• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co się dzieje dalej z twoimi śmieciami? Zobacz sam - w Szadółkach

Ewelina Oleksy
8 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (108)
  • Podczas Dnia Otwartego będzie można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne i przekonać się od środka, jak działa wysypisko.
  • Zakład Utylizacyjny zajmuje powierzchnię 67,5 hektara.

Wyrzucasz śmieci do kosza, myśląc, że dalej już nic więcej się z nimi nie dzieje? W sobotę, 16 września, będzie się można przekonać na własne oczy, że to nieprawda. Zakład Utylizacyjny w Szadółkach zaprasza na Dzień Otwarty. Obowiązują zapisy.Podczas dnia otwartego, który odbędzie się 16 września, będzie można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne i przekonać się (i zapewne też poczuć) od środka, jak działa wysypisko. A więc co dzieje się dalej z odpadami, które codziennie wyrzucamy do śmietników.

Zwiedzanie podzielone na trzy turyNa teren składowiska wpuszczone zostaną trzy grupy. Zwiedzanie będzie trwać godzinę. Pierwsza grupa rozpocznie je o godz. 9:30, druga o 10:30, a ostatnia o 12.

Obowiązują zapisy, są jeszcze wolne miejsca. Ze względów bezpieczeństwa w zwiedzaniu mogą brać udział wyłącznie dzieci powyżej 13. roku życia tylko pod opieką osoby dorosłej.

Można zapisać się na wizytę, wypełniając elektroniczny formularz.
- Zapraszamy mieszkańców, aby zobaczyli, co się dzieje z odpadami, które każdy z nas produkuje w domu. Aby w pełni zrozumieć ideę segregacji odpadów, przekonać się, dlaczego tak ważna jest prawidłowa segregacja już u źródła, czyli w naszych domach, chcemy pokazać, co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do śmietnika - mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Jestem przekonany, że po wizycie w naszym zakładzie każdy będzie inaczej podchodził do wyrzucanych odpadów. Bo odpady, które do nas trafiają, zamieniamy w cenne surowce wtórne i to chcemy właśnie pokazać podczas dnia otwartego w zakładzie - dodaje.


Uczestnicy Dnia Otwartego będą mogli zobaczyć, jak działa m.in. sortownia i Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To tam trafiają np. stare meble, opony czy odpady remontowo-budowlane.

Tak wygląda sortownia w Zakładzie Utylizacyjnym:Będzie też "wycieczka objazdowa". Podczas niej będzie można obejrzeć kwatery składowania odpadów, plac składowania odpadów gabarytowych, biofiltr, kompostownie (komorowa i tunelowa).Zakład Utylizacyjny zajmuje powierzchnię 67,5 ha i zajmuje się zagospodarowaniem odpadów z 4 gmin: Gdańsk, Kolbud, Pruszcz Gdański oraz gminy wiejskiej Pruszcz Gdański.

- Przyjeżdżają do nas odpady od ponad 560 tys. mieszkańców, co oznacza, że rocznie zagospodarowujemy ok. 300 tys. ton odpadów. Dziennie przez wagi przejeżdża 300 pojazdów przywożących odpady, aby trafiły na instalacje - mówi Olimpia Schneider, rzeczniczka ZU.

Wydarzenia

Dzień Otwarty w Zakładzie Utylizacyjnym

dni otwarte

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (108)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane