• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co z kamieniem granicznym z Wrzeszcza?

Rafał Borowski
21 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Skwer, w którym radni Wrzeszcza Dolnego chcą wyeksponować zabytek. Skwer, w którym radni Wrzeszcza Dolnego chcą wyeksponować zabytek.

Już od trzech miesięcy radni Wrzeszcza Dolnego oczekują na odpowiedź konserwatora wojewódzkiego ws. przekazania XVIII-wiecznego kamienia granicznego. Wnioskodawcy chcieliby wyeksponować go na skwerze przy ul. WajdelotyMapka, naprzeciwko Dworu Kuźniczki. To niejedyna inicjatywa radnych, która utknęła w martwym punkcie. Oczekują oni również na decyzję władz miasta ws. nadania temu skwerowi imienia Piotra Dwojackiego, zasłużonego społecznika z ich dzielnicy.



Czy znasz historię swojej dzielnicy?

Przypomnijmy: w lipcu informowaliśmy o pochodzącym z Wrzeszcza, XVIII-wiecznym kamieniu granicznym, który od kilku lat zalega w składnicy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Głaz wyznaczał prawdopodobnie granicę między dawnymi podmiejskimi posiadłościami Nowe Szkoty (niem. Neuschottland) i Brunów (Brunshof), które znajdowały się na terenie dzisiejszego Wrzeszcza.

Czytaj więcej: Czy kamień graniczny wróci do Wrzeszcza?

Wrzeszczanom warto przypomnieć, że do końca II wojny światowej na mapie ich dzielnicy znajdowały się ulice, które upamiętniały wspomniane majątki.

Mowa o ulicach Wyspiańskiego i Waryńskiego, których niemieckojęzyczne nazwy brzmiały odpowiednio Neuschottland (pol. Nowe Szkoty) oraz Brunshöferweg (Brunowa droga).

Konserwator dał zielone światło



Jarosław Wasielewski, popularyzator historii Wrzeszcza i autor artykułów historycznych w Trojmiasto.pl, przypomniał wówczas na swoim facebookowym profilu o niezrealizowanym pomyśle wyeksponowania kamienia w dzielnicy, w której pierwotnie znajdował się.

Rzecznik konserwatora zapewnił, że jego przełożony nie widzi żadnych przeciwwskazań dla tego pomysłu. Poinformował, że aby tak się stało, grupa społeczników musi jedynie wystosować odpowiedni wniosek i zorganizować we własnym zakresie transport.

Kamień graniczny znajduje się obecnie przy Małej Zbrojowni przy pl. Wałowym w Gdańsku, w której mieści się siedziba Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Kamień graniczny znajduje się obecnie przy Małej Zbrojowni przy pl. Wałowym w Gdańsku, w której mieści się siedziba Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych.

Radni rozpoczęli starania już w lipcu...



Radni Wrzeszcza Dolnego nie czekali z założonymi rękami i już 18 lipca wystosowali pismo do konserwatora o przekazanie im kamienia. Warto wyraźnie podkreślić, że zobowiązali się spełnić prośby konserwatora, tj. przetransportowanie kamienia na koszt własny, a także wyeksponowanie go w godnej i bezpiecznej lokalizacji.

Co ciekawe, radni nie zamierzają posadowić głazu ani w parku Kuźniczki, ani w parku nad Strzyżą - jak spekulowaliśmy w lipcowym artykule - lecz na powstałym kilka lat temu, niewielkim skwerze przy ul. Wajdeloty, naprzeciwko Dworu Kuźniczki. Dlaczego właśnie to miejsce uznali za znacznie lepsze niż wspomniane wcześniej lokalizacje?

Czytaj więcej: Nowe chodniki oraz skwer we Wrzeszczu

- Wskazaliśmy skwer przy ul. Wajdeloty, gdyż to wyeksponowane i oświetlone miejsce, którego nikt nie powinien dewastować. Teren skweru znajduje się bowiem pod okiem kamery monitoringu miejskiego. W parku Kuźniczki nie ma kamer, zaś w parku nad Strzyżą prędzej czy później powstanie kanał ulgi dla potoku. Pomijam już fakt, że w tych parkach nierzadko spotykają się miłośnicy napojów wyskokowych, co dodatkowo naraża zabytek na dewastację - tłumaczy Halina Królczyk, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
Jeszcze kilka lat temu, skwer przy ul. Wajdeloty pełnił funkcję parkingu. Pierwotnie, planowano w tym miejscu odbudowę istniejącego przed wojną budynku. Jeszcze kilka lat temu, skwer przy ul. Wajdeloty pełnił funkcję parkingu. Pierwotnie, planowano w tym miejscu odbudowę istniejącego przed wojną budynku.

... ale wciąż nie mają odpowiedzi od konserwatora



Niestety, inicjatywa radnych utknęła w martwym punkcie. Choć od złożenia wniosku minęły właśnie trzy miesiące, wciąż nie otrzymali od konserwatora zabytków żadnej odpowiedzi.

Zobacz treść wniosku, złożonego przez radnych Wrzeszcza Dolnego

- Wysłaliśmy pismo w lipcu i nikt na nie nie odpowiedział, nawet krótkim zdaniem - proszę poczekać, na pewno odpiszemy. Czujemy się traktowani jak powietrze. Bardzo zależy nam na odpowiedzi od konserwatora, żebyśmy jako radni wiedzieli, że w przyszłym roku mamy zabudżetować środki na transport i ustawienie kamienia. Zgodnie z prawem, musimy przecież zachować odpowiednia procedurę - kontynuuje nasz rozmówca.

Kolejny przykład przewlekłości WUOZ



Przedstawiciel Igora Strzoka, pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, zapewnia, że wniosek radnych nie został odrzucony. Nie potrafił jednak wskazać terminu, w którym otrzymają jakąkolwiek odpowiedź.

- Potwierdzam, że wniosek o przekazania kamienia został przyjęty i jest obecnie procedowany. Radni Wrzeszcza Dolnego mogą liczyć na to, że ich prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona - komentuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy konserwatora.
Niestety, bez względu na te zapewnienia, trudno nie uznać tego za kolejny przykład przewlekłości funkcjonowania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. W lutym ubiegłego roku informowaliśmy o przeprowadzeniu tam kontroli przez inspekcję pracy. W donosie, który stał się przesłanką przeprowadzenia kontroli, wskazano m.in., że wydawanie decyzji w urzędzie jest opóźnione i jest to wynik złej organizacji pracy.

Czytaj więcej: Konserwator wojewódzki wyjaśnia przyczyny opóźnień w urzędzie

Piotr Dwojacki zmarł w 2017 r. w wieku zaledwie 50 lat. Piotr Dwojacki zmarł w 2017 r. w wieku zaledwie 50 lat.

Co z nadaniem skwerowi patrona?



Przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny zwróciła przy okazji uwagę, że skwer przy ul. Wajdeloty miał otrzymać imię zmarłego w 2017 r. Piotra Dwojackiego - społecznika, współzałożyciela rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny oraz współinicjatora kampanii na rzecz Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej: Piotr Dwojacki może zostać patronem skweru we Wrzeszczu

Radni jego rodzinnej dzielnicy podjęli w tej sprawie uchwałę w roku 2020 r. Choć pomysł został zaopiniowany pozytywnie przez władze miasta, również i ta kwestia stanęła w martwym punkcie. Dlaczego? Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o względy formalnoprawne. Tymczasem radnym z Wrzeszcza bardzo zależy na tym, aby połączyć uhonorowanie zasłużonego działacza z odsłonięciem kamienia w nowej lokalizacji.

- Nasz pomysł trafił do Komisji Promocji i Kultury przy Radzie Miasta Gdańska. Został pozytywnie zaopiniowany pomimo tego, że od śmierci nie upłynęło pięć lat. Jednak wniosek utknął. Z tego co wiem, zdaniem magistratu nie można nadać imienia temu skwerowi, gdyż miasto cały czas proceduje zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którym objęta jest działka, na której jest ten skwer. Mamy nadzieję, że mimo tego uda się wreszcie przyspieszyć upamiętnienie śp. Piotra Dwojackiego. Tym bardziej, że przeznaczyliśmy w naszym budżecie środki na upiększenie tego skweru. Reasumując, liczymy nie tylko na współpracę ze strony konserwatora, ale także miasta - kwituje Królczyk.

Miejsca

Opinie (53) 6 zablokowanych

  • (9)

    Kamień, konserwator,tak jakże ważne to sprawy w Gdańsku...drogi w rozsypce,miasto zabetonowane,zaparkować nie ma gdzie,toalet zero,parków zero,biletu wspólnego ni ma a kniaziowie nie wiem czym się zajmują....No tak zaraz podwyżki za śmieci bo nowy rok idzie.

    • 18 28

    • A jak jest w Pcimiu. (2)

      • 9 5

      • Ty nam powiedz

        .

        • 2 9

      • Spytaj ojca i matki

        jak nogi grzali w krowich plackach.

        • 2 4

    • (2)

      Zgłoś się do psychiatry. Naprawdę jesteś chorym człowiekiem!

      • 5 2

      • (1)

        Kolejki do 2028 na lipiec...

        • 0 7

        • U siebie się złoś.

          Do resortowego.

          • 2 1

    • Drogi w stanie dużo lepszym niż w wielu polskich miastach ,

      z czego mają budować ? z drewna ? parków jest całkiem sporo poczynając od pasa nadmorskiego kończąc na tym co ma powstać na południu miasta , bilet wspólny na miasto Gdańsk jest i istnieje , nigdzie na świecie nie widziałem toalet na każdym rogu ulicy , centra miast w nowoczesnym świecie pozbywają się samochodów a nie budują parkingi . Podwyżki cen śmieci zafundowała nam władza centralna czyli pisowski rząd .
      Najważniejsze że ceny benzyny spadają , nic nie drożej i wszystkim żyje się coraz lepiej bo przecież mieszkamy w mieszkaniach plus ,jeździmy milionem samochodów elektrycznych , pływamy polskimi promami , prąd wytwarzamy z narodowego skarbu węgla w nowoczesnej elektrowni w Ostrołęce.

      • 5 2

    • Pamietam debade prezydencka, kraj w rozsypce a prowadzący tvpis pyta się o komunie. Zero parków? Przytoczę klasyka: głupi czy cyniczny? Cieszysz się że niszczą gdanski Lotos? Ile dostał Gdańsk od twoich panów z funduszu odbudowy? Kiedy powstanie tak szumnie zapowiadany port centralny?

      • 3 2

    • To

      żegnamy ozięble.Pis dziel ska Polska C czeka,zadbana,wesoła,szczęśliwa i do bólu katolicka

      • 0 0

  • Ktoś tam jeszcze śpi ;) (6)

    "Mowa o ulicach Wyspiańskiego i Waryńskiego, których niemieckojęzyczne nazwy brzmiały odpowiednio Neuschottland (pol. Nowe Szkoty) oraz Brunshöferweg (Brunowa droga)". Nie znam niemieckiego, ale nie sądzę żeby niemieckie nazwy odpowiadały tym ulicom.

    • 2 27

    • (3)

      Neuschottland - dosłownie Nowa Szkocja - spolszczone Nowe Szkoty
      Brunshöferweg - dosłownie Droga do Dworu Burnów - niefortunne spolszczenie Brunowa droga

      • 13 0

      • yyy.. (2)

        Burnów?

        • 0 0

        • sądzę że to literówka. Dwór Brunów (Brunshofer) (1)

          • 4 0

          • Brunów to pałac pod Bolesławcem

            zresztą fajny, choć raczej na wesela dla picerów.

            • 0 0

    • To się doucz albo idź sobie "sądzić" gdzie indziej.

      • 5 3

    • taka jest historia i nie da jej sie zmienić

      no chyba, że tacy ja ty i czarnek by chcieli...

      • 1 2

  • (1)

    Jest cisza bo kamień zaginął.

    • 12 2

    • jest u kolego konserwatora w ogrodzie

      • 4 0

  • 20 lat staramy sie o remont ulicy (3)

    A tu wyskakuja z problemem, ze czegos nie dostali od 5 miesiecy.

    • 18 26

    • Jest spora różnica między remontem ulicy, a oddaniem kamienia.

      Po drugie to nie miasto ma oddać tylko konserwator.

      • 17 4

    • Proponuję przeprowadzkę, skoro od 20 lat sie "staracie" to znaczy, że wam to nie przeszkadza, bo nawet tam gdzie sie nie starają robią remonty, ciekawe gdzie mieszkasz?

      • 8 5

    • no to coś słabo się staracie

      w 20 lat to sami byście to zrobili

      • 6 2

  • Miejmy nadzieje ze po wystawieniu nie zniknie po czym znajdzie sie na portalu aukcyjnym... (2)

    • 6 2

    • Kamień już pewnie leży w ogródku Don Orleone.

      • 5 0

    • Ciekawe u kogo lezy kamien ukradziony z parku Jaskowej Doliny

      mial napis "Präsidentenweg"

      • 1 0

  • konserwa (1)

    czyli wszystko w normie - decyzje opóźnione, wydawane niezgodnie z prawem miejscowym... jednym słowem bur***

    • 13 3

    • Facet przywieziony w teczce

      jak za nieboszczki komuny nie czuje klimatu miasta a poza tym dostał zadanie bycia taka V kolumną w niepokornym mieście....

      • 7 0

  • Gdyby to miałby być skwer np. Lecha ... to w 3 sekundy podpisana została zgodna a tak... Czekaj SE w kolejce. (3)

    Dlaczego Pan konserwator zabytków blokuje lub utrudnia inwestycje? Po raz kolejny to samo. Czy temu Panu nie jest wstyd?

    • 19 3

    • To nie żaden konserwator tylko pionek na usługach rządu siejący zamęt na Pomorzu. (2)

      Pierwsza jego akcja to była blokada odbudowy mostu na Wiśle, który miał być odbudowany w historycznej formie z XIX wieku. Dla konserwatora jednak ważniejsze były powojenne prowizorki i nakazał je uratować. Jedna bardziej mroźna zima albo większa powódź i sprawa się rozwiąże bo most bez remontu zburzy się sam pod naporem wody lub lodu. Dalsze jego akcje to pilnowanie żeby bruk w Gdańsku nie był zbyt gładki bo jeszcze ludziom by się za wygodnie chodziło czy jeździło. Tymczasem zabytkowe budynki niszczeją jak dawniej i z tym to on nic zrobić nie zamierza. Budowania nowoczesnej szpetoty w historycznych dzielnicach też nie ograniczył.

      • 9 1

      • a chodniki nie mogą być równo z ulicą!

        Po prostu nie mogą! Bo dziedzictwo Praojców ważniejsze jest od naszej wygody.

        • 4 0

      • Który most?

        • 0 0

  • Strzok to kolega Sellina więc choćby było o pół roku opóźnienia to nic mu nie zrobią (1)

    • 9 5

    • Po wyborach zrobią. Nie tylko jemu!

      • 4 0

  • Ładnie w tym Wrzeszczu Dolnym (1)

    Tylko te samochody wszędzie i jest z 5 razy więcej niż we Wrzeszczu Górnym.

    • 20 11

    • szykują się zmiany

      ale cały proces "oczyszczania" potrwa parę lat...

      • 1 2

  • czy Płażyński ze Skibą zwołali konferencję w spr. poważnych opóźnień u konserwatora? (1)

    • 21 7

    • He he dobre pisowski gang olsena tu nie widzi problemu.
      W końcu to ich kolega z reżimu.

      • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane