Fakty i opinie

Coraz mniej obywatelskie pomysły w budżecie obywatelskim

artykuł czytelnika

Nasz czytelnik przekonuje, że przyczyną niskiej frekwencji w głosowaniu na inwestycje z budżetu obywatelskiego jest to, że... nie są one obywatelskie. Poznajcie jego argumenty.Czy projekty BO, na które oddała(e)ś głos, zostaną zrealizowane?

tak, wszystkie moje typy przeszły 18%
niektóre tak, inne nie 34%
nie, ani jeden 48%
zakończona Łącznie głosów: 1086
W czwartkowym artykule o przyczynach niskiej frekwencji w głosowaniu na budżet obywatelski w Gdańsku zabrakło mi jeszcze jednego ważnego argumentu. Co roku projekty są coraz mniej obywatelskie, a coraz bardziej miejsko-spółdzielcze. W takim sensie, że coraz mniej finansowania infrastruktury społecznej w dzielnicach (np. parki, skwery, ławki, siłownie pod chmurką, słowem miejsca, które przyciągają ludzi i pomagają budować wspólnotę), a coraz więcej wyręczania podmiotów, które mają obowiązek sfinansować taką inwestycję.

Najczęściej beneficjentem tych "projektów obywatelskich" jest chyba ZDiZ - mnóstwo jest projektów typu remont drogi, chodnika, znalazł się nawet projekt, żeby postawić lustro drogowe czy próg spowalniający.

Owszem, ich brak doskwiera, ale moim zdaniem troska o tę infrastrukturę nie jest zadaniem dla BO. To się należy ludziom, z ich podatków, bez względu na to, czy zbiorą się i przegłosują remont swojego kawałka chodnika, czy może wygrają sąsiedzi i to ich chodnik będzie remontowany.

Zresztą jeszcze przed głosowaniem na Trojmiasto.pl pojawił się artykuł na ten temat, zatem zarzut nie jest nowy (Zarządcy spółdzielni wyręczają się budżetem obywatelskim).

Przykładem takiej inwestycji jest zwycięzca głosowania w Brzeźnie. Wygrał tu projekt przebudowy ulicy na wysokości budynku przy ul. Dworskiej 32 zobacz na mapie Gdańska, zużywając cały budżet dzielnicy.

Mieszkańcy Brzeźna zdecydowali, że w ich dzielnicy zostanie zrealizowany tylko jeden projekt z budżetu obywatelskiego: klepisko pod blokiem przy Dworskiej 32 zmieni się w teren utwardzony.
Mieszkańcy Brzeźna zdecydowali, że w ich dzielnicy zostanie zrealizowany tylko jeden projekt z budżetu obywatelskiego: klepisko pod blokiem przy Dworskiej 32 zmieni się w teren utwardzony. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Czy jest to jakaś większa ulica, która posłuży całej dzielnicy? Otóż nie. To ślepa uliczka przed jednym z bloków, która jest właściwie parkingiem tego bloku. Boczna uliczka od bocznej uliczki, na remoncie której skorzystają tylko i wyłącznie mieszkańcy bloku Dworska 32.

Będą mogli parkować samochody na równej uliczce, zamiast na dziurach.

I tyle z obywatelskości tego projektu.

Cała dzielnica złoży się na remont jednej ślepej uliczki dla jednego bloku.

I jeszcze te górnolotne plany wzięte z opisu projektu:

"Remont drogi i chodnika przyniesie poprawę jakości życia mieszkańców, aktywizację osób starszych i niepełnosprawnych, poprawę atrakcyjności wizerunku osiedla a zarazem i miasta w oczach mieszkańców, jak również turystów licznie odwiedzających dzielnicę Brzeźna. Poprawi nam, mieszkańcom jakość życia, zdrowie i bezpieczeństwo." 
Jeden fragment, kilkadziesiąt metrów drogi, a tyle korzyści dla całej dzielnicy: aktywizacja starszych! I niepełnosprawnych! A i turyści tłumnie odwiedzający tę okolicę docenią i opowiedzą znajomym o cudach przy Dworskiej 32, o tym, jaki jest niezwykły wpływ wyremontowanej uliczki na aktywizację starszych i niepełnosprawnych.

Żarty na bok. Rozumiem, że mieszkańcy z chęcią zagłosują na taki projekt i nie ma co ich winić. Ale taki projekt w ogóle nie powinien trafić pod głosowanie.

Takie "projekty obywatelskie" są niemal w każdej dzielnicy: finansują coś, co powinno być sfinansowane z innej kieszeni.

Ludzie nie czują, że głosując na takie projekty, zamiast wymagać ich realizacji od konkretnych instytucji, sami sobie zabierają złotówki z infrastruktury społecznej na coś, co powinni mieć zapewnione z podatków.

A inne instytucje się cieszą, bo oszczędzają fundusze na remontach chodników, ulic, montażu oświetlenia, przebudowie przejść pod osoby niepełnosprawne.

Z takich "najlepszych" wygranych kwiatków, oprócz Dworskiej, wynotowałem sobie:

Próg zwalniający przy ul. Stalowej 3 zobacz na mapie Gdańska - zarządca drogi się ucieszy, 7,5 tys. zł zostało w kieszeni.

Przebudowa wiaty śmietnikowej przy ul. Reja 30-32 zobacz na mapie Gdańska oraz poprawa lokalnych terenów zielonych - mieszkańcy Reja 30-32 chcą nową wiatę? Niech się dzielnica złoży, dorzucimy poprawę terenów zielonych, dla niepoznaki.
 
Ciemno i strasznie. Oświetlenie dzielnicy - oświetlenie należy chyba do obowiązków miasta?
 
Możliwość nawracania (lewoskręt) na al. V. Havla zobacz na mapie Gdańska - ułatwienie dojazdu do domu mieszkańcom osiedla Ujeścisko od strony ul. Świętokrzyskiej i Wilanowskiej - to w ogóle jakieś kuriozum. Reorganizacja ruchu na jednej z głównych dróg miasta jako domena BO?
 
Wyznaczenie (wymalowanie) miejsc parkingowych na parkingu przy ul. Nowogródzkiej - bo zarządcy parkingu nie stać na 600 zł na farbę i robociznę...

Dom Kultury Tybetańskiej - droga dojazdowa + miejsca postojowe - patrząc na położenie DKT i prowadzącą do niego drogę dojazdową zobacz na mapie Gdańska, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że na projekt głosowali użytkownicy tego domu, ale raczej nie mieszkańcy dzielnicy. Oni nie muszą do niego dojeżdżać samochodem.

Z każdą kolejną edycją BO takich projektów jest coraz więcej. Te wygrane służą wąskiej grupie osób, które potrafią się skrzyknąć, a nie całej lokalnej społeczności. W tej sytuacji nie powinna dziwić niska frekwencja - moim zdaniem głosowanie w takich edycjach nie ma sensu, co zresztą potwierdzają komentarze na Trojmiasto.pl, grupach na Facebooku czy forach osiedlowych.

Urząd Miasta nic z tym nie zrobi, bo dla niego taka sytuacja to podwójna korzyść. Może w ten sposób finansować swoje obowiązki, równocześnie udając, że wspiera lokalne społeczeństwo obywatelskie.

Więc nie ma co liczyć, że w kolejnej edycji projekty będą odrzucane z powodu "obowiązek finansowania należy do takiego-a-takiego podmiotu", raczej częściej pojawi się powód "może kiedyś będziemy chcieli sprzedać tą działkę". I dlatego moim zdaniem w przyszłości budżet obywatelski będzie zamieniał się coraz bardziej w plebiscyt "czyj chodnik jest ważniejszy".
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (241) 10 zablokowanych

 • (9)

  Zgadzam się. Na mojej dzielnicy tez wszystko poszło na remont chodnika. A to miasto ma obowiązek je remontować, podobnie jak ulice.

  • 401 13

  • (1)

   I tak najlepszymi projektami, które na szczęście nie wygrały, była budowa - uwaga - przejść dla pieszych. Aż dech zapiera pomysłowość i kreatywność.

   • 44 2

   • "A to miasto ma obowiązek je remontować, podobnie jak ulice."
    Tak, oczywiście, że ma taki obowiązek, ale....
    Ty chyba nie wiesz jak działa budżet obywatelski ;)))

    Całą ideą jest to, że mieszkańcy decydują na co pieniądze z budżetu miasta będą przeznaczone NAJPIERW - bo pomysły mogą się pokrywać z tym, co miasto ma w planach na przyszłość. (np. boiska... to też obowiązek miasta tworzyć takie miejsca rekreacyjne - na bank gdzieś tam były w planach - ludzie chcieli szybciej - więc masz!)

    Ty (mieszkańcy) w zasadzie tylko decydujesz co chcecie NAJPIERW.
    I to wszystko. Więc jeśli komuś zależało, żeby ten chodnik ogarnąć "już, na teraz" - stworzył taki projekt, i ludzie z osiedla go poparli - gdzie widzisz tu problem chłopie?

    B.Ob. to NIE są jakieś dodatkowe pieniądze ;) to jest zabrana część puli z całego budżetu miasta.

    ---

    A ankieta pod artykułem jest bez najmniejszego sensu i wprowadza w błąd - wynik takiej ankiety jest oczywisty nawet bez patrzenia.... Nie miała by sensu nawet, jeśli nie można by było oddawać 5 głosów na różne projekty.

    Załóżmy, że w głosowaniu bierze udział 20 mieszkańców, i że jest 8 projektów w dzielnicy.
    Jeden myślnik oznacza jednego mieszkańca, pula to 5 złotych. Zakładamy, że każdy oddał 5 głosów na projekt który najbardziej go interesował co jest de facto równoznaczne z tym, jak by każdy oddał tylko 1 głos.

    Projekt 1: ---- 2zł
    Projekt 2: --- 5zł
    Projekt 3: --- 1zł
    Projekt 4: -- 3
    Projekt 5: -- 3
    Projekt 6: -- 3
    Projekt 7: -- 3
    Projekt 8: -- 3

    Jak widać 13 osób (65%) nie "wygrało"
    Co z tego? Projekt 1 chciało DWA RAZY więcej osób niż projekty 4-8.
    I to, że ktoś chciał BARDZIEJ projekt 4 niż projekt 1 nie znaczy, że nie chciał projektu 1 wcale ;)

    Załóżmy, że chcesz boisko i skatepark, ale to drugie bardziej -> głosujesz na drugie pięcioma głosami, bo wiesz, że boisko i tak przejdzie (albo bo bardziej Ci zależy na parku) - park nie wszedł, ale masz boisko.

    Może i są osoby, które oddały głosy na projekty które wcale nie weszły - ale nie wierzę, że nic z projektów zrealizowanych (wygranych) im nie pasuje! I tak też powinna być sformułowana ankieta. "Czy projekty BO które wygrały są Ci przydatne?"

    • 7 8

  • prezes (1)

   Jak chce się psa uderzyć to kij się zawsze znajdzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 4 7

   • w Gdyni nie jest lepiej

    jakaś zapyziała górka dla arkoffców jak chcą niech sobie sami zbiorą pieniądze,a nie zabierają obywatelom. szczurek dosyć kasy ładuje w ten pseudo klub.

    • 6 0

  • (1)

   Dokładnie. Równie słabymi projektami moim zdaniem są inwestycje na ZAMKNIĘTYM ternie szkół. Jaki to pożytek dla społeczności całej dzielnicy? Ja rozumiem, że szkołom nie jest łatwo pozyskać dofinansowanie na różne rzeczy, ale gdyby takie inwestycje jak siłowania zewnętrzna, stół do pingponga czy plac zabaw robić kilka metrów dalej w parku to wszyscy by skorzystali - dzieciaki ze szkoły by mogły tam chodzić, nawet w ramach wf-u.

   • 22 2

   • W poprzednich latach byly nawet projekty wymiany okien w szkolach. Typowy projekt dlq kazdego.

    • 17 0

  • na Olsztyńskiej developer wybudował 4 wieżowce zwane żaglami i teraz

   chcą całą kasę przejeść na parking na starym boisku pod przykrywką małego placyku zabaw w pobliżu 4 żagla dla dzieci. Inpro zamiast parkingu wybudowało kolejny wieżowiec, a teraz kosztem terenu miejskiego za pieniądze wszystkich chcą robić parking - trzeba to zablokować, bo to ewidentne marnotrastwo.

   • 15 1

  • Pieniądze na BO są z puli pieniędzy z budżetu miasta, więc wszystko się zgadza.

   • 3 3

  • No niestety tak jest liczą sie tylko parkingi i chodniki !

   Które pochłaniają wszystkie środki z BO za to w ogólnomiejskim cyrk z uśmieszkami na tablicach przy ulicach przebił każdą głupotę za 2 miliony .Najbardziej śmieszne jest to ze nawet ksiądz w kościele namawiał na glosowanie na chodnik!!!

   • 0 0

 • Zatem do autora: (16)

  Podaj kilka przykładów projektów, które można wg Ciebie zrealizować, a które nie służą lokalnie mieszkańcom ?

  • 30 164

  • (9)

   "Bezpieczny Gdańsk - automatyczne defibrylatory AED do ratowania życia w przestrzeni miejskiej" z tych, które przegrały był najlepszy. Zresztą to powinno zostać zrealizowane nawet bez BO.

   • 71 14

   • Jeśli miasta "nie stać", to może np. jakiś sponsor-marka, w zamian za gwarantowaną możliwość umieszczenia, nad urządzeniem, reklamy.

    • 11 9

   • i co zrobiłeś, żeby przekonać do tego projektu mieszkańców? Jeśli przepadł, to ludzie dali sygnał, że ich to nie interesuje. (1)

    Taka jest rola wszelkich wyborów, że nie wygrywa najlepszy (w tym przypadku projekt), a taki, który poprze największa liczba osób.

    • 15 21

    • Przestań pierdzielic bez sensu. "I co zrobiłeś żeby przekonać" C okolwiek by sie nie zrobiło, to zafiksowani na jakimś tam chodniku czy uliczce obywatele nie dadza się przekonać, że co innego jest lepsze.

     • 7 4

   • (3)

    Defibrylatory są w każdym centrum handlowym, a wkrótce będą w autobusach. Nikt ich nie używa, bo każdy się boi.

    • 15 11

    • Boi bo nie potrafi ich używać. A to właśnie po to projekt aby uświadomic obywateli PL

     • 4 4

    • to jest problem edukacji (1)

     Zamiast religii w szkołach do której wszyscy się dokładamy, powinny być lekcje pierwszej pomocy.

     No ale ponieważ u nas w kraju rządzą panowie w czarnych sukienkach, których najbardziej interesują macice kobiet - to raczej zmiany nie będzie.

     • 25 8

     • Pierwsza pomoc

      Szkolenia z pierwszej pomocy powinny być organizowane już od możliwie najmłodszch klas i powtarzane co jakiś czas. Tak samo wszyscy pracownicy żłobków, przedszkoli, szkół powinni przechodzić kursy pierwszej pomocy.

      • 0 0

   • kolejna sciema dla producenta który milion by przygarnoł (1)

    puste slogany bezpieczny Gdańsk niema to nic wspólnego z bezpieczeństwem niech trol opisze jak to dba o bezpieczeństwo Gdańska!!???
    Defibrylator to jest w erce a i tak każdy wykonuje masaż serca defibrylator jest tylko w ostateczności głąby!! Dlatego właśnie stały by i się kurzyły!!Niech ten pajac z tego pomysłu poda statystki wykorzystania tych paralizatorów :)

    • 1 2

    • Nie każdy przypadek zatrzymania krążenia kwalifikuje się do wykonania "rażenia prądem", co nie znaczy, że urządzenie jest bezużyteczne. To czy "razić" czy "nie razić" mówi właśnie to urządzenie AED, bądź profesjonalne urządzenie z karetki.

     • 0 0

  • (1)

   Ścieżka pieszo-rowerowa łącząca Jaworzniaków i Dulina

   • 13 3

   • scieżka czyli co chodniczek ze znakiem dopuszczajacy jazde rowerem

    czy wydzielona droga rowerowa z pierwszeństwem dla rowerów?

    • 1 1

  • Dom kultury i biblioteka na Ujescisku (1)

   Projekt na 2016 rok wygrał jednakże miasto nie bedzie go realizować zbyło nas obietnicami i realizuje sie projekt z miejsca nr 3

   • 2 0

   • jestem też z tego powodu wkurzona, a co to za projekt nr 3 ? Tak jak jestem wkurzona że 2 razy wygrał projekt gdzie miało być oświetlenie stawów świętokrzyska 1 i 2 i kostka, mamy jedynie łącznik.bo nie starczyło kasy. jestem wkurzona że nas się mami obietnicami a potem nic z tego nie jest realizowane!!!!!!!!

    • 0 0

  • Projekt związany z Gdyńską "Górką"

   • 0 0

  • Autor z nazwiska i imienia bał się podpisac pod swoim "śledztwem"

   z tego względu, że lobbował za projektem własnego autorstwa... nie starczyło tylko zaangażowania przez 2 tygodnie głosowania aby przekonać mieszkańców do własnej idei. Teraz żale wylewa na portalu... Smutne

   • 1 1

 • utworzenie parkingu skośnego na Zamiejskiej - to zadanie dla Spółdzielni lub ZDiZ (5)

  • 124 5

  • Parki ze strumkami miejsca sportowe place na ogniska wszędzie tam gdzie ludzie gromadzą się masowo tylko i wyłącznie dla relaksu i spokoju umysłowego bo niedługo dojdzie do absurdu ze zlikwidujmy smród z szadółek dzięki BO

   • 16 2

  • to samo parking na Olsztyńskiej o którym zapomniał Developer Inpro

   ...

   • 5 0

  • Parking na Zamiejskiej (2)

   Teren należy do miasta,które nie chciało przekazać go spółdzielni,która od dawna chciała zrobić parking.Miasto twierdziło ,że nie ma takiej potrzeby .My mieszkańcy dusimy się z braku miejsc parkingowych.Inicjatywa jak najbardziej obywatelska

   • 2 5

   • Taaa

    Sprzedaj auto to się dusić nie będziesz. Co mnie Twój parking ??? Wole tor dla samochodzików zdalnych

    • 7 1

   • wy już macie problem by wyjechać z parkingów na Zamiejskiej podczas szczytu

    zlikwidujcie działki. Na tej ulicy gęsto od bloków

    • 0 0

 • W Gdyni w zeszłym roku w Cisowie wygrał projekt remont wjazdu do szkoły. (6)

  W tym już mi się odechciało głosowania po poznaniu propozycji.

  • 159 10

  • Nie prawda.. wygram plac zabaw.. szkola byla druga

   • 9 3

  • W Gdyni budżet istnieje tylko teoretycznie. Szczurek dał 4 miliony złotych.

   Na arke dał 10 milionów, na festiwal w Kosakowie 8 milionów.

   • 15 7

  • W Gdyni na Leszczynkach głosowaliśmy na wybieg a szkoła i tak wygrała.

   Bez sensu, chcieliśmy Łączkę.

   • 12 4

  • Na cisowej koło przedszkola cisowiaczki między blokami miał powstać wypasiony plac zabaw. Na początku maja zdemontowali jedyną piaskownice, bujawkę i ławeczki. Niestety przez całe lato dzieci bawiły sie w pozostalosciach po piaskownicy,matki siedziały na trawie. Nie mówiąc o tym że i pieski czasami skorzystały z piasku. Prawdopodobnie nie przeszly dwa projekty z których jeden przekroczył budżet a w drugim bie pasowały bujawki. Ale to nic przeciez dzieci w wieku przedszkolnym tez mogą korzystać z silowni.

   • 5 3

  • (1)

   a w czym ci przeszkadza wjazd do szkoły? skoro ludzie zgłosili taki projekt i dodatkowo go wybrali to znaczy, że był dla nich istotny

   • 1 4

   • Co mieszkańców obchodzi wjazd na terenie szkoły??

    Szkoła należy do kogo?

    • 2 0

 • schody (4)

  Schody na Zakopianskiej i Tarasach z zeszlorocznej edycji BO nie wyremontowane do dziś...

  • 102 5

  • chyba boją się zając tą inwestycją (3)

   z tego co obserwuję, są one remontowane co kilka lat, zawsze z podobnym skutkiem - wymagają ponownego remontu

   • 8 0

   • Ludzie marudni i leniwe zady... (1)

    Wejdźcie sobie na DRMG. Przetarg na tą waszą durną Zakopiańską jest już ogłoszony.
    Leniwe wały...

    • 0 2

    • chamie jeden...

     Po 1sze, grzeczniej, po 2gie, pisząc durna zakopiańska od razu pokazujesz swoją nieskończoną ignorancję i typowo polakowe pieniactwo, bo założę się o każą kwotę, że nie masz bladego pojęcia, o co chodzi w tym projekcie, ale oczywiście, jak prawdziwy polak katolik, musisz wylać swoją nieskończenie wielką nienawiść do innych niż ty sam. I po 3cie wreszcie - przeczytaj jeśli potrafisz, tytuł tego przetargu, pomyśl parę razy, to może zrozumiesz, dlaczego przetarg jest bez odzewu (bo jest). Podpowiem ci sieroto, że w projekcie tym w sposób absolutnie skandaliczny połączono 2 projekty zupełnie różnej skali trudności oraz (co może nawet wazniejsze), z różnych źródeł budżetowania. Więc pacanie jeden, jeśli nie wiesz o co chodzi to się nie odzywaj, bo wystawiasz tym samym opinię tylko sobie.

     • 0 0

   • zupełnie to nie tak

    schody były remontowane po raz ostatni ok 10 lat temu, jeszcze za administracji BOM. W praktyce wyglądało to tak, że 2 zatrudnionych do tego pijaczków odwaliło niewyobrażalną fuchę, bo schody już pół roku później wróciły do stanu sprzed remontu. Czyli wszystkie łaty, które położyli, po prostu spłynęły z deszczem.A potem nastała władza miasta, która wypięła się na te schody, a w ogóle to poradzili mieszkańcom, aby sobie je wykupili (standardowa odp władz w takich sprawach). Problem w tym, że schody łączą 2 działki miejskie, więc wydzielenie ich raczej nie jest możliwe. Więc nie o żadne "banie" się tu chodzi (zresztą, jest to argument nieco śmieszny, bo mówimy przecież o schodach, a nie o statkach kosmicznych czy kopaniu tuneli pod Bałtykiem).

    • 2 0

 • Autor ma rację ! (4)

  "ktoś" specjalnie zgłasza takie projekty wyręczając miasto a ciemna masa głosuje...

  większość tych projektów z BO powinna być finansowa przez miasto !

  no ale jak ktoś "nie wie" ile ma mieszkań to jak może "rządzić" Gdańskiem...

  ps. super, że wygrał PROMYK :-)

  • 222 20

  • Nie obrażaj ludzi nazywając ich ciemną masą. Każdy ma równe szanse i jeden głos. (1)

   • 3 29

   • Widać jak się znasz.
    Każdy miał 5 głosów na projekty dzielnicowe i jeden ogólnomiastowy. Czyli razem 6 głosów.

    • 20 0

  • Pieniądze na BO nie są specjalnie drukowana na potrzeby BO tylko są częścią pieniędzy z budżetu miasta. (1)

   • 3 0

   • a teraz spakuj plecak bo jutro szkoła

    • 0 1

 • Mnie dziwi, że AEDy nie wygrały (18)

  niech was szlak trafi

  • 46 22

  • bez sensu komentarz

   • 18 6

  • Autor/-ka projektu? NIE warcz - WYTŁUMACZ;) (3)

   Masz cały kolejny rok na replay. Przemyśl: co poszło nie tak, czego zabrakło, kto z projektem AED wygrał i dlaczego. Przemyśl... i stwórz od nowa formę, treść i pijar. Namów osoby znane w 3city do jego promocji, stwórz wydarzenie na FB, pokaż/zaprezentuj na YT, jak trzeba - gadaj f2f... Możliwości jest sporo. Kciukam.

   Tylko, szlaK bursztynowy... nie strzelaj nam tu fochami. Nie jesteś politykiem. Ani Edzią Górniak... chyba;)

   • 17 11

   • "kto z projektem aed wygrał i dlaczego"

    Dlatego w przyszłym roku projekt AED będzie rozszerzony i obejmował również integralny projekt pomocy zwierzętom, poprzez optymalne zarządzanie ich ilością. Nadmierną liczbę będzie się usypiać.

    • 1 18

   • Dokładnie Squirellka. Koleś pewnie był zaangażowany emocjonalnie w projekt i teraz narzeka na forum, że nie wygrał.

    • 7 8

   • a co spsła św@inio boisz sie ze cie nieodratują na czas ? to przestań sie obzerac

    a defiblyratory i tak by ci w niczym nie pomogły bo one nie ratują zycia tak jak ten cwaniaczek wciska bajki !!Jesli masz zawał serca to i tak trafisz na stół operacyjny i niema zadnej gwarancji ze przezyjesz.Kumpel miał zawał karetka była w ciagu kilku minut na miejscu i nic mu nie pomogło zmarł na stole operacyjnym! Ale ciemnocie można wciskać bajki!!

    • 1 4

  • !

   Pisze się "szlag" do kugwy...

   • 16 3

  • To nie ja jestem autorem tego komentarza (1)

   Szkoda, że mój projekt na AED nie wygrał, bo to naprawdę ważne żeby takwoe znalazły się w przestrzeni miejskiej, ale to nie ja jestem autorem tego komentarza. Co zaś się tyczy obywatelskości zgłaszanych projektów to zgadzam sie z autorem, że zgłaszane projekty nie mają z nim nic wspólnego. To jest wyręczenia jednostek organizacyjnych miasta z realizacji ich statutowych zadań.

   • 21 6

   • Ludzie nie kupili twojego projektu i już. Nie ma się co obrażać.

    Jako prawnik, działacz społeczny i komentator życia publicznego powinieneś to zrozumieć. Martwi tylko tak radykalne twoje stwierdzenie, że projekty w BO nie mają nic wspólnego z obywatelskością. Czy dotyczy to wszystkich projektów? Bo właśnie twój projekt jest zaprzeczeniem tej tezy. Poza tym podważasz głos mieszkańców, którzy przez głosowanie wyrazili swoje poparcie dla wygranych projektów.

    • 6 13

  • a co to jest AED? (7)

   może bez skrótów.....

   • 6 9

   • Automated External Defibrillator (6)

    automatyczny defibrylator zewnętrzny - wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.
    - jako rzecze Wikipedia.
    W skrócie: sam gada jak go podłączyć i trzepie prądem, jak komuś pikawa stanie, żeby przywrócić krążenie i uratować życie.

    • 15 3

    • W całym moim życiu.. (3)

     ..widziałem dwa razy jak karetka używała tego urządzenia. Odnoszę więc wrażenie, że nie jest ono potrzebne w każdym miejscu, wszędzie, na codzień.

     • 6 5

     • Bredzisz

      Wychodź częściej z domu, tv to nie cały świat

      • 4 3

     • Pamietaj ze oplacac sie bedzie juz po pierwszym uzyciu.

      • 8 1

     • Przy każdym(!) zatrzymaniu krążenia "karetka" rozstawia swój komputerek z monitorowaniem pracy serca. Nie przy każdym zatrzymaniu krążenia zalecane jest "rażenie prądem", stąd takie a nie inne twoje wnioski, oczywiście błędne.

      • 0 0

    • dokladnie tak jest nie jest ono potrzebne bo podstawa to masaz serca !! (1)

     to tylko paralizator który sie stosuje w ostatecznosci i niczego nie gwarantuje !! Dlatego tez nie jest potrzebny!!I 90 % zawałów serca jest spowodowana złym odzywianiem brakiem ruchu i innymi.jak masz zawał to tylko na stole operacyjnym moga cie uratowac!

     • 0 1

     • Bredzisz człowieku. Nie masz zielonego pojęcia o tym urządzeniu. Niestety zrozumiesz dopiero, kiedy trafi na ciebie lub twoich bliskich. Mimo, że jesteś zdrowy jak koń, to krążenie może się zatrzymać.

      • 0 1

  • ale wygrało pogotowie dla zwierząt... :P (1)

   ... widać kto waźniejszy :(

   • 6 2

   • proponuję zatem kompromis - AEDy dla zwierząt. wygra na pewno :-P

    • 2 0

 • Dlatego ja głosuję tylko i wyłącznie na "ogólnodzielnicowe" projekty (2)

  Szkoda, że w większości przypadków wygrywają propozycje, które zrealizować powinno dawno miasto. No cóż, bez reorganizacji BO, wprowadzeniu sztywnych zasad, nic się nie zmieni.

  Chociaż warto nadmienić, że w tym roku uniknęliśmy quazi-projektów od szkół podstawowych i gimnazjów, co mnie bardzo cieszy.

  Jedynym ratunkiem wydaje się chyba tylko nacisk ze strony czwartej władzy.

  • 55 4

  • Uniknelismy? Na Ujescisko-Lostowice pewna podstawowka sobie sfinansuje kilka miejsc parkingowych, pewnie na zebraniach bylo cisnienie.

   • 1 1

  • Wolność

   To moze zamiast BO wprowadzimy program z propozycjami na co wydac miejskie pieniadze w przyszlym roku. Kazdy znajdzie jakis cel i zrobi sie glosowanie, wiadomo ze koszty stale pojda tam gdzie mają ale reszta ktora ma isc na inwestycje bedzie wybierana w głosowaniu

   • 0 0

 • popieram autora (1)

  BO zrobiło się ściemą. Igrzyska dla naiwnych.

  • 165 9

  • dzięki BO nie trzeba ciąć budżetów urzędniczych

   skoro część ich zadań sfinansuje się z BO to można śmiało ładować w premie (dla niektórych oczywiście), koszty administracyjne , tworzenie niepotrzebnych biur i etatów itp.

   • 2 0

 • (5)

  w osowie marzy mi sie tylko zwykły chodnik do domu a nie chodzenie po błocie. wspołczuje sprzataczce w zimie

  • 54 8

  • Zróbcie sobie własny budżet obywatelski - zrzutka całego bloku i będzie nowy chodnik.

   • 21 3

  • deweloper wam nie zbudował?

   • 9 0

  • drogi... nie ma ich.. oświetlenie... też brak.. (1)

   w wuj z tą dzielnicą... wiocha pier... ona...

   • 5 0

   • Człowieku przebrzydły

    Śledź miasto i jego inwestycje, napisz do rady dzielnicy, może ci odpowiedzą..

    Leniwa i narzekająca z ciebie buła, tyle w temacie

    • 0 0

  • A do kogo należy teren ?

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.