• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zamiast LOT-u? Praca dyplomowa młodego architekta

Marcin Szneider
18 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Marcin Szneider w swojej pracy dyplomowej proponuje, aby budynek, który powstanie na miejscu obecnego LOT-u, gabarytami nawiązywał do siedziby NBP. Marcin Szneider w swojej pracy dyplomowej proponuje, aby budynek, który powstanie na miejscu obecnego LOT-u, gabarytami nawiązywał do siedziby NBP.

W miejscu budynku LOT-u mogłoby powstać Informatorium Miejskie. Tu wycieczkę zaczynaliby goście, chcący poznać w pigułce historię i przeobrażenia Gdańska na przestrzeni wieków. Z dachu nowej zabudowy rozciągałaby się panorama na wieże kościołów i dachy pobliskich kamienic - pisze Marcin Szneider, który obronił pracę dyplomową z zagospodarowania działki, na której dziś stoi budynek LOT-u.



Kilka dni temu napisaliśmy, że Polskie Linie Lotnicze LOT chcą sprzedać budynek przy Wałach Jagiellońskich wraz z otaczającym go gruntem. Być może niebawem pojawi się inwestor, który zmieni oblicze tego miejsca. Czas zacząć zastanawiać się nad przyszłością działki, na której dziś stoi LOT, tym bardziej, że 60 proc. czytelników Trojmiasto.pl uważa, że budynek powinien zostać rozebrany.

Dzisiaj prezentujemy głos absolwenta Politechniki Gdańskiej, który pomysł na zagospodarowanie obszaru wokół LOT-u zawarł w swojej pracy dyplomowej.

***


Spod kolumn nowego budynku (od strony Targu) oraz z jego dachu podziwiać można by wieże kościołów Głównego Miasta. Spod kolumn nowego budynku (od strony Targu) oraz z jego dachu podziwiać można by wieże kościołów Głównego Miasta.
Obecny budynek LOT-u pierwotnie pełnił funkcję pawilonu meblowego, zresztą bardzo potrzebnego w czasach, kiedy wszystkiego brakowało. Powstał w roku 1958 wedle projektu Lecha Kadłubowskiego i Jana Niedostatkiewicza. Pierwszy z nich był również projektantem pobliskiego budynku Teatru Wybrzeże.

Na owe czasy była to architektura bardzo śmiała, nowoczesna. Do tej pory, gdy patrzymy na archiwalne zdjęcia z lat 60. elegancja - wówczas białego pawilonu meblowego - zaskakuje nas swoim wyrafinowaniem. W zamyśle projektantów wysokość budynku miała być zbliżona do przebiegającego w tym miejscu wału ziemnego, będącego częścią nowożytnych umocnień fortyfikacyjnych Gdańska z XVI-XIX wieku. Dzięki skromnej wysokości, wciąż możliwy był wgląd w przestrzeń Targu Węglowego dla kierowców przejeżdżających Wałami Jagiellońskimi, jak i dla pieszych znajdujących się po drugiej stronie ulicy; dostrzegalna była wieża Kościoła Mariackiego, jak również bogato zdobiona fasada Zbrojowni.

Budynek szybko wpisał się w świadomość gdańszczan, którzy większość wizyt na Głównym Mieście do dziś rozpoczynają od umówionego spotkania "pod LOT-em".

Pomimo niezłej architektury (obecnie zdegradowanej), budynek LOT-u nigdy nie powinien powstać w tym miejscu. Po splantowaniu nowożytnych fortyfikacji na przełomie XIX i XX wieku, otoczenie Bramy Wyżynnej znalazło się w miejscu intensywnych prac budowlanych. W miejscu wału ziemnego broniącego wjazdu do miasta powstały pierzeje eklektycznych kamienic, zaś w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy zbudowano Bank Rzeszy i hotel Danziger Hof.

Jaki obiekt powinien powstać na działce, gdzie dzis stoi budynek LOT-u?

Takie rozwiązanie otoczenia cennego zabytku, jakim niewątpliwie jest Brama Wyżynna, było często krytykowane. Zarzut dotyczył głównie zdominowania Bramy przez ogromne gmachy, których architektura przypominała skrzyżowanie budynku pruskich koszar z gdańską kamienicą. Po II wojnie światowej budynek hotelu należało rozebrać, gdyż groził zawaleniem, podczas gdy budynek banku zachował się w niezłym stanie, tracąc jedynie dach, trójkątne szczyty i zwieńczenia wieżyczek. Dawne założenie podkreślające punkt centralny kompozycji, którym była Brama Wyżynna, zostało zniszczone poprzez postawienie w miejscu hotelu niskiego pawilonu meblowego.

Do tej pory w miejscu tym stoją trzy zupełnie różne budynki, w żaden sposób nie tworzące spójnej koncepcji. Niski budynek LOT-u z połowy XX w., wyższy budynek Bramy z XVI w. oraz monumentalny gmach banku z początku XX w. Obecny bank NBP jest zabytkiem, więc jedynym rozwiązaniem dla tego miejsca jest przywrócenie po stronie nieistniejącego hotelu Danziger Hof bryły zbliżonej wysokościowo do banku, tak aby kompozycja stała się na powrót równoważna, z punktem centralnym - Bramą Wyżynną.

Niezwykle ważną sprawą jest funkcja budynku, który miałby zastąpić słynny LOT. Powinien być to budynek użyteczności publicznej, czynny jak najdłużej i dający każdemu możliwość zajrzenia do jego wnętrza. Tak wyjątkowe miejsce nie powinno zostać zawłaszczone przez kolejny hotel lub biurowiec.

W swoim obronionym w tym miesiącu projekcie dyplomowym proponuję w tym miejscu budynek Informatorium Miejskiego, miejsca do dyskusji o rozwoju miasta, jego historii, architekturze i przyszłości. Budynek byłby siedzibą dla Biura Rozwoju Gdańska, jak również wydziałów Urzędu Miejskiego, odpowiedzialnych za promocję miasta i jego rozwój.

W jego przestrzeń proponuję wprowadzić również gości miasta Gdańska, tak aby wycieczkę po historycznym śródmieściu mogli rozpocząć od poznania historii miasta, jego przeobrażeń na przestrzeni wieków oraz planów rozbudowy na przyszłość. Na dachu budynku powstało miejsce na ogólnodostępny taras, z którego rozciągać się będzie wspaniały widok na wieże kościołów i dachy kamienic Głównego Miasta.

Architektura budynku Informatorium od strony Targu Węglowego odnosi się do istniejącej w tym miejscu w pierwszej połowie XIX wieku kolumnady harmonijnie uzupełniającej budynek klasycystycznego teatru z 1801 r. Obecny budynek teatru z roku 1967 prezentuje architekturę bezkompromisowo współczesną, jednocześnie nawiązując gabarytami do wcześniejszych budynków w tym miejscu. Stąd pomysł uzupełnienia teatru o współczesną w formie kolumnadę dopełniającą założenie przestrzeni Targu Węglowego jak przed laty.

Bardzo dziwi mnie, że podczas gdy Targ Węglowy wciąż czeka na zagospodarowanie godne architektury na miarę XXI wieku, władze miasta dyskutują przede wszystkim o przyszłości Targów Siennego i Rakowego. Planowana przez inwestora zabudowa tego terenu jest niezwykle intensywna, zabiera dystans do budynku Bramy Wyżynnej, który przez setki lat był przecież początkiem właściwego miasta...

  • Wnętrze budynku ze współczesnym modelem śródmieścia Gdańska i kładką umożliwiającą wędrówkę na wyższe kondygnacje.
  • Za pionowymi lamelami schowany ogród zimowy, służący odpoczynkowi pracowników Informatorium.
  • Widok od strony Targu Węglowego w kierunku Wieży Więziennej.
  • Widok od strony Targu Węglowego w kierunku Teatru Wybrzeże.
  • Targ Węglowy stałby się nową, zamkniętą przestrzenią.
  • Pasaż pieszy przebiegający przez budynek, łączący Targ Węglowy z ulicą Wały Jagiellońskie.
  • Ogród zimowy zlokalizowany od strony Bramy Wyżynnej.
  • Schemat zabudowy sprzed wojny i proponowany - widok od strony Wałów Jagiellońskich.
  • Schemat zabudowy - widok od strony Targu Węglowego.
Marcin Szneider

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (288) ponad 10 zablokowanych

  • (14)

    No nie, a może tak odbudować ten hotel, w końcu świat może będzie jeszcze trochę stuleci istnieć, więc w końcu doczeka się sędziwego wieku zabytku;)

    • 138 57

    • TAK! (7)

      Te niby nowoczesne konstrukcje są koszmarne. Odbudować Danziger Hof. A tak właściwie, czy już kiedyś Sheraton się tą działką nie interesował?

      • 51 18

      • Sheraton? Broń Boże! (4)

        Niech Sheraton trzyma się z daleka od tej działki. To, co Sheraton postawił w Warszawie czy Krakowie (Sopot już zdecydowanie lepiej, ale też nie powala) udowadnia, że powininen mieć zakaz budowania w tym miejscu, żeby nie zeszpecić Gdańska jeszcze bardziej.

        • 36 2

        • Sheraton w Sopocie (3)

          jest całkiem całkiem - z jedym ale... o jedno piętro za wysoki (przytłacza Granda). A propos powyżej wskazanego koszmarku architektonicznego jestem za odbudową Danziger Hof. Skoro współcześni architekci nie potrafią (jak widać) prokejtować pięknych budynków należy REKONSTRUOWAĆ.

          • 38 8

          • Plastik i złe proporcje, oto czym jest Szeraton w Sopocie (2)

            Oko laika uchwyci różnice, wystarczy porównać do poczciwego Grand Hotelu, aby przestać piać z zachwytu nad Szeratonem.

            Piszesz o "rekonstruowaniu", chodzi chyba o zachowanie stylistyki. Pod tym względem lepiej, całkiem dobrze, wygląda Rezydent też w Sopocie.

            • 16 1

            • A może zamiast LOTu

              niech nic nie powstaje? Po co kolejna buda?

              • 7 9

            • ludzie, ludzie ludzie, powinno zostać puste miejsce odsłaniające ładne, zabytkowe budynki

              kilka ławeczek, nieco zieleni i pięknie odłsonimy to co najładniejsze, kwintesencję i skarb Gdańska. Jak można to przykrywać jakimkolwiek budynkim. Nie można!

              • 10 8

      • Żaden Danziger Hof (1)

        tylko Gdański Dwór jeśli już.

        • 29 3

        • Wołają o Danziger Hof,

          Bo niektórym się tęskni, żeby sobie pohajlować. Swoją drogą, w końcu ktoś przypomniał sobie o prawie nawiązania architektonicznego. Brawa dla pana Marcina!

          • 5 16

    • 24% osób chce kolejne Tesco lub Biedronkę ? No nie masakra mentanla

      • 24 2

    • ani to ani tamto

      Nawet w tym projekcie dyplomowym jest pewna sugestia Danziger Hofu, a jednak on już wtedy nie grał z centrum i drugim skrzydłem. Owszem, widzę niezły ten projekt, ale dla pełnego zgrania brakuje paru zaokrągleń (co tak razi u Kuryłowicza). Wtedy komponowałby z sąsiadami bezpośrednimi jak i współczesnym Teatrem (ma zaokraglenia np. w bryle).

      A Sheraton w ogóle nie wolno wpuszczać między stare budownictwo. Oni mają określony charakter budowli który sam dla siebie niebrzydki jednak nie umie "uśmiechnąć" się do sąsiadów.

      • 11 4

    • dArek Gdzie jesteś !!!

      Widzisz i nie grzmisz!! proszę kiepską architekturą zastąpić tak samo kiepską tyle że kolorystyka cegły błagam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • 7 3

    • Budynek LOT skonczy jak wyspa spichrzow...... (1)

      artykul powyzej - Dni lot-u sa policzone z 2001! , mowi wszystko. nie robic nic to tradycja adamowicza......

      • 11 2

      • przeciwnicy Adamowicza powinni wreszcie coś ustalić. Albo krytykują go za to że nic nie robi, albo ze robi za dużo i buduje sobie pomniki. nie gadaj że się nic nie robi, bo w ostatnich latach w Gdańsku co kilkaset metrów jest plac budowy

        • 3 0

    • nie

      • 1 0

  • proponuję jakąś dobrą kebabownie (4)

    • 199 61

    • (2)

      kebaby to pierwszy zwiastun jihadu! najpierw nas utuczą, otłuszcza a potem najadą...

      • 28 5

      • najpierw najedzą potem najadą

        • 18 1

      • ci co to ją, poczebują potem chuścia. A chuście o 10 kilo to trudniość.

        • 10 0

    • najlepsze kebaby

      tylko w Hamburgu

      • 4 0

  • Zamiast budynku LOT (17)

    Proponuję kolejną Biedronkę. Społeczeństwo będzie miało radochę.

    • 229 61

    • (12)

      albo MacSraka

      • 8 10

      • (5)

        Chyba starbaksa - muszę trochę poszpanować z kubeczkiem w tramwaju...

        • 46 6

        • Dla jednych to szpan... (2)

          ...dla innych dobra kawa na wynos, ktora jest codziennoscia.

          • 10 28

          • dobra kawa?

            Dobra kawa z starbucksa? Kupujesz ekspres cisnieniowy za 500zl, do tego kawa typu Tchibo czy MK, mleko i robisz duzo lepsze kawy. Następnie wlewasz w kubek izotermiczny. Calosc wychodzi jakieś 3 minuty, czyli tyle samo co wejście, zamówienie i oczekiwanie :) Polecam sprobowac!

            • 26 2

          • oO

            Dobra kawa? :D Ty w życiu widać nie piłeś dobrej kawy :D

            • 15 1

        • (1)

          wystaw nos poza granice miasta baa Polski a zobaczysz że kubek z kawą to nie szpan. Powiem więcej wiele lat temu wyniosłam to z kultury innego kraju gdzie takie zachowanie to codzienność nie ważna marka kawy !! ma być dobra. Spróbuj idąc z zimny dzień kupić kawkę i czekać na tramwaj kolejkę albo inną komunikację "ZBAWIENIE"

          • 6 11

          • ale Ty światowa jesteś... wooow

            musiałaś wiele lat temu za granicę jechać żeby zobaczyć że ludzie piją ciepłą kawę w autobusie? To trzeba było się rozejrzeć w Gdańsku jak ktoś wyciągał sobie w autobusie termosik i popijał ciepłą kawkę przygotowaną w domu!!

            Powiedz jeszcze że teraz jesteś światowcem i jesz tylko jedzenie z przygotowane z mrożonek, torebki, puszki lub na zamówienie, a żarówkę Tobie wymienia elektryk, bo tak na świecie robią.

            Dobra szkoda słów...

            • 13 4

      • Pomnik donosiciela i jego pana z SB i WSI (5)

        • 10 7

        • Zamiast Wilhelma II ?

          • 3 0

        • (3)

          Kolejny pomnik kaczyńskiego?

          • 6 5

          • mówimy tu o TW Bolku

            • 4 5

          • w sumie za jakies zasługi nie był internowany (1)

            • 1 0

            • Teczka była sfałszowana! Ale tylko ta jedna!

              • 2 0

    • (1)

      albo jakiś kameralny klubik alternatywny z jazzikiem, gdzie można zaprezentować swoją niszową poezję

      • 7 6

      • to sie nie utrzyma

        • 2 0

    • bo K.... wykraczesz...

      • 6 0

    • bank byłby idealny ;PP

      • 0 0

  • co do wielkosci - dobry pomysł bo jest jak przed wojną (8)

    na wizualizacji jednak wygląda jak komunistyczny klocek w kolorze brązowym.

    • 280 37

    • (5)

      mam wrażenie że architektów uczą teraz tylko stawiać klocki ;P

      a na serio, spadzisty dach boli? urozmaicenia jakieś cokolwiek, czy tylko proste powielane formy na całej elewacji budynku? no chyba ze Pan Architekt ma wielką potrzebę odciśnięcia się na starówce swoim kontrowersyjnym gustem...

      • 27 7

      • na spadzistym dachu tarasu nie zrobisz (4)

        prosta forma mi się podoba; to brama wyżynna jest w tym miejscu czymś, co powinno świecić się zdobieniami, a ten budynek będzie takim eleganckim tłem i równowagą dla budynku nbp

        • 10 20

        • (3)

          Równowagą?! Jeśli to jest równowaga to powiem Ci że miałeś krzywe huśtawki w dzieciństwie. Popatrzmy piętro po piętrze na budynek NBP, a teraz na ten proponowany. Proponowany każde piętro identyczne, nudne, jakbyś zakrył kolejne piętra palcem nie jesteś w stanie odróżnić na które piętro patrzysz. W budynku NBP masz na paterze łuki, 2 piętra oprawionych okien i spadzisty dach. Tarasu nie zrobię? A to teraz wymóg żeby tarasy robić? Zresztą da się wyciąć ze spadzistego dachu także taras, nie naruszając przy tym bryły budynku: to że będzie skierowany w jedną stronę będzie ceną za uszanowanie linii i stylu otaczając budynków.

          • 30 2

          • ale mamy XXI wiek (2)

            można czasem coś nowocześniejszego wybudować

            • 4 9

            • No jasne, mamy XXI w. a ta pierdykana Bazylika Mariacka zajmuje najlepszą parcele w mieście! Wyburzyć w cholerę i postawić szklane wieżowce, nie mające własnej fasady tylko "kradną z otoczenia".

              • 13 2

            • Dlatego budynek powinien ładnie komponować się z otoczeniem. Niestety wizualizacja przedstawia kolejny ciężki betonowy kloc. Takim klocem będzie też ECS. W Gdańsku nie mamy ani jednego nowego budynku którym można by się pochwalić.

              • 1 1

    • całkiem jak mauzoleum (1)

      • 26 1

      • Budyń wieczny nie jest - kiedyś i jego doczesne szczątki zabalsamowane, gdy odejdzie do krainy wiecznej wizualizacji i obietnic przedwyborczych, trzeba będzie złożyć by ciemny lud mógł szlochać i bić czołem - zrozpaczony, że tak wielkiego i światłego przywódcy długo jeszcze ten padół nosić nie będzie.....

        • 2 1

  • (5)

    Gdyby nie wojna i sowieci...

    • 92 10

    • (3)

      Gdyby nie wojna i sowieci, to nie napisałbyś tej informacji na takim portalu jak "trójmiasto.pl".

      • 9 26

      • Ale pisałby (2)

        na portalach Lwów.pl, Wilno.pl, Grodno.pl itd

        • 27 5

        • raczej Generalna-Gubernia.pl (1)

          • 5 8

          • tutaj nie było GG

            tu był Reich

            • 3 0

    • ...nooo, sowieci...i ich (wtedy) kumple angole i jankesi...

      ...którzy walili bombami w Gdańsk ile wlazło...historia sie kłania, w szkole się spało??

      • 1 5

  • zarąbisty projekt!!!!! (13)

    jak dla mnie - niech budują!!!!!!!!

    • 66 219

    • (2)

      to chyba komentarz promotora

      • 33 10

      • Raczej nie (1)

        On jak się gdziekolwiek odezwie, to z niego leją. Choćby na skyscrapercity. Ten typ tak ma.

        • 10 11

        • Jak już kogoś publicznie szkalujesz, to raczyłbyś się przynajmniej podpisać i nie robić tego anonimowo.

          • 4 0

    • Nudny, zwalisty kloc. (8)

      Proszę porównać poziom szczegółowości i styl budynków w okolicy - to co jest na renderach to po prostu lekka kpina, nudne, nie pasujące i wycinające się z otoczenia.

      Architekci w takim Nowym Jorku jakoś się szczycą wpasowaniem budynku w styl otoczenia, i potrafią mimo wszystko odcisnać na tych budynkach swoje piętno, nie krzywdząc otoczenia.

      Architekci w Polsce, jak to dobrze ują kolega gdzieś wyżej, potrafią tylko stawiać klocki. Klocek tu, klocek tam, olać dorobek stuleci architektów, teraz mamy XXIw, hipsterowe klocki wszędzie!

      • 29 3

      • a wg. mnie on pasuje np. do teatru wybrzeże (3)

        trzeba uwzględnić cały kontekst otoczenia, a nie tylko to co stare...

        • 7 18

        • No jasne, równajmy do brzydszych, bo łatwiej. (2)

          Myślałem że misją dobrego architekta jest wyłuskanie co najlepsze z otoczenia, nie pójście na łatwiznę.

          • 14 2

          • ale ten teatr nie jest taki zły (1)

            od strony targu węglowego trochę może razi ta szklarnia, ale z tyłu jest wg mnie całkiem spoko. może go kiedyś trochę zmodernizują i będzie dobrze...

            • 4 6

            • Chyba nie widziales...

              ... co tam stalo przed wojna.

              • 1 0

      • (1)

        Nie zgadzam się, że architekci stawiaja klocki. Jest coś takiego jak wymogi inwestorskie, które przeważnie sprowadzają się do 3 słów: "ma być tanio". Spróbuj z takim wywalczyć swoją wizję. Potem mamy same klocki, bo inwestor poszczędził na projekcie i wykonawstwie. Różnica w cenie często nie jest duża, ale jak zleceniodawca ma węża w kieszeni to co my, architekci, możemy na to poradzić?

        • 1 11

        • Ale to przecież projekt dyplomowy, więc praktycznie tylko koncepcyjny.

          Architekt mógł sobie pozwolić na kreatywność.

          • 15 0

      • hmmm (1)

        A jak się buduje pseudo stylizowane budynki to Ci się podoba? Wieżyczki i inne pierdoły które maja imitować historie???
        Taki stonowany budynek się duuużo dłużej starzeje i pozostaje bardziej neutralny dla otoczenia.

        • 4 7

        • Nie ma sensu popadać w skrajności oczywiście, ale fakt faktem jest taki ze ta elewacja nie pasuje do ŻADNEGO budynku w obrębie całego Starego Miasta - po prostu zła idea, zrobiona na odwal się i postawione żeby stało. Nie chce mi się teraz wklejać tu linków do prac architektów którzy potrafili się wpasować w realia otoczenia miasta, ale są ludzie którzy to potrafią. Zresztą nie trzeba patrzeć daleko - w Sopocie potrafili zrobić mniej więcej nowoczesne kamienice, nie najpiękniejsze, ale przynajmniej nie gwałcące otoczenia swym wyglądem.

          Obracając się na co dzień w środowisku Architektów na PG, oglądając ich prace powiem tyle: wydaje mi się że na Wydziale Architektury PG nie potrafią nauczyć faktu wpasowywania się w otoczenie. Jest jakiś tam trend narzucany że ma być jak najnowocześniej, przy jak najmniejszym nakładzie pracy, jak najbardziej odcinające się od otoczenia, i indywidualnie, a jednocześnie do rąk przyszłych architektów wkładane są standardowe wymówki: "bo inwestor, bo tanio, bo nie buduje się pseudo stylizowanych, bo będzie równoważnym tlem (?), bo jakiś artystyczne wyjaśnienie". Nie każdy jest artystą, lecz niestety KAŻDY będzie inne musiał na ten budynek patrzeć.

          • 1 1

    • Żeczywiście bardzo udany

      Dobrze komponuje się z teatrem.

      • 4 4

  • (3)

    Ciekawe czym kierował się architekt LOTu - czy był architektem generalnie... za PRLu to nigdy nie wiadomo.

    • 25 27

    • Był takim samym architektem jak en (2)

      co projektował tą wizualizację. Też myślał, że tworzy coś genialnego, a rysował potworka. ODBUDOWAĆ DANZIGER HOF!

      • 15 7

      • danziger hof był niezły, ale mamy XXI wiek (1)

        pozostawmy jakąś pamiątkę obecnych czasów. a ten projekt gabarytowo i kolorystycznie doskonale się wpasowuje

        • 5 13

        • g... już wystarczająco dosyć nawaliliśmy w centrum Gdańska

          Tyle, że od takich pamiatek broń nas Panie Boże...

          • 3 1

  • większosc w ankiecie proponuje tam instytucję publiczną (3)

    aby uściślic nomiinuję Pomorski Zadząd KC

    • 27 7

    • PZPN

      Nową siedzibe PZPNu :)

      • 4 2

    • KC PiS, czy KC PO, czy KC SLD, czy który?

      • 3 2

    • Nie można tak często...

      ... przeprowadzać zarządu KC.
      Niedawno przecież przeprowadził się z Oliwy na Orunię.

      • 4 2

  • Przedwojenna fasada od strony ulicy (7)

    dużo ładniejsza. Za to rozwiązanie od strony targu również ciekawe.

    Moje pierwsze skojarzenie - klocki. To przez ten dach :/

    Moim zdaniem dach powinien być jak w NBP (widać to w zestawieniu propozycja-brama-NBP).

    Dla tych co jadą ulicą pod lotem jest nieistotne co tam będzie - i tak ta ulica wymusza maksymalną czujność by nie uszkodzić auta lub nie spowodować wypadku.

    • 85 10

    • No pierwsze słyszę... (2)

      żeby przy budowie budynku brać opinię kierowców. Czy im się będzie podobało przejeżdżając. Witki opadają, wszystko inne staje.
      Wyobraź sobie Kowalski, że cała masa ludzi o zgrozo przechodzi tamtędy i nie są w samochodach i widzą budynki i maja czas je obejrzeć.
      Co do reszty wypowiedzi to się w pełni zgadzam. Mi to z jakiegoś powodu rejony Placu Czerwonego w Moskwie przypomina. Takie komunistyczne kloce.

      • 8 7

      • Dygresja i ironia

        to terminy obce osobom nieoczytanym.

        Z pozdrowieniami dla "łowcy debili"

        • 5 1

      • nie ma nic głupszego, niż wiązanie stylu architektury z ustrojem politycznym

        • 3 0

    • (2)

      z poprzedniego artykułu wynika że dach nie pasuje do planu zabudowy !!!!
      Projekt ładny ale nie w tym miejscu
      Budynek przypomina gmach partii
      budynki IPN
      klocek zastąpić klockiem postawcie coś co będzie pasowało wnętrz niech będą niekonwencjonalne awangardowe ale fasady błagam dalej przypominające komunę!!!!!

      • 3 2

      • no i? gmach partii to jest dobra architektura (1)

        rozumiem, że pałac kultury powinno się wyburzyć, bo komunistyczny? eh...

        • 3 1

        • tak

          • 1 1

    • Niech jeszcze NBP odbuduje ten dach tak jak powinien wyglądać bo w tej chwili to wygląda jak namiot cyrkowy ...

      • 2 2

  • a może tak jakaś instytucja kulturalna? (6)

    • 51 13

    • ...

      Można przenieść tam teatr -zapewni iluminację i życie "budynku" w weekendy i wieczory. W przeciwieństwie do biura.

      A stary budynek teatru rozebrać i wybudować coś nowego :)

      Byle nie dla urzędników.

      • 12 2

    • (1)

      wydaje mi sie ze za blisko drogi na instytucje kulturalną, z takiego samego powodu ma sie przenosic opera bałtycka do innej lokalizacji

      • 0 2

      • Filharmonii nie podoba się przestarzały budynek. Niestety, na Targu jest za mało miejsca i raczej mało miejsc parkingowych, żeby przenieść tam filharmonię, a szkoda.

        • 0 1

    • Muzeum Bursztynu.

      Za mało mamy

      • 3 0

    • Od strony placu na dole kawiarnie u góry małe kina - mozna przenieść tam 3 kina z ul. Długiej - tylko niech nadal pozostaną małe kameralne. Od strony ulicy - niech sobie będa biura "instytucji kulturalnych".

      • 0 0

    • ECS 2

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane