• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Stadion leśny, latarnia-komin i Zajęcze Wzgórze w Sopocie. Zwiedzamy Trójmiasto

Arnold Szymczewski
13 sierpnia 2022, godz. 09:00 

Przepiękny Stadion Leśny, rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze oraz szczyt Glinnej Góry, a także popularny "Monciak" i zabytkowa latarnia morska - pokazujemy miejsca w SopocieMapka, które odwiedziliśmy w trzecim odcinku naszego cyklu atrakcji w Trójmieście. W poprzednich odcinkach pokazywaliśmy wam Oliwę w Gdańsku i Orłowo w Gdyni.Co warto zobaczyć w Sopocie?Jak często bywasz w Sopocie?

Sopot jest najmniejszym miastem w Trójmieście, ale nie oznacza to, że nie ma tutaj czego oglądać i zwiedzać. W kurorcie pokazujemy zarówno miejsce, o którego istnieniu nie wszyscy wiedzą (Stadion Leśny), jak i doskonale znany Monciak.

Atrakcje w Sopocie: Stadion LeśnyMapka i rezerwat przyrody Zajęcze wzgórze - świeże powietrze i bajeczne widokiStadion w lesie, na końcu ulicy Wybickiego w Sopocie Górnym, istnieje od lat 20. XX wieku. Tymczasem nadal część mieszkańców Trójmiasta nie wie o jego istnieniu, a przecież otoczony lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego robi wrażenie o każdej porze roku. A wchodząc na trybuny, można choć przez chwilę znaleźć się dosłownie na wysokości koron sosen i buków otaczających stadion.

Stadion Leśny do dziś pełni funkcję obiektu sportowego dla sopockich lekkoatletów. Jednak warto tu nie tylko przyjść, by pooglądać poczynania sportowców, ale również skorzystać z oferty gastronomicznej restauracji, która mieści się na terenie stadionu w drewnianym domku.

Stadion do dziś służy sopockim lekkoatletom. Stadion do dziś służy sopockim lekkoatletom.

Rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze i Glinna GóraMapkaW okolicy stadionu mieści się rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze a nad samym stadionem Glinna Góra. To miejsce trzeba po prostu zobaczyć, bo takiego widoku, jak ze szczytu wspomnianej góry nie ma nigdzie w Trójmieście.

Fakt, trzeba mieć chęci i siły, by wejść na wysokość 120 m n.p.m. (szczyt Glinnej Góry), ale to, co czeka na nas na górze rekompensuje cały trud włożony w wejście. Na punkt widokowy dotrzemy zarówno idąc lewą stroną stadionu, jak i prawą - choć zdecydowanie bardziej polecamy iść tą drugą stroną.

Atrakcje w Sopocie, które warto znać  • Rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze mieści się w okolicy Stadionu Leśnego.
  • Ze szczytu Gminnej Góry widać cały Sopot, Zatokę Gdańską i Hel.

Monte Cassino SopotMapka - restauracje, bary, dyskoteki i pubyUlica Bohaterów Monte Cassino to reprezentacyjna ulica w Sopocie, prowadząca od al. Niepodległości do pl. Zdrojowego. Jest strefą pieszą, w całości wyłączoną z ruchu samochodowego. Znajdują się tu liczne restauracje, kawiarnie oraz kluby.

W sezonie jest to, obok Drogi Królewskiej w Gdańsku i Skweru Kościuszki w Gdyni, najtłumniej odwiedzane przez turystów miejsce w Trójmieście. Na Monciak warto wybrać się nie tylko za dnia, ale także wieczorem - dosłownie o każdej porze tą główną ulicą spacerują tłumy mieszkańców i turystów.

Na Monciaku praktycznie o każdej porze dnia są tłumy turystów. Na Monciaku praktycznie o każdej porze dnia są tłumy turystów.

Zabytkowa latarnia morskaMapka w SopocieCelowo nie pokazaliśmy molo w Sopocie, wszak każdy je zna lub widział na zdjęciach. Poza tym w poprzednim odcinku odwiedziliśmy molo w Orłowie. Celowo natomiast odwiedziliśmy zabytkową latarnię morską, której historia jest na tyle ciekawa, że warto ją poznać.

Co ciekawe latarnia jest tak naprawdę kominem. Powstający na początku XX wieku (1903 r.) w Sopocie zakład balneologiczny potrzebował kotłowni, a jego projektanci pomyśleli, by skonstruować dla niej "niezwyczajny" komin w taki sposób, by nie szpecił kwitnącej okolicy.

Stąd dzisiejszy wygląd latarni przypominający wieżę, na której szczycie znajduje się atrakcyjny punkt widokowy, zaś tylko w jej środku biegnie dawny komin (dziś odprowadza on opary z kotłowni gazowej powstałego w tym miejscu szpitala reumatologicznego).

Dzięki zainstalowanemu światłu obiekt od początku pełnił też rolę morskiego znaku nawigacyjnego. Pełnoprawny status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 roku, kiedy to po modernizacji i wymianie urządzeń optyczno-świetlnych, jej nawigacyjne światło zaczęło sięgać na ponad 17 mil morskich (31,4 km). Dziś ten zasięg to tylko 7 Mm, więc latarnią morską jest już tylko z nazwy i tradycji.

Latarnia morska ma bardzo ciekawą historię i z pewnością warto ją odwiedzić. Latarnia morska ma bardzo ciekawą historię i z pewnością warto ją odwiedzić.
W naszym cyklu pokazaliśmy już Oliwę, Orłowo, Górny Sopot oraz centrum kurortu. Już dziś zapraszamy was na kolejny odcinek, który opublikujemy już w kolejną sobotę w Trojmiasto.pl.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane