• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co z tą Grunwaldzką? To aleja czy ulica?

Michał Stąporek
29 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Grunwaldzka to aleja czy ulica? - tego zdają się nie wiedzieć nawet zarządzające miejskimi budynkami Gdańskie Nieruchomości. Grunwaldzka to aleja czy ulica? - tego zdają się nie wiedzieć nawet zarządzające miejskimi budynkami Gdańskie Nieruchomości.

Choć jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ulic w Gdańsku, niejeden może mieć wątpliwości co do jej poprawnej nazwy: Grunwaldzka jest ulicą czy aleją? Odpowiedź jest jasna, ale mylnych tropów nie brakuje.Krótki spacer po wrzeszczańskim odcinku Grunwaldzkiej nie rozwiewa tych wątpliwości, lecz je potęguje. Z równą łatwością znajdziemy zarówno tabliczki z nazwą "aleja", jak i "ulica" Grunwaldzka.

Startujemy przy posesji nr 1, czyli przy konsulacie chińskim. Przy nim, oraz przy kilku innych eleganckich budynkach ciągnących się w kierunku ul. Uphagena, widać informacje, że idziemy wzdłuż alei.

Konsulat Chińskiej Republiki Ludowej jest pierwszym budynkiem stojącym przy Grunwaldzkiej. Konsulat Chińskiej Republiki Ludowej jest pierwszym budynkiem stojącym przy Grunwaldzkiej.
Ale już na budynku Banku Millennium, przy posesji 19/23, natykamy się na informację, że jednak jesteśmy przy ulicy. Bank chwali się, że ma przy niej łącznie trzy placówki.

Pracownicy banku Millennium sę przekonani, że pracują przy ulicy Grunwaldzkiej. Pracownicy banku Millennium sę przekonani, że pracują przy ulicy Grunwaldzkiej.
Konsternacja: bankowcy to przecież ludzie rzetelni i do przesady skrupulatni, chyba więc wiedzą, co piszą?

Co klatka to inna nazwaPrawdziwy problem zaczyna się za skrzyżowaniem z ul. Miszewskiego. Tu zaczynają się budynki Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Co klatka to inna wspólnota i inny zarządca. A jak inny zarządca, to i inne określenie na Grunwaldzką.

  • Wspólnota Grunwaldzka 31 uważa, że mieszka przy ulicy Grunwaldzkiej...
  • ...podczas gdy sąsiedzi spod 33 sądzą, że mieszkają przy alei Grunwaldzkiej.
  • Z kolei ci spod 37 zachowują w tej kwestii neutralność.

Mieszkańcy Grunwaldzkiej 31 uważają, że mieszkają przy ulicy. Sąsiedzi obok, z Grunwaldzkiej 33 sądzą, że mieszkają przy alei. Sąsiedzi spod numeru 35 wybierają ulicę, a ci spod numeru 37 nie chcą się wikłać w spory i pozostają w tej kwestii neutralni.

Sprzeczne informacje na jednym budynkuNajśmieszniej jest wtedy, gdy na jakiejś nieruchomości znajdują się dwie różne nazwy Grunwaldzkiej. Bywa, że takie tablice dzielą od siebie dosłownie centymetry. O takie kwiatki nietrudno, natknęliśmy się na nie choćby przy posesjach 71/73 i 85.

  • Administrator błędnie uważa, że zarządzana przez niego wspólnota znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej, natomiast komornik sądowy dobrze wie, że swoją siedzibę ma przy alei Grunwaldzkiej.
  • Tym razem to prawnicy są w błędzie, bo myślą, że urzędują przy ul. Grunwaldzkiej. Tymczasem to pani psychiatra ma rację w tej kwestii. Wspólnota wybrała w tym sporze neutralność.

Dobrze, czas chyba wreszcie definitywnie stwierdzić:

GRUNWALDZKA JEST ALEJĄJako taka funkcjonuje w oficjalnym, miejskim spisie ulic Wrzeszcza.

Powstała w miejscu drogi łączącej w średniowieczu gdańskie miasta (Stare, Młode i Główne) z istniejącym od końca XII wieku opactwem cystersów w Oliwie. Była jednocześnie częścią tzw. Via Mercatorum, czyli szlaku handlowego z południa Polski nad Zatokę Gdańską (Gedanopedia).

Zaczyna się tam, gdzie kończy się aleja Zwycięstwa. Biegnie przez Wrzeszcz, Strzyżę i Oliwę. Ostatnia posesja przy niej ma nosi numer 617. Aleja kończy się na granicy z Sopotem. Mierzy sobie od początku do końca 6,9 km.

Jedna z najważniejszych ulic w GdańskuGalimatias z nazewnictwem jest o tyle zaskakujący, że przecież Grunwaldzka jest jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ulic w Gdańsku. Znajduje się w ich czołówce zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i długości.

Pięć lat temu (dane z 2016 r.) przy al. Grunwaldzkiej zameldowanych było 5539 osób. To dawało jej drugi w Gdańsku wynik pod tym względem. Ustąpiła tylko ul. Obrońców Wybrzeża, przy której mieszkało wówczas ponad 7 tys. osób.

Jeśli chodzi o długość, to ze swoimi 6900 metrami ustępuje jedynie pięciu innym ulicom: Kartuskiej (11,6 km), Słowackiego (8,7 km), Spacerowej (8,5 km), Przegalińskiej (8 km) i Traktowi św. Wojciecha (7,3 km).

Zobacz także:

Najdłuższe ulice w TrójmieścieChoć niektórzy pewnie uważają, że Grunwaldzka jest jeszcze dłuższa. Od biedy można jeszcze zrozumieć mylenie Grunwaldzkiej z aleją Zwycięstwa, gdyż oba te ciągi przechodzą w siebie płynnie, w trudnym do zauważenia miejscu.

Delikatny łuk oraz początek szpaleru drzew wzdłuż torów tramwajowych oznaczają miejsce, w którym aleja Grunwaldzka przechodzi płynnie w aleję Zwycięstwa. Delikatny łuk oraz początek szpaleru drzew wzdłuż torów tramwajowych oznaczają miejsce, w którym aleja Grunwaldzka przechodzi płynnie w aleję Zwycięstwa.
Zdarza się jednak niektórym określać mianem "Grunwaldzkiej" cały główny ciąg komunikacyjny w Gdańsku. W takim wypadku przy Grunwaldzkiej stałaby nie tylko Opera Bałtycka (Aleja Zwycięstwa), ale i dworzec PKP Gdańsk Główny (Podwale Grodzkie), siedziba prokuratury i Rady Miasta Gdańska (Wały Jagiellońskie).

Numeracja kontynuowana w SopocieCo ciekawe, numeracja budynków na al. Grunwaldzkiej nie kończy się na numerze 617, znajdującym się tuż przed granicy z Sopotem. Posesje przy ciągnącej się dalej alei Niepodległości są oznaczane kolejnymi numerami, aż do granicy z Gdynią. To pamiątka po czasach Wolnego Miasta Gdańska, którego Sopot był częścią.

Inne problemy z nazwami ulic w GdańskuAle z nazwami ulic w Gdańsku ogólnie nie zawsze jest łatwo.

Na Stogach znajduje się np. ul. Wilhelma StryjewskiegoMapka. Problem w tym, że takiej postaci nigdy nie było, a osobą, która miała być uhonorowana jest XIX-wieczny gdański malarz Wilhelm Stryowski.

Z kolei dekadę temu radni Gdańska zmienili nazwę ulicy na Morenie z "Budapeszteńska" na "BudapesztańskaMapka". Sęk w tym, że to właśnie ta pierwsza wersja była zawsze uznawana za poprawna, a druga jedynie była dopuszczana przez językoznawców jako występująca w mowie potocznej.

Quiz Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 54%

Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (175)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane