Co otwarcie centrum Riviera zmieni na trójmiejskim rynku?

Najnowszy artukuł na ten temat Centrum Riviera zmienia właściciela
Centrum Riviera to kolejna galeria handlowa na mapie Trójmiasta. Eksperci przekonują, że jest jeszcze miejsce na następne.
Centrum Riviera to kolejna galeria handlowa na mapie Trójmiasta. Eksperci przekonują, że jest jeszcze miejsce na następne. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Emocje po otwarciu Centrum Riviera opadły. Przed galerią teraz walka o przyciągnięcie klientów, którzy podobnych obiektów i tak mają już pod dostatkiem. Sprawdzamy, jakie perspektywy rysują się przed trójmiejskimi centrami handlowymi.Gabaryty Centrum Riviera są oszałamiające. 150 tys. m kw., w tym 70 tys. m kw. powierzchni handlowych i usługowych (w tym 43,7 tys. m kw. nowej powierzchni), docelowo 250 sklepów, 34 kawiarnie i restauracje, miejsca parkingowe dla 2,5 tys. aut oraz 300 rowerów. Takie dane działają jak wabik - na tych, którzy zakupy po prostu lubią i na tych, którzy wyznają zasadę: wszystko pod jednym dachem - szybko i skutecznie.

Galeria Bałtycka planuje się powiększyć, bowiem na brak zainteresowania klientów nie może wciąż narzekać.
Galeria Bałtycka planuje się powiększyć, bowiem na brak zainteresowania klientów nie może wciąż narzekać. fot. Maciej Warowny
Podobnym do otwarcia Riviery wydarzeniem było w październiku 2007 roku uruchomienie Galerii Bałtyckiej w Gdańsku. Dotąd w Trójmieście nie było handlowego kolosa o tak nowoczesnej klasie i z tak szeroką ofertą. Galeria Bałtycka ma w tej chwili 39,5 tys. m kw. powierzchni handlowych, 200 sklepów, 1050 miejsc parkingowych.

A więc Riviera jest jeszcze większa, jeszcze bogatsza, ma do zaoferowania... jeszcze więcej. Wśród atrakcji wyróżnia się kino z sześcioma salami projekcyjnymi, w którym naraz filmy oglądać może 1224 widzów. Ambicją jego dyrekcji jest stworzenie miejsca, które będzie tętnić życiem rozrywkowym i kulturalnym przez cały tydzień - ma nie zabraknąć wydarzeń przyciągających mieszkańców Trójmiasta o różnych zainteresowaniach i potrzebach. Mają się oni powoli przywiązać do tego miejsca.

Doświadczenie otwarcia Galerii Bałtyckiej pokazało,że konsumenci bardzo szybko polubią i zaakceptują coś... większego i ciekawszego. Na pustki w Galerii Handlowej Manhattan (otwarto je w maju 2004 roku) nie trzeba było długo czekać. Przyszedł taki moment, że aż przykro było przejść się po centrum handlowym, które przecież powstało z pieniędzy rodzimych kupców, a nie silnego i doświadczonego inwestora zagranicznego (ECE Projektmanagement, który zbudował Galerię Bałtycką to kapitał niemiecki). Potrzebne było wprowadzenie poważnych zmian, które podniosły obroty Manhattanu.

Co zatem i kiedy zmieni na trójmiejskim rynku handlowym Riviera?

Centrum Manhattan przechodziło ciężkie chwile od czasu, gdy otwarto Galerię Bałtycką. Kolejne miesiące to wielka niewiadoma.
Centrum Manhattan przechodziło ciężkie chwile od czasu, gdy otwarto Galerię Bałtycką. Kolejne miesiące to wielka niewiadoma. fot. Maciej Warowny
Raporty przygotowywane przez agencje zajmujące się powierzchniami komercyjnymi dowodzą, że Polska zajmuje w tej chwili jedną z wyższych pozycji w regionie, jeśli chodzi o dynamikę notowaną w segmencie handlowym. Jak podaje Jones Lang LaSalle, w Polsce powstaje obecnie 813 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Całkowity zasób w naszym kraju wynosi teraz 11,4 mln m kw. (w tym 8,2 mln w centrach handlowych).

Na tym tle Trójmiasto należy do najbardziej nasyconych powierzchnią handlową rynków w Polsce. Z raportu CBRE wynika, że na 1 tys. mieszkańców naszej aglomeracji przypada ponad 500 m kw. powierzchni handlowej.

A dla porządku przypomnijmy tylko: w 2015 roku we Wrzeszczu otwarta ma być Galeria Metropolia - kolejne 33 tys. m kw. powierzchni najmu oraz wielosalowe kino. Do rozbudowy przygotowuje się także właściciel Galerii Bałtyckiej - obiekt ma być powiększony o kolejne 15 tys. m kw. powierzchni, czyli około 70-80 sklepów. W sąsiedztwie Głównego Miasta buduje się Forum Radunia - tu powstanie 60(!) tys. m kw. powierzchni najmu.

Czy wszyscy "wykarmią się" na portfelach mieszkańców Trójmiasta?

Na 2015 rok zaplanowano bowiem otwarcie Forum Radunia w centrum Gdańska, które z pewnością odbierze klientów.
Na 2015 rok zaplanowano bowiem otwarcie Forum Radunia w centrum Gdańska, które z pewnością odbierze klientów. fot. mat. prasowe
- W praktyce to wygląda tak, że przez pierwsze pół roku nowa galeria bardzo przyciąga klientów, więc inne obiekty handlowe odczują ich odpływ - w tym przypadku głównie Klif i Galeria Bałtycka. Potem klienci stają się lojalni wobec swoich ulubionych projektów i do nich wracają - mówi Anna Banasiewicz, senior consultant ds. powierzchni handlowych w agencji Jones Lang LaSalle. - Ale w tym przypadku przemyślany jest dobór grupy docelowej dla każdego z tych "wielkich" trójmiejskich projektów. Klif ma trafiać do klientów z bardziej zasobnym portfelem niż klient Riviery, podobna zależność będzie między klientami Forum Radunia i Galerii Bałtyckiej. Zatem należy się spodziewać, że wszystkie galerie z tej "wielkiej czwórki" się utrzymają, przy czym nie ma co się oszukiwać: każda z nich będzie miała mniej klientów, muszą się oni podzielić. W takim układzie na przykład Madison, będący bardziej kameralnym projektem, będzie miał duże kłopoty z utrzymaniem się na rynku...

Zarządzający galeriami prawdopodobnie w niewielkim stopniu odczują zawirowanie na rynku?

- Jeszcze za wcześnie, żeby to oceniać. Póki co liczba klientów odwiedzających naszą galerię jest porównywalna do roku ubiegłego. Nadal kierujemy nasze kampanie marketingowe do mieszkańców Gdyni, bo nasza oferta póki co jest nadal dużo ciekawsza niż oferta Riviery. Docelowo może się to zmienić. W tej chwili klienci z Gdyni to około 5-10 procent ogółu odwiedzających Galerię Bałtycką, ale z czasem może się to zmienić; będziemy musieli pogodzić się z tym, że przestaną oni do nas przyjeżdżać. Większym problemem mogłoby być dla nas otwarcie Forum Radunia - mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej.

Przedstawiciele Klifu zapewniają, że mają stałych określonych klientów, którzy szukają specjalnych marek, obecnych tylko w Orłowie.
Przedstawiciele Klifu zapewniają, że mają stałych określonych klientów, którzy szukają specjalnych marek, obecnych tylko w Orłowie. fot. galeria Trojmiasto.pl
Spokojnie do otwarcia Riviery podchodzi się też w Klifie.

- Trójmiejski rynek centrów handlowych bezustannie się rozwija. Każde z funkcjonujących na nim centrów poszukuje swojej niszy. Klif Gdynia od zawsze utożsamiany był z różnorodnymi markami i kameralną atmosferą. Niedawna rewitalizacja wnętrza centrum dodatkowo podkreśliła jego wyjątkowy charakter miejsca dopasowanego do potrzeb wymagających klientów
- mówi Anna Dębicka, dyrektor Klif Gdynia - Riviera kieruje swoją ofertę do trochę innych odbiorców, ale zawsze konkurencja jest motywująca i należy jej się dobrze przyglądać.

O tym, która z galerii odniesie większy sukces zadecydują jednak nie ich zarządcy, a my - klienci, konsumenci, mieszkańcy Trójmiasta.

Tygodnie prawdy dla Riviery

Rivierę, która przyjmuje klientów od piątku, przez trzy dni weekendu odwiedziło już 150 tys. osób. Przyciągały promocje i specjalny program, który został zaserwowany ciekawym tego, jak wygląda nowy obiekt.

- To wielki sukces popularności centrum i znakomite rokowania na przyszłość. W sklepach i butikach mieliśmy tłumy kupujących. Otwarcie również wypadło tak jak sobie zaplanowaliśmy - deklaruje Marek Ciszewski, dyrektor centrum, który zapowiada, że chce współpracować z najemcami w jak najbardziej profesjonalny sposób, by ci, tak samo jak klienci, byli z obecności w Rivierze zadowoleni.

Centrum Riviera za swoją architekturę chwalone jest praktycznie przez wszystkich klientów.

Centrum Riviera za swoją architekturę chwalone jest praktycznie przez wszystkich klientów.

Dyrekcja nie ukrywa, że teraz przyszedł czas na prawdziwą weryfikację. Następny weekend z racji dnia Wszystkich Świętych będzie pewnie mniej udany. Prawdziwym wyzwaniem będzie przekonać klientów, że warto wydać w Gdyni swoje pieniądze przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Centrum Riviera powoli rozpoczyna klasyczne życie galerii handlowej: wieczorami obleganej przez młodzież, natomiast w ciągu dnia odwiedzanej przez matki z dziećmi, osoby starsze czy tych, którzy mogą sobie pozwolić na zostawienie zawodowych obowiązków lub po prostu korzystających z urlopu. Nie brakuje także zagranicznych klientów, na których w Rivierze mocno liczą.

Czytaj też: Centra handlowe zmieniają się w biurowce

- Jestem z Kaliningradu, robimy zakupy w Polsce średnio raz na dwa tygodnie. Jest po prostu taniej, jedzenie jest lepszej jakości, no i wszystko w jednym miejscu, co jest dla nas najważniejsze. Z pewnością będziemy w Gdyni częściej, a samo centrum robi imponujące wrażenie - zaznacza Jewgienij.

Ze strony zagranicznych gości słychać jednak także głosy krytyczne.

- Architektura i wystrój są świetne, naprawdę widać, że ktoś się do tego mocno przyłożył. W Polsce naprawdę są najładniejsze galerie. Szkoda jednak, że jest tak mało marek, niedostępnych w innych galeriach. Wiele się powtarza. Nie podoba mi się także, że tak dużo sklepów nie jest otwartych. To powoduje dziwne wrażenie, gdy chodzi się po centrum - podkreśla Mike, który pochodzi z Holandii, na stałe mieszkający w Szwajcarii.

Najwięcej przy restauracjach

Podczas otwarcia Riviery zjawił się tłum klientów, jednak najwięcej osób odwiedziło centrum w sobotę i niedzielę.

Podczas otwarcia Riviery zjawił się tłum klientów, jednak najwięcej osób odwiedziło centrum w sobotę i niedzielę.

Mimo wszystko na korytarzach w dzień powszedni na razie słychać jednak przede wszystkim język polski. Zatłoczony jest parter, gdzie praktycznie wszystkie sklepy są już otwarte. Oblegane są te z najbardziej popularnymi markami, które klienci znają i lubią. Zdecydowanie mniej osób można spotkać na piętrze, jednak już w strefie z restauracjami jest tłok i kolejki.

I trudno się dziwić, bowiem do tej pory skosztować specjałów restauracyjnych sieciówek, takich jak McDonald's czy Burger King nie można było poza centrum miasta. Przy kasach można spotkać nawet całe klasy szkolne, które wycieczki okraszają wspólną konsumpcją hamburgera i frytek.

Czym się kierujesz, wybierając centrum handlowe?

Zobacz wyniki (1247)
Spory ruch w kinie, którego godziny otwarcia nie pokrywają się w pełni z godzinami otwarcia Centrum. Kto chce ominąć galerię, by trafić na film, może wejść jednym wejściem z poziomu parkingu. Tak samo muszą postąpić ci, którzy na film będą chcieli przyjść chociażby wtedy, kiedy Riviera będzie zamknięta.

Klienci nie tylko z Trójmiasta

Na parkingu dominują rejestracje gdyńskie, jednak już widać, że sprawdzają się prognozy, iż Centrum Riviera będzie okazją na zrobienie zakupów nie tylko dla mieszkańców Rumi, Redy i Wejherowa. Na miejscach postojowych można znaleźć samochody także z rejestracjami z Pucka i Lęborka. Centrum ma też podpisaną umowę z korporacją taksówkarską Taxi S-Klasa. Kilka samochodów czeka na klientów, jednak prawdziwe oblężenie już tradycyjnie, jak mówią kierowcy, trwa w weekend i wieczorami.

- Jeżdżą wszyscy z różną ilością zakupów. W weekend musi być do dyspozycji kilka samochodów, żeby wszystkich przewieźć. W ciągu dnia jest spokojniej, widać, że wtedy do centrum przychodzi więcej ludzi, którzy albo mają własny pojazd, albo docierają tu autobusem - opowiada pan Wojciech.

Do końca roku Riviera chce przyjąć 800 tys. osób. Rocznie centrum zbudowane za 200 mln euro według zapowiedzi może odwiedzać nawet 10 mln klientów.

Okiem żurawia: Centrum Riviera w trakcie budowy

Okiem żurawia: Centrum Riviera w trakcie budowy

Centrum Riviera na finiszu

Centrum Riviera na finiszu

Opinie (440) 3 zablokowane

 • Zmieni całe moje życie (39)

  Będę tam codziennie.

  • 508 31

  • Dzięki riviera może życie stało się kompletne (8)

   • 139 6

   • moje też (5)

    marzenia się spełniają...

    • 78 2

    • znajdziemy sie i bedziemy razem Kevinie (2)

     znajdziemy sie i bedziemy razem Kevinie Naszym adoptowanym dzieciom Nikoli i Nikolasowi bedziemy opowiadac jak t poznalismy sie

     • 58 2

     • A po co galeriankom i "świnkom" stałe związki? (1)

      • 20 1

      • stałe związki nie są potrzebne

       ale trzeba mówić, że są na zawsze, że są najwspanialsze

       • 1 0

    • Nareszcie jest cudowne miejsce do spedzania weekendow. A dlugosc alejek zacheca do jesiennych spacerow w Rivierze. Jestem taka (1)

     • 20 0

     • szczesliwa!!!

      • 16 0

   • I te kanapy w kinie

    Można od razu się odpłacić za jeansy!!

    • 25 0

   • Dżesika

    Cyt."Dzięki riviera może życie stało się kompletne"

    Miałaś na myśli "moje życie stało się kompletne" ?

    • 2 4

  • W moim przypadku nic nie zmieni (2)

   Dalej będę jeździła do KLIFU

   • 54 17

   • chyba Żanette

    • 17 1

   • Ale czy to ma jakiś wpływ na resztę świata?...

    ...i czy kogoś obchodzi, które katy i w jakim centrum handlowym obstawiasz?

    • 1 0

  • też będe do zobaczenia (2)

   • 33 2

   • ;)

    Włączam komentarze na komorkowym, a tam reklama riviery ;) proszę panią Madison nigdy nie umrze ;) ma turystów-zawsze ;) a już na pewno nie będzie tak jak w Manhattanie, czyli pusto ;)

    • 12 1

   • a ja Galernikiem

    na Rivierze

    • 7 0

  • (17)

   Chodzi o to co zmieni na RYNKU a nie w życiu człowieka. To takie skomplikowane jest?

   • 4 48

   • dlatego ja bez zmian zostaje galerianem ... w mojej firmie, na galerach

    • 16 2

   • na RYNKU wzrośnie liczba galerianek... (13)

    ...a co za tym idzie ceny spadną.
    To takie skomplikowane jest?

    • 41 4

    • (10)

     Bardzo mnie ciekawi dlaczego o galeriankach nie pisał nikt przed powstaniem tego głupkowatego filmu. Wyszedł film, nagle ludzie, zwłaszcza ci ponoć myslący niezaleznie widzą galerianki. A ja w galeriach bywam dość regularnie i nigdy takiego zjawiska nie zauważyłem. Ten film raczej podsunął dziewczynom pomysł na biznes niż ten biznes opisał. To jest po prostu taka recepta na "głębokie kino moralnego niepokoju", przedstawić jakąś skrajną patologię, najlepiej dotyczącą dzieci i sukces murowany.

     • 50 5

     • Słuszna uwaga.

      Galerianki to taka legenda miejska: ktoś coś słyszał, ktoś coś czytał, ale nikt nie widział na własne oczy.

      • 27 5

     • w sumie to można by zaskarżyć producenta o demoralizację młodzieży

      • 16 2

     • Jeśli spodziewasz się że galerianki stoją przy wejściu do Zary w długich kozakach i machają torebunią to się mylisz. To na pozór normalne osoby i nie zawsze się wyróżniają.

      • 2 3

     • DArek (6)

      Może wyglądasz na golasa, dlatego nie rzucają się tobie w oczy i nie tylko.

      • 7 1

      • (5)

       Udowadnianie że nie wyglądam na golasa nie ma sensu. Jednakże w galeriach bywam dość często ale nigdy nie widziałem aby ktokolwiek był zaczepiany. Z galeriankami jest tak jak z UFO: wielu słyszało, garstka myśli że widziała, kontakt bezpośredni naukowo niezweryfikowany

       • 3 4

       • Fizycznie zaczepiany, to nie... (4)

        ale, zacznij uważniej się przyglądać, a UFO się pojawi:)
        Szczególnie w Galerii Bałtyckiej, gdzie podczas zakupów na których bywamy, moja żona ma bardziej wprawne oko niż ja i wyłapuje obiekty mnie namierzające z zadziwiającą precyzją:)))

        • 3 0

       • (1)

        a wyłapywała te obiekty zanim wyszedł film?

        • 1 1

       • bo przed 'pretty woman' nikt nie wiedział ze są prostytutki?

        • 1 0

       • No to musi być niezły pasztet (to wprawne oko).. (1)

        ...jeżeli te niby galerianki "wyhaczają" cię przy twojej żonie.

        • 3 0

       • I tu się mylisz

        Nie ma znaczenia jakiej urody jest twoja baba.Jeżeli ty posiadasz wygląd, to laski nie mają skrupułów.

        • 0 0

    • czyli małolaty bedą dawać D..y za mniejsza kase :)

     • 10 2

    • A te galerianki jaką sztukę wystawiają?

     Bo nie zorientowany jestem.

     • 0 0

   • ech Dariuszu... przypominam że dzisiaj jest ŚRODA... (1)

    • 3 0

    • hator HATOR hator

     • 11 0

  • Też chcę być galerianką (3)

   Taki jest mój nowy cel życiowy

   • 15 2

   • musisz zmienić imię - np. na Dżordż

    inaczej nie będziesz trendi

    • 20 1

   • I słusznie, bo w życiu trzeba robić, to na co ma się ochotę.

    • 0 0

   • Jerzy

    Byłem galerianką i wcale mi się nie podobało. Kilka razy nawet w ryj dostałem, a dżinsów jakoś nie, więc myślę, że się nie opłaca.

    • 1 0

  • kolejny artykuł sponsorowany .

   • 4 1

  • ooch....życie jest piękne.

   Wczoraj kupiłem tam zapałki a jutro idę po długopis.

   • 5 0

 • galeria potrzebuje reklamy, więc portal nakręca artykułami klientów. (13)

  • 189 8

  • czy na każdym rogu są już galerianki? (5)

   • 29 3

   • (3)

    już zajęte

    • 7 2

    • szkoda, ale liczę że pojawia się nowe, z Pucka, a nawet z Helu (2)

     • 12 1

     • byle nie te z Pryszcza! mają liszaje (1)

      • 2 5

      • Bo się nie myjesz dokładnie.

       • 3 1

   • Riviera jest łukowato-półokrągła, wiec niestety nie.

    • 10 2

  • W trójmiescie budują tylko galerie chandlowe a w Redzie wybuduja park wodny i tam będę jeździł!! (3)

   • 9 5

   • Teraz tam będziesz sikał do basenu? (1)

    • 12 2

    • leming tobie Donald co dziennie sika na głowe a wy powtarzacie ze to deszcz pada

     Jak Donaldinio podatki podnosi to mu słupki wyborcze rosna ewenement na skale swiatową!!

     • 1 1

   • Moze lepiej zacznij jezdzic na nauki pisowni ortografii

    • 7 3

  • GALERIA to jest sztuki (1)

   to jest centrum handlowe. Czemu nawet dziennikarze nie stosują się do prawidłowych znaczeń słów w języku polskim ?

   • 13 0

   • Dają się ogłupiać marketingowi

    Tak jak powtarzają za barem szybkiej obsługi McDonald's określenie "restauracja". Już nie mówiąc o tym, że ginie zawód korektora i lecą takie babole językowe, że ręce opadają.

    • 15 0

  • Najfajniejsze jest prównanie Bałtyckiej i Riviery:

   Bałtycka - 200 sklepów (funkcjonujących). Riviera - 250 sklepów (DOCELOWO). No dobra a realnie w tym momencie gdzie jest więcej?

   • 2 2

 • Liczyłem na imaxa (6)

  no i sie przeliczylem, to by im klientow do tego kina przyciagnelo.

  • 85 16

  • Imax ma być w CH Aurora przy zjeździe z Estakady Kwiatkowskiego.

   • 7 3

  • IMAX (3)

   Imax'y,z tego co wiem, budowane są w miastach o liczbie ludności powyżej 500 tysięcy mieszkańców (wyjątek stanowią Katowice).

   • 2 3

   • (1)

    Czyli żadne miasto z trójmiasta nie będzie mieć kina z prawdziwego zdarzenia,a szkoda ;( to może się Gdynianinow trochę przeprowadzi zeby było 500k ;) zbudują,a potem można wracać ;))

    • 3 6

    • kino IMAX jest planowane w centrum Stocznia które ma powstać Gdańsku tzw młode miasto

     • 5 5

   • ale to chyba jasne, że trójmiasto przez takie inwestycje powinno byc traktowane jak jedno miasto.

    • 12 2

  • Szkoda czasu

   centrum zrobilo na mnie negatywne wrazenie,juz nigdy tam sie nie wybiore bo i po co skoro galeraia b bije je na glowe , biedni sklepikarze juz odliczaja dni do plajt

   • 1 4

 • To zależy... (6)

  ...ilu Rosjan uda się przyciągnąć. Przynajmniej w dużym stopniu.

  • 115 4

  • przed wejściem ustawiłabym rzeźbę (1)

   "Komm Frau"

   • 20 1

   • Tak

    Dodałbym jeszcze do tego duży kościół i monopolowy......

    • 8 0

  • Ale przecież ruch bezwizowy kończy się na granicy Gdańska (2)

   do Gdyni o ile wiem wjeżdżać nie mogą

   • 4 8

   • bezwiowo

    mogą mogą, ruch bezwizowy obejmuje Gdynię i miejscowości nadmorskie aż do Helu

    • 6 1

   • Źle wiesz

    Powiaty Gdynia, Sopot i Puck są w strefie ruchu bezwizowego.

    • 4 0

  • Rosjanie interesują się sklepami na Matarni IKEA.

   • 8 0

 • Riviera to wymarzone miejsce na wagary !!! (8)

  Jest tam wszystko , łącznie z FastFoodami

  • 188 8

  • Ja tam na wagary wolałem iść z dziewczyną na bajerke niż do fast fooda, w takim przypadku wybrałbym szkołę...

   • 37 5

  • Do nauki gimbie jeden, a nie pieniądze rodziców wydajesz. (1)

   • 23 3

   • A co Ty się interesujesz nie swoimi pieniędzmi - pilnuj lepiej swoich a nie na innych patrzysz zazdrośniku.

    • 11 10

  • Za moich czasów na wagary chodziło sie do (3)

   empiku poczytać bezpłatne gazety i pstryknąć kawę. Później szło się do kina. Empik otwarty był od ósmej, a w kinie pierwszy seans odbywał się o dziewiątej.

   Najgorsze było to, że po jego zakończeniu można było natrafić na zaczajonych przy wyjściach milicjantów, którzy spisywali wagarowiczów i donosili następnie o tym fakcie dyrekcji szkoły.

   • 16 4

   • empik i milicja razem? Nie w tym wymiarze. Coś Pan łżesz :) (2)

    • 20 2

    • (1)

     Empik to MiPK... wpisz sobie w google dziecko ;) ja jestem z rocznika 89, a wiem takie rzeczy... wstyd dzidzia ;)

     • 7 4

     • słabe. Napisał Empik a nie MiPK. To może jeszcze napisz, że o RUCH

      chodzi? Gamoń

      • 3 0

  • do FastFooooda na wagary ?

   Fu, to obrzydliwe. Już wolałbym nudzić się na lekcji niż jeść szitfaki

   • 5 2

 • (15)

  To jest jakas paranoja z tymi galeriami. Czekam z niecierpliwoscia na huczne zamkniecie jednej z nich. Ciekawe ktora bedzie pierwsza

  • 233 24

  • (4)

   Manhattan

   • 11 8

   • (3)

    manhattan przekształci sie niedługo w biurowiec i tyle po nim pozostanie.. przynajmniej ładnie wygląda z zewnątrz

    • 38 0

    • biurowiec? (2)

     trudno przekonać do tego pomysłu. Chociazby ze względu,że większość biur pozbawiona by była dostępu oświetlenia dziennego.

     • 5 1

     • (1)

      a jakie biurowce budowane w tych czasach mają dostęp do swiatła dziennego? Jak nawet biblioteki i czytelnie są odcięte od słońca??

      • 10 5

      • Wszystkie zgodne z BHP

       • 12 0

  • Manhattan będzie pierwszy do zamknięcia (2)

   Ale uważam, że jest kompletnie źle zaprojektowany w środku

   • 8 7

   • kiedyś był dobrze (1)

    było tam kilka fajnych małych sklepików a teraz zrobili same ciuchy no i stracili kolejnych klientów. Ja tam tylko czasem do piotra i pawła pójdę albo do rossmana. Po nic więcej tam nie muszę chodzić.

    • 1 0

    • polecam bibliotekę

     • 0 0

  • A co Ci przeszkadzają te galerie? (1)

   • 3 4

   • Nic, zupełnie nic. Przecież one nie wywierają żadnego wpływu na nikogo i na nic. Jak by na każdym rogu stała taka galeria, to pewnie nikt by tego nie zauważył, więc pewnie nikomu one nie przeszkadzają.

    • 16 1

  • stawiam, że będzie to KLIF (1)

   • 1 1

   • Klif? Zwariowałeś?

    Przecież to na ten moment najlepsze centrum handlowe w Trójmieście. Na pewno najbardziej przyjazne, trochę tylko brakuje jeszcze sklepów z wyższej półki, zwłaszcza z modą męską.

    • 2 3

  • ale dlaczego (2)

   Niezależnie od tego, czy ktoś galerie lubi czy nie - daje ona mnóstwo nowych miejsc pracy, których w regionie tak bardzo potrzebujemy. Nie tylko dla studentów, ale dla szerokiej grupy wiekowej i zawodowej (gastronomia, marketing, sprzątanie, bezpieczeństwo, IT i pewnie jeszcze wiele innych). Brakowało takiej galerii z prawdziwego zdarzenia Gdyni, Klif rzeczywiście ma w ofercie sporo raczej drogich (dla mnie przynajmniej) marek. Osobiście lubię galerie różnej maści, ale głównie z powodu tego, że wszystko (albo całkiem sporo) jest w jednym miejscu i a nie mam zbyt wiele czasu na szukanie tu i tam tego, co mi potrzeba. Każdy sobie sam wybiera sposób oraz miejsce robienia zakupów czy spędzania wolnego czasu. Dla młodzieży lepiej, że kręcą się po galerii (jeśli już) niż pod budką z piwem. Czasy się zmieniły - dzieciaki już nie chcą bawić się w berka, chowanego czy skakać w gumę. Teraz mają komputery, play-st, smartfony... i galerie właśnie. Oczywiście mocno to uprościłam i uogólniłam. Nie chciałam nikogo urazić. :-)

   • 2 1

   • (1)

    Tak teraz dzieciaki mają te wszystkie wypasione zabawki, ale nie mają dzieciństwa. Jak ja się cieszę, że urodziłem się w czasach gdy czas spędzało się na dworze, bo w domu nikt nie chciał siedzieć. Mam terza przynajmniej co wspominać.

    • 5 2

    • popieram

     kiedyś było zdecydowanie ciekawiej. Każda zabawa miała drugie dno. Ja jestem z rocznika '82 - to były czasy, gdy było się dzieciakiem z podstawówki...ale się rozmarzyłam.

     • 2 0

 • Kolejna gleria... (19)

  ..., kolejne centrum rozrywki dla gimbusów w tygodniu i dla kochających się rodzin chcących spędzać rodzinnie weekendy :)
  Nie wiem co może być nowego w takiej galerii czego nie ma w innych? Dlaczego galerie handlowe tak przyciągają ludzi? Dziwne że na gruponie jeszcze nie ma ofert w stylu "Spędź niezapomniany weekend w galerii Riviera, 3 dni za jedyne 199 zł"

  • 255 13

  • Spoko. Poczekamy, może nawet będzie taniej: 198,5 zł / 3 dni, namiot wieloosobowy, żarcie (z biedrony) i obchód każdego sklepu (z przewodnikiem) w cenie.

   • 24 1

  • (1)

   Co może być nowego? Dodatkowa konkurencja. Porównaj ceny markowych ciuchów w Polsce i za granicą. Teraz ludziom bardziej się opłaca lecieć za granicę na dobę i obkupić się w Harrodsie niż zrobić to w Polsce.

   • 24 3

   • bo na zachodzie przecena to przecena

    a nie tak jak u nas

    • 1 0

  • Na zachodzie galerie handlowe budowano 40 lat temu!!I tyle własnie jest zacofana POlska!! (10)

   Potem zaczęli budować baseny centra rozrywki parki wodne miasteczka zabawy centra sportów itp!!Czyli dzięki POlityce Donalda nie dożyjemy :) Ten nowy betonowy moloch niczym się nieróżni od innych galerii handlowych ma kino alfa centrum tez ma tam są tylko butiki drogie z cenami z kosmosu!! Ubrania na rynek wschodni specjalnie robione czyli szmaty po wysokich cenach!Dlaczego w POlsce powstaje najwiecej galeri handlowych bo to rynek zbytu dla śmieci z Europy zachodniej i oto chodziło od poczatku dodatkowo najdrozej w całej UE!!!Gdzie sie sprzedaje najwiecej nowych telewizorów i dodatkowo najdrożej w POlsce !!A Matoły chca jeszcze wybudowac 4 centra handlowe i mówią ze rynek jest nienasycony.Potege gospodarczą miasta i całego kraju zawsze budują inwestycje przemysłowe !!!!A milionowa aglomeracja ma tylko jeden micro park wodny na całe trójmiasto!!!

   • 28 11

   • W Polsce (1)

    Budowano je już za komuny, ale nazywały się inaczej.

    • 1 0

    • było jedno na całe miasto i praktycznie nic tam niebyło wiec co chcesz porównywac??

     Przypominam ze za komuny własnie wybudowano najwiecej placów zabaw zakomuny budowano baseny,boiska stadiony itp !!Za komuny Polska miała najlepsze wyniki w piłce noznej !!!

     • 0 0

   • Pisanie wszędzie PO jest cool. Od razu widać "polityka". Hmm hmm (2)

    • 2 1

    • Ty "tepiciel "jestes, ale najpierw wytępiłeś skutecznie swój mózg :) (1)

     • 0 3

     • ci od lemingów mają samych siebie za niezależnie myślących a tymczasem nie mają nic do napisania prócz nazwania kogoś lemingiem oraz paroma poetyckimi obrazami.

      • 3 0

   • był np. SEZAM na grunwaldzkiej (1)

    i jeszcze drugi dom towarowy

    • 1 0

    • A drugi DT to był NEPTUN

     Dwa DT we Wrzeszczu. W centrum Gdańska nic, poza pojedynczymi sklepami, ewentualnie hala targowa oraz Pewexy i Baltony dla wybranych. Trochę powiewu świeżości można było jeszcze znaleźć w komisach i na rynkach we Wrzeszczu, na Przymorzu i w Gdańsku na Elbląskiej

     • 0 0

   • (2)

    przepraszam, co ma do tego Tusk? czasy w których rząd ustalał ilość i rodzaj sklepów na szczęscie minęły. z rozrywką tak samo. z przemysłem tak samo. trochę pomyliły ci się ustroje

    • 1 1

    • słuchaj leming to normalne ze dla was Tusk i rzad jest tylko grupą celebrytów i zanic nieodpowiada (1)

     I wcale sie niedziwie bo Donaldinio własnie celebrytów wybierał na ministrów!!!

     • 0 1

     • słuchaj, zasada jest prosta. centra handlowe, kina itp to inwestycje prywatne. jeżeli otworzyli kolejne centrum to dlatego że inwestor spodziewa się popytu na tego typu obiekt. jeżeli gdzieś otwierają kino to dlatego że inwestor spodziewa się popytu na kino. i rząd niech się do tego nie miesza

      • 1 0

  • To proste (1)

   Jeśli chce kupić kurtkę, czapkę i rękawiczki i w tym celu zamierzam odwiedzić 15 sklepów to wolę to zrobić w jednym budynku niż jeździć po całej Gdyni...

   • 12 8

   • droga wolna

    ... jeśli wolisz wydać 500 zł zamiast 200

    • 6 1

  • Błagam dosyć już używania słowa galeria na centrum handlowe

   • 15 0

  • Spojrz na to inaczej. 1. Masz duzo sklepow, wiec nie musisz sie miotac po calym miescie. 2. Dzieki tym centrom gimbusy itp siedza wlasnie tam wiec jak pojdziesz na spacer do lasu to bedzie ich tam mniej.

   • 1 1

  • A co Ci to przeszkadza?....

   ...każdy spędza wolny czas tak jak chce. Ale nie omieszkałeś poinformować, że Cię to nie bawi, ale tak na prawdę czy kogoś to obchodzi?

   • 4 1

 • Skoro ma tentnić życiem przez cały tydzień to gdzie kościół (12)

  tudzież kaplica? :-).

  • 132 15

  • tętnić życiem!

   takie byk aż w oczy kole!

   • 6 4

  • Źle to rozumiesz, to jest własnie Kościół (3)

   Wielka Świątynia Zakupów

   • 16 0

   • O matko! To tam też kierownictwo będzie pedofilami? (2)

    • 12 6

    • marne, bo telewizyjne

     • 0 1

    • Nie ten kościół(WŚZ) ma kierownictwo które nie jest moralnie zepsute. Maja żony/mężów, dzieci, pracują, płacą podatki. Nie są to dewianci zboczeńcy którym potrafią przeszkadzać książki dla dzieci. Którzy są bezlitośnie wykorzystywani przez dzieci z rozbitych rodzin.

     • 4 0

  • Wszysto ok, nie peniaj (4)

   Sławek Flaszka był,poświęcił obiekt i rozdawał obrazki:) W sumie to niezły paradoks że głowa pomorskiego kościoła poświęciła miejsce które odciąga od niego ludzi (jeszcze niedawno KK burzył się żeby galerie i sklepy z tego powodu w niedzielę pozamykać) No ale podejrzewam że po święceniach zmienił klamki w posesji na złote.

   • 23 1

   • Za chwilę posłuchamy kazania nt.niedzielnych zakupów

    • 5 0

   • co to dla niego 140 tys.??

    a jakie potrzeby???

    • 0 0

   • Gdzie on kupi aktimelki w niedziele

    • 8 0

   • Złote miał wcześniej . Teraz ma wysadzane diamentami .

    • 4 0

  • a kto Ci zabrania chodzić do kościoła/Kaplicy??

   masz wybór. Wiec możesz w kościele spędzić całe życie a nawet z jego "nieskazitelnymi":)) hierarchami

   • 3 1

  • największy fałsz jest w naszym kościele

   ale masz wolny wybór, człowieczku:))

   • 3 1

 • Brakuje miejsc noclegowych w galeriach handlowych. (12)

  Gdyby jeszcze były miejsca noclegowe w tych galeriach handlowych to co nie którzy nie musieliby wychodzić z budynku, tylko całą dobę spędzaliby swoje życie w ulubionym miejscu.

  • 265 4

  • (6)

   W sumie jeszcze trochę i wcale się nie zdziwię jeśli coś takiego powstanie :) swoją drogą, jakiś czas temu był artykuł o kolejnym centrum które powstaje blisko Galerii Bałtyckiej, tyle że po drugiej stronie torów. Tam ponoć ma być hotel :)

   • 19 1

   • (5)

    Jakiś czas temu babka przede mną z dziećmi płaciła za bilet na parking za7h stania!

    • 32 0

    • Łał....to już naprawdę trzeba mieć zrytą psychikę. (4)

     • 25 1

     • (3)

      Bo ja wiem, zdarzało i się spędzić tyle w galerii. Zakupy swoje trwają, do tego przerwy na obiad, kawę. Zwłaszcza jak idziesz z kimś.

      • 5 29

      • Teraz już wiemy, czemu jesteś tak głupi (2)

       Za dużo czasu spędzasz w galeriach i po prostu dekiel ci odleciał.

       • 14 5

       • rozumiem że twój atak ad personam trollowaniem już nie jest?

        • 1 0

       • nieładnie

        bardzo nieładnie tak się o kimś wyrażać.

        • 2 0

  • przed wejściem sa ławeczki.

   • 9 0

  • Dokładnie, przydałby się tam hotel kapsułowy. (1)

   Zakładam się, że nie narzekałby na brak chętnych.

   • 12 0

   • Szczególnie na godziny z galeriankami

    • 28 1

  • zamieszkajmy w galerii! :) (1)

   • 0 0

   • w centrum handlowym łosiu

    galerie to są sztuki, po co jak bezmózg powtarzasz ten twór marketingowy?

    • 0 1

 • Reklama (2)

  To jest kryptoreklama!

  • 77 12

  • Nie gadaj serio?? Jak żyć?

   • 5 0

  • tu nic nie jest krypto
   to jest artykuł sponsorowany

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane