Fakty i opinie

stat

Coraz więcej inwestycji na Stogach

Torowisko w centrum Stogów jest w bardzo złym stanie. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na jego remont.
Torowisko w centrum Stogów jest w bardzo złym stanie. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na jego remont. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W przyszłym roku powinna rozpocząć się i zakończyć budowa nowego pawilonu handlowego w centralnym punkcie dzielnicy. zobacz na mapie Gdańska Na ukończeniu jest nowy market, po nowym roku ma nastąpić otwarcie basenu, a w planach jest budowa dużego hotelu oraz remont torowiska. Stogi, mimo że nie zostały ujęte w najnowszym programie rewitalizacyjnym, przechodzą pozytywne zmiany zarówno za sprawą miejskich, jak i prywatnych inwestycji.Czy Stogi to dobre miejsce do życia?

tak, a kolejne inwestycje tylko to potwierdzają 24%
dzielnica ma potencjał, ale nie jest on wykorzystany 49%
nie, to zapomniane miejsce, które ożywa tylko latem 27%
zakończona Łącznie głosów: 1668
Stogi to dzielnica, która co roku latem przeżywa swoje przysłowiowe "pięć minut". Znajduje się tam bowiem jedna z najładniejszych plaż w Trójmieście. Niestety, poza sezonem mało kto pamięta o tym miejscu, jeżeli oczywiście nie liczyć jego mieszkańców.

A do zrobienia jest naprawdę dużo. Stan wielu ulic i chodników jest opłakany, między blokami zamiast nawierzchni asfaltowej leży żużel i tworzą się dziury. Co prawda Stogi są w gronie dzielnic Gdańska uznawanych za zdegradowane, ale urzędnicy nie znaleźli dla nich miejsca w najnowszym programie rewitalizacji. Po analizie uznali, że pierwszeństwo należy się Biskupiej Górce ze Starym Chełmem, Dolnemu Miastu i Staremu Przedmieściu, Nowemu Portowi oraz Oruni.

Nie oznacza to jednak, że miasto nic nie robi, by poprawić wizerunek nadmorskiej dzielnicy, która w okresie letnim jest bardzo popularna wśród turystów. W przyszłym roku powinna rozpocząć się i zakończyć budowa nowego pawilonu handlowego przy ul. Stryjewskiego zobacz na mapie Gdańska, w centralnym punkcie Stogów. Zajmie on miejsce obiektu istniejącego tam od ponad 50 lat.

Projekt nowych pawilonów handlowych, które staną przy ul. Stryjewskiego, w miejsce obiektu z lat 60.
Projekt nowych pawilonów handlowych, które staną przy ul. Stryjewskiego, w miejsce obiektu z lat 60. materiały prasowe
O pomyśle zastąpienia starego budynku handlowego nowym pisaliśmy niemal równo rok temu. Teraz sprawy zaczynają nabierać tempa. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska złożyła wniosek o pozwolenie na wyburzenie i budowę nowego obiektu, a jeszcze latem ma zostać ogłoszony przetarg.

- Jeśli procedury przetargowe przebiegać będą zgodnie z założeniami, to rozpoczęcie robót planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku, a ich zakończenie nastąpi pod koniec roku 2018 - zapowiada Agnieszka Zakrzacka z DRMG.
W nowym, dwukondygnacyjnym obiekcie o powierzchni nieco ponad 850 metrów znajdzie się siedem lokali usługowych, które zajmą głównie obecni najemcy oraz jeden przeznaczony na potrzeby tamtejszej Rady Dzielnicy. Szacunkowy koszt realizacji waha się miedzy 2,3 a 3 mln zł.

Budowa basenu na Stogach. Prace mają się zakończyć pod koniec listopada.
Budowa basenu na Stogach. Prace mają się zakończyć pod koniec listopada. materiały prasowe
Mniej więcej na półmetku jest budowa basenu przy SP nr 11 na ul. Stryjewskiego 28. zobacz na mapie GdańskaWartą 12,9 mln zł inwestycję realizuje firma Budrem-Rybak.

- Prace idą zgodnie z planem, niedługo obiekt zyska zadaszenie. W umowie termin realizacji upływa 27 listopada, ale dajemy wykonawcy czas do końca roku. W lutym planujemy uruchomienie basenu - wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, szef DRMG.
Gotowy jest już również projekt remontu odcinka infrastruktury tramwajowej prowadzącego bezpośrednio do plaży. Inwestycja wchodzi w skład zadań GPKM IVA. Planowany termin podpisania umowy na dofinansowanie wszystkich sześciu przedsięwzięć na łączną kwotę ponad 286 mln zł to przełom sierpnia i września. Wtedy też DRMG będzie miało zielone światło, by móc szukać wykonawcy.

graf. Trojmiasto.pl
- Jeśli potwierdzą się informacje o przyznaniu środków, to jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg i wyłonimy wykonawcę, tak, by z poważnymi pracami mógł ruszyć od początku 2018 roku - zapowiada dyrektor Bartosiewicz.
Na Stogach nie próżnują też prywatni inwestorzy. Na części terenów Pasanilu zobacz na mapie Gdańska powstaje pierwszy w dzielnicy obiekt handlowy sieci Lidl. Budowa jest na ukończeniu.

Ruch inwestycyjny widać też bliżej plaży. Przy ul. Wydmy 1 zobacz na mapie Gdańska, w pobliżu głównego wejścia na plażę, powstaje czterokondygnacyjny budynek, gdzie oferowane będą pokoje do wynajęcia, a na parterze znajdzie się restauracja.

Budowa pierwszego sklepu Lidl na Stogach jest na ukończeniu.
Budowa pierwszego sklepu Lidl na Stogach jest na ukończeniu. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Po sąsiedzku zobacz na mapie Gdańska, ale na znacznie większym terenie, deweloper Polnord planuje budowę tzw. condohotelu, czyli hotelu z ok. 270 apartamentami do kupienia i wynajmowania.

Opinie (144) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.