Fakty i opinie

Czas na reprezentacyjną ulicę Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zagospodarować park Rady Europy? Głos w debacie

Na Skwerze Kościuszki i Molo Południowym są z pewnością urokliwe miejsca, ale trudno powiedzieć, że ta część miasta tętni życiem i jest jego centralną częścią.
Na Skwerze Kościuszki i Molo Południowym są z pewnością urokliwe miejsca, ale trudno powiedzieć, że ta część miasta tętni życiem i jest jego centralną częścią. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Gdańsk ma Długą i Długi Targ, Sopot Monte Cassino, a Gdynia? Świętojańska niestety dogorywa, na Molo Południowym pustawo nawet w sezonie, gdzie jest więc serce "miasta z morza i marzeń"?Gdzie jest w Gdyni główny deptak?

na Bulwarze Nadmorskim 24%
na Skwerze Kościuszki i Molo Południowym 35%
wciąż na Świętojańskiej 9%
nie ma głownego, jest kilka 32%
zakończona Łącznie głosów: 1747
Przed laty na szykowne zakupy w Trójmieście jeździło się w dwa miejsca: na "Manhattan" zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu oraz na ul. Świętojańską zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Ale wtedy nie było Galerii Bałtyckiej, Klifu i kilkunastu innych centrów handlowych. Wraz z ich budową obumierała też handlowa sława Świętojańskiej. Kiedyś były tu nie tylko sklepy, ale też sporo kawiarni i pubów.

Teraz zostały już ostatnie niedobitki, wypierane przez banki i instytucje finansowe, które mogą pozwolić sobie na wysokie czynsze. Kolejne sklepy są w likwidacji, jest też kilka pustych lokali do wynajęcia.

- Gdynia jest specyficznym miastem z przeważającą ilością prywatnej własności. W centrum praktycznie nie ma komunalnych budynków, więc ceny reguluje wolny rynek - rozkłada ręce wiceprezydent Gdyni, Bogusław Stasiak.

A że "niewidzialna ręka rynku" od lat zagarnia dla siebie coraz bardziej zamaszyście, plajtują kolejne sklepy. - Osiemnaście tysięcy złotych miesięcznie dla sklepu odzieżowego, to po prostu zabójczy czynsz. Ale zarządca kamienicy powiedział mi wprost: właściciel banku zapłaci mu 25 tysięcy złotych, wyremontuje lokal i podpisze umowę na trzy lata. Takiej oferty nie mogłem przebić - kręci głową Marek Arendt, który jeszcze przed dwoma miesiącami prowadził butik z garniturami przy ul. Świętojańskiej.

Poza tym Świętojańska nie jest klasycznym deptakiem: stosunkowo wąskie chodniki i przebiegająca pomiędzy nimi zatłoczona ulica nie zachęcają do spacerowania i siadania przy stolikach przed nielicznymi knajpkami. Gdzie w takim razie koncentruje się życie miasta, gdzie jest jego serce - miejsce, które turyści zaznaczają na mapach grubym, czerwonym kółkiem?

Entuzjaści Gdyni będą przekonywać, że większość miasta jest atrakcyjna, jednym tchem wymieniać liczne atrakcje, ale odpowiedzi na pytanie gdzie jest "gdyński Monciak" tak naprawdę nie ma. Jest Skwer Kościuszki, Molo Południowe (czyli przedłużenie skweru w stronę morza, błędnie uznawane przez wielu za część Skweru Kościuszki), Bulwar Nadmorski czy molo i promenada w Orłowie.

Te wszystkie miejsca mają swój odrębny charakter, ale żadne z nich nie jest "centralną" atrakcją.

Klasyczne Forum Morskie powstanie dopiero wraz z budową dzielnicy kulturalnej, czyli kompleksu kulturalno-rozrywkowego nieopodal Teatru Muzycznego. Projekt światowej sławy architekta prof. Stanisława Fiszera zakłada, że w tym miejscu zobacz na mapie Gdyni powstanie m.in. duży plac otoczony budynkami, ale otwarty na morze.

- Pejzaż tego miejsca, sąsiedztwo Kamiennej Góry czy Teatru Muzycznego i muzeów to ewenement w skali europejskiej. Podobną przestrzeń znalazłbym chyba tylko w Argentynie - zachwyca się architekt.

Jego projekt realizować będzie powołana w niedawno miejska spółka. Kiedy rozpocznie się budowa? Najwcześniej w przyszłym roku, bo na jej realizację potrzeba ok. 180 mln. zł. Część tej kwoty spółka będzie musiała pożyczyć z banków, do inwestycji dołożyć ma się też Unia Europejska.

Opinie (241) ponad 20 zablokowanych

 • Swietojanska to kiedys byla olbrzymia atrakcja

  ale jak widac w obecnych czasach cudu zostala zdegradowana. Straszna szkoda.

  • 123 11

 • budować!

  centrum Gdańska się rozwija, Gdynia musi nadganiać

  • 63 40

 • Gdynia na balety jeździ do Sopotu

  ale komunikacja nocna jest do dupy

  • 86 13

 • GDYNIA JEST CAŁA FAJNA i nie potrzebuje deptaków

  • 56 82

 • projekt tego pana jest beznadziejny-zabuduje jeden z nielicznych już parków w Gdyni zamiast skupić się na jego rewitalizacji z zachowaniem obecnego charakteru

  • 60 13

 • Żal mi bardzo ulicy Świętojańskiej i tego co się z nią dzieje,żal mi również tego że Gdynia w zastraszającym tempie staje się miastem samych banków

  • 90 5

 • kiedyś się wkurzyłem i wywaliłem akumulator to tej fonntanny na zdjeciu

  Akumulator był już stary a ja sobie kupiłem nowy

  • 17 83

 • BUDYŃ SŁUCHAJ

  i tak powiem....

  1.nie chcę już podwyżek w ZKM
  2.Chcę nowej SKM za to płacę żeby jezdzić wygodnie
  3.Precz z renomą (niech miasto zarabia a nie prywatna firma)
  4.Remonty ulic w Gdańsku
  5.Wywalenie Lisickiego zakały naszego miasta
  6.Budyń wywal siebie bo nikt cie już nie chce
  7.mniej supermarketów a więcej parków.

  Jestem, bardzo wylewny ale oszukali mnie banda złodziei polskiech decydentów po 30 latach pracy 800zł Renty ????

  A na końcu Konon zliwkwidował mnie i ten kawałek.

  • 91 27

 • obiektywny mieszkaniec gdyni

  gdyby faktycznie ktoś zadał mi pytanie - a gdzie ty mieszkańcu Gdyni chciałbyś mnie zabrać bym odpoczął, napił się dobrej kawki - miałbym problem. szkoda, bo faktycznie potencjał jest ogromny, i oczywiście jak zawsze pojawią się malkontenci co powiedzą, że tak łatwo się nei da - ale co ma się nie dać jak się nie próbuje. Skwer Kościuszki, bulwar to miejsca, gdzie można byłoby rozwijać rozrywkową część Gdyni - a może i kilka szalonych pomysłów z odnogami od tych miejsc w stronę morza? sam nie wiem ale ewidentnie brakuje pomysłu - a strategia rozwoju miasta coraz bardziej się krystalizuje - swoją drogą - czy do końca świadomie? rozwój miasta poprzez turystykę i promocję miasta - nie wielkie fabryki - a drobny biznes, hotele, usługi będą stanowić o sile tego miasta i jego atrakcyjności - jeżeli to świadomy zamysł - brawo Prezydencie - brakuje kropki nad i - czas zacząć nad nią myśleć - a Gdynia będzie naprawdę spełnionym miastem!!

  • 54 12

 • "Przed laty na szykowne zakupy w Trójmieście jeździło się w dwa miejsca: na "Manhattan""

  kuźwa panie sielski! czy wy jesteście impregnowani na mur beton lub na amen?
  na jaki kuźwa manhattan? co? znowu bedzie pan dokonywał zakupów na dachu manhattanu?
  ambitnie, ambitnie, ale PO POlsku!!!

  • 25 53

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.