• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Cud na Warszawskiej. Korki zniknęły po zmianie organizacji ruchu

Ewelina Oleksy, Piotr Hukało
4 maja 2022, godz. 10:30 
Opinie (142)

Cud na WarszawskiejMapka w Gdańsku. Tak określamy to, co wydarzyło się na ulicy, którą codziennie jeździmy. I która absolutnie zawsze - w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego - była zakorkowana. Odkąd tymczasowo zmieniono tam organizację ruchu problem korków zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Może by więc tak zostawić na stałe obecne zasady?Czy obecna organizacja ruchu w tym miejscu powinna zostać na stałe?

Może to samolubne, ale postanowiliśmy napisać ten dwugłos tylko i wyłącznie z perspektywy mieszkańców jednego z osiedli znajdujących się na trasie właśnie powstającej linii tramwajowej Nowa WarszawskaMapka. Trasie wiecznie dotychczas zakorkowanej. Nasze obserwacje dotyczą tygodnia od 25 do 30 kwietnia.

Niespodziewany prezent przez zmianę organizacji ruchuOstatnie zmiany w ruchu spowodowane trwającym remontem niespodziewanie sprawiły nam prezent: spowodowały, że zniknęły poranne i popołudniowe korki wzdłuż ul. Warszawskiej. Dlatego zgodnie uważamy, że te zmiany powinny obowiązywać jak najdłużej, może i nawet na stałe.

Perspektywę mamy podwójną - jedno z nas jest codziennym pasażerem komunikacji miejskiej, drugie kierowcą samochodu. Oboje codziennie dojeżdżamy do pracy w centrum Gdańska ul. WarszawskąMapka, ŁódzkąMapkaal. HavlaMapka. I oboje jesteśmy zgodni, że przez ostatnie dni, czyli od czasu wprowadzenia zmian w ruchu, jesteśmy świadkami drogowego cudu w tym rejonie. Czy w tym czasie znacząco ubyło tu ludzi lub samochodów? Nie.


Przez nową organizację ruchu zniknęły korki. Przez nową organizację ruchu zniknęły korki.

Cud na Warszawskiej z perspektywy pasażerki komunikacji miejskiejPrzyznaję - jestem średnim znawcą przepisów ruchu drogowego. Ale nawet taki drogowy laik jak ja dostrzega cud, który wydarzył się ostatnio na ul. Warszawskiej. Chodzi głównie o odcinek prowadzący od al. HavlaMapka do ul. PiotrkowskiejMapka i dalej do nowej pętli tramwajowej UjeściskoMapka.

Tą drogą jeżdżę codziennie od ośmiu lat. I codziennie w myślach używałam słów powszechnie uznawanych za niecenzuralne, gdy widziałam korki rano (w drodze do pracy) i po południu (gdy z niej wracałam).

I w jedną, i drugą stronę przed godz. 8 rano i w okolicach godz. 16-17 dojechanie bez problemów było niemożliwe. Cała ulica stała w wielkim korku. Często więc wybierałam opcję przejścia pieszo fragmentu z okolic ul. Piotrkowskiej do tramwaju na ul. PrzemyskiejMapka (lub z powrotem), bo zajmuje mi to ok. 7 min (autobusem czasami to nawet 20-30 min. stania w korku). Po drodze "z buta" zdarzało mi się mijać nawet cztery uziemione w korku autobusy.

Płynny zjazd autobusem ul. Warszawską przed godz. 8 rano we wtorek 26.04:Ukojeniem moich nerwów, zszarganych tym stanem rzeczy, było rozpoczęcie budowy Nowej Warszawskiej, czyli linii tramwajowej, która docelowo problem korków w tym rejonie miasta ma ponoć odczuwalnie zmniejszyć. Inwestycja będzie gotowa dopiero za 1,5 roku.

Teraz się zastanawiam: po co nam tramwaj, skoro okazuje się, że korki można zlikwidować i bez niego? Stało się to dzięki ostatnio wprowadzonej nowej organizacji ruchu. W jej ramach m.in. odcinek ul. Łódzkiej - od ul. Warszawskiej do al. Havla - stał się drogą jednokierunkową.

 • Fragment od wysokości przystanku Kielecka do al. Havla stał się jednokierunkowy. W przeciwnym kierunku autobusy i auta jeżdżą objazdem. Korki zniknęły.
 • Fragment od wysokości przystanku Kielecka do al. Havla stał się jednokierunkowy. W przeciwnym kierunku autobusy i auta jeżdżą objazdem. Korki zniknęły.
Myślałam, że będzie masakra, a jest ulga. Z przystanku PiotrkowskaMapka zjeżdża się rano do al. Havla płynnie - w 4 min. A nie tak jak wcześniej - przez korki - w nawet 20-30 min.

Powrót w godzinach popołudniowego szczytu - też bajka. Choć trzeba się było przyzwyczaić, że z powodu zamknięcia pasa ruchu z al. Havla do Warszawskiej zlikwidowano przystanek autobusowy PrzemyskaMapka, z którego korzystałam. Teraz do autobusu wsiadam na WilanowskiejMapka, czyli jeden wcześniej niż zwykle. Do domu dojeżdżam natomiast trzy razy szybciej niż zwykle. I oby zostało tak jak najdłużej!

Płynny powrót na ul. Warszawską przed godz. 17 w czwartek 28.04. Dotychczas niemożliwe:

Cud na Warszawskiej z perspektywy kierowcyZazwyczaj zmiany organizacji ruchu związane z remontami czy budową nowych dróg uprzykrzają życie kierowcom. Ale budowa nowej linii tramwajowej nieopodal ulicy Warszawskiej odkorkowała tę niemal zawsze stojącą drogę. Wąskim gardłem są niewielkie rondaMapka, które krzyżują ulicę Warszawską - od strony marketów, Cedrową, Łódzką i Warszawską w kierunku Jabłoniowej.

18:26 28 KWIETNIA (aktualizacjaakt. 29 KWIETNIA 09:33)
Skopiowano

Nie ma korków przez zmianę organizacji ruchu (29 opinii)

Zmiana organizacji ruchu w związku z budową tramwaju na ul Warszawskiej odkorkowała tą ulicę.
Zmiana organizacji ruchu w związku z budową tramwaju na ul Warszawskiej odkorkowała tą ulicę.


Dzięki przekierowaniu ruchu z Armii Krajowej przez Warszawską od strony marketów i stworzeniu jednokierunkowej ul. Łódzkiej ruch stał się zdecydowanie płynniejszy. Mniejsza liczba wjazdów na ronda sprawiła, że samochody zjeżdżają z niego płynniej.

W czasie porannego szczytu, gdy większość aut próbuje włączyć się w al. Havla, udało się je "pomieścić" na skrzyżowaniu al. Havla z ul. Łódzką dzięki wydzieleniu dwóch pasów do skrętu w lewo i jednego w prawo.

 • Wyjazd z ul. Warszawskiej na al. Havla. w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego. Dwa pasy w lewo i jeden w prawo. Korki zniknęły.
 • To miejsce (zjazd z ul. Cedrowej i wjazd z al. Havla) zawsze rano i popołudniu stało. Teraz ruch jest płynny.
 • Zdjęcie zrobione ok. godz. 17 w tygodniu. Widok dotychczas niespotykany.
 • Zdjęcie zrobione ok. godz. 17 w tygodniu. Widok dotychczas niespotykany.
Dobrym rozwiązaniem byłoby pozostawienie takiej organizacji ruchu po zakończeniu prac związanych z budową tramwaju. Jezdnia od skrzyżowania al. Havla z ul. Łódzką w stronę ul. Warszawskiej powinna stać się buspasem, aby zachować dotychczasowy ruch autobusów. Chyba że wzdłuż linii tramwajowej będzie szedł buspas.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (142)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najnowsze

Najczęściej czytane