głównego do stadionu w 6 minut.

4. Lotnisko
Otwarcie drugiego terminalu na lotnisku w Rębiechowie dwukrotnie zwiększyło jego przepustowość.
Otwarcie drugiego terminalu na lotnisku w Rębiechowie dwukrotnie zwiększyło jego przepustowość. fot. Maciej Warowny/Trojmiasto.pl

Organizacja Euro w Gdańsku wpłynęła na rozbudowę lotniska. Na dwa miesiące przed rozpoczęciem turnieju oddano do użytku nowy terminal pasażerski T2 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Otwarcie nowego terminalu zwiększyło przepustowość portu do 5 mln pasażerów rocznie (dwukrotny wzrost). Koszty inwestycji to prawie 250 mln zł, z tego unijne dofinansowanie wyniosło prawie 90 mln zł.

5. Inwestycje drogowe
Estakada na Trasie Słowackiego otwarta została już po turnieju Euro.
Estakada na Trasie Słowackiego otwarta została już po turnieju Euro. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Trasa Sucharskiego, Słowackiego, W-Z, Droga Zielona, Południowa Obwodnica Gdańska. Sceptycy twierdzą, że te drogi i tak by powstały, ale nie da się ukryć, że Euro przyśpieszyło ich realizacje - szczególnie dotyczy to Południowej Obwodnicy Gdańska zobacz na mapie GdańskaWęzła Karczemki zobacz na mapie Gdańska, których inwestorem był gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przed Euro udało się też zakończyć prace miejskiej spółce GIK na lotniskowym odcinku Trasy Słowackiego zobacz na mapie GdańskaTrasie W-Z zobacz na mapie Gdańska.

Na pozostałych budowach inwestorom zależało na uzyskaniu w czasie mistrzostw efektu komunikacyjnego - przejezdności.

Ponadto mieszkańcy zyskali nową nawierzchnię ul. Jana z Kolna od wysokości stacji SKM Gdańsk Stocznia do Węzła Kliniczna, który również został wyremontowany, ale na pół gwizdka. Dziś jednak przekonujemy się, że część tych inwestycji nie do końca się udała.

Przed Euro mogliśmy też pojechać autem przez Żółty Wiadukt. Niestety ta sielanka trwała tylko sześć miesięcy, bowiem należało rozpocząć budowę wiaduktu kolidującego ze starym obiektem.

6. Turystyka
Jedną z najliczniejszych grup kibiców, która odwiedziła Gdańsk podczas Euro byli Hiszpanie. Teraz wracają do Trójmiasta.
Jedną z najliczniejszych grup kibiców, która odwiedziła Gdańsk podczas Euro byli Hiszpanie. Teraz wracają do Trójmiasta. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Dzięki Euro do Trójmiasta przyjeżdża większa liczba turystów z krajów, których reprezentacje grały w Gdańsku podczas Euro. - Najwięcej jest Hiszpanów. Zdecydowanie widzimy większy ruch turystyczny obcokrajowców w Trójmieście. Zaczął się wcześniej, bo już w maju. To najlepsza pora na zwiedzanie - mówi Marta Chełkowska, dyrektor departamentu turystki w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku.

- Ulice Gdańska, Sopotu i Gdyni odwiedzają turyści z Hiszpanii, Niemiec. Najwięcej widać na Głównym Mieście w Gdańsku. Wieczorem odwiedzany jest Sopot. Więcej turystów widać także w Gdyni w restauracjach i domach towarowych - dodaje Chełkowska. Efekt EURO jest widoczny.

7. To można było zrobić lepiej...
Strefa kibica przyniosła 3 mln straty. Zawiniła pogoda, słaba gra naszej reprezentacji i płatne bilety na koncerty - tłumaczyły władze Gdańska.
Strefa kibica przyniosła 3 mln straty. Zawiniła pogoda, słaba gra naszej reprezentacji i płatne bilety na koncerty - tłumaczyły władze Gdańska. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Strefa Kibica, którą podczas Euro odwiedziło ponad 300 tys. osób, nie zarobiła na siebie. Mimo wsparcia sponsorów, głównie UEFA, miasto dopłaciło do Strefy 3 mln zł. - Kiedy odpadła polska reprezentacja, wiedzieliśmy, że nie osiągniemy zakładanych sum. Z perspektywy czasu oceniam, że niepotrzebnie były biletowane koncerty. Ponadto zła pogoda miała ogromny wpływ na to jak się bawiono i konsumowano w strefie. Zawiedliśmy się też na sponsorach UEFA, liczyliśmy na 3 mln zł wpływu, a był tylko 1 mln. To jest duże doświadczenie na przyszłość. Byliśmy za bardzo optymistycznie nastawieni - przyznał wiceprezydent Andrzej Bojanowski.

Boisko w Oliwie, które miasto dostało w prezencie od Niemców, zostało zlikwidowane. Obiekt, który został wybudowany przed Euro przez Niemców z przeznaczeniem na treningi dla ich reprezentacji, miasto zdecydowało przenieść na al. Hallera do Klubu Gedania. W Oliwie natomiast ma powstać parking. Jednak podczas konferencji podsumowującej Euro prezydent Adamowicz za prezent dziękował i deklarował, że obiekt zostanie dobrze wykorzystany i będzie służył celom sportowym.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, kibiców na Euro nie dowiozły zmodernizowane kolejki SKM. Powodem były kłopoty z pozyskaniem finansowania na 21 składów.

Rozmowa z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem:
Paweł Adamowicz na stadionie
Paweł Adamowicz na stadionie

Jak pan z perspektywy roku ocenia organizację Euro w Gdańsku?

Bardzo pozytywnie. Wielka próba, z której nasze miasto - wbrew wielu niedowiarkom - wyszło z tarczą. Wielka promocja miasta na całym świecie. I wspaniała atmosfera, ulice pełne uśmiechniętych, radosnych ludzi. Tego się nie zapomina.

Czy dziś mając tę wiedzę, coś by pan poprawił, zmienił?

Zawsze można coś zrobić lepiej niż się w rzeczywistości zrobiło. Ale nie, nie było praktycznie żadnych wpadek, żadnych niedociągnięć.

Co uznaje pan za największy sukces, a co za porażkę?

Porażka była, ale nie z winy gdańszczan. Tą porażką była gra naszej reprezentacji. Niestety. A sukces? Przede wszystkim to, że okazało się, iż czasami chcieć to móc. Że my - Polacy - potrafimy.

Co radziłby pan kolejnym organizatorom turnieju?

Zmienić sposób myślenia. Uświadomienie sobie, że do osiągnięcia sukcesu nie wystarczą pieniądze. Że najważniejsi są ludzie. Kapitał społeczny. Czyli to, co nam się w Gdańsku udało osiągnąć.

Opinie (306) ponad 10 zablokowanych

 • ... (27)

  pozostały wspomnienia:)

  • 196 14

  • raczej długi, które nasi wniukowie jeszcze będą spłacać (5)

   połowa z ww "sukcesów" to normalne inwestycje , które powinny być zrobione przez samorząd/państwo dla obywateli !!! a nie żadne inwestycje związane z jakąś piłką nożną!!!

   • 57 42

   • (4)

    to grosze w porównaniu z tym co sobie np górniczy zapewnili w socjalnym wspomaganiu i emeryturach...

    • 16 6

    • od gornikow sie odp... (2)

     ...zjedz sam na 800m i glebiej i pracuj w pyle węglowym i się wymądrzaj. Gornicy na siebie ZAROBILI i wara od nich. Rzna ich tak samo jak nas podjudzając jednych przeciwko drugim. Niestety głupie lemingi kupuja każdy TVNowski news i "wojenka" gotowa. Potem leci sandarz a zaraz za nim wychodzi RUDY i nawoluje wszystkich do "milosci" sam siejac wojne. Zygac się chce!

     • 4 20

     • Zjechać każdy może i to za kasę, (1)

      jak mu źle, to niech idzie pływać po morzach.

      • 21 2

      • durniu...

       to na co czekasz?!

       • 0 3

    • zostala nam obwodnica gdanska...

     ...otwarta przez komoRUSKIEG NADAJACA SIE już DO REMONTU!

     • 6 7

  • I rachunki (1)

   do zapłacenia

   • 37 21

   • lepiej mieć długi niż krótki

    • 17 3

  • Propaganda !!! (2)

   • 23 9

   • to była pierwsza myśl (1)

    "te sukcesy"

    • 9 2

    • przesadne skróty myślowe

     te wszystkie inwestycje i tak by powstały bez euro (no może oprócz stadionu który i tak jest nie potrzebny) znacznie taniej i bez długów

     • 7 1

  • kazdy leming niepotrafi samodzielnie myslec dlatego cytuje tylko to co mu Tusk opowie (7)

   A POlitycy mówia tylko o wspomnieniach bo wkoncu oni tych długów spłacać niebeda oni sobie jeszce premie milionowe przyznali!!A podatnikom podatni podniesli i wprowadzili nowe!!Fotoradary,ustawa smieciowa itp

   • 26 16

   • xyz (6)

    Każdy "nieleming" zatem "niepotrafi" pisać?

    • 11 5

    • wolę analfabetów niż lemingów ,bo analfabeta przynajmniej nic nie kosztuje! (5)

     Za głupotę lemingów wystawiają nam rachunki na kilkaset milionów!

     • 14 6

     • (4)

      lemingi bardzo sympatyczne gryzonie dajcie im spokój

      • 6 5

      • gryzonie tak, wyborcy nie (3)

       • 10 3

       • zaden leming potrafi samodzielnie myslec dlatego cytuje tylko to co mu Tusk opowie (2)

        • 5 4

       • Nauczyłeś się wreszcie obsługi komputera!

        Brawo Jarek!

        • 4 6

       • xyz

        "zaden leming potrafi samodzielnie myslec"
        Dalej szalejesz :D

        • 0 0

  • bardzo pozytywne wspomnienia..

   • 13 3

  • no i parę śniadych niemowlaków ;)

   • 26 0

  • 14 milionów przychodu (2)

   30 milionów wydane. Durne polaki zorganizowały uefie impreze i jeszcze do niej dopłaciły. Na tej imprezie tylko UEFA zarobiła. Nikt więcej.

   • 24 8

   • nietak do koca urzedasy i POlitycy sobie wypłaciły premie za Euro 2012 (1)

    niektóre premie to były po milion złotych!!Ludzie nie zgodzili sie na wprowadzenie Euro jako waluty to zorganizował Euro 2012!!

    • 13 6

    • konkrety panie konkrety

     • 3 0

  • Obiecany park wodny przyciagał by turystów i słuzył mieszkańcom!!

   Stadion nie przyciąga nikogo i generuje straty!!Każda impreza na stadionie przynosi starty trzeba do niej dopłacać!!Koncert lopez przyniósł 2 miliony straty.Oszukany koncert bon jovi przyniesie pewnie większe straty!!Koncert madonny w warszawie przyniósł 6 milionów straty które my podatnicy zapłaciliśmy!!Pozamykali przedszkola zamiast je pootwierać!!Za te kase mozna by zrealizowa setki inwestycji które by przyciagały turystów i słuzyły cały rok mieszkańcom miasta!!Ale politycy woleli tygodniowa impreze za która najpierw polacy musieli drogie bilety wykupic a teraz zapłacą w podatkach!!

   • 17 6

  • wspomienia i dlugi::))

   • 4 1

  • Ogromne długi, które spłacać bedą także Ci, którzy w d.. mają biznes platiniego.

   • 0 0

 • (12)

  same ogólniki...żadnych konkretnych liczb ile zarobiliśmy/straciliśmy na organizacji i ile teraz rocznie dokładamy do tego co pozostało lub co trzeba remontować...

  • 209 32

  • (9)

   "Według szacunków w czasie Euro Gdańsk odwiedziło ponad 310 tys. osób, którzy wydali w mieście 240 mln zł. Dodatkowo przychody z turystki oszacowano na 298 mln zł. Wydatki w trakcie całego okresu przygotowań miasta wyniosły 30,5 mln zł."

   Do tego dochodzi jeszcze cięzka do wymiernego oszacowania promocja miasta

   • 18 30

   • to jest ogólnik

    Gdańsk odwiedziło: a ilu tu z nich mieszkało?? a ilu w Sopocie i Gdyni?? ilu było tylko na czas meczu???(tacy też byli)
    ile dokładnie wpłynęło do kasy miasta a ile do rąk prywatnych??
    Gdzie ten zysk finansowy??? UEFA 14 mln zł. a Wydatki w trakcie całego okresu przygotowań miasta wyniosły 30,5 mln zł.
    a tu sobie policz koszta Jaki to zysk był,nie wliczaj w te koszta drug bo z nich jedynie ludzie korzystają, co do promocji miasta to ceny szacunkowe wyssane z palca dla zamydlenia oczu takim łatwo wiernym ludkom.

    • 34 13

   • "Dodatkowo przychody z turystki oszacowano na 298 mln zł"

    Jedna zostawiła więcej niż 310 000 osób ? Nazwisko tej pani i dać jej honorowe obywatelstwo !!!

    • 26 3

   • To są przychody! Tyle ludzie tu wydali, a nie wplacili na konto Urzedu Miasta. (3)

    Pomyśl ile z tych 300 mln zł zostało realnie w Gdańsku (firmy rozliczające sie w GDA) i ile później z tej sumy miało szanse trafić do kasy samorządu (określony % od podatku). Wyjdą śmieszne pieniądze, które nawet na rewitalizację Letnicy by nie starczyły, nie mówiąc o budowie samego stadionu i wszelkich inwestycjach, które bez Euro nie miałyby sensu.
    A już to liczenie zysków wizerunkowych na 750 mln zł. Czysta kpina.

    • 26 2

    • tak sie robi własnie oszukuje w podatkach pod reklame mozna podciagnąć kazde koszty (2)

     Rzad i urzędasy to wiedzą dlatego tak właśnie chcą oszukać podatników podadzą ze zysk z reklamy to miliard złotych gdyby mogli to by i 3 razy tyle podali .!!
     Pod reklamę można każde kwoty podciągnąć!!

     • 17 2

     • smuć się dalej. na zdrowie. (1)

      • 4 13

      • Ty leming spływaj ale na inna planete najlepiej tutaj Tuskolandi niechcemy!

       • 10 1

   • leming wazeliną jedzie od ciebie na odległosc!!Euro przyniosło wyłacznie same starty

    straty mamy w miliardach zusków niebyło zadnych i zadna fiamra na euro tez nie zarobiła do wszystkiego dokladaja podatnicy tylko co jakis czas media podawały to co rzad i urzedasy ukrywaja!

    nie mozna od leminga oczekiwac ze bedzie myslał samodzielnie jedyne co moze zrobic to paplac jak papuga
    to co wczesniej POlitycy i urzedasy PO powiedziały!!.Mucha zamiast sie podac do dymisji dołozyła w ramach Euro 6 mnln do koncertu Madonny!!
    Stadion za m iliard i 30 mln rocznie za utrzymanie ale to niekoniec bo budyń dodatkowo wywala miliony nato by stadionie cos sie działo tylko ze kosztem podatnika Koncert Lopez przyniósł 2 miliony straty.!!
    Widowisko na placu zebrań ludowych przyniosło same straty pracownikom wyplaconmo tylko połowe pensji reszty niedoatli do dzisiaj!Polenamiotowe na stoczni same straty.!!Koszt remontu zniszczonej fontanny neptuna tez milion złotych podobnie jak zniszczone płyty na ulicy długiej!!Koszty oczyszcznia miasta które jak pokazywali ogromne kibole załatwiali sie gdzie popadnie zero kultury!!głowny deptak zasypany potłuczonymi butelkami i puszkami nawet restauratorzy niebyli zadowoleni bo kibole zywili sie w supermarketach sami robili posiłki zyskały tylko sklepy monopolowe bo tez kupowali tam piwa nie w restauracjach czy pubach!! Trzyby byc tłukiem pancernym by przeliczac reklame która nic niedała bo ci turysci nierucili juz do Gdańska bo to był najazd kiboli wielu turystów zrezygnowała z przyjazdu własnie ze wzgledu na kiboli i miasto nie zanotowało wiekszej liczby turystów dzieki reklamie euro!MAMY WYŁĄCZNIE STRATY TO NA WIELE LAT!!Typowy przykład zorganizowac icgrzyska dla ciemnoty niech sie bawia a potem sie dowiedzą ile to ich kosztowało!Po pierwsze Tego kraju niestac na taki wydatek i było to niegospodarność!!Kazdy kraj najpierw inwestuje wto co najbardziej potrzebne mieszkańcom.Przedszkola,szkoły słuzbe zdrowia!!Stadiony i euro to tak jak by bezrobotny brał kredyt na mercedesa a opotem lamentował ze niema co jesć bo musi kredyt spłacać!

    • 25 5

   • (1)

    Te koszty trochę małe wystarczy policzyć ile kosztował stadion - 700 milionów, odjąć od tej kwoty dotacje unijne i tak wyjdzie więcej. Statystykami i danymi można manipulować w sytuacji kiedy brakuje nam rzetelnego dziennikarstwa oraz gdy PR zmienił się w propagandę.

    • 8 1

    • Mało tego! Stadion wyjdzie znacznie drożej, jak się podliczy odsetki po latach

     spłaty.

     • 2 1

  • wspomnienia - bezcenne, za wszystko inne zapłacisz kartą majsterkard (1)

   po euro:
   - został giga stadion, do którego trzeba rok rocznie dopłacać;
   - został cały legion dłużników, których wydymano na budowach stadionu infrastruktury (w tym znaczna większość dożywotnich niewolników odsetek),
   - zostały koszty napraw prędko i byle jak robionej infrastruktury (obwodnica południowa, nowa słowackiego itd.),
   - zostały spółki samorządowe i skarbu państwa założone specjalnie pod euro i koszty wynagradzania ich pracowników i członków zarządów,

   no ale te bezcenne wspomnienia i marketing na świecie, który sprawi że turyści przestaną jeździć do egiptu i zaczną do super Gdańska, na plażę w Brzeźnie.

   • 33 5

   • A kto wydymal tych dluznikow? Panstwo czy generalni wykonawcy?

    Zastanow sie, panie majsterkard, czy przypadkiem sami sie nawzajem nie dymamy, bo taka nasza natura, aby za wszelka cene wydymac blizniego, a przypadkiem wlasnego zada nie nadstawic.

    • 2 1

 • Mi został mały Enrique (10)

  • 516 10

  • no to masz pecha

   bo mój ma sporego enrique i jestem zadowolona

   • 41 26

  • Bo z Hiszpanii (2)

   Trzeba było się nie puszczać...

   • 56 8

   • Hahaha trafiłeś

    • 19 2

   • .

    A po co było euro, jak nie po to?

    • 3 1

  • A mi zostało płacić alimenty (4)

   ...w Euro oczywiście jakiejś hiszpance.

   • 65 2

   • ale sprawdziłeś przynajmniej swój potencjał (3)

    bezcenne;)

    • 30 2

    • Mi sie trafiła Eskimoska (2)

     ale nie dogadałem się, komu kibicowała

     • 41 1

     • (1)

      To byłem ja! Od podstawówki mam ksywę "Eskimoska" bo noszę długie włosy, mam żółtawą cerę i skośne oczęta. Ale byłeś dobry... nie zdziwiło Cię, że preferuję tylko... kakaowy typ zbliżeń? :)

      • 36 4

      • Nie kombinuj

       ty podszywana eskimosko. Moja była original - z przodu i z tyłu. Przyrządziła mi pieczyste z morsa, a do łoża coraz dorzucała nieco lodu. Ot taka kultura.

       • 5 1

  • HAHAHA :D

   HAHAHA :D

   • 12 0

 • Warto było? (21)

  Dla widoku tylu turystów, atmosfery stwierdzam że tak. Nie oszukujmy się, drugiej takiej imprezy w naszym kraju prawdopodobnie żaden z nas nie doczeka.

  • 154 67

  • (17)

   Nie tylko o widok chodzi, przede wszystkim ci ludzie zostawili tu dużo kasy.

   • 14 32

   • (11)

    a jeszcze więcej kasy wydano aby Ci ludzie tę kasę zostawili.

    • 38 5

    • Nie tylko kasa sie liczy. (9)

     Ja osobiście mam wiele wspaniałych wspomnień i gdy ktoś pyta sie mnie czy było warto organizować Euro odpowiadam ze oczywiście że tak. Mecze w Gdańsku... strefa kibica, wielkie uliczne imprezy w Gdańsku i Sopocie... entuzjazm i uśmiechnięte twarze ludzi. Widok jak Włosi eliminują Niemców ;). Rewelacyjne wspomnienia.

     • 13 18

     • ani Polski ani Polaków niebyło na to stac!! (1)

      facet bezrobotny nie bierze kredytu w prowidencie na na luksusowe auto!!A tak właśnie zrobił rzad Tuska!
      spłacaj

      • 17 7

      • Nie rząd Tuska walczył o organizację Euro.

       Sprawdź daty.

       Gdyby nie zrobiono tego, co zrobiono na Euro to te same osoby narzekałyby, że żałowano pieniędzy ...

       • 0 1

     • przypomnę Ci jak będziesz przechodził na emeryturę, lub szedł po wynagrodzenie... (5)

      • 9 3

      • HAHA Polaki cebulaki bez ambicji. (4)

       Tylko nieogarnięty kmiot liczy na emeryturę. Nie ma na świecie Państwa które przez 40 lat nie zrobiłoby wałka na kase swoich obywateli a wy chcecie spokojnie siedzieć i czekać co Wam Państwo da? Ostatnio ministrowie finansów krajów UE dogadali się że tzw Cypryjska Brzytwa czyli golenie obywateli z bankowych oszczędności jest dopuszczalne i żaden kraj sie temu nie sprzeciwi ani nie bedzie potrzebna ku temu zgoda UE. Powiem więcej - już wcześniej zrobiono dokładnie to samo ale w Danii i co? NIC. Żaden kraj nawet się nie odezwał. Liczcie na emerytury i szarpiecie sie o Euro, a ja tymczasem będę miał zajefajne wspomnienia z Euro bo skoro liczycie na emerytury to znaczy że wciąż jesteście naiwni jak dzieci i wierzycie politykom. Politykom których zawodem jest tylko i wyłącznie okłamywanie ludzi tak aby mieć stołek. Czyto Jarek Zawsze Dziewica czy Słońce Peru to nie ma absolutnie powodu żeby taki polityk robił coś dla kraju - macie go wybrać więc Wam nakłamie tak że na niego zagłosujecie Polaki cebulaki. Euro było super.

       • 5 7

       • to teraz buraku je splacaj sam podobnie jak inne lemingi!

        POlitycy i kolesie urzedasy wyplacili sobie milionowe premie za organizacje euro!!

        • 9 1

       • 100 na 100

        Zgadzam sie w 100% kto w tym kraju dba o ludzi..? Leszek M, Jarek K, Donald T..a moze Janusz P ..? Wszyscy maja was- nas gleboko w du_pie. Tez uwazam ze nie ma co liczyc ze to panstwo cos nam da, kazdy jest kowalem swojego losu i niestety trzeba kluc na miare mozliwosci.
        A co do Euro to tez mimo ze na nim wtopilem kase...to klimat imprezy wspominam jako cos fajnego

        • 4 0

       • .............. (1)

        Głupio uśmiechnięty, a ty z czego będziesz się utrzymywał jak będziesz na tak zwanej emaryturze, jeśli dożyjesz do takiego wieku. Choroby, wypadki chodzą po ludziach, a póki co to pewnie też jesteś śmiertelny, no chyba,iż cudowne dziecko z ciebie:):). Oczywiście, mimo twej głupoty, życzę ci jak najdłuższego życia, bo może zrozumiesz w końcu, iż nie jesteś panem swojego życia, tylko Bóg, Jezus i lepiej coś dobrego rób w tym swoim życiu bo potem będzie za póżno na śmichy, chichy. Przykro, że tacy głupkowaci ludzie żyją na tej planecie. Nie liczę na polityków, ale nie mamy innego wyjścia. Im godniejsi będą rządzić tym większa szansa na dobro, choć nie jesteśmy w raju i na ziemi nigdy nie będzie zupełnie dobrze. Obecnie prawie na całym świecie rządzą ludzie zdeprawowani, bo odrzucili miłość i prawa Boga, tak jak i ty, więc czego się dziwisz, przecież to twoi kumple po fachu. Pozdrawiam

        • 2 1

       • Nie liczysz na polityków ale radzisz liczyć na magicznego żyda - całkiem logiczne.

        • 0 0

     • No to oddaj swoją emeryturę na kolejne Euro

      Przecież nie tylko kasa się liczy.

      • 8 2

    • "a jeszcze więcej kasy wydano aby Ci ludzie tę kasę zostawili." ale to 'ci' z małej parówko.

     • 1 2

   • Darek to wazeliniarz niezwracajcie naniego uwagi (3)

    • 7 2

    • (2)

     To lewak, pożyteczny idiota, zwolennik totalitaryzmu który czyta te swoje lewackie brukowce twierdząc naiwnie, że są liberalne. Nie ma pojęcia o wielu sprawach a z pełnym przekonaniem powtarza bzdury, które mu polskojęzyczne zapodały.

     • 9 5

     • dodaj jeszcze że żydokomuch (1)

      tak patriotycznie-narodowo

      • 1 6

      • do miana "żydokomuch" pożytecznym idiotom daleko

       • 2 0

   • Kasy za wiele nie zostawili

    • 7 1

  • To że takiej imprezy tak w Gdańsku czy w Polsce (1)

   nie będzie przez długi czas to absolutna prawda. Imprezy w siatkówce czy w innych dyscyplinach takiej rangi nie mają jak piłka kopana.
   OK, zapisane w kajeciku historii i już.
   Pytanie tylko co dalej.
   I tu już zaczynają się kłopoty z wyliczeniem korzyści.
   Wypisywanie czy też wypowiadanie tez o jakimś wizerunku itp, to sorry ale infantylny do bólu tekst.
   Byłem na MŚ w Francji (Polacy nie grali) i atmosfera była zarąbista, ale atmosfera a niekoniecznie Francuzi, tym bardziej że kilka razy jeździłem też na narty właśnie w Alpy francuskie i choć stoki sa chyba najlepiej robione (no jeszcze w Szwajcarii) w Alpach, to miejscowi przyjezdnych traktują obcesowo.
   W 2008 r. byłem a Austrii, tu było jeszcze lepiej a i na narty tam jeżdżę zawsze ochoczo. Czy ME w piłce rozgrywane w Austrii zostawiły na mnie miłe wrażenie, wrażenie i owszem ale ono było dobre i wcześniej jak i potem.
   Zdecydowana większość turystów przyjeżdżająca do Gdańska i okolic, ma oględnie mówiąc odbyte tu ME w ... odbycie. Zapewne wielu nawet tego nie kojarzy wcale i zupełnie nie przeszkadza ani pomaga w przyjeździe, bowiem kierują się innymi względami.
   Innymi słowy, dajmy sobie spokój z twierdzeniami o jakimś czarodziejskim micie uzyskanych z tej imprezy korzyści.

   • 26 1

   • dokladnie tak jest jak piszesz ale ciemniakom trzeba usprawiedliwic niegospodarnoscrzadzacych!

    dlatego wciska sie im bajeczki wyzsane z palca .Bo to oni bedą spłacac te koszty kredyty itp Politycy jeszce na tym zarobili przyznali sobie ogromne premie za budowę stadionu i zorganizowanie euro!! A Polacy dostana w nagrode podniesione podatki wieksze koszty zycia obciete dotacje społeczne i na inne inwestycje oraz kolejne nowe podatki!!To ze mamy wysyp foto radarów to tez nie jest przypadek!

    • 9 0

  • Widzialem kilku hiszpanow i jednego greka. Pewnie w centrum troche wiecej ich bylo, ale na przymorzu to juz rewelacji nie bylo.

   • 5 1

 • Polacy nic się nie stało (4)

  To w nawiązaniu do wczorajszego meczu z Mołdawią, żal komentować, obraz nędzy i rozpaczy, a Lewandowski to niech się zrzeknie polskiego obywatelstwa najlepiej, bo dla szkopów to potrafi grać, a u nas to pokazał się na poziomie dzieciaka z przedszkola.
  Oby tylko się żadnej kontuzji jaśnie pan nie nabawił w jakiejś śmiesznej reprezentacji, bo u szwabów kasa czeka i tam trzeba klasę pokazać a nie tutaj.
  Wstyd mi za ta reprezentację.

  • 149 17

  • (2)

   Lewandowski z Błaszczykowskim sami meczu nie wygrają

   • 26 12

   • DAJ SPOKÓJ ........... (1)

    Nie chcę mi się już patrzeć na tą Wielką Orkiestrę Piłkarskiej Niemocy , faktycznie obraz nędzy i rozpatrzy, i jak to ma tak wyglądać, to ja proponuje zlikwidować ta reprezentację , a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na szpitale , szkoły, czy chociażby pomoc dla powodzian.

    • 43 2

    • założe się...

     ... że wyselekcjonowani zawodnicy ekstraklasy a nawet 1 ligi POLSKIEJ (patrz Marcus z Arki) wygrali by ten mecz ambicjonalnie z palcem serdecznym zakotwiczonym w hemoroidach

     • 2 0

  • to nie jest polska reprezentacja to są szmaty

   • 7 0

 • Pozostało mi dziecko (2)

  • 70 8

  • gratuluję - nie jesteś sama i masz cel w życiu

   • 29 2

  • .

   Mi też: mulatek...

   • 3 0

 • Propaganda sukcesu (14)

  od paru dni Budyń w co trzecim artykule na tym portalu

  • 179 25

  • (3)

   kilka zauważonych:
   - Budyń Gospodarz otwiera siedzibę jakiejś firmy
   - Budyń Ojciec udziela ślubu
   - Budyń Budowniczy drąży tunel pod Wisłą
   - Budyń Król wystawia ocenę innym władcom
   itd.

   • 69 4

   • a wszystko w kredycie (1)

    :)

    • 36 4

    • z naszych podatków :)

     • 5 0

   • prawie jak trybuna ludu...

    poziom tego portalu naprawdę sięga dna, na razie sama tutaj jeszcze zaglądam, ale z coraz większym obrzydzeniem czytam te pewny pochwalne wobec Tuska, Adamowicza i tym podobnych patałachów, mam nadzieje że ilość ludzi odwiedzających trójmiasto będzie spadać, bo na prawdę czara goryczy zaczyna się przelewać

    • 17 0

  • czas PO kończy się więc rzutem na taśmę trzeba zaistnieć

   • 35 5

  • ten portal to wazeliniarska tuba propagandowa budynia wiec mnie to niedziwi (5)

   Wystarczy ze budyń gdzies pierdnie odrazu jest post na pierwszej stronie ze zdjeciami wychwalajacy budynia!

   • 29 0

   • (2)

    I tak nic mu juz nie pomoze.

    • 14 0

    • i tak go wybiorą i tak (1)

     jak co 4 lata, wszyscy narzekają, a jakość dziwnym trafem znowu go wybierają...

     • 4 0

     • Ale nie tym razem

      • 0 0

   • trojmiasto.pl powinno skończyć te szarady i oficjalnie przemianować się na "Głos PO" czy jak tam się nazywa gazetka partyjna

    tych nieudaczników

    • 14 1

   • jestem gotowy zagłosowac chocby na małpę w ZOO byle nie głosowac na Budynia!!

    • 9 0

  • To jest tak nachalne, że aż kole w oczy

   na szczęście efekt będzie odwrotny od zamierzonego, bo, jak się zdaje, większość mieszkańców już tym deserem wymiotuje. Wstyd mi tylko za redaktorów (nie ośmielę się nazwać ich dziennikarzami), bo publiczne wylizywanie komuś tyłka musi być jednak dość krępujące.

   • 14 1

  • dopiero teraz zauważyłeś że trojmiasto.pl to goebelsowska tuba propagandowa PO???

   • 13 1

  • Niech się schowa w domu pod Krakowem.

   • 0 0

 • Propaganda sukcesu jak za Gierka (7)

  Tym razem w demokratycznych wyborach Polacy zaufali ekipie rządzącej z taką samą lewacką nowomową.

  • 124 31

  • (5)

   Proponuję przypomnieć sobie kto nam to EURO załatwił.

   • 16 11

   • głupi jestes czy tylko udajesz ztego co pamietam to wszystkie zasługi przypisał sobie Tusk z kolesiami (3)

    ani razu nic nie wspominali o innych! I z tego co pamiętam nikt ich do tego euro nie zmuszał!!Ale jak wychodzi zawsze jakaś niegospodarność to wtedy twierdza jak kazdy oszust ze to niemy to oni .Jak złodzieja za reke złapią to krzyczy to nie ja kradłem to nie moja ręką!

    • 11 1

    • na szczęście jest Jarek Zawsze Dziewica, Zbawiciej Polski, który nas zbawi od złego (2)

     • 2 9

     • słuchaj leming nawet małpa w zoo bedzie lepsza od kolesiow z PO!! (1)

      Ale kazdy leming straszy ludzi Pisowcami moherami i innymi to się udało 2 razy ale 3 raz sie nie uda bo nawet lemingi otwierają oczy!!Ja za głosuje obojętnie na kogo byle kolesiów złodziejów nie wybierali!
      Ale Pisowcy nie mają szans na samodzielne rządzenie będą musieli zrobić koalicje wiec ,podobnie jak wszyscy inni .Róznica miedzy nami i normalnymi ludzmi atakimi lemingami jak ty jest tak ze leming wybiera mniejsze zło bo Polaków dzieli tylko na POwcó i Pisowców bo wkoncu normalni dawno uciekli zagranice.A tu jestes w błedzie leming!!

      • 4 0

      • Nawet malpa w zoo zna znaczenie slowa lemming...

       ... a ty pajacu nie.

       • 0 1

   • Euro nam załatwił Jarosław Kaczyński i PIS

    tego nawet taki bolszewicki, fanatyk POwski jak ty nie podważy

    • 6 0

  • Dług rośnie bardzo znacznie i nic nie zapowiada, by przestał rosnąć. Cud Gierka skończył się bankructwem komunistycznego państwa i tak samo skończy się cud Tuska. Idziemy ścieżką Grecji i tylko ślepcy tego nie widzą. I nie chodzi tutaj o Euro czy słusznie tu i ówdzie krytykowane rządy poprzedniej koalicji 2 lata trwającej.

   • 3 0

 • Fajnie wspominam Euro 2012 (5)

  Bardzo podobała mi się dekoracja miasta, te banery na każdym płocie, flagi różnych Państw ...

  • 85 35

  • (2)

   I pozostal ZAJe$#!&y dlug miasta:)
   Osobiscie uwazam ze inwestycje drogowe ktore robiona na szybkiego sa mega bublem ktory juz powoli jest remontowany.Do bani z takim prezydentem.
   zreszta przez 15 lat urzedowania niczym wielkim sie nie popisal.Trudno uwierzyc ze ludzie go dalej wybieraja:)

   • 15 13

   • (1)

    Ale widać, że faktycznie jest więcej turystów (szczególnie Hiszpanów) i to nawet poza sezonem. Główne Miasto zdecydowanie odżyło w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
    Oby tylko ten moment wykorzystać i pójść za ciosem. Bo jak teraz to przegapimy to faktycznie zostaniemy tylko z długiem.

    • 10 10

    • Hiszpanie do Gdańska

     przyjeżdżają od co najmniej 10 lat a najwięcej ich było w latach 2006-2008, kiedy nie mieli sporego kryzysu oraz dużo większą siłę nabywczą Euro wobec złotego.
     Od 2009 jest tendencja spadkowa, choć trzyma się pewnego poziomu trwale.

     • 7 0

  • Niektórym zamiast pracy wystarczą flagi różnych Państw na płotach :) (1)

   a co się potem dziwić że kraj w biedzie :)

   • 15 7

   • sam jesteś w biedzie

    • 1 3

 • Długi (2)

  • 107 23

  • Nie kwękolić, spłacać dług !!!

   • 10 7

  • No jak? Przecież już nam tu Gospodarz Domu naszego Gdańska wszystko rękami redaktora wyjaśnił. Utrzymanie stadionu kosztuje nie 12 a ledwie 8 baniek. Kibiców przyjechało 310tys i wydali mnióstwo kasy. Wszyscy zarobili. A że do strefy kibica miasto dołożyło, a jakiś gościu co kemping dla kibiców zorganizował przed komornikiem teraz ucieka? A bo oni wydawali swoje mnóstwo kasy akurat gdzie indziej.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze