• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co symbolizuje napis na polskokatolickim kościele? Zapytaliśmy autora

Ewa Palińska
3 grudnia 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Baner na polskokatolickim kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku wisi od miesiąca, jednak dopiero teraz, za sprawą mediów społecznościowych, wokół sprawy zrobiło się głośno. Na zdj. "winowajca" całego zamieszania, ks. proboszcz Rafał Michalak. Baner na polskokatolickim kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku wisi od miesiąca, jednak dopiero teraz, za sprawą mediów społecznościowych, wokół sprawy zrobiło się głośno. Na zdj. "winowajca" całego zamieszania, ks. proboszcz Rafał Michalak.

W ciągu kilku godzin zdjęcie baneru, który zawisł na ścianie polskokatolickiego kościoła pw. Bożego Ciała w Gdańsku, wywołało bardzo dużą reakcję na naszym profilu facebookowym (prawie 4 tys. polubień). - Nie rozumiem, skąd ten nagły szum, bo baner wisi na ścianie kościoła od ok. miesiąca - mówi jego pomysłodawca, ks. Rafał Michalak, proboszcz parafii. Zapytaliśmy duchownego o to, co pchnęło go do tego, aby taki baner powiesić oraz czy jego mocny przekaz to przytyk do "konkurencyjnego" kościoła rzymskokatolickiego, któremu w ostatnim czasie wielu zarzuca "wchodzenie z butami" w ich życie.Cytat, który znalazł się na banerze, ks. Rafał Michalak, proboszcz polskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała, znalazł w internecie. Cytat, który znalazł się na banerze, ks. Rafał Michalak, proboszcz polskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała, znalazł w internecie.

Czy jesteś osobą wierzącą?

Ewa Palińska: Co skłoniło księdza do powieszenia baneru?

Ks. Rafał Michalak: Była to reakcja na liczne pytania o to, co myślę o wszystkim tym, co po decyzji Trybunału Konstytucyjnego działo się wokół. Byłem zmęczony, dlatego wymyśliłem sobie baner. Stwierdziłem, że to na jakiś czas pozwoli mi odpocząć od tych pytań.

Skąd pomysł na tekst? Sam go ksiądz wymyślił?

Kiedyś znalazłem to w internecie, na jednej ze stron z cytatami i postanowiłem te słowa wykorzystać. Nie ma w nich przecież nic kontrowersyjnego. Nie rozumiem też, skąd ten nagły szum, bo baner wisi na ścianie kościoła od ok. miesiąca.

Nawiązanie do Strajku Kobiet wydaje się jednak oczywiste.

Bo tak było. Tym, co dodatkowo mnie zmotywowało do podzielenia się tym cytatem, był przypadek dziewczyny, która podczas protestów Strajku Kobiet weszła do jednego z kościołów rzymskokatolickich, aby wygłosić swoje poglądy. Natychmiast pojawiły się głosy, że to skandal i hańba. Ona natomiast powiedziała bardzo mądrze: "Jeżeli ktoś wchodzi w moje życie z butami, to musi się liczyć z rewizytą".

Kościół rzymskokatolicki pcha się ludziom z butami w życie?

Tak się dzieje. Kościół rzymskokatolicki ingeruje w każdą dziedzinę życia i nie pozostawia ludziom wolnej ręki. Kiedy ci chcą przedstawić swoje zdanie, to są przeganiani.

Ksiądz by u siebie taką wizytę przyjął?

Ależ oczywiście. Ja jestem otwarty i nie byłoby z tym najmniejszego problemu. Jeśli ktoś ma ochotę przyjść i swoje poglądy wygłosić, to zapraszam. Proszę jednak pamiętać, że mam prawo odnieść się do tych poglądów.

Przypominam księdzu, że nie każde takie dzielenie się poglądami w kościele miało charakter pokojowy. W wielu miejscach dopuszczono się aktów wandalizmu, w chamski sposób przerywano liturgie. Na takie zachowania też by ksiądz u siebie pozwolił?

Oczywiście, że nie, bo nie popieram wandalizmu w żadnej postaci. Pochodzę z poznańskiego, a tam niczego się nie niszczy. Jestem za tym, że każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie, ale obowiązują pewne zasady.

Każda akcja wymusza reakcję. Ktoś przyjdzie, wygłosi poglądy i co dalej, jeśli nie zgadza się to z księdza światopoglądem?

Gdzieś kiedyś wyczytałem takie zdanie: "Demokracja polega na tym, że nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale będę bronił twojego prawa do mówienia tego". Ważna jest jednak mocna argumentacja - bez tego rzucane słowa to tylko słowa.

Materiał archiwalny z 2012 r.

Zobacz, jak w 2012 r. wyglądał polskokatokicki kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku.

Swoim banerem chciał ksiądz wbić szpilę Kościołowi rzymskokatolickiemu?

Nie bezpośrednio, choć nie będę udawał, że do niektórych aspektów jego działalności odnoszę się krytycznie. Religia nie może opierać się na wpajaniu ludziom poczucia grzeszności i potęgowaniu strachu przed konsekwencjami grzechu. Podążając za takim myśleniem, biedny, który w piątek zje kaszankę, bo zepsułaby mu się do soboty, popełnia grzech. Na pozycji uprzywilejowanej Kościół rzymskokatolicki stawia natomiast bogatego, który w tym samym czasie zajada się łososiem. Kościół rzymskokatolicki od wieków wpaja ludziom, że Pan Bóg ich nie lubi, ale jeśli dadzą na tacę, to ksiądz nam załatwi, że Bóg nas jednak będzie lubił.

A Bóg nas lubi tak po prostu? Za co?

Przecież nas stworzył. Jesteśmy więc jego dziećmi, a dzieci się kocha. Nie za coś, tylko mimo wszystko.

Nie może być tak, że ksiądz rzymskokatolicki stawia siebie w roli pośrednika pomiędzy wiernymi a Bogiem i mówi, że pod pewnymi warunkami jest nam w stanie coś załatwić. Do tego dystansuje się od wiernych, robi z siebie herosa, który z miłości do Boga i dla dobra wiernych rezygnuje chociażby z życia rodzinnego. Nie sądzę, żeby taki heroizm jak życie w celibacie, które jest niezgodne z ludzką naturą, podobał się Bogu. Jezus takich wymagań nie stawiał. Pojawiły się kilkanaście wieków później, a ich celem wcale nie była troska o życie duchowe, tylko o finanse Kościoła.

W Kościele rzymskokatolickim krytyka księdza jest krytyką Pana Boga. Sami księża mówią, że oni mają prawo wiernych oceniać, ale ich będzie oceniał tylko Bóg. I takie przekonanie się utwierdza. Tymczasem ksiądz to jedynie (a może aż) pośrednik. Ja nie jestem doskonały i mam tego świadomość. Nie boję się krytyki.

Odnoszę wrażenie, że nie lubi być ksiądz wsadzany do jednego worka z duchownymi Kościoła rzymskokatolickiego.

Nie chcę być wsadzany do jednego worka z większością z nich. Wolę pozostać jednostką autonomiczną, która odpowiada sama za siebie. W Gdańsku jestem już bardzo długo, ludzie zdążyli mnie poznać.

Z tym rozpoznawaniem a rozróżnianiem Kościoła polskokatolickiego od rzymskokatolickiego jest chyba jednak problem, czego dowodem są choćby komentarze pod zdjęciem baneru, jakie zamieściliśmy na naszej stronie facebookowej.

To prawda. Jedna pani nawet napisała, że dawałem jej ślub, ale raczej miała na myśli kościół przy ul. Piecewskiej w Gdańsku. Nasza parafia pw. Bożego Ciała istnieje od XIV w. Ta na Morenie, pod takim samym wezwaniem, nieco ponad 40 lat. Mam ok. 300 wiernych, więc gdybym tej pani faktycznie dawał ślub, z pewnością bym ją pamiętał. Tak jak jestem w stanie rozpoznać każdego z moich parafian.

Jak to zatem jest z tym Kościołem polskokatolickim? Tu zwrócę uwagę, że ten, do którego przynależność deklaruje większość Polaków, to kościół nie polsko-, a rzymskokatolicki. Wiem też, że nie żyje ksiądz w celibacie, tylko prowadzi szczęśliwe życie rodzinne. Kościołowi polskokatolickiemu bliżej zatem do protestantów czy "naszych", a więc katolików uznających zwierzchnictwo papieża?

Jesteśmy Kościołem katolickim, który zachowuje to, co funkcjonowało do Soboru Watykańskiego I [1869-1870 - dop. red.]. W 1870 r. ogłoszono dogmat mówiący, że papież jest nieomylny. Wówczas część biskupów i teologów opuściła sobór, nie zgadzając się z tym postanowieniem. No bo jak człowiek może być nieomylny?

O budynku kościoła polskokatolickiego pisaliśmy w 2012 r. w naszym cyklu Niezwykłe świątynie Trójmiasta. Informacje na temat historii kościoła polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku oraz aktualności na jego temat, w tym porządek mszy, znaleźć można na stronie parafii.

Kościół polskokatolicki (za Gedanopedią) (do roku 1951 Polski Narodowy Kościół Katolicki) założony został na przełomie XIX i XX w. w opozycji do Kościoła rzymskokatolickiego spośród wiernych z Polonii w USA (Pensylwania), od roku 1907 współpracował ze zjednoczonymi w Unii Utrechckiej Kościołami Starokatolickimi. Głównym powodem zerwania z Rzymem było nieuznanie dogmatu o nieomylności papieża, przyjętego na Soborze Watykańskim I (1870).

Do innych istotnych różnic należy odrzucenie niektórych dogmatów dotyczących Maryi (np. o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu), nauki o odpustach, kultu relikwii, wreszcie - niestosowanie celibatu. Od samego początku językiem liturgii był polski.

W Polsce Kościół polskokatolicki istnieje od 1920 r., a osobowość prawną i pełną legalizację uzyskał dopiero w 1946 r. W Gdańsku pierwsze wizyty rekonesansowe (ks. Stanisław Piekarz) miały miejsce już w maju 1945 r. Po fiasku starań o kościół w Sopocie przedstawiciele Kościoła Narodowego utworzyli - za zgodą władz - parafię polskokatolicką przy pozyskanym w użytkowanie, częściowo zniszczonym podczas działań wojennych w roku 1945 kościele Bożego Ciała.

Parafia gdańska należy obecnie do dekanatu pomorskiego w ramach diecezji warszawskiej. Członkowie Kościoła polskokatolickiego tworzą w Gdańsku wspólnotę żyjącą w rozproszeniu (w 1946 r. około 150 rodzin, w 1952 r. - 180 wiernych, w latach 70. XX wieku - 150 osób, po roku 2000 - około 100 wiernych oraz liczne grono sympatyków). Obok proboszcza, do którego należy sprawowanie liturgii i kultu, istotną rolę odgrywa Rada Parafialna (od 1946 r.), zajmująca się sprawami finansowymi gminy. Przy gdańskiej parafii działa Towarzystwo Niewiast Wieczystej Adoracji (założona w 1947 r. pod nazwą Towarzystwa Niewiast Bożej Miłości) oraz Ekumeniczne Bractwo Zwiastowania Pańskiego. Członkowie Kościoła polskokatolickiego aktywnie od lat 60. XX wieku uczestniczą w spotkaniach ekumenicznych.

Miejsca

Opinie (419) ponad 50 zablokowanych

 • Brzmi rozsądnie całkiem. (27)

  Podobnie jak protestanci i w zasadzie wszystkie odłamy chrześcijaństwa, które oderwały się od głównego nurtu.

  Katolicyzm ma przewagę jedynie w architekturze sakralnej i dziełach sztuki z renesansu, czy baroku. W kolejnych wiekach już tracił.

  Osobiście uważam, że Kościół Katolicki jest zbyt zinstytucjonalizowany, przypomina międzynarodowy koncern. Nie ma w nim zbyt wiele miejsca na działalność organiczną (chwalebnym wyjątkiem jest część zakonników), a zbyt wiele uwagi poświęca się przestarzałym dogmatom (które nie mają wiele wspólnego z korzeniami wiary, które głosił Jezus i aposotołowie), a zbyt mało człowiekowi. Do tego okropne zwyczaje typu celibat (wprowadzony w średniowieczu, by nie było problemu z dziedziczeniem ziemi posiadanej przez biskupów i księży - a posiadali jej sporo).

  Mylne jest też wiązanie Kościołą Katolickiego z jakimkolwiek Krajem. Kościół to jedno, Polska to drugie. Żaden naród, żadne społeczeństwo nie jest w pełni katolickie. Kościół jest tutaj podmiotem zewnętrzym, mającym swoje cele i priorytety, które tylko czasami pokrywają się z celami i priorytetami Państw.

  Kościół miał wiele wspólnych interesów i celów z opozycją i polskim społeczeńśtwem podczas PRL-u. Ale już niekoniecznie w czasie I Rzeczypospolitej lub w 18wieku, gdy mocno przyczynił się do utraty przez Polskę niepodegłości.

  Warto o tym pamiętać.

  Dlatego frazesy Kościół = Polskość można wsadzić między bajki.

  • 400 93

  • Dodam, że to co obserwujemy obecnie, czyli mariaż kurii z politykami koalicji rządzącej skończy się dla kościoła negatywnie. (6)

   Droga do nikąd, zniechęcą resztki wiernych, demografia zrobi swoje. Zostanie garstka gorliwych, będzie trzeba zacząć sprzedawać ziemię, nieruchomości etc...

   Jak w Irlandii czy w Hiszpanii.

   • 57 9

   • Ten mariaz byl w trakcie zaborow (z zaborcami), w trakcie okupacji (z hietlerowskimi Niemcami) i w trakcie PRL tez. (5)

    • 24 14

    • Pseudohistoryk się znalazł - np. ks Popiełuszko, Suchowolec, Zych - Ci to mieli za komuny "dobrze" (4)

     A pamiętasz jak trudno było budować za komuny kościoły na osiedlach takich jak Zaspa, czy Żabianka?

     • 19 28

     • A pamiętasz w PRL-u tak zwanych księży patriotów i to kim byli ci księża...?

      • 11 5

     • (2)

      A czemu na Żabiance są dwa kościoły? Jeden obok drugiego? Przecież to mała dzielnica w porównaniu z Zaspą czy Przymorzem?

      • 7 1

      • Bo jeden to PIS a drugi cała reszta

       • 5 3

      • Pewnie normalny a obok redemptorystów

       • 1 2

  • no nie (1)

   w międzynarodowym koncernie konkursy na stanowiska są transparentne. nie jest tak, że decyzję podejmuje jeden feudał, dla którego głównym kryterium przy wyborze kandydata jest grubość koperty ("najlepiej, żeby stała"). poza tym takie jaja jak ukrywanie grubych szwindli i pedofilii na bank by nie przeszły. można nie lubić korporacji, ale to co się odpiernicza w kościele katolickim to już zakrawa na pomstę do nieba

   • 25 9

   • ha ha ha pracowałem w kilku korporacjach i tam dopiero się dzieje

    Nie masz o tym pojęcia. Konkursy? Chyba w Biedronce! Awansują przydu*asy, które przymilają się szefom. A ukrywanie nadużyć? Mój były szef miał problemy z powodu mobbingu, który stosował. przełożeni o tym wiedzieli, ale nic nie zrobili. Dopóki im był potrzebny. A jak podpadł, to od razu wyciągnęli mobbing na stół i grzecznie się pożegnał z firmą. Nagminne jest utrzymywanie swoich ludzi na byle jakich stanowiskach, więc codziennością sa przesunięcia na stanowiska techniczne osób, które nie mają pojęcia o tych zagadnieniach. Stworzono system nagradzania za polecenie znajomego. Szukaliśmy człowieka, ale nasz HR nie za bardzo się angażował, więc kolega zgłosił swojego znajomego, specjalistę. No i nagle okazało się, że szef (ten sam) ma swojego znajomego na to stanowisko, CV gorsze, ale co tam. Podziękowano specjaliście, kolega się strasznie wq... bo kasa przeszła koło nosa, a znajomy szefa zaraz po tym zrezygnował. He he. I koniec końców przyjęto jakiegoś cienasia, którego jedyną zasługa było to, że pracował w tej samej firmie.

    • 4 2

  • kościół katolicki w Polsce zgrzeszył pychą i teraz za to płaci. za bardzo się kler przyzwyczaił do myśli, że ludzie postrzegają księdza jako "świętego człowieka", którego strach urazić. ta pańszczyźniana uległość przemija i już nie wróci, a księżom opornie przychodzi zrozumienie tego.

   • 36 5

  • Niestety ale ten "ksiądz " kłamie (7)

   Całe zycie jesteśmy oceniani w szkole, w pracy, rodzinie - nie tylko przez Boga. Czy jesteśmy uczciwi, czy pomagamy innym, co wnosimy do społeczeństwa. W tworze kościoła "polskokatolickiego" chodziło o podporządkowanie Kościoła władzy PRL. Wielu księży w PRL było prześladowanych czy zabijanych. W Kościele katolickim spowiedź pomaga wiernemu żyć zgodnie z zasadami wiary. Bardzo trudno jest szczerze wyznać swoje grzechy, spowoedź powszechna powoduje obłudę i fałsz. No bo jak wyznać spowiednikowi, że jest się mordercą, złodziejem, prostytutką? Czy człowiek w kościele polskokatolickim dowie się, że jego czyny są złe, że według Biblii zostanie przez Boga ukarany? Przyjdzie pedofil na spowiedź powszechną i nawet nie zadrży, przecież nikt się nie dowie o jego postępkach, a jego bożek na pewno mu wybaczy molestowanie.

   • 18 47

   • Są grzechy lekkie, grzechy ciężkie i grzechy śmiertelne.

    Bóg wybacza tylko grzechy lekkie i to tylko kiedy szczerze za nie żałujesz, nie potrzeba pośrednika do rozmowy z Bogiem i spowiedzi.

    • 12 13

   • no jak to, przecież bożek wybacza księżom pedofilom, to czemu przeciętnemu kowalskiemu miałby nie wybaczyć?

    • 21 9

   • Spowiedz jest z 2 powodów: (4)

    1. Żeby zawstydzić i upokorzyć, 2. bo ich jara w chu.. słuchanie sprośności ;)

    • 14 6

    • spowiedz dostarcza istotnych informacji (1)

     ile duszyczka ma na koncie w nieruchomościach i ruchomościach
     i czym można ją zaszantażować by dała na Kościół zaPiS

     • 4 4

     • Chyba ci się

      KK z Urzędem skarbowym pomyliłeś

      • 2 3

    • Nie zgadzam się, to samo musiałbyś powiedzieć o psychoanalize

     Jak idziesz do psychologa, to też mówisz o rzeczach, których się wstydzisz/boisz/żałujesz no i psychoanalityk ma te same zasady co ksiądz: 100% tajemnicy, misja pomocy natomiast ksiądz dodatkowo prowadzi spowiedź anonimowo. Które działa lepiej? Pewnie psychoanaliza, ale za to spowiedź jest za darmo. No i jak ktoś nie chodzi do spowiedzi to nie powinien specjalnie krytykować, bo jest to kwestia dobrowolna i indywidualna. Nikt w kościele nie zmusza, co najwyżej poleca. Change my mind :)

     • 3 2

    • Kiedyś jak się spowiadałem, co robiłem z kolegą to mi dał nr telefonu....

     • 4 2

  • nie wiem czy kk mia wspólne cele z komunistyczną opozycją bo 1/3 księży była TW. Ale prawdą jest to, że KK zawsze próbuje sojuszu tronu z ołtarzem tak było np z faszystami we Włoszech po prostu popierają tego, u którego mogą mieć więcej przywilejów przecież to sprawnie działający biznes, Boga tam nie ma

   • 18 5

  • (3)

   Dużo błądzisz ale masz prawo przecież do własnej opinii. Śmiałe tezy choć nieprawdziwe. Skoro nie rozumiesz i nie zauważasz głównej różnicy między kościołami, które oderwały się od głównego nurtu a tym brzydkim kościołem katolickim to może czegoś tu zabrakło... Widziałeś kiedyś mszę świętą u protestantów? A Komunię Świętą? Nie? Właśnie. Zdradzę Ci sekret. Nie o atrakcyjność poglądów tu chodzi. Nie o grube ty ki wielu biskupów ani o ich nieprawość. Nie o błądzenie i romanse z polityką. Chodzi o to gdzie spotkasz żywego Jezusa. Tak, podczas Mszy i przyjmując Komunię. Spowiadając się indywidualnie z konkretnych własnych grzechów, nie - wspólnie i powierzchu. Tam jest głębia i spotkasz Jego. Polecam.

   • 12 10

   • "Dużo błądzisz, nieprawdziwe tezy" JA wiem wszystko lepiej, JA poznałem prawdziwa prawdę, Jezus zywy tylko u nas i z nami . Tak wygląda dialog ekumeniczny

    • 16 2

   • serio uważasz, że zjedzenie kawała poświęconego wafla jest istotą wiary?

    • 12 7

   • "Bo tylko moja jest racja

    i to święta racja"

    • 2 1

  • jakie to żenujące.... (1)

   powiesić sobie taki baner o tym żeby nie krytykować i oceniać innych i jechać po Kościele Katolickim i to jeszcze "ksiądz"! Hipokryzja na maksa.

   • 9 23

   • Prawdziwa cnota krytyki się nie boi, czyżby KRK nie był cnotliwy jak wmawia swoim baranom tzn owieczkom?

    • 11 3

  • A to niby jak się przyczynił negatywnie

   W okresach o których piszesz

   • 0 1

  • Szkoda ze mój komentarz został

   usunięty. Traktował o Jezusie Chrustusie i jego żywej obecności w Komunii Świętej i przeistoczeniu na mszy jako najważniejszej rzeczy różniącej kościół rk od protestantów itp. Niemniej polecam. Należy pokonać przeszkodę w postaci grubego biskupa czy politykującego. Pozdro dla admina cenzurującego.

   • 0 1

 • Kościoły to obecnie moim zdaniem jedyne miejsce (14)

  Gdzie kontynuowane są wartosci patriotyczne i polskie. A zwłaszcza w Trójmieście. Ale baneru nie popieram. Taka ludzka natura, że interesujemy się innymi i to normalne. Sam lubię wiedzieć co robi i co ma sąsiad.

  • 81 637

  • ani wartości nacjonalistycznie czyli po Twojemu "polskie" ani patriotyczne po Twojemu jedyne słuszne prawicowe nie mają miejsca w kościele i nie powinny mieć, w kościele miejsce mają wartości moralne, etyczne i chrześcijańskich podstaw wiary.

   • 96 9

  • Jest dokładnie na odwrót

   Kościoły to obecnie miejsce gdzie dożyna się wartości patriotyczne i polskie. Jeszcze parę lat temu uważałem się za patriotę i katolika. Obecnie darowałem sobie chodzenie do kościoła. Gdyby nie moja mama która ma już swoje lata i nie chce się przenosić już dawno bym wyjechał. Polecam Kasprowicza poczytać:
   Widziałem, jak między ludźmi
   Ten się urządza najtaniej,
   Jak poklask zdobywa i rentę,
   Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.

   Widziałem, jak do Jej kolan -
   Wstręt dotąd serce me czuje -
   Z pokłonem się cisną i radą
   Najpospolitsi szuje.

   • 77 13

  • A daj chciaż po jednym przykładzie w jaki sposób kontynuowane są wartości patriotyczne (1)

   i polskie w kosciołach ,podaj przykłady , nie migaj sie ,nie udawaj ,ze nie przeczytałeś mojego pytania ?

   • 48 10

   • u mnie proboszcz wystawił przed wyborami patridiоtycznу banner z mapą "Ziemi Świętej" z cytatem biblijnym

    "PiS zę do ciebie ufny w twoje posłuszeństwo, świadom, że nawet więcej zrobisz, niż mówię.
    (List do Filemona 0:21)
    -
    /dokładnie tak/

    • 5 4

  • Celibat...

   W tych budynkach kk, który namawiał carycę do podziału Polski? Księża jakiego kościoła zdradzili Kościuszkę dla kasy i wpływów? Kk sympatyzował mocno z Duce, Adolfem a JP2 przyjaźnił się z Pinoczetem itd itd... Baw się dobrze w sztucznym zakłamanym światku obibokow i zboczuchow

   • 52 10

  • A w jaki sposób kontynuowane są wartości patriotyczne i polskie ,podaj chociaż po 1 przykładzie

   na czym to polega , nie udawaj ,ze nie przeczytałeś mojego pytania tylko zaraz odpowiedz , czekam

   • 29 5

  • Pitu pitu. Kościół Rzymskokatolicki w Polsce to machina do wyciągania pieniędzy.. (1)

   .. kupowania polskiej ziemi za bezcen i banda bezkarnych pedofilów na której krótkiej smyczy biega partia rządząca. Polski KRK nie ma nic wspólnego z naukami Jezusa Chrystusa, a na Papieża Franciszka wręcz pluje.

   • 52 10

   • Czytaj ze zrozumieniem

    Baner wywiesił proboszcz Kościoła Polsko- Katolickiego, to nie jest Rzymsko - Katolicki.

    • 5 1

  • Patriotyzm to tez (albo przede wszystkim) milosc i szacunek wzgledem rodakow, ale Ty nigdy tego nie zrozumiesz.

   • 29 4

  • Jakie wartosci patriotyczne? (1)

   Robienie z zydowki Krolowej Polski?
   Modly do krola zydow?
   Czytanie historyjek z bliskiego wschodu z ksiegi spisanej po hebrajsku?

   Wlasnie to co rodzime i Polskie wyparliscie i zamieniliscie na to co obrzezane i koszerne.

   • 24 14

   • i cały czas czerpią obce - kulturowo, językowo, społecznie - wzorce a potem je wpierają jako narodowe i patriotyczne

    sami zaś czyniąc wszystko, aby Rzeczpospolitą siły pozbawić. Robili to w przeszłości, robią i dzisiaj.

    • 4 1

  • ...widzisz i nie grzmisz...

   • 13 1

  • To nie jest ludzka natura tylko Pana (1)

   To nie jest ludzka natura tlykco osób, które nie mają, sowkego życia. Gdyby miał Pan ciężką pracę, hobby, rodzine, przyjaciół i tym podobne to nie miałby Pan ochoty ani czasu żeby interesować się innymi tylko sobą. I tego zalecam.

   • 9 3

   • A teraz po polsku poproszę....

    • 4 3

 • (4)

  Teraz wiem skąd czerwona zaraza tu rządzi,widać po sondazu

  • 89 272

  • nieraz zastanawiasz się dlaczego nie masz forsy ,więc ci odpowiem jesteś po prostu głupi

   • 44 9

  • Trzeba mieć mózg w głowie by nie wierzyc w zabobony

   • 29 8

  • Piękne słowa katolika, takie pełne miłości do bliźniego..

   Jezus to na was chyba pluje z góry i stąd deszcze na świecie.

   • 41 12

  • weź się do pracy i zacznij sam zarabiać , kup swoje mieszkanie - toć to taki dobrobyt i ludziom żyje się coraz lepiej a dostatek wylewa się gdzie nie spojrzysz - daj odetchnąć mamie i zacznij być samodzielny... komunista krzyczy - precz z komuną a złodziej krzyczy łapać złodzieja ... takie mamy śmieszne czasy

   • 6 0

 • W Polsce nie mamy nawet kościoła rzymskokatolickiego. (4)

  Tu zalągł się lokalny arcybiskupi folwark, który sprzeciwia się władzom w Watykanie. Swoimi działaniami zniechęca do wiary w Boga, stawiając instytucję kościoła na pierwszym miejscu.

  • 290 67

  • Dowód proszę (2)

   inaczej minusuję bo to bzdura

   • 1 20

   • To sam w takim razie podaj dowód, że to bzdura.

    • 11 1

   • masz dowody

    - Homoseksualiści są dziećmi Boga i mają prawo być częścią rodziny. Nikt nie powinien być nieszczęśliwy z tego powodu i nikogo nie można z tego powodu wyrzucać z rodziny - powiedział papież Franciszek
    ---- vs ----
    - Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - tak mówił PoLSKI abp Józef Michalik,

    • 14 2

  • zamiast kościoła powszechnego mamy pislnadski

   • 7 1

 • Mądrego, to i dobrze posłuchać. (7)

  Pozdrawiam

  • 325 70

  • dla mnie to zbiór antykatolickich banałów, które pasują bardziej do "Julki" niż do powaznego kapłana (4)

   • 4 17

   • warto wiedzieć

    Ogólnopolski Zjazd Kapłanów PNKK z 15 grudnia 1951 zadecydował o odłączeniu diecezji Polskiej PNKK od całości Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz utworzeniu w pełni niezależnego Kościoła Polskokatolickiego. Rozpoczęto także czystkę w szeregach kapłańskich, wykluczając wszystkich tych, którzy sprzeciwiali się nowym porządkom niepokornych szybko wydalano ze wspólnoty. W ten sposób komunistyczne władze przejęły pełną kontrolę nad nowym odłamem wyznaniowym: mianowały biskupów, wyrzucały ich ze stanowisk, kierowały polityką kadrową, obsadzały duchownych, finansowały całą działalność organizacyjną;

    • 3 4

   • Dlatego wy jesteście w odwrocie (2)

    i tak już będzie

    • 3 2

    • myślisz że tamten kosciół pęka w szwach od wiernych? (1)

     • 2 2

     • A rzymskokatolicki pęka? Coraz mniej ludzi chodzi do niego.

      • 4 2

  • właśnie dlatego protestantyzm zapanował na zachodzie

   z tym, że w wielu miejscach to nie ma nic wspólnego z KK

   • 6 1

  • Pozory

   On tylko na takiego się kreuje

   • 0 0

 • (4)

  Niestety taka postawa i nurt myślenia połączony z wiarą w ponadczasowe wartości skupienia na własnej drodze do zbawienia to rzadkość. Większość drogi do Stwórcy upatruje w osadzaniu, rozliczaniu innych współwyznawców, a innowiercow potępienie i skazanie na wieczne piekło . Polski patriotyzm połączony z katolicyzmem tym pseudo, takim wrogim i agresywnym to beczka prochu.

  • 126 31

  • (2)

   Bóg mówił że odwracanie wzroku albo brak zdania to jakby ciche przyzwolenie na to czego nie chcesz widzieć albo nie chcesz mieć zdania.

   • 4 2

   • bardzo wygodne tłumaczenie wp*****lania się w nie swoje sprawy.

    • 1 1

   • Jakoś im nie przeszkadza odwracanie wzroku od grzeszków kolegów po fachu.

    • 1 0

  • napominanie jest obowiązkiem Kościoła

   wystarczy znać Ewangelię żeby o tym wiedzieć

   • 1 2

 • To jest przerażające (13)

  Jak przez kilka lat nisko upadliśmy jako wspólnota narodowa, jak wykrzesano z Polaków najniższe instynkty, jak pisowska władza wywleka z Polaków kompleksy i żądzę nienawiści i najbardziej prymitywne instynkty. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Te podziały są nie do zasypania, będzie tylko gorzej...

  • 187 92

  • Tak???? (11)

   Kto zamor prezydenta Lecha Kaczyńskiego?? Oni, dawna esbecja, dziś pełowska zrobiła te podziały. Na szczęście większość Polaków jest mądra i pokazała to w ostatnich kilku wyborach.

   • 11 30

   • Kto zamordował? Zapytaj się jego brata o ostatnią rozmowę telefoniczną, proste. (10)

    Dzisiaj Kain musi się otaczać wianeczkiem ochroniarzy z byłego GROMu, SOP i batalionem policji przed własnym sumieniem, spać spokojnie nie może i psychodropsy łyka by to sumienie uciszyć.

    • 16 10

    • Co ten wsiurski tefauen robi z mózgami ludzi, aż dech zapiera. (9)

     Nie znasz historii, nie wiesz nic o zbrodniach rosyjskich dok. przez wieki , często rękoma zdrajców. Smutne jest to, jak zbrodnia ta zaćpała mózgi ludziom i zrobiła podział wśród Polaków. O to Rosjanom chodziło. Nie wierzę, żebyś urodził się na Marsie i nie rozumiał prostych spraw.

     • 9 16

     • (5)

      Rosjanie przewidzieli, że Jarkowi peron odjedzie? swoją drogą ciekawie mu odjechał, bo z obecnej narracji to naszym największym wrogiem jest Unia Europejska, o Rosji jakoś cichutko.

      • 15 8

      • Jak to dobrze, że nastąpił koniec POpzpr. (4)

       Wielkie szczęście dla ciebie też.

       • 9 9

       • Za to mamy Prawo i ZPRawiedliwość. Z deszczu pod rynnę. (3)

        • 7 6

       • Zbrodnią, której Rosjanie dokonali razem ze zdrajcami, podzielili Polaków. (1)

        Zwlaszcza podzielili pokolenie trzydziestlatków i czterdziestolatków, którzy nie znają historii. O to im chodziło, a udało się im to bardzo dobrze. Od wieków Polska niszczona była przez zdrajców, tak jak dziś przez pełowską mafię.

        • 4 5

       • Nieźle masz poluzowaną korbę....

        • 2 1

       • Bardziej...

        Polska Zjednoczona Prawica Rozdawnicza

        • 2 1

     • Przecież to PiS dzieli Polaków na lepszy i gorszy sort, na tych którzy stoją tu i tych którzy stoją tam gdzie stało zomo (2)

      Na Polaków i prawdziwych Polaków, na patriotów i lewaków.. Z tego wychodzi, że PiS to ukryta opcja Sowiecka, agenci Kremla działający na korzyść Putina. Do tego wystarczy dodać niechęć do UE i masz czarno na białym czym jest twój kochany PiS i na czyjej smyczy biega.

      • 7 8

      • Kreml w samych superlatywach wypowiada się o POpzpr, natomiast o PIS ma takie zdanie jak zdrajcy czyli dawna esbecja (dzisiaj pe (1)

       Jak to dobrze, że nie ma już POpaprańców prorosyjskich.

       • 7 5

       • A od kiedy pis jest antyruski ?

        Może od dzisiaj ? Ciekawe
        Tow. Piotr Owicz

        • 1 1

  • ale granie na narodowych kompleksach względem Zachodu

   to głównie domena "postępowej" opozycji - np. aktualnie w kwestii wetowania budżetu UE

   • 1 0

 • (12)

  Bez celibatu,spowiedź powszechna...I słusznie,może nawet się przepisze.Ksiądz powinien.mieć żonę i dzieci ,wtedy mam.do niego większe zaufanie.A w rzymskokatolickim niby.celibat.a.maja.gospodynie,dzieci ale oficjalnie to oczywiście nie...Komedia.Prawoslawny pop ma żonę dzieci,rabin również...Kiedy ten wymysł przeciwko naturze zmienią?

  • 237 61

  • Powiem ci więcej

   Nawet możesz swój kościół założyć. Bóg dał wolną wolę.

   • 13 14

  • Prawosławni w Rosji dopuścili do ogromnych prześladowań ludzi jeszcze za cara...

   Taki Kiszczak leży na cmentarzu prawosławnym.

   • 9 12

  • celibat jest przyczyną wielu groźnych....

   • 6 11

  • A można wiedzieć skąd ten doktorat?

   • 5 0

  • Zawsze możesz tam ty zostać takim niby księdzem

   • 6 4

  • (2)

   Tak? i bedziesz utrzymywal ksiedza i jego rodzine? juz teraz żal 2 zł na tacę wielu ludziom dać

   • 5 3

   • Coś ci się pomerdało. W wielu religiach kapłan pracuje aby utrzymać rodzinę i nie mam tu na myśli posługi kapłańskiej tylko normalną pracę typu stolarz, magazynier czy kierowca taksówki. Kapłanem jest z powołania i posługę wykonuje na podobnej zasadzie jak hobbiści. To katoliccy kapłani siedzą niby w celibacie i oczekują, że parafianie ich utrzymają. Wbrew pozorom przypomina to bardzo sytuację z szamanami w pierwotnych gromadach ludzkich. Szaman nie chodził na polowania, nie utrzymywał rodziny ale odprawiając rytuały był w stanie się wyżywić (ofiary biesiadne ze zwierząt i owoców) a i dziewkę jakąś czasem w nocy przytulił nie musząc jej utrzymywać i nie przywiązując się do jednej jedynej.

    • 12 5

   • to może iść do normalnej roboty i ewangelizować w weekendy. w końcu ma powołanie.

    • 10 1

  • (2)

   Doktorze, nie czepiaj się. Nie generalizuj. Celibat to nie tragedia. Ogarnij Ewangelię, z niej on wynika. W wielu miejscach. Nie masz zaufania bo nawet nie chcesz mieć.

   • 7 8

   • Ciekawe bo z ewangelii wynika właśnie dokładnie odwrotnie...

    • 7 4

   • w których miejscach konkretnie?

    • 4 2

  • Jezus nie miał żony

   • 1 3

 • (20)

  I to jest to co mi się podoba!bez obłudy i hipokryzji!spowiedz w tym kosciele jest również powszechna,co wedlug mnie jest lepsze od klepania w konfesjonale formułek.Przecież Bóg jest wszedzie i slyszy nasze myśli.(jak kiedys powiedzialam to ksiedzu rzymskokatolickiemu to sie obruszył).Bardzo mi sie podoba to ze w tym kosciele ksieza nie zyja w celibacie,czyli mogą rozmawiac z wiernymi o problemach rodzinnych,bo maja o tym pojęcie.Chyba zacznę chodzić na msze do tego kościoła.

  • 201 45

  • (12)

   Najbardziej nienawistni i nietolerancyjni są katolicy. W innych religiach tak nie ma. Ludzie są tam życzliwi i uśmiechnięci. Wstyd mi było że jestem katoliczką.

   • 29 17

   • (6)

    Dokladnie!a czy wiesz,ze do tego ksiedza kazdy moze przyjsc,komu rzymskokatoliccy ksiedza nie chca udzielic slubu,chrztu,komuni!!!on kazdemu pomoze,nikogo nie pozostawi bez pomocy!to jest ksiadz z powołania!!!!kasa jest niewazna,liczy sie czlowiek.Nie jestem zbyt czesto na mszy w tym kosciele,ale musze napisac ze tam sie wszyscy znają,mówia sobie dzien dobry jest swietna atmosfera.

    • 27 8

    • (1)

     A można przyjść tak z ulicy? Nie pogonią?

     • 12 5

     • Mozna

      • 0 0

    • A wiesz dlaczego? Bo kasa misiu, kasa. (2)

     K.K. ma prawo odmówić nabożeństwa jak i sakramentu jeżeli dana osoba sprzeniewierza się dogmatom, jak i życie jego nie jest zgodne z wiarą. Sakramenty to świętość, a nie uprawnienia urzędowe.

     • 12 18

     • Kupczenie sakramentami świętymi to grzech Symoni.

      Jeśli ksiądz żąda pieniędzy za sakrament święty, to ten sakrament jest nieważny. Ale ksiądz ci tego nie powie, bo on wierzy w mamonę nie w Boga.

      • 26 7

     • i łapanie "wyznawców", bo niektórym to się nawet wyznania mieszają, a tutaj niszowe opcje dla niepokornych i zdezorientowanych. po co to nagłaśniać w ogóle... cały świat tak gada - chrześcijaństwo jest inne i nie pasuje do świata.

      • 2 1

    • Tak kazde baracho przyjmujr oby tylki vylo..

     • 0 0

   • (1)

    Mnie też jest wstyd, że tacy jak ty nazywają siebie katolikami

    • 3 10

    • Widać że Ty jesteś nawiedzonym katolikiem. Bo złość i nienawiść od Ciebie aż kipi. Najchętniej wbiłbyś z pełną świadomością innemu nóż w plecy

     • 4 4

   • Muzułmanie mają nakazane wykorzystać niewiernego do spełnienia swojego celu (2)

    Miałem szefa (os decyzyjna z Egiptu) zajeździ ciebie jak burą sukę. Jeszcze psychicznie zniszczy. Masakra

    • 4 5

    • (1)

     patrz, to tak jak polscy janusze biznesu, tyle, że oni są egalitarni, każdego zajeżdżą

     • 9 2

     • te same bliskowschodnie korzenie wiary

      • 4 0

  • W konfesjonale trzeba wyznać swoje grzechy a nie klepać formułki (4)

   A przy spowiedzi powszechnej nic się nie mówi nikomu, tylko klepie formułkę. Można żyć w obłudzie, że jest się dobrym człowiekiem. W konfesjonale morderca, cudzołożnik, złodziej usłyszy że żyje źle, musi się poprawić. Tak jak jest to napisane w Biblii

   • 13 27

   • Co ty bredzisz?

    • 18 10

   • sposób przeprowadzania spowiedzi jest opisany w Biblii? (1)

    eeeee.... no tak....

    • 2 2

    • w Biblii jest napisane że mamy napominać bliźnich...

     Taki jest obowiązek. A co do spowiedzi to cytat słów Jezusa z ew. św Jana 20, 21-23:
     "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".
     Oczywiście nie są to jedyne słowa dot. spowiedzi. Nastepne Mateusz 16,19:
     "Tobie dam klucze Królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie ...

     oraz (Mt 18, 15-18)

     Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie .

     • 0 0

   • I co z tego że usłyszy jak za chwilę robi to samo. Później znowu się wyspowiada i tak na okrągło.

    • 2 4

  • nie zaczniesz

   • 1 1

  • "Chyba" - dobrze powiedziane.

   Nie podniecajcie się lewaki tym kościołem, bo nawet z lenistwa wam nie będzie się chciało tam chodzić, pomimo że jest tak pięknie.

   • 10 10

 • Boze widziz to i nie grzmiz... ksiadz staje nie po tej stronie co trzeba-swiat sie kąnczy normalnie (3)

  • 33 57

  • Jeden normalny,aż milo poczytać co ten ksiądz mówi

   • 25 12

  • Kąnczy sie twaja ortografia...

   ... Na poziomie przedszkola.

   • 16 0

  • Ty kąnczy to najpierw do szkółki na lekcje języka polskiego

   Ha,ha,ha,chyba kończy

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane