• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co się wydarzyło w renomowanej gdańskiej szkole?

Marzena Klimowicz-Sikorska
30 listopada 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Alkohol, wulgarne żarty - czego jeszcze dowiemy się z reportażu o zakonnikach prowadzących szkołę im. św. Jana de La Salle w Gdańsku? Alkohol, wulgarne żarty - czego jeszcze dowiemy się z reportażu o zakonnikach prowadzących szkołę im. św. Jana de La Salle w Gdańsku?

Telewizyjny Magazyn Ekspresu Reporterów zapowiedział emisję reportażu, w którym miałyby być pokazane nieprawidłowości w gdańskiej szkole im. św. Jana de La Salle. Prowadzący szkołę zakon już zawiesił dyrektora gimnazjum.Zobacz fragment zapowiedzi materiału na temat sytuacji w szkole de La Salle w Gdańsku.

Po zwiastunie Magazynu Ekspresu Reporterów w TVP2, wyemitowanym 27 listopada i zapowiadającym materiał o nieprawidłowościach w niepublicznej szkole im św. Jana de La Salle przy ul. Juliusza Słowackiego 101 w Gdańskuzobacz na mapie Gdańska, wśród rodziców uczących się tam dzieci zawrzało.

Nic dziwnego: w materiale przedstawiono fragmenty niewybrednych rozmów prowadzonych między pracującymi w szkole zakonnikami. Toczyły się one podczas zakrapianych alkoholem spotkań w biurach szkoły, padały w nich wulgarne żarty, wszystkiemu miała się przysłuchiwać nieletnia uczennica. Cały 17-minutowy materiał ma być wyemitowany we wtorek 4 grudnia, o godz. 21.45 w TVP 2.

- Nad reportażem pracowaliśmy ponad dwa miesiące. Poruszamy w nim kwestie, naszym zdaniem, niemoralnego, wręcz skandalicznego zachowania kadry dyrektorskiej szkoły, której szefami są zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. W reportażu nie ma mowy o jakichkolwiek wątpliwościach co do zachowania nauczycieli pracujących w tej szkole, którzy według nas, bardzo sumiennie wypełniają swój zawód - mówi Paweł Kaźmierczak, autor reportażu. - To, co było w wyemitowanym w ostatni wtorek zwiastunie reportażu, to tylko jedna z kilku poruszanych w nim spraw. Materiał trwa 17 minut, pokażemy w nim wiele bardzo ważnych wątków związanych z nieprawidłowościami, do których doszło w gdańskiej szkole. Jednak podkreślam raz jeszcze, że sprawa dotyczy zachowania zakonników, dyrektorów szkoły, a nie świeckich nauczycieli, którzy nie mają z tym skandalem nic wspólnego.

Czy opisana sytuacja warta jest zainteresowania mediów?

Bracia Szkół Chrześcijańskich, a właściwie Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich, inaczej zwani Lasalianami, to wspólnota zakonna założona przez francuskiego kapłana św. Jana Chrzciciela de La Salle. Na stronie gdańskiej szkoły piszą o sobie jako o "Zgromadzeniu Braci Szkół Chrześcijańskich, które jest instytutem na prawie papieskim, w skład którego wchodzą zakonnicy bez święceń kapłańskich. Celem tego Zgromadzenia jest ogólnoludzkie i chrześcijańskie wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej, zgodnie z posłannictwem powierzonym mu przez Kościół (...)".

Choć zakonnicy całego programu nie widzieli, nie zgadzają się z niepochlebnym przedstawieniem ich w materiale. - Materiał, który został pokazany w magazynie Ekspres Reporterów [chodzi o krótki zwiastun pełnego materiału, którego emisja odbędzie się we wtorek - przyp. red] pochodzi z założonego podsłuchu lub założonych podsłuchów w domu, w którym mieszka wspólnota braci zakonnych - mówi brat Janusz Robionek, dyrektor szkół im. św. Jana de La Salle w Gdańsku. - Nagrane zostały prywatne rozmowy braci zakonnych w ich domu poza godzinami pracy szkoły. W ukazanym materiale występuje brat Krzysztof Baska, który już został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Gimnazjum im. św. Jana de La Salle aż do wyjaśnienia sprawy.

Jednak według reportera TVP2 zakonnik nie został zawieszony, a wyrzucony ze szkoły. - Już dwa dni po naszej wizycie w Gdańsku, 21 listopada, swoje stanowisko stracił dyrektor gimnazjum, zamieszany w wiele nieprawidłowości. Nie wiem dlaczego, ale Janusz Robionek, dyrektor szkoły nie chce uznać decyzji prowincjała i na stronie internetowej placówki napisał komunikat, że dyr. gimnazjum jest zawieszony, co oczywiście jest nieprawdą - mówi reporter.

O kulisach powstawania materiału nie chce mówić do czasu emisji pełnego materiału.

W czwartek po południu w szkole odbyło się spotkanie dyrekcji z rodzicami. Bracia przyznali, że miała miejsce kolacja, podczas której pito alkohol, ale resztę zarzutów nazwano manipulacją.

- Nie można też stosować swoistego szantażu emocjonalnego w stosunku do nauczycieli oraz rodziców, którym zakonnicy, szefowie placówki, nie widząc jeszcze reportażu wmawiają, że jest on zmanipulowany. To bardzo poważne i krzywdzące oskarżenia, nie poparte żadnym dowodami - dodaje Kaźmierczak. - Myślę, że po wtorkowej emisji reportażu wszystko się wyjaśni, a osoby odpowiedzialne za ten skandal, czyli zakonnicy, a nie świeccy nauczyciele, poniosą karę. Surowe decyzje w stosunku do ludzi zamieszanych w tę sprawę tylko oczyszczą atmosferę i spowodują, że szkoła im. św. Jana de La Salle, w dalszym ciągu będzie postrzegana jako wzorcowa, trójmiejska placówka. I taki jest właśnie cel naszego reportażu.

Większość rodziców obecnych na czwartkowym spotkaniu bagatelizuje sprawę, choć przyznaje, że dyrekcji szkoły też nie zależy na jej wyjaśnieniu.

- Dyrekcja chce zamieść całą sprawę pod dywan. Ale większość rodziców też. Wychodzą z założenia, że zakonnik to też człowiek, też ma prawo do słabości. Co z tego, że raz sobie wypił, czy powiedział sprośny żart - mówi nam anonimowo jeden z rodziców.

Co tak naprawdę wydarzyło się w szkole im św. Jana de La Salle w Gdańsku dowiemy się z wtorkowego materiału TVP2.

Opinie (1285) ponad 50 zablokowanych

 • Dlaczego mnie to nie dziwi... (60)

  • 367 51

  • (11)

   dlaczego ciebie nie dziwi zakładanie podsłuchów w domu zakonnym?
   czy może spożywanie alkoholu przez zakonników?
   wyjaśnij swoje zdziwienie, bo u mnie ostatnio w domu podsłuchu nie było ale wczoraj grzańca se wypiłem...
   z nagrania wynika ze oglądali przyrodzenie i to męskie, ciekawe zabawy mają bracia.
   z drugiej strony musieli kogos bardzo wkurzyć ze im podsłuch zamontował

   • 26 44

   • Ciulu (2)

    Napisał przecież, że go to nie dziwi. Więc się się głupio pytasz czemu go to dziwi?

    • 35 6

    • (1)

     bo dla jego pokazywanie ptaszka małoletnim jest normalne to się dziwi ze on się nie dziwi...

     • 15 4

     • tak normalne jak w sklepie zoologicznym

      • 4 0

   • W jakim domu zakonnym? (4)

    wyraźnie jest napisane, że w biurach szkoły. Nie przekręcaj faktów. Dodatkowo ich "żartom" przysłuchiwała się nieletnia... I to ma mnie nie dziwić?

    • 30 13

    • właśnie w domu zakonnym... (1)

     chodziłem do tej szkoły 9 lat i znam osobiście wszystkie te osoby, które są tu tak bezsensownie oczerniane. Całe te nagrania nie są z żadnych "biur szkoły", tylko z prywatnego domu braci, do którego uczniowie na co dzień nie mają wstępu, a który znajduje się na terenie szkoły. Sformułowanie "biura szkolne" to jedna z manipulacji, mająca na celu stworzenie skandalu, bo w końcu z tego telewizja czerpie kasę...

     • 44 33

     • manipilacja

      Nikt nie rozmawia o przyrodzeniu, chodzi o ptaka pustynnego jednego z braci. A rozmowie nie przysluchuje sie uczennica tylko sekretarka. Pozdrawiam.

      • 31 8

    • posłuchaj "I Hate My Username" (1)

     Twoja nienawiść widnieje już w Twoim pseudonimie... nienawidzisz samego siebie? A byłeś tam, żeś taki pewny? Słychać głos jednej kobiety dorosłej na nagraniu, a w prasie już piszą w liczbie mnogiej! Znasz głuchy telefon, to spróbuj i wściekaj się jak Twoja wiadomość będzie zdeformowana!

     • 3 0

     • nawet już wiadomo, ze to sekretarka, bardzo sympatyczna zresztą...

      • 4 0

   • skrzywione skojarzenia (2)

    nawet gazeta pl napisała że chodziło o hodowane ptaki (papugę) a nie o przyrodzenie męskie - ale rzetelna pani "dziennikarz" nawet się o tym nie zająknęła...

    • 24 2

    • bo to się prymitywnym masom podoba, a prasie nie zależy na jakości, ale na ilości, bo od ilości ma kasę.

     • 0 1

    • pani dziennikarz wie co robi

     pani dziennikarz wie co robi, bo wie co masom się podoba. Płaci się jej za ilość, a nie jakość. A klasa winka, które popija wieczorkiem przy świecach, zależy od ilości czytelników i chyba tutaj sami jej pomogliśmy. Taaaaaaaaaaaakiego zainteresowania nie było dawno! Naszym kosztem...

     • 1 1

  • Dawno o tym elemencie społecznym pisał mistrz Krasicki, od 1800 r. nic sie nie zmieniło...

   W mieście (gród, ziemstwo trzymało albowiem
   Stare zamczysko, pustoty ohyda)
   Były trzy karczmy, bram cztery ułomki,
   Klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki.

   GłupotaW tej zawołanej ziemiańskiej stolicy
   Wielebne głupstwo od wieków siedziało;
   Pod starożytnem schronieniem świątnicy
   Prawych czcicielów swoich utuczało.

   Zbiegał się wierny lud, a w okolicy
   Wszystko odgłosem uwielbienia brzmiało.
   Święta prostoto! Ach, któż cię wychwali!
   Wiekuj szczęśliwie! Ale mówmy daléj!

   Bajki pisali o dawnym Saturnie
   Ci, co za niego tworzyli wiek złoty.
   Szczęśliwszy przeor jadący poczwórnie,
   Szczęśliwszy lektor mistycznej roboty,

   Szczęśliwszy ociec, po trzecim nokturnie
   W puchu topiący chórowe kłopoty,
   Szczęśliwszy z braci, gdy kaganek zgasnął,
   Co w słodkiem miodu wytrawieniu zasnął.

   W tym było stanie rozkoszne siedlisko
   Świętych próżniaków. LosAch, losie zdradliwy!
   Ty, co z niewczesnych odmian masz igrzysko
   I nieszczęść ludzkich jesteś tylko chciwy,

   Ma świat z dziwactwa twego widowisko.
   Jęczy pod ciężkiem jarzmem człek cnotliwy;
   Mniejsza, żeś państwa, trony, berła skruszył;
   Będziesz tak śmiałym, żebyś kaptur ruszył?

   • 43 3

  • Ale o co chodzi? Jezus też pił wino i spraszał na nie swoich towarzyszy. (12)

   • 28 16

   • a macał ich po kolankach i kazał zlizywać bitą śmietanę? (7)

    • 29 8

    • Nie (2)

     ale nakazal im i swoim wiernym praktykowac kanibalizm i wampiryzm, pod postacia jedzenia jego ciala i picia jego krwi.
     poganski zabobon, jest postawa wiary chrzescijanskiej (ktora sama jest poganska).

     • 10 16

     • Współczesna Trybuna Ludu "wyjaśniła" i on "wie"

      • 9 7

     • chyba, ze poganie = niechrześcijanie.
      Nie słyszałem, żeby jakiś chrześcijanin nakłuwał zęby wiernym i pil krew.... Chcesz być ważny, to się nie ośmieszaj!

      • 1 0

    • Powtarzają za lewackimi mediami te wszystkie brednie i są za totalitaryzmem, za cenzurą. Kto? Pożyteczni idioci!

     Była wpadka księdza. Michnikowszczyzna i wyznawcy guru Urbana wałkują jeden temat bez końca, z igły robią widły. Pożyteczni idioci mają o czym pisać - ten wątek tylko tutaj jest poruszony kilkadziesiąt razy.

     • 5 18

    • wszyscy znamy już twoje fantazje seksualne

     • 7 1

    • no... (1)

     byli pewnie tez tacy jak Ty, którzy o Nim tak mówili!

     • 1 0

     • Chrystusa i jego wyznawców będą zawsze prześladować, bo ze Złym Duchem człowiek nie wygra. Pan Bóg sam wie kiedy zareagować.

      • 1 1

   • Mitologiczny Żyd nie istniał (3)

    tak samo jak Zeus, Hades i krasnoludki.

    • 9 5

    • Istniał, ale nie pod imieniem jakie wszyscy znają

     • 2 3

    • Co do krasnoludków to możnaby się sprzeczać

     nieistnienia innych nie kwestionuję

     • 9 2

    • jak nie istniał, to czemu Go tak atakują?

     jak nie istniał, to czemu Go tak atakują?

     • 0 0

  • (2)

   Gdyby ten artykuł był pytaniem w VA BANQUE, "odpowiedzią" na to "pytanie" było by: DLACZEGO LAICYZACJA SPOŁECZEŃSTWA STALE SIĘ POGŁĘBIA.

   Mi osobiście to wisi...

   • 22 4

   • A czasem nie "dlaczego pomimo tyle skandali nikt nie rozgoni tego czarnego towarzystwa jak to miało miejsce w wielkiej (1)

    brytanii, niemczech, czechach, szwecji i wielu innych"?

    • 20 2

    • bo są silni pomimo prześladowań, a może... dzięki prześladowaniom

     • 0 0

  • (1)

   Kwestią czasu było że to wypłynie.Dzielenie na równych i równiejszych w tej szkole.I totalne dno poziom pana B.! Kto w ogóle go na takim stołku posadził!

   • 17 11

   • podaj jakiś przykłady podziału...

    • 0 4

  • (2)

   Czarna mafia i tyle w tym temacie

   • 20 10

   • (1)

    czarną..tylko tyle, ale nic nie wynika z tego "Czarna mafia i tyle w tym temacie". Chodzi o mafie sycylijska, wąchocką, czy jakąś tam...?

    • 0 0

    • Jak nic o wietnamska

     • 1 0

  • Ekspress Reporterów (12)

   To co działo się za rządów pana Dyrektora w tej szkole zostanie rzetelnie pokazane w TVP! Żadne kasowanie komentarzy nic tu nie pomorze.Wiadomo że dla wielu osób prawda okazuje się bardzo niewygodna mimo że mamy demokrację i wolność słowa.Ci co wiedza to wiedza jak wyglądała rekrutacja do gimnazjum a potem usuwanie z tegoż gimnazjum niewygodnych jednostek.I to jest autorytet ten pan dyrektorek bo ma tytuł? Dla mnie to jest 0 i tyle.Traktowanie petentów jak gnojków i inne rzeczy którymi to już inne organy powinny się zainteresować ! I dobrze że stało się jak się stało.Nie wszyscy są w tym sporze winni bo są na pewno tam i rzetelnie (uczciwie) co podkreślam! wykonujący swoją pracę ludzie i tu mowa o nauczycielach więc nie można każdego wkładać do jednego worka! Z pozdrowieniami:

   • 20 20

   • IRENEUSZ (4)

    Napisz jeszcze w jaki sposób założyłeś podsłuchy w prywatnych meiszkaniach i w szkole i czy ty wpadłeś na pomysł zmanipulowania nagrań. Pomyliłeś demokrację z UB'eckimi metodami manipulowania faktami. Niezłą 'szkołę" wyniosłeś z domu !
    A Trójmiasto.pl... cóż, nie pierwszy raz manipuluje faktami by wzbudzić sensację. Kiedyś nawet interweniowałem u naczelnego ale zastrzegałem by nie ujawniać moich danych autorowi artykułu i... uzyskałem odpowiedź od tegoż autora... Etyka, to coś co jest obce dziennikarstwu typu ekspress reporterów, czy trojmiasto.pl.
    Ciekawe, że ekspresss... realizowany jest w ramach "misji publicznej" za pieniądze podatników...

    • 27 14

    • (1)

     Kto do kurky nędzy podsłuchy założył ???????????? jak to mogło wyjść...

     • 7 0

     • to jest jedyna interesująca kwestia

      • 8 0

    • (1)

     Tak podatnicy maja prawa wiedziec co sie dzieje w szkole ktora raczej nie stoi na prywatnym folwarku braci zakonnych a miasta Gdańsk!

     • 1 2

     • raczej nie stoi? nie pisz czego nie wiesz na pewno

      • 0 2

   • Drogi Expressie Reporterów (5)

    Chodziłem do tej szkoły 9 lat, teraz studiuję ale mimo to znajdowalem czas aby czasem tam zajrzeć do braci. To chyba zanaczy o czymś, prawda? Jest to naprawdę szkola stwarzająca wspaniale warunki dla dzieci do rozwoju nie tylko umysłowego ale i fizycznego. Nie rozumiem też tego wyraźnego podziału w wypowiedzi na tzw. Sacrum i Profanum. Po co to? Odnośnie obu fragmentów wypowiedzi braci z podsłuchu:
    - ja też widziałem ptaszka brata i takie ptaszki są kupowane w zwykłym sklepie zoologicznym ( jeszcze potrafię odróżnić przyrodzenie od zwierzęcia)
    - drugi fragment został nagrany w domu braci który jest niejako przybudowką szkoły i sądzę, że skoro ja mogę się napić to oni też mogą.
    Podsumowując czuje żal do TVP o to, że próbuje zniszczyć coś na centa szkola pracowała lata ( około 20) aby pokazać jaka jest na czasie ( czyt. antyklerykalna). Ale mnie osobiście boli to, iż robi to kosztem LUDZI!!! Zapraszam domdalszej dyskusji z chęcią odpowiem wam na jakie kolwiek inne pytania a propo dls.
    P.S. W Niemczech państwie tzw. laickim jędną z partii parlamentarnych w systemie dwu partyjnym jest Unia Chrześcijańsko demokratyczna, więc jak widać ateizm nie musi być związany z hejtoeaniem wiernych jak zwykle są pewne ekstrema ale w większość stanowi zdrowe jądro pozdrawiam.

    • 34 17

    • szczery człowiek nie potrzebuje tylu słów (2)

     więc zamilcz czarnoskóra jaszczurko

     • 13 24

     • Faszyści z SLD i lewackie media 11 listopada 2011 r. "zdały egzamin"?

      Towarzyszu milicjancie, odpowiedzcie na to proste pytanie proszę.

      • 6 11

     • wykroczenie prawa przez " azazir"

      rasizm do czarnoskórych i obelga, bo piszący nie jest czarnoskóry!

      • 0 1

    • Po przeczytaniu tego, co napisałeś, należałoby się zastanowić nad poziomem tej szkoły. (1)

     "Najlepsza w Gdańsku"...?

     • 7 2

     • trzecia wg rankingu sprzed miesiąca

      • 0 3

   • wolność słowa

    zaczynasz " pana Dyrektora", a potem piszesz "ten pan dyrektorek bo ma tytuł? Dla mnie to jest 0 i tyle" Baaardzo obraźliwie!
    Piszesz,że "mamy demokrację i wolność słowa", no to wiedz, że wolności słowa już niema, bo jest wolność podsłuchu i nie można być wolnym we własnym domu!!!!

    • 0 4

  • w szkole dla Bogaczy tylko takie atrakcje (2)

   • 14 11

   • jakich bogaczy??? ha ha ....bogaty jest ten kto myśli

    • 16 5

   • jakie atrakcje? ciekawe co masz na myśli...

    • 0 0

  • Pożytecznych idiotów nic nie dziwi... nie dziwi mnie to.

   • 3 2

  • bracia szkolni nie mają święceń (3)

   Bracia szkolni nie mają święceń kapłańskich i nie można ich traktować jak prawdziwych zakonników. Nie składali ślubowań. Większość ludzi o tym nie wie.
   Miałam w tej szkole dziecko i szybko zabrałam. Szczerze odradzam!!
   Jak kochacie swoje dzieci to poślijcie je do innych szkół.
   Nie najeżdżajcie na Kościół, tylko na szkolę, bo to nie są prawdziwi duchowni.

   • 6 8

   • nie spamuj, 17 minut temu wkleiłaś to samo

    • 6 2

   • Śmieszne.

    Grunt to podawać dobre argumenty.

    • 4 0

   • do Miki

    Jak kochacie swoje dzieci to bądźcie dobrym przykładem i nie szkalujcie dobrego imienia innych ludzi - świeckich czy duchownych, ani imienia szkoły, którą inii kochający rodzice wybrali i w której murach nie ma żadnej afery..., ani na duchownych - ze święceniami czy bez, reprezentują Kościół, wiec, to tez atak na Kościół, mila Pani. Chyba, ze poda Pani konkretna osobę i Pani oskarżenia będą pokryte wyrokiem sadowym!!!!

    • 0 1

  • Rodzicom gratulujemy szczerze z wyboru szkoły, a kościołowi katolickiemu tak wykształconych "pedagogów" wspaniałych niezastąpionych ludzi! Do widzenia.

   • 9 3

  • (3)

   do pierdla poslac tego dyra

   • 6 3

   • bo chcesz tam z nim pogadać? (2)

    • 1 1

    • (1)

     Tak czekam na niego w celi nr 10

     • 1 0

     • no właśnie! w celi!

      • 2 0

 • :)) mozna powiedziec '' LUBIELI SE WYPIC ;;'' !!!!! Tez lubie te nafte :) (15)

  '' Zakrapiane kolacje '' :))) przeciez to zakonnicy to i w zakrapianiu zaprawieni.:). i niby jeszcze wulgaryzmy ,,, czyli orgietka :)

  • 121 38

  • Nareszcie ktoś to pokazał (14)

   Tam chodzi tylko o kasę, kasę i jeszcze raz kasę. Jak nie masz czym płacić, to wypad ze szkoły. De la salle to przechowalnia dla dzieciaczków nowobogackich gdańskich mieszczuchów, co to się dorobili na przemianach ustrojowych.

   koniec tej farsy, w końcu!

   • 20 11

   • (5)

    1) wyłącz caps lock jak skończysz krzyczeć
    2) załóżmy na chwilę, że wszystkie te "rzetelne i obiektywne" media są rzetelne i obiektywne. I jakoś wszystkie mówią o jednej z najlepszych niepublicznych szkół, a nie przechowalni dla dzieci. Wskaż inną szkołę, gdzie zdawanie FCE w gimnazjum jest standardem i celem lekcji języka angielskiego. Tylko taki przykład... Jakbyś chciał inny, popatrz na wyniki testów gimnazjalnych.

    • 9 10

    • gimnazja STO! (1)

     polecam zobaczyć rankingi - a szkoły są prowadzone przez osoby świeckie, i co, są jakieś AFERY? :)

     • 10 5

     • w DLS też dotychczas nie było afery... nie wiem, czego twój komentarz dowodzi.

      • 1 1

    • zapytaj wujka google co to caps lock...

     • 6 1

    • Problem w tym, że FCE jest średnio obiektywnym kryterium znajomości języka, bo jego zdanie wcale nie gwarantuje tak wspaniałej zdolności porozumiewania się po angielsku, jak można by się spodziewać. Negujesz obiektywizm oficjalnych mediów (z czym akurat się zgodzę, sceptycznie trzeba podchodzić do KAŻDEJ informacji), ale konsekwentnie też bierz pod uwagę, że tak oficjalne kryterium, jak zdawalność FCE, nie musi koniecznie odzwierciedlać wysokiego poziomu nauczania. A co do testów gimnazjalnych, to szczerze mówiąc nawet nie chce mi się wypowiadać, bo szkolnictwo mamy ogólnie na poziomie epoki kamienia łupanego, więc zdawalność tych testów jest moim zdaniem żadnym wyznacznikiem poziomu edukacji.

     • 2 2

    • Akurat FCE to jest intermediate, wiec nie ma się nad czym spuszczać, i ja zdawałam go w Ekologu w Rumi w 1 gimnazjum... taka niby wiocha przy Gdańsku, a zdawalność 100% :P nasze gimnazjum wypadało też najlepiej z całego trójmiasta, wiec już nie piej nad zakonnikami.

     • 0 0

   • i to nie małą kasę (1)

    • 6 2

    • źle się uczyłeś, wiec nie zarabiasz

     źle się uczyłeś, wiec nie zarabiasz, a może pijesz...

     • 0 0

   • Do Zdroworozsądkowego (3)

    Jeżeli uważasza, że jest to tylko przechowalnia dla dzieci nowobogackich, to dlaczego dzieciaki te osiągają świetne wyniki na testach gimnazjalnych? Odpowiem Ci: bo tam jest naprawdę wysoki poziom, klasy nieliczne (ok 16 dzieci), język angielski pięć razy w tygodniu od pierwszej klasy podstawówki. No i nie bójmy się powiedzieć - to są dzieci dopilnowane przez rodziców.

    • 4 7

    • hahah śmieszna jesteś (2)

     zgadnij do jakiej szkoły chodził jeden z oprawców Ani z gimnazjum nr 2....

     • 7 5

     • poprawka - wywalali go z tej szkoły bo nie potrafił się zachowywać

      • 6 2

     • powiedz!

      • 0 0

   • (1)

    Tam jest rozgrywka o wladze nad szkola i o wyciaganie kasy jak nie z czesnego to na inne sposoby proste :-) kto wie ten wie i tyle w tym temacie ;-)

    • 2 1

    • a Ty chyba nie wiesz nic

     • 1 1

 • Zanim rzucisz kamień (32)

  nigdy nie imprezowałeś tak, by nagrany material Cię kompromitował?

  • 190 200

  • dlaczego mam wrażenie, że to jednak nie to samo? (21)

   hmmm, pomyślmy... bo nie jestem zakonnikiem?

   • 85 15

   • i co ważniejsze nie mam dzieci pod opieką! (4)

    • 62 10

    • (3)

     więc rozumiem, że jeśli policjantowi nie wolno pić na służbie, to po służbie, we własnym domu też nie?

     • 21 12

     • Wolno, ale po służbie też go obowiązują nieco inne standardy niż przeciętnego obywatela. Jak Ty popijesz i zaczniesz zaczepiać ludzi, to co najwyżej dostaniesz mandat za wykroczenie, jak to samo zrobi policjant to oprócz powyższego leci dyscyplinarnie z pracy.

      • 18 9

     • Poza tym oni nie pili we własnym domu... (1)

      Oni pili w szkole i to zaczepiając jedną z nieletnich uczennic... Chyba mi nie powiesz, że to normalne i fajne i nic się nie stało?

      • 6 8

      • czytaj uważnie chłopie!

       widać, ze nie czytasz, bo Ci wszyscy już wyjaśnili, ze to sekretarka. czytaj uważnie chłopie!

       • 1 1

   • zakonnik to nie nadczłowiek (11)

    Zakonnik to też człowiek a nie Jezus Chrystus! Co człowiek robi w swoim prywatnym mieszkaniu po godzinach pracy to tylko i wyłącznie jego sprawa. Kolejna afera z niczego...

    • 34 57

    • (4)

     puchu marny...

     • 15 1

     • czyli po pracy zakonnik może klnąc, palić, pić a czasem i poruchać, nie koniecznie płeć przeciwną? (2)

      • 21 3

      • a co ten tekst ma do artykułu?

       a co ten tekst ma do artykułu?

       • 0 0

      • kto powiedział, ze MOŻE?

       • 1 0

     • do puchu marnego

      za co tyle rączek w górę? ten tekst nic nie mówi. To te puchy marne co glosują?

      • 0 0

    • (4)

     Tak jak politycy ponoszą odpowiedzialność za Twoj byt materialny, tak zakonnicy, czy księża ponoszą odpowiedzialność za byt duchowy swoich podopiecznych, tym bardziej, że firmują się chrześcijańskimi frazesami... Ponadto, wszystcy oni prawią kazania, uczą moralności i powinni być drogowskazami, dla tych wszystkich baranów, których prowadzą...
     Co raz bardziej upewniam się w słuszności nie ochrzczenia mojego syna.
     Nie będzie miał przynajmniej doczynienia z jedną patologią... mam nadzieję

     • 37 8

     • (2)

      nie wszyscy i zakonnik a ksiadz to dwie rozne sprawy

      • 9 16

      • (1)

       Być może formalnie tak, ale dla przeciętnego baranka, jeden i drugi to duchowny

       • 21 5

       • hmmm

        baranka czy barana ? ;)

        • 5 2

     • 1. Chrzest nie ma nic wspólnego z życiem zakonników, tylko z Łaską Boża.
      2. Żaden uczeń nie słyszał tej rozmowy, przed emisją w telewizji, więc to telewizja zdeprawowała tych uczniów publikując go

      • 1 1

    • jak byle kto idzie to tak jest, winna byc selekcja osob ktore naprawde ida z pzrekonania

     a nie z powodu ze sie tam zarobi kasiore.

     tez czlowiek, ale z powolaniem.. i na pewne rzeczy nie ma przyzwolenia od gornie.. dodam ze sam powinien miec swiadomosc posciagliwosci!
     wiec nie tlumacz glupio

     • 8 2

   • (2)

    a potem wyjdzie taki i uczy Ciebie jak żyć! Hipokryci w sutannach.

    • 37 6

    • masz zapewne lepszych kandydatów?

     zapewne ktoś z dziennikarzy, bo jak wiemy oni kierują sie wyższą moralnością

     • 10 23

    • przewrotność losu 3city

     uważaj, bo większość tych uczniów będą KIMŚ w życiu i od niejednego będziesz zależny przewrotność losu

     • 0 2

   • Zakonnicy inaczej trawią alkohol,

    czy w momencie święceń tracą zdolność przeklinania i popęd seksualny z nich uchodzi jak szatan po egzorcyzmie?

    Ja bym skupił się wyłącznie na tym, czy z tych ich rozmów nie wynikały jakieś sugestie, że w szkole dochodzi lub może dojść do czynów karalnych.

    • 2 0

  • nie. (1)

   • 3 1

   • skoroś taki "święty" - G., to czemu się włączasz do takich głupich rozmów? Przecież na tej wirtualnej imprezce padają o wiele go

    skoroś taki "święty" - G., to czemu się włączasz do takich głupich rozmów? Przecież na tej wirtualnej imprezce padają o wiele gorsze słowa niż na nagraniu braci, a Ty w niej uczestniczysz!!!!!

    • 2 0

  • ? (2)

   imprezował, imprezował... tylko szkoły dla dzieci nie prowadzi:)

   • 7 1

   • On nawet swoich dzieci do szkoły nie prowadził. (1)

    • 7 1

    • a ma?

     • 1 0

  • (1)

   Imprezowałem, ale nie jestem zakonnikiem i nie utożsamiam się tym samym z "wartościami chrześcijańskimi".

   • 7 2

   • wg Ciebie tylko zakonnicy są chrześcijanami?
    Twoj cytat SZCZERY:
    nie jestem zakonnikiem i nie utożsamiam się tym samym z "wartościami chrześcijańskimi".

    • 1 0

  • (2)

   hmmm nie jestem zakonnikiem po pierwsze, nie piję w pracy to po drugie, a po trzecie nie nauczam ani nie wychowuję młodzieży

   • 3 1

   • Jaki argument! No to możesz chlać ile wlezie!

    Jaki argument! No to możesz chlać ile wlezie! I prasa nie będzie za Toba biegać

    • 2 0

   • Zakonnicy to tacy sami ludzie jak osoby świeckie po pierwsze,

    pili ponoć po godzinach pracy to po drugie, a po trzecie nauka i wychowanie nie mają nic do rzeczy, bo zakładanie, że takie osoby mają być "moralnie nieskazitelne" jest zwykłą obłudą (oznaczającą tyle co "nauczycielu/zakonniku! pij i przeklinaj tak, aby cię potem w TV lub na YT nie pokazali!").

    • 0 0

 • (6)

  Czarna mafia..tak samo legalna jak ZUS w Polsce!

  • 209 81

  • Fakt, niejaki Piesiewicz (3)

   to przy "czarnej mafii" niemal święty prawda?

   • 9 6

   • Jemu polityczna mafia załatwiła ulgę

    • 6 2

   • ... (1)

    czarni złodzieje

    • 9 4

    • Sam jesteś czarnym

     wyrobnikiem partii oszustów

     • 3 7

  • wszędzie są ludzie i ludziska

   żyj tak aby inni z twojego powodu nie cierpieli

   • 3 1

  • ktoś już tam mruczał o czarnej mafii. A jeżdżą czarnymi samochodami i strzelają na ulicy z dubeltówek?

   • 1 1

 • to kiedy zmieniamy nazwę ronda? (10)

  nie zdziwię się, jak pojawią się takie sugestie.

  • 164 33

  • (2)

   Proponuję:
   "Rondo Ptaszka"

   • 27 3

   • Jastrzębia! (1)

    • 12 2

    • Albo

     JASZCZEMBIA raczej...

     • 0 0

  • rondo de volaille (1)

   ja bym takie wolał czyli Rondo de Volaille, w końcu każdy chyba lubi dobrze zjeść ;)

   • 28 2

   • Rondo Kolanko De Salezjan

    • 21 4

  • Ptasie Rondo

   • 8 3

  • (1)

   hmmmmm. Pytanie retoryczne - czy rondo nazywa się 'Szkoły im. św. Jana de La Salle' czy 'im. św. Jana de La Salle'? Sprawdźcie sobie dokładnie zanim zaczniecie przezabawnie dowcipkować.

   • 11 6

   • smutas

    • 4 3

  • Jak chcecie zmieniać, to nie marudźcie potem, ze to z kasy państwowej, bo już tak było po upadku komuny. Nie lubicie Świętych, no to co proponujecie - imiona złych duchów?

   • 0 0

  • Nie lubicie Świętych, no to co proponujecie - imiona złych duchów?

   • 3 0

 • tylko jakie to ma znaczenie że te rozmowy były prowadzone poza godzinami pracy w szkole? (5)

  bo moim skromnym zdaniem żadnego. przecież taka funkcja, tym bardziej sprawowana przez zakonnika, zobowiązuje do okreżlonego zachowania bez względu na miejsce czy czas

  • 159 54

  • Ehhh (2)

   A Ty myślisz, że nauczyciele nie przeklinają i kupy nie robią? Bo takiej funkcji nie przystoi?

   • 29 21

   • "A Ty myślisz, że nauczyciele nie przeklinają i kupy nie robią?" (1)

    Ale zakonnik nie powinien klnac i opowiadac chamskich dowcipow.
    Wiesz kto to zakonnik?
    Nie?
    To sie dowiedz i wtedy pisz.

    • 7 10

    • Wiesz kto to zakonnik?

     A ty jesteś zakonnikiem, żeś takim znawcą?

     • 11 3

  • tylko jakie to ma znaczenie że te rozmowy były prowadzone poza godzinami pracy w szkole?

   Co za nieuk to pisze, prostego słowa nie potrafi napisac bez błędu ortograficznego.

   • 5 5

  • Ja uwazam ze to ma duze znaczenie, bo kto niby mial by brac przyklad z nich u nich w domu ? Jak sa w swoim gronie moga robic co chca byle bylo to legalne. To tak jakby mowic ze lekarze musza prowadzic zdrowy tryb zycia a nie musza jak nie chca ich sprawa. Uwazam ze kazdy kto twierdzi inaczej jest hipokryta

   • 8 3

 • Monachomachia! (2)

  • 76 24

  • Nihil novi sub sole... (1)

   Aktualnie czytam książkę Romana Kotlińskiego: "Byłem księdzem". Literacko może dość przeciętna, jednak opisy wydarzeń za zamkniętymi drzwiami seminarium zarówno we Włocławku jak i Łodzi- bezcenne . Wiedzieliście, że w końcówce lat 80-tych, kiedy na półkach w sklepach był ocet, dary dla biednych zwożone kontenerami z zachodu do Kościołów i seminariów były rozkradane przez Księży, a co mniej atrakcyjne - palone. Nadpsute przez zbyt długie przechowywanie jedzenie, mięso, wędliny- zakopywane tonami w lasach rękami seminarzystów.Potrzebujące dzieci zobaczyły z tego co najwyżej batonik podczas nadprogramowych wizyt na plebanii.
   PS. Celibat to w rozumieniu KK bezżenność, nie abstynencja seksualna. Nie dziwmy się zatem zdrowym facetom, że zmuszeni przez te kuźnię patologii, próbują sobie radzić z instynktem- za pomocą prymitywnych żartów lub pseudo-otrzęsinowych "zabaw".

   • 10 5

   • byle tylko zabaw. dorośli są, wiedzą, na co się decydowali. a może kręci ich takie załatwianie sprawy "po kryjomu"?

    • 0 0

 • De la salle - statut - szkoła dla ubogich (45)

  "Celem tego Zgromadzenia jest ogólnoludzkie i chrześcijańskie wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej,..."

  tak - zwłaszcza ubogiej - auto poniżej 100tys nie zajeżdża rano pod szkołę, a na piechotę te dzieci nie zwykły chodzić.
  Rodzice odwożący rano pociechy są jednym z powodów porannych korków na Słowaku.

  • 456 52

  • sprawdź lepiej ile wynosi czesne :-P

   • 48 6

  • Łamanie przepisów ruchu drogowego również w modzie (1)

   po co wjeżdżać głębiej na parking jak można postawić sobie samochód przy samej Słowackiego i wypuścić dziecko od strony ruchliwej ulicy a jak brakuje miejsca to i trawnik rozjadą, wjeżdżanie tam od strony Matarni jest zabronione ale nie dla b_ranów nie znających przepisów, wstyd mili Państwo, wstyd,
   szkoła chrześcijańska...

   • 63 8

   • d*py się nie chce ruszyć to najlepiej do samej szkoły autem wjechać...

    • 7 2

  • (3)

   Za trzecie dziecko w przedszkolu (2 córki w szkole podstawowej) płacę ... ... 70 zł! Czyli wychodzi ok 300 zł za dziecko - czyli tyle, co za basen, angielski, hiszpański, za który płaciłabym dodatkowo :)

   • 22 20

   • Weź nieco rozwiń, ogarnij zdanie bo nie wyszło ci chyba? (2)

    kompletnie niezrozumiałe. Poza tym to jest reklama tej szkoły? że za 3 sztukę za przedszkole ci taniej liczą? Mąż na posadce w urzędzie czy kuratorium?

    • 21 9

    • Twoje jeszce bardziej niezrozumiełe

     o co chodzi z ta posadką ??? ta szkoła jest prywatną szkołą, więc nie rozumiem co ma do tego jakaś posadka ??

     • 6 5

    • w tej szkole 3 dziecko uczy się za darmo!

     • 3 2

  • Mojego Szefa dzieci tam sie ucza. (4)

   To mowi samo za siebie.

   • 34 6

   • Dla tego on jest szefem a nie odwrotnie. (1)

    On wie że edukacja to jest jedna z najlepszych żeczy którą możemy dać dziecku by miało godne życie.

    • 18 26

    • No widać Twoi rodzice nie wiedzieli.

     • 34 4

   • Właśnie mówi to samo za siebie... Ten komentarz na kilometr śmierdzi polactwem... Zamiast myśleć "skoro ten bogaty ma lepiej niż ja, to też chcę być bogaty i wezmę się do roboty zamiast żłopać piwo przy telewizorze", to typowy polak myśli "skoro ten bogaty ma lepiej, to pewnie nakradł i prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do nieba"... Drodzy Państwo - ZWALCZAJMY STEREOTYP POLACTWA

    • 19 14

   • to uwazaj!

    • 0 0

  • A ja nie mam auta o kwocie 100tys (1)

   A ja nie mam auta o kwocie 100tys i dziecko jezdzi autobuse a chodzi do tej szkoły- nie piszcie takich bzdur

   • 24 13

   • A ty?

    Chodziłeś do jakiejś?

    • 2 3

  • Biedaki Cebulaki (1)

   A zawistne polaki biedaki cebulaki jak zawsze się spinają hahaha

   • 15 19

   • zobaczysz na jakiego Polaka Twoje dziecko wyrośnie... he he he

    • 10 8

  • do "bigosa"... (4)

   ...bzdury piszesz, aż szkoda komentować... Mam auto za 8 tysięcy, a zawożę nim syna właśnie do tej szkoły... Tańsze bryki też tam widuję. I droższe, jak wszędzie. "Argument" naprawdę bez sensu. Podobnie, jak ten o korkach... Kto wypisuje takie brednie? Masakra...

   • 14 27

   • Jakie brednie?! (3)

    A ile to razy był sążnisty artykuł traktujący o waszym (rodziców - niekoniecznie Twoim) buraczanym zachowaniu przed szkołą?

    • 11 4

    • do "no?"... (2)

     Brednie, owszem. Zwróć proszę uwagę, że:
     a) treść "auto poniżej 100tys nie zajeżdża rano pod szkołę" - jest po prostu nieprawdziwa, bo zajeżdżają pod tę szkołę naprawdę różne auta, widziałem tam i nowego Mercedesa, i starego "paska", więc po co opowiadać takie głupoty?
     b) "na piechotę te dzieci nie zwykły chodzić." - też bzdura... widziałem masę dzieciaków, które albo faktycznie idą "z buta" (choć to daleko jednak dla większości), albo jadą busem;
     c) stwierdzenie o powodowaniu korków przez rodziców odwożących rano swoje dzieci... no proszę... przecież tak można powiedzieć o wszystkich rodzicach, którzy odwożą swoje dzieci do jakiejkolwiek szkoły... albo o wszystkich, którzy dojeżdżają autem do pracy...
     Co do "buraczanych zachowań" - też bez przesadyzmu. Odwożę synka praktycznie codziennie i jakichś ekstremów tam nie widziałem. Za to widuję prawie codziennie baranów, którzy popylają "Słowakiem" zdrowo ponad stówą i wywijają slalomy między innymi autami - gratulacje...

     • 24 10

     • do Tomek (1)

      Codziennie tam jeżdżę... Dzieci chodzących z buta w zasadzie nie widuję... no chyba tylko te, które zostają wysadzone przy Potokowej, aby rodzic mógł jechać Słowackiego w dół. Auta.. raczej te z wyższej półki niż z niższej. Korki - owszem, bo przecież to nie do pomyślenia, żeby wjechać na parking w zatoczce, lepiej zatrzymać się na wlocie w zatoczkę, zablokować nią, tak, że następny kulturalny rodzic staje już bezpośrednio na Słowackiego, następny za nim itd... A zachowania np takie, że tuż za skrzyżowaniem nagle z lewego pasa ostry skręt w zatoczkę przy szkole... na porządku dziennym, bo przecież kulturalny rodzic w białym BMW X6 (ale nie tylko) nie wiedział, że do szkoły skręca się z prawego pasa... Żenada... nic więcej!

      • 15 8

      • do... nie wiem, do kogo, bo się nie podpisał ;-)

       Widuję naprawdę sporo dzieciaków, które dojeżdżają busami. I moje też będzie, jak podrośnie, ale - sorry - nie wyobrażam sobie puszczania samego 7 czy 8-latka autobusem do szkoły. Dzieci idące pieszo też widuję, ale - kurczę - co to w ogóle za dyskusja? Czy autem, czy busem, czy z buta...? Do każdej szkoły dzieciaki trafiają w każdy z tych sposobów. Mamy XXI w. i auto może mieć każdy. I to ma być "zarzut"? No proszę...
       Co do tych zachowań kierowców - owszem, zdarza się, że chcąc wjechać w zatoczkę parkingową przy szkole od Słowackiego tamują mnie rodzice, którzy zamiast wjechać głębiej - zatrzymują auto na wjeździe. Owszem, muszę zaczekać chwilę i średnio mi się to podoba, fakt. Ale nigdy nie widziałem, żeby to powodowało jakiekolwiek korki. Bez przesady. Takie zachowania zdarzają się w wielu miejscach, przed szkołami i nie tylko.
       Jeśli ktoś nagle zajechał Ci drogę, albo uważasz, że w tym miejscu rodzice notorycznie powodują korki - powiadom straż miejską lub policję, co to za problem? Jak parę razy tam postoją, to pewnie i takie zachowania się skończą. Pozdrawiam.

       • 8 4

  • Ja do podstawówki chodziłem na piechotę, a do liceum autobusem. (4)

   Czy dzisiejsze dzieci są w jakiś sposób upośledzone na ciele, lub umysle, że rodzice muszą je odprowadzać? Za moich czasów to był największy wstyd jak rodzice cię odprowadzali, albo przychodzili po ciebie do szkoły. Dziwne czasy.

   • 47 5

   • To nie jest tak z tym upośledeniem - trochę obiektywizmu
    JArównież chodziłam do szkoły sama, lecz teraz mieszkam 4 km od przystanku autobusowego,
    Nie wyobrazam sobie 6 latki idacej 4km do autobusu, potem znowu z 3-5 km do szkoły. ( sumienia bym nie miała ,ja jadę autem a ona zasuwa na piechotę)
    Każdy z nas ma teraz auta, więc tak się zrobiło, mamy mozliwośc wyboru szkołu, co wiąże się czesto z dojazdem....
    Moje dziecko nie chodzi do De la Salle, a też ją woże lub mąż

    • 12 3

   • Dziwne czasy, bo robisz się coraz starszy,

    i nie miałeś smartfona, google, neta, tylko telefon w domu (o ile miałeś szczęście) i encyklopedię. Ot - czasy się zmieniają...

    • 4 0

   • stary jesteś. tak rzeczywiście było kiedyś

    • 0 0

   • Samochodem bo strach przed bandytami a teraz i przed reporterami!!!

    • 2 0

  • nie mam auta za 100tys

   Codziennie jednak dowożę swego syna, bo mieszkam za miastem ale to i tak nie ma nic do rzeczy. Nie jestem dygnitarzem, ale wolę pieniądze wydać na edukację mojego dziecka niż na wódkę.

   • 29 8

  • (4)

   tam są sami nowobagccy, którym sie wydaje ze pokazać sie warto... a nic nie maja.... wszystko w kredytach -bo muszą dobrze wyglądać, tam jest zakłamanie i wyrachowanie, Szkoda mi takich ludzi, cały czas coś udają, cały czas się ścigają aby mieć coś lepszego niż inni...Zero wolności

   • 17 16

   • A co Ty możesz wiedzieć o tych ludziach? Znasz ich, żeby twierdzić, że wszystko mają na kredyt? Zastanów się... "wolny człowieku".

    • 12 3

   • straszne kompleksy ma przedmówca. Ktoś ukuł termin nowobogaccy... kiedyś w komunie bogaci byli przemytnicy, partyjniacy i cinkciarze,ew.marynarze.

    Teraz kto ma pomysł, energię, wykształcenie zarabia lepiej niż inni, no wolność gospodarcza, tak?

    Wg twojej termonologii, ja jestem nowobogacki, bo mam więcej niż jedno miszkanie, drogie auto i dziecko w prywatnej szkole (innej niż opisywana). Z nikim się nie ścigam, pieprzę co ma sąsiad, czy inny kolega. Pilnuję siebie. Kolejne rządy wypchnęły mnie do pracy za granicą i pracuję dla obcego. Spróbuj i ty, może staniesz się nowobogacki, przecież tego pragniesz nie?, mój drogi przedmówco. Swoją drogą mam wiele zawiści i przykrości od innych, tych co mają mniej, a to już typowe polactwo opisywane wcześniej...Pochodze z domu, w którym luksus stanowił mały fiat i 2 pok. mieszkane dl a4 os rodziny

    • 10 2

   • kiedyś, żeby powiedzieć że ktoś jest złym człowiekiem, opisywana osoba musiała być skończonym sxxxwielem. Teraz wystarczy że ma kredyty? Co ty o tych ludziach właściwie wiesz? dlaczego Ciebie obchodzi to jakie kredyty mają? Spłacają za Twoje?

    • 9 1

   • głupek i tyle, nawet przyjemne do czytania, bo daje poczucie wyższości nad tym motłochem....przepraszam....

    • 1 0

  • ja zajeżdzam a mam (1)

   auto ponizej 100 tys,takze nie bredz.szkola jest ok a poziom nauczania wysoki.I dyscyplina.Syn dostal się do dobrego liceum po de la salle.

   • 11 5

   • Do którego?

    • 1 0

  • Bujda. Dużo dojeżdża autobusem.

   • 7 2

  • dobrze ze wiesz co mowisz

   dzieci to tylko z podstawowki najnizszych klas podwoza dalej wszyscy juz jezdza autobusami i sami ida do szkoly ciekawe czy wy byscie woleli pusicic male dziecko piechota tylko po to zeby szlachta sie w koreczkach nie denerwowala bo wasze dzieci chodza do szkoly na wsi

   • 8 3

  • Sprawdź zanim coś napiszesz obywatelu. XD

   Prawdziwy fragment:
   Celem szkoły jest:
   1. wszechstronny rozwój osobowości uczniów;
   2. przekazanie uczniom w stopniu możliwie najpełniejszym, przewidzianej programem
   Ministerstwa Edukacji Narodowej, wiedzy humanistycznej, społecznej,
   matematycznej, technicznej i ekonomicznej;
   2 3. uwzględnienie indywidualnych zainteresowań i predyspozycji uczniów;
   4. stworzenie uczniom odpowiednich warunków do rozwoju intelektualnego,
   emocjonalnego, moralnego i estetycznego;
   5. troska o właściwy rozwój fizyczny uczniów, ich zdrowie, higienę psychiczną, racjonalny
   wypoczynek i właściwą organizację czasu wolnego;
   6. kształtowanie właściwych postaw moralnych i światopoglądowych, patriotycznych
   i obywatelskich;
   7. wychowanie do poszanowania kultury powszechnej, narodowej, do przestrzegania norm
   społecznego współżycia oraz do respektowania instytucji państwowych, kościelnych
   i społecznych;
   8. przygotowanie uczniów do prawidłowego kształtowania stosunków międzyludzkich,
   do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego spełniania zadań w życiu
   rodzinnym, społecznym, gospodarczym kulturalnym i obronnym kraju."

   P.S. Rodzice dzieci z innych szkół tego nie robią?

   • 5 6