Fakty i opinie

Coraz mniej utrudniających życie hulajnóg w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Na drzewie i na znaku. Dziwne miejsca na "parkowanie" hulajnóg

Hulajnogi są czasem pozostawiane na drogach rowerowych czy chodnikach.
Hulajnogi są czasem pozostawiane na drogach rowerowych czy chodnikach. fot. Trojmiasto.pl

Ok. 30 źle parkujących hulajnóg trafia tygodniowo do miejskiego depozytu w Gdyni. W rekordowym okresie było ich nawet 120, czyli czterokrotnie więcej.Przeszkadzają ci hulajnogi pozostawione na chodnikach?

tak, często tarasują przejście 64%
tak, ale jest z tym coraz lepiej 15%
kiedyś tak, teraz już nie 4%
nie, to nie jest duży problem 17%
zakończona Łącznie głosów: 2291
Hulajnogi, które każdy może wypożyczyć, szybko zdobyły spore zainteresowanie wśród mieszkańców Trójmiasta. Wygodny transport na krótkich odcinkach okazał się jednak problematyczny ze względu na to, gdzie pozostawiane były pojazdy. Zasada ich działania pozwalała bowiem na zakończenie podróży w dowolnym miejscu w obszarze wskazanym przez operatora. Wprawdzie w regulaminach jest zapis o tym, że hulajnoga powinna pozostać w miejscu, w którym nikomu nie przeszkadza, ale początkowo niewiele osób się do tego stosowało.

Rekord: 120 hulajnóg usuwanych tygodniowoNa początku działalności firm udostępniających hulajnogi rekordowo nawet 120 z nich trafiało w tygodniu do miejskiego depozytu. Ich usuwaniem zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni. Z chodników znikają wszystkie hulajnogi, które postawione są w poprzek przejścia, na przystankach, na drogach rowerowych, a nawet w zatokach autobusowych, bo i takie przypadki się zdarzały.

Elektryczne hulajnogi wjeżdżają do TrójmiastaZbieranie hulajnóg przez Zarząd Dróg i Zieleni nie opłaca się operatorom i to mimo że urzędnicy nie obciążają ich karami finansowymi za usuwanie hulajnóg. Problematyczny jest za to ich zwrot. Najpierw trzeba napisać podanie do ZDiZ z prośbą o udostępnienie pojazdów i dopiero po pozytywnym jego rozpatrzeniu hulajnogi wracają do właścicieli. Odebrać je można jednak tylko raz w tygodniu, co bezspornie odbija się na wyniku finansowym firmy. Wszystkim zależy więc na tym, by niedbale zaparkowanych hulajnóg było jak najmniej. Widać więc znaczną poprawę.

Widać ogromny postęp- Obecnie liczba usuwanych hulajnóg spada do 50, a nawet 30 sztuk tygodniowo. Jest widoczny postęp, także dzięki wypracowanym z operatorami rozwiązaniem, które nagradza użytkowników kończących wypożyczenie zaparkowaniem hulajnogi w rozsądny sposób. Dostają za to od operatorów darmowe minuty, więc wszyscy zyskują: przestrzeń nie jest zagracona, jest bezpieczna, operator nie ma przerwy w dostępie do pojazdu, a użytkownik dodatkowy bonus - opowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu. - Mamy nadzieję, że nowy sezon będzie dzięki temu jeszcze lepszy i problem - jeśli w ogóle będzie występował - będzie marginalny - dodaje.

Z hulajnogami walczy też GdańskW związku z problemem, jakim są hulajnogi zaparkowane na środku chodnika, Gdańsk zdecydował się nagrać spot reklamowy promujący prawidłowe parkowanie tych pojazdów. Do współpracy zaproszono lokalnych kabareciarzy: Wiolę Walaszczyk oraz Filipa Puzyra.

- Obserwowaliśmy problem od kilku miesięcy. Zastanawialiśmy się, jak przekazać mieszkańcom i mieszkankom Gdańska, że niewłaściwie zaparkowana hulajnoga stanowi zagrożenie dla każdego uczestnika ruchu drogowego - mówił we wrześniu Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
- Doszliśmy do wniosku, że stworzenie zabawnego spotu umożliwi nam dotarcie z przekazem do jak największego grona odbiorców. Spot spotkał się z pozytywnym odbiorem, planujemy więc kontynuowanie współpracy z Wiolą i Filipem - zapowiadał wówczas Marek Bonisławski.

Lepiej... na boku - spot promujący prawidłowe parkowanie hulajnóg

Opinie (168) 9 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • wyrzucić je w ogóle z ulic miasta, stwarzają więcej niebezpieczeństwa niż korzyści

  • 207 49

 • wczoraj na Dmowskiego między autami jechała para na jednej

  rozbawieni, szczęśliwi .

  • 111 6

 • dlaczego w Gdyni jeżdżą tym po ulicach?

  • 56 12

 • To się ich spytaj?

  • 8 1

 • Raczej ,głupi,nieodpowiedzialni,jak coś się stanie to płacz i narodzie pomóż.

  • 27 6

 • a co z samochodami porzuconymi na chodnikach?

  hulajnogi beee ale 2tonowe gruchoty już ok?! Są równi i równiejsi?! banda hipokrytów

  • 100 61

 • Może sami operatorzy zastanawia się gdzie je ustawiają. Nie raz na środku chodnika tylko aby były widoczne

  • 68 0

 • Czy firma która rozstawia ten złom płaci podatki w trójmieście?

  • 119 7

 • Ja już kilka wrzuciłam do Raduni

  Plusk i po sprawie

  • 83 32

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.