• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co się dzieje z trójmiejskimi TBS-ami? Raport

Ewa Budnik
16 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jeden z budynków wznoszonych przez miejskie Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Letnicy. Zostanie oddany do użytku w październiku. Jeden z budynków wznoszonych przez miejskie Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Letnicy. Zostanie oddany do użytku w październiku.

Sytuacja w upadającym Ogólnopolskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego skłoniła nas do przeglądu sytuacji w trójmiejskich TBS-ach. Nie wszędzie jest źle. Wiele zależy od formy prawnej w jakiej funkcjonuje firma.



Czy w mieście powinno powstawać więcej mieszkań w formule TBS?

O sytuacji najemców OTBS pisaliśmy kilkukrotnie W związku z nieuregulowanymi przez OTBS płatnościami odcięto im gaz, blisko było także odcięciu wody. Firma Ogólnopolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego łącząca działalność opartą o Ustawę z dnia 26. października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (także administracja budynkami) polegającą na budowie mieszkań na wynajem oraz działalność deweloperską straciła płynność finansową. Do sądu trafił wniosek o upadłość układową, na razie nie wiadomo jaką decyzja w tej sprawie zapadnie.

Najemcy i partycypanci nie czekają jednak z założonymi rękami. Większość z nich podpisała lub lada dzień podpisze umowę z kancelarią prawniczą, która będzie reprezentować ich interesy w kontaktach z zarządem OTBS oraz dostawcami mediów, którym firma winna jest pieniądze. Dostawy wody i gazu póki co nie zostały przerwane.

- W moim bloku jeden z sąsiadów założył nowy licznik gazowy. Rozliczamy się za gaz indywidualnie. Gorzej jest z wodą, bo dostawca w obawie, że nie odzyska pieniędzy od OTBS nie chce zgodzić się na indywidualne rozliczenia. Jest to możliwe tylko pod warunkiem, że będziemy spłacać istniejące zadłużenie, a przecież nie możemy płacić jeszcze raz za wodę, za którą już zapłaciliśmy
- informuje pani Katarzyna, mieszkanka osiedla. - Teraz czekamy aż kancelaria zapozna się z naszą sprawą i doradzi co robić, aby postępując zgodnie z prawem dochodzić swoich praw wobec OTBS-u.

Kilka lat temu w podobnej sytuacji znaleźli się mieszkańcy budynków postawionych w Gdańsku przy ul. płk. Dąbka zobacz na mapie Gdańska przez TBS Konkret. Firma działała na podobnych zasadach - budowała mieszkania czynszowe i własnościowe, które sprzedać miała jak każdy inny deweloper. Wniosek o upadłość skierował do sądu w 2006 roku jeden z wierzycieli. Dzięki determinacji mieszkańców doszło do precedensowej sprawy: upadłość likwidacyjna została zamieniona na układową, dodatkowych kosztów prawdopodobnie nigdy nie uda się odzyskać.
Swoje przeszli także niedoszli lokatorzy gdyńskiego TBS, które miało postawić osiedle w Rumi przy ul. Saperów.

Mieszkańcy TBS-ów są w takich przypadkach w trudnej sytuacji - jako najemcy nie mają prawa własności lokalu. Dochodzenie przez nich praw jest utrudnione. Zwłaszcza, kiedy odpowiedzialność się rozmywa - tak jak w przypadku OTBS-u, który jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na rynku funkcjonują też TBS-y, które w stu procentach są własnością miasta.

W Gdańsku od 1997 roku istnieje Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Do chwili obecnej wybudowało 1385 lokali mieszkalnych w osiedlach mieszkaniowych Jeleniogórska zobacz na mapie Gdańska, Wilanowska zobacz na mapie Gdańska oraz w Gdańsku - Stogach przy ul. Tamka 8 i 10 zobacz na mapie Gdańska.

- Miejski TBS jest jeszcze bardziej kontrolowany, bo sprawdza nas nie tylko bank, z którego pochodzi kredyt na budowę domów, ale także miasto, rada miejska
- tłumaczy Włodzimierz Pietrzak, prezes Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Do tego zaległości czynszowe wynoszą u nas zaledwie 3 proc. Nie ma problemu z płynnością finansową. Mamy także dodatkowy dochód z wynajmu garaży i lokali handlowych. To około 300 tys. dochodu rocznie. Dzięki temu czynsze nie są takie wysokie.

W tej chwili GTBS buduje domy wielorodzinne w Letnicy. W październiku zostaną tam oddane 4 budynki przy ul. Niecałej zobacz na mapie GdańskaMichny zobacz na mapie Gdańska, w sumie ponad 60 mieszkań.

W przyszłym roku ruszy budowa dwóch budynków wielorodzinnych (ok. 70 mieszkań) na ulicy Wilanowskiej, w 2014 roku trzech budynków na Jeleniogórskiej (obok szkoły). W opracowaniu jest dokumentacja do tych inwestycji.

Nowością w działaniach GTBS będzie budowa mieszkań komunalnych (nie w formule TBS). Taki budynek ma powstać przy ul. Wilanowskiej. 40 proc. finansowania inwestycji będzie pochodziło z Funduszu Dopłat, resztę pieniędzy zapewnia miasto. Do budynku zostaną przeniesieni mieszkańcy z lokali komunalnych o niższym standardzie, a te zostaną przekwalifikowane na lokale socjalne, których przecież w mieście ciągle brakuje.

Kolejne po GTBS w Gdańsku towarzystwo budownictwa społecznego, również działające jako spółka miejska, to "Motława". Istnieje od 2001 roku, pierwsze budynki za ich sprawą powstały w 2004 roku. "Motława" jest właścicielem 726 mieszkań.

W czerwcu oddanych zostało 71 mieszkań w Letnicy, przy ul. Stalowej zobacz na mapie Gdańskaul. Szklana Huta zobacz na mapie Gdańska. W tej chwili "Motława" prowadzi inwestycje na osiedlu Zielone Wzgórze i na Trakcie św. Wojciecha.

Partycypanci tej ostatniej inwestycji są zaniepokojeni, bo budowa zatrzymała się. Powstaje tam 137 mieszkań i lokal użytkowy.

- Poprzedni wykonawca, firma Budchem, ogłosił upadłość. Na początku września w przetargu wyłoniony został kolejny wykonawca, ale wpłynęło odwołanie. W ciągu dwóch tygodni Krajowa Izba Odwoławcza podejmie decyzję w tej sprawie. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli kontynuować inwestycję. Zakładamy, że uda się ją oddać do użytku najdalej w trzecim kwartale przyszłego roku - tłumaczy Tadeusz Mękal, prezes TBS "Motława". - Mamy finansowanie na prowadzone aktualnie inwestycje. Są podpisane umowy kredytowe, mamy także środki na pokrycie "naszej części" inwestycji - zapewnia.

Zgodnie z planem idą prace na osiedlu Zielone Wzgórze, przy ul. Srebrnej zobacz na mapie Gdańska. Powstaje tu budynek z 53 mieszkaniami. I nie jest to ostatni dom wielorodzinny, który "Motława" ma zamiar tu zbudować, bo jest jeszcze grunt pod kolejne budynki. W dalszej przyszłości, na zabudowę przez TBS "Motława" czekają także grunty przy ul. Unruga.

Najciekawsze będzie jednak inwestycja przy ul. Panieńskiej zobacz na mapie Gdańska na Głównym Mieście w Gdańsku. Ten teren czeka od lat. W ubiegłym roku "Motława" dokupiła kawałek działki, aby powstać tu mogła zwarta, pierzejowa zabudowa.

- Aby inwestycja mogła być jak najkorzystniejsza dla tego miejsca oraz zgodna z zaleceniami konserwatorskimi wystąpiliśmy o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prawdopodobnie zostanie on uchwalony do końca września. Wtedy ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny na zabudowę w tym unikatowym miejscu - mówi Tadeusz Mękal.

"Motława" jest także właścicielem ponad 100 mieszkań na Dolnym Mieście w Gdańsku. Lokale zostały przekazane TBS-owi przez miasto, są częściowo niezamieszkane, wszystkie wymagają rewitalizacji. TBS będzie musiał poszukać na to pieniędzy.

W Gdańsku od lat chodzą głosy o połączeniu obu miejskich TBS-ów. Prezesi przyznają jednak, że ze względu na obszerny zasób obu firm oraz zaciągnięte zobowiązania finansowe byłaby to bardzo trudna operacja.

Swój TBS ma także Gdynia. TBS "Czynszówka" istnieje od 1998 roku. Do 2007 roku za jego sprawą powstały 23 budynki mieszkalne w różnych lokalizacjach miasta. W tej chwili "Czynszówka" nie prowadzi żadnych inwestycji i nie są one planowane.

Opinie (122) 10 zablokowanych

  • JA MIESZKAM W TBS (1)

    Gdynia TBS "czynszowka" Fikakowo !!! Miały być mieszkania dla biednych rodzin ha śmiech na sali!!
    2 pokoje kuchnia i łazienka bez rewelacji.. Czynsz zima 800zl latem 650zl.. Powodzenia gdy zarabiasz 1100zl :)

    ZŁODZIEJE !!!!!

    • 15 4

    • coś za coś dostałeś za grosze to płać więcej

      coś za coś dostałeś za grosze to płać więcej . Nie narzekaj tak moi rodzice mają własnościowe w warszawie 2 pokoje 48 metrów i płacą 1000 złotych czynszu, a ty za TBS narzekasz

      • 4 6

  • Otbs Olimp

    Mieszkania dla biednych, szkoda ze czynsz za 42 m2 to 890 zł bez znaczenia czy lato czy zima, w dodatku ogrzewanie za mieszkanie na parterze to 1200 zł. Powodzenia

    • 15 0

  • ujescisko (1)

    mieszkam obok TBS i wkurza mnie ze swoje place zabaw zdewastowali i teraz siedzą na spółdzielczych z piwem-chodzi mi o blok TBS gdzie mieszka Blanik, a UM przyznaje TBS nie sprawdzając osób, dochodów, majątków, kolejka jest fikcją, zamiast remontować piękne stare kamienice buduje bezstylowe kolejne osiedla-kolejne zaspy, zabianki-paskudy architektoniczne

    • 11 8

    • a

      lzesz to wasi chodza na nasze TBSowskie piekne place ogrodzone przed Waszymi psami ktore do nas wyprowadzacie

      • 2 2

  • Ja sie dziwie

    Ja sie bardzo dziwie, od poczatku TBSy wygladaja i dzialaja jak typowy, 100% walek. Jak mozna tego nie widziec???

    • 9 0

  • (1)

    mieszkania dla biednych to jakim prawem na zdjeciu stoi mercedes i vw polo,jakis bogaty dal w lape i ma po taniosci chate ha ha skopumpowana polska

    • 10 1

    • A ja RZygam

      niedorobami i nieukami. Czy ktoś uczył Ciebie ortografii? Druga sprawa. Bar**ie! Przyjżyj się temu zdjęciu. Nie widzisz, że ujęto na nim prawdopodobnie odebranie budynku? Ksiądz, białe koszule itp? Nie zrodziło to takiej myśli w twojej małej durnej głowie? Więc może jak już Cię troche na to naprowadziłem, to wpadniesz na to, że byc może jest to samochód któregoś z naszych miejskich notabli ? Defakto poziomem intelektu nie odbiegającego od twojego.

      • 5 3

  • zamierzenia były inne (1)

    miały byc to mieszkania dla biedniejszych a wychodzi że to dla bogatrzych, czynsz jak w sopocie, ogrzewane pradem (w sam raz dla biednych) i kazdy większość z mieszkańców ma samochody, coś tu nie tak

    • 14 0

    • Czynsz w Sopocie nie jest wysoki.

      Za mieszkanie 67m2 płacę 155 zł.
      Czy za GTBS płaci się tyle samo? O nie! Za mieszkanie ok.50m2 płaci się ponad 700 zł.

      • 1 1

  • Jak żyć, no jak żyć

    Człowiek nie ma gdzie postawić auta

    • 9 1

  • same -

    kanty

    • 4 0

  • TBS-y nie dla biednych? Mieszkają w nich cwaniacy? Wysokie czynsze? Furda. Nic to Baśka, najważniejsze, że nie rządzi PiS (1)

    • 6 9

    • No to jest równie ważne

      • 1 1

  • Dlaczego czynsz zależy od wysokości dochodu? (2)

    Z roku na rok lepiej zarabiam, ceny produktów spożywczych rosną, GTBS podnosi czynsz, bo "lepiej" zarabiam, więc na życie pozostaje mi mniej niż przed rokiem.
    Dlaczego czynsz zależy od wysokości dochodu?
    Przecież to nie jest sprawiedliwe...

    • 8 1

    • Życie jest niesprawiedliwe

      • 3 0

    • Czy sprawiedliwe, że akurat ty dostałeś mieszkanie?

      a ja musiałem na kredyt?

      • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane