Fakty i opinie

Co pozostało ze świątecznych tradycji? Nadal je pielęgnujemy?

Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie świąt Bożego Narodzenia w ciepłych krajach.
Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie świąt Bożego Narodzenia w ciepłych krajach. fot. iStockphoto®/yulkapopkova

Barszcz z kartonu - zamiast domowego, mrożone pierogi z grzybami i kapustą, a zamiast świąt u babci - safari w Kenii albo jazda na słoniu w Tajlandii. Nie mamy czasu na żmudne przygotowywania do świąt, nie zawsze mamy ochotę na rodzinne spotkania, więc coraz częściej idziemy na skróty. Czy świąteczne tradycje są dla nas ważne?Jak spędzasz święta Bożego Narodzenia?

bardzo tradycyjnie, w domu z rodziną i bardzo to lubię 61%
raczej tradycyjnie, ale ta forma mnie męczy i najchętniej wyjechał(a)bym 30%
na wycieczce, bo mam dość zimy i sztucznej tradycji 3%
w pracy, a bardzo chciał(a)bym w domu z rodziną 3%
w pracy, choć wolał(a)bym wyjechać do ciepłych krajów 3%
zakończona Łącznie głosów: 1076
Jeśli świąteczny barszcz, to najchętniej ten babciny, z "uszkami". Jeśli pierogi, to tylko takie, jakie robi od zawsze mama. A co z kapustą z grzybami, makowcem, bigosem, karpiem i resztą z obszernego wigilijnego menu? Gdyby chcieć wszystkie świąteczne potrawy zrobić samemu, trzeba by poświęcić na to kilka dni. Kto ma dziś na to czas? Firmy cateringowe - bo te właśnie przeżywają jeden z najgorętszych (i najbardziej dochodowych) okresów w roku.

- Od dwóch tygodni nie robimy nic innego tylko przygotowujemy potrawy wigilijne, głównie na firmowe spotkania, ale coraz więcej mamy też klientów indywidualnych. W ciągu kilku ostatnich lat w okresie świąt Bożego Narodzenia wzrasta nam ilość zamówień od osób, które nie mają czasu ani chęci na szykowanie tradycyjnych potraw - mówi Jakub Madej-Bieszke, współwłaściciel firmy cateringowej AGIS z Trójmiasta. - Indywidualni klienci najchętniej zamawiają te potrawy, do robienia których mają awersję lub po prostu nie potrafią ich przygotować. W ogromnych ilościach zamawiają więc rybę po grecku, pstrąga w galarecie czy pracochłonne pierogi.

Sprawdź listę trójmiejskich firm cateringowych.

Za wigilię bez tracenia czasu na zakupy i gotowanie trzeba zapłacić od ok. 25 do 55 zł od osoby, z zastawą i obsługą nawet do 80 zł.

Catering dla wielu jest wciąż ekstrawagancją, mimo to barszcz z kartonu, mrożone pierogi czy makowiec z cukierni już tak nie rażą na wigilijnym stole.

Naginanie tradycji nie odnosi się jednak wyłącznie do sfery kulinarnej. Kto z nas nie zostawia pustego talerza dla potrzebującego w imię zasady, że w "Wigilię nikt nie powinien być sam". Czy to pusty gest, czy jednak bylibyśmy skłonni wpuścić obcą osobę i zjeść z nią świąteczną kolację?

- W dawnych czasach wierzono, że puste miejsce przy stole będą zajmować dusze bliskich, którzy odeszli, a w tą jedną noc wolno im przyjść w odwiedziny. Stąd także nie sprzątano po kolacji, zostawiając do rana zastawiony stół. Ta tradycja wciąż jest żywa - mówi ks. Ludwik Kowalski proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. - W zeszłym roku na kolędzie spotkałem się z tym, że rodziny, które same ledwo wiążąc koniec z końcem, na czas świąt zaprosiły tych, którym wiodło się jeszcze gorzej. Były tyko dwa takie przypadki, ale zawsze. Ludzie dziś boją się wpuszczać obcych, to nie grzech, takie mamy czasy. Jednak moim zdaniem to błogosławieństwo, jeżeli możemy pomóc potrzebującej osobie.

Święta za granicą? Są jednak i tacy, których do tradycyjnego spędzania świąt nie przekona absolutnie nic: ani konieczność łamania się opłatkiem z niekoniecznie lubianym wujem, ani tradycyjne potrawy czy blask świeżo ściętej choinki. Dlatego wybierają tropiki.

- Mimo że jesteśmy narodem przywiązanym do tradycji, to z roku na rok przybywa nam klientów, którzy chętnie wykupują wycieczki w czasie świąt Bożego Narodzenia. Choć ten okres nie jest jeszcze tak popularny, jak Wielkanoc, gdzie ilość wykupowanych wycieczek jest jeszcze wyższa, to na brak klientów nie narzekamy - mówi Artur Rozner, szef sieci sprzedaży biura podróży TUI.

Sprawdź, gdzie mieści się biuro podróży najbliżej twojego domu.

Gdzie najchętniej wyjeżdżamy w czasie świąt Bożego Narodzenia?- Klienci dzielą się na dwie grupy: tych, którzy wybierają opcję z dojazdem własnym - są to najczęściej narciarze podróżujący do Austrii czy Włoch, i na tych, którzy wolą cieplejsze kraje jak Wyspy Kanaryjskie czy Egipt - dodaje Rozner. - W tym roku sporym zainteresowaniem cieszą się takie destynacje jak: Tajlandia czy Kenia. Na taką podróż musimy przeznaczyć ok. 5,5 tys. zł za osobę. Jeśli wyjazd obejmuje nie tylko święta, ale i Sylwester, cena będzie wyższa. Ale w tej chwili wszystkie wycieczki na okres świąt zostały już wyprzedane.

Nie oznacza to, że podczas takiego wyjazdu zabraknie świątecznej atmosfery. - Niektóre hotele starają się organizować świąteczne kolacje, ale raczej nie znajdziemy na nich ani opłatka czy choinki - mówi Rozner.

A jak wy spędzacie święta Bożego Narodzenia? Tradycyjnie czy może bardziej niekonwencjonalnie?

Opinie (256) ponad 10 zablokowanych

 • Tradycja wydawania pieniędzy w hipermarkecie.

  • 165 15

 • Na wigilię tradycyjnie już od wielu lat smażę sobie jajecznicę na boczku z cebulką, a na świąteczne śniadanie zjadam twarożek ze szczypiorkiem.

  • 96 45

 • Swięta to magiczny czas !

  • 59 33

 • najpierw ustalmy co to są za święta: Boże Narodzenie czy fetiwal komercji?

  Jeśli pierwsze to ja życzę wszystkim najlepszego i zapewniam, że pielęgnuję wielopokoleniowe tradycje katolickie jakie były w mojej rodzinie ale jeśli te drugie to jak można życzyć komuś Wesołych Świąt jeśli on nie wie którędy idzie się do kościoła??? To pytam jakie to święto jest dla niego? Z narodzin Chrystusa chyba się nie cieszy bo to nikt dla niego.

  Tym drugim, życzę hucznego wpieprzania i konsumpcji na najwyższym poziomie!

  • 146 33

 • Uwielbiam karpia

  • 39 48

 • Święta nie mają już nic wspołnego z tradycją !!!!

  To raczej konsumpcyjne święto i coraz mniej odczuwam tradycje , zadume, zastanowienie, tylko aby odbębnić aby były , paczki ,jedzenie , kolacja zwana wigilią. Wkurza mnie ta hipokryzja "kaznodzieji i złodzieji którzy po niedzieli przeczą swej idei"

  • 72 20

 • Śnieg i choinka muszą być, tropiki to abberacja :)

  Co poradzę, że jestem tradycjonalistą. Dzisiaj na dworze jest pięknie, świeci słońce i mróz przyjemnie szczypie w policzki.

  Spędzanie Wigilii i Świąt w ciepłych krajach byłoby naruszeniem naturalnej kolei rzeczy. Nawet jak w Święta nie ma śniegu, to już się robi łyso.

  Co innego Sylwester - ten może być nawet na antypodach :)

  • 52 19

 • Idźcie dzisiaj do Galerii

  zobaczycie jak ludzie pielęgnują święta. Dzień bez szwendania się po galerii dniem straconym! Tylko szkoda ludzi którzy muszą w tych kołchozach pracować w świątek, piątek i niedzielę!

  • 142 11

 • szkoda mi ciebie, tak spędzać święta w samotności

  • 18 46

 • Tradycja.

  Pismaki przecież gorliwie pracujecie nad zabijaniem tradycji.

  • 56 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.