• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czołg zostaje. Jest oficjalna decyzja miasta

Ewelina Oleksy
13 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Władze Gdańska podjęły decyzję, że nie usuną czołgu - pomnika z al. Zwycięstwa. Władze Gdańska podjęły decyzję, że nie usuną czołgu - pomnika z al. Zwycięstwa.

Czołg stojący przy al. Zwycięstwa Mapka nie zostanie usunięty. Władze Gdańska, po konsultacjach ze środowiskami kombatanckimi zdecydowały, że pozostawią pomnik w dotychczasowym miejscu.



Historia czołgu przy al. Zwycięstwa i innych czołgów w Trójmieście



Jak oceniasz decyzję o pozostawieniu czołgu?

Pomnik Czołgistów nie zostanie usunięty. Tak zdecydowały władze Gdańska, które o stanowisko w tej sprawie zwróciły się do 14 organizacji kombatanckich.

A te niemal jednogłośnie opowiedziały się za pozostawieniem pomnika czołgu przy al. Zwycięstwa. Opinie były dla miasta kluczowe przy podjęciu ostatecznej decyzji, dlatego czołg zostaje.

- Biorąc pod uwagę rekomendacje środowisk kombatanckich i historyków z Muzeum Gdańska, podjęliśmy decyzję, że czołg pozostanie na swoim miejscu i nadal będzie upamiętniał bohaterskich polskich żołnierzy walczących o Pomorze - informuje Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Gdańska.
Tabliczka na pomniku przy. al. Zwycięstwa. Tabliczka na pomniku przy. al. Zwycięstwa.

Organizacje kombatanckie niemal jednogłośnie za pozostawieniem czołgu



Po wewnętrznych dyskusjach 11 na 14 organizacji jednogłośnie zadecydowało, że czołg powinien pozostać na dotychczasowym miejscu.

Zdania w dwóch organizacjach były podzielone - w czym tylko jedna osoba w każdej z tych organizacji rekomendowała usunięcie czołgu. Jeden ze związków kombatancki nie zajął stanowiska w tej sprawie uznając, że w chwili obecnej jest to temat drugorzędny.

W swojej argumentacji kombatanci wspominali, że czołg jest pomnikiem, świadectwem historii II wojny światowej i wyzwolenia Gdańska. Czołgi tego typu były na wyposażeniu 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, oznakowane polskimi symbolami były skuteczną bronią ofensywną w walce z wojskami hitlerowskimi.

W naszej ostatniej ankiecie nt. czołgu wzięło udział blisko 5 tys. czytelników. Większości z nich czołg nie przeszkadza. W naszej ostatniej ankiecie nt. czołgu wzięło udział blisko 5 tys. czytelników. Większości z nich czołg nie przeszkadza.

Apele o usunięcie czołgu w związku z wybuchem wojny



Apele o usunięcie czołgu z al. Zwycięstwa zaczęły się pojawiać po wybuchu wojny na Ukrainie.

- Skoro brakuje dobrego powodu do zabrania czołgu, poproszę spółki Skarbu Państwa, które mi podlegają, żeby się tym czołgiem zajęły i go wystarczająco długo rewitalizowały. Weźmiemy go do "remontu", zabierzemy go - zapowiadał pod koniec marca Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych i radny Gdańska.
Interpelację ws. usunięcia czołgu złożył do władz miasta radny PiS Przemysław Malak. W ostatnich tygodniach przy czołgu odbyła się też demonstracja fundacji Łączy Nas Polska, w ramach której czołg owinięto czarną folią i nadano jako przesyłkę z hasłem "won za Don!".



Władze Gdańska przypominały, że czołg był dowodzony przez Polaka i że walczyła w nim polska załoga. Podkreślano też, że "dla mieszkańców Gdańska już w czasach komunizmu czołg nie mógł być i nie był symbolem komunistycznego zniewolenia, lecz symbolem walki z hitleryzmem o wyzwolenie miasta".

Jednocześnie urzędnicy zaznaczali, że wnioski o usunięcie czołgu przyjmują z "dużą pokorą i zrozumieniem". Kluczowa przy podjęciu ostatecznej decyzji miała być jednak opinia środowisk kombatanckich i historyków.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (457)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane