Fakty i opinie

"Czarny wtorek". Kobiety protestowały w Gdańsku

Manifestacja kobiet w Gdańsku

Około 200-250 osób wzięło udział w manifestacji pod hasłem "Czarny Wtorek" na Podwalu Grodzkim zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. W jej trakcie Feministyczna Brygada Rewolucyjna - "FeBRa" zbierała podpisy pod projektem "Ratujmy Kobiety 2017". Pikieta była zaplanowana do godz. 20.Aktualizacja, godz. 18:01 Po godz. 17:30 na Podwalu Grodzkim zebrała się grupa ok. 200-250 osób, która uczestniczy w manifestacji "Czarny Wtorek". Trwają przemówienia, manifestanci stoją z transparentami, wznoszą okrzyki, słychać bębny i gwizdki. Obok ustawiła się licząca ok. 40 osób kontrmanifestacja z transparentami. Starają się zagłuszyć akcję puszczając swoje nagrania.

Aktualizacja, godz. 16:50 Kilkadziesiąt osób bierze udział w proteście kobiet. Pojawili się także przeciwnicy protestu, obrońcy nienarodzonego życia.

Dokładnie rok temu podczas "Czarnego Poniedziałku" miały miejsce masowe protesty kobiet w całej Polsce. Manifestowano wówczas głównie przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Ostatecznie projekt nie został przegłosowany.

- W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy - piszą organizatorzy.
Edukacja seksualna, antykoncepcja awaryjna bez recepty

"Ratujmy Kobiety 2017" to obywatelska inicjatywa ustawodawcza, pod którą od lipca w całym kraju zbierane są podpisy. Dokument zakłada m.in. prawo do legalnego przerywania ciąży do końca 12 tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, łatwy i darmowy dostęp do antykoncepcji, a także przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

- Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy - piszą organizatorzy, którzy proszą, by manifestujące dzisiaj w Gdańsku kobiety ubrały się na czarno.
Manifestacja rozpoczęła się o godz. 15. Organizatorzy zbierają podpisy pod projektem "Ratujmy Kobiety 2017". Na godz. 17:30 zaplanowana jest demonstracja.

Protest kobiet w Gdańsku

Opinie (531) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.