• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czy pięć osób może zablokować budowę Obwodnicy Metropolitalnej za 2,1 mld zł?

Maciej Naskręt
21 lutego 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jest zgoda na rozbudowę węzła Gdańsk Południe
Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej. Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej.

O tym, czy i kiedy powstanie Obwodnica Metropolitalna, zdecyduje Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. To on oceni skargę na decyzję środowiskową, kluczowy dokument niezbędny do rozpoczęcia tej inwestycji. Pod skargą podpisały się cztery osoby i jedna instytucja. NSA działa powoli i może się okazać, że kluczowa dla Trójmiasta inwestycja zostanie odłożona na niesprecyzowaną przyszłość.Jeżeli nie uda się wybudować Obwodnicy Metropolitalnej to winę ponosić będą

Przypomnijmy: 30-kilometrowa Obwodnica Metropolitalna (OM) to droga ekspresowa, która ma połączyć Południową Obwodnicę Gdańska z Trasą Kaszubską w Chwaszczynie. Jej inwestorem jest gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa drogi ma pochłonąć ok. 2,1 mld zł.

Obwodnica Metropolitalna ma nie tylko pozwolić na sprawniejsze poruszanie się po drogach wschodnich Kaszub (zakorkowane są DK nr 20 z Gdyni do Żukowa i DK nr 7 z Gdańska do Żukowa), ale przede wszystkim odciążyć coraz bardziej zatykającą się Obwodnicę Trójmiasta. Sytuacja pogorszyła się na niej w ostatnich latach z uwagi na suburbanizację, czyli przeprowadzki z centrów Gdańska i Gdyni na obrzeża miast.

Dopiero po uruchomieniu OM będą mogły ruszyć prace przy rozbudowie OT. Wcześniej jest to praktycznie niemożliwe, ponieważ prace na istniejącej ekspresówce wywołałyby ogromne perturbacje w ruchu na terenie całego regionu.Nieprawomocna decyzja środowiskowa

Tymczasem prawne zawirowania mogą sprawić, że budowa Obwodnicy Metropolitalnej może się odsunąć w czasie. I to na tyle, że jej budowa będzie praktycznie niemożliwa.

 1. Zaczęło się od tego, że w 2015 r. pięć podmiotów - cztery osoby prywatne i gmina Kolbudy - zaskarżyło tzw. decyzję środowiskową, wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. Ta decyzja pozwalała na wytyczenie przebiegu przyszłej obwodnicy. Jej zaskarżenie wstrzymało ten proces.
 2. Zaskarżenie rozpatrywała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ), czyli organ wyższej instancji niż RDOŚ. Po analizie dokumentacji GDOŚ podtrzymał decyzję RDOŚ. W tej sytuacji inwestycja mogłaby być dalej prowadzona.
 3. Od tej decyzji jednak wpłynęło odwołanie - tych samych pięciu podmiotów.
 4. W tym momencie sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd uznał, że to skarżący mają rację. Zgodnie z jego wyrokiem Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska musi jeszcze raz przeprowadzić postępowanie w tej sprawie.
 5. GDOŚ jednak nie odpuściła i pod koniec ubiegłego roku złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o kasację wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.


- Skarga kasacyjna została wysłana 22 grudnia 2016 r. Nie mamy jeszcze informacji o wyznaczeniu terminu rozprawy - mówi Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Procedowanie decyzji środowiskowej dla Obwodnicy Metropolitalnej rozpoczęło się w 2014 r. Procedowanie decyzji środowiskowej dla Obwodnicy Metropolitalnej rozpoczęło się w 2014 r.
Możliwe, że sprawa w NSA zaszkodzi OM

Jak długo sprawy ciągną się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym można było się przekonać przy okazji budowy linii PKM. Nad sprawą sędziowie pochylali się ok. dwa lata, by w końcu orzec, że kolej powstaje zgodnie z prawem.

W sprawie Obwodnicy Metropolitalnej może być podobnie. Ale wrzucenie inwestycji do tzw. zamrażarki w NSA może sprawić, że ewentualne środki unijne czy też z budżetu centralnego trafią do innej inwestycji drogowej.

Obwodnica Metropolitalna: ratunek dla Trójmiasta i Kaszub

- Obwodnica Metropolitalna jest szalenie ważna dla rozwoju Pomorza. Szanując prawo mieszkańców do zaskarżenia decyzji środowiskowej do NSA, trzeba zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, jak choćby przeprowadzeniem ponownej procedury przed RDOŚ w celu wydania nowej decyzji uwzględniającej potrzeby wszystkich - mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.
Nadmieńmy, że gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na opracowanie dokumentacji środowiskowej wydał do tej pory ponad 2,5 mln zł. Dodatkowo gdański oddział GDDKiA zakontraktował przygotowanie koncepcji programowej na kwotę 4,7 mln zł. Po wykonaniu koncepcji będzie można ogłosić przetarg na realizację w formule "projektuj i buduj".

Odwołujący się mieszkańcy: inżynierowie z nami nie rozmawiali

Udało nam się dotrzeć do wszystkich, którzy zaskarżyli decyzję środowiskową w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej. Chcieliśmy się dowiedzieć, dlaczego postanowili zablokować budowę jednej z najważniejszych dróg na Pomorzu.

Pierwszą z nich jest Genowefa Zasada, sołtys Glincza. Odwołanie złożyła ona wspólnie z Bartoszem Radko.

- Nie podoba nam się to, jak zostaliśmy potraktowani przez projektantów. Wytyczający obwodnicę nie dość, że nie uwzględnili naszych uwag, to podzielili miejscowość Glincz na pół - tłumaczy Genowefa Zasada.
Z kolei Eugeniusz Patoka przyznał, że wniosek odwoławczy złożył po tym, jak po przedstawieniu swoich postulatów został obojętnie potraktowany przez projektantów. Tłumaczył też, że nie chce, by jego miejscowość - Lublewo - została rozjechana przez tysiące pojazdów w czasie budowy obwodnicy i po jej oddaniu.

Kolejną osobą, która ma zastrzeżenia do wydanej decyzji środowiskowej jest pani Małgorzata Mejer.

- Oprócz tego, że moje postulaty nie zostały wysłuchane, planowana droga nie spełnia warunków technicznych - tłumaczyła nam w krótkiej rozmowie.
Rozmawialiśmy także z wójtem Kolbud Leszkiem Grombalą, który także zaskarżył decyzję środowiskową.

- Chcemy, by obwodnica powstała, ale mieszkańcy naszej gminy nie zostali wysłuchani przez drogowców, co właśnie poskutkowało złożeniem odwołania - mówi wójt.
W rozmowie z Trojmiasto.pl Leszek Grombala precyzuje, że liczy na jedynie drobne poprawki w projekcie, m.in. odsunięcie głównej jezdni od wytyczonego ostatecznego wariantu.

Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej. Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej.
GDDKiA: działaliśmy profesjonalnie, traktowaliśmy wszystkich równo

Jak widać wspólnym mianownikiem, dla którego wspomniane osoby zdecydowały się na złożenie odwołania od decyzji środowiskowej, był brak rozmów ze strony projektantów i pracowników GDDKiA. Jak to tłumaczą najbardziej zainteresowani?

- Konsultacje w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitalnej przeprowadziliśmy zgodnie z najwyższymi standardami. Potwierdza to statystyka, skoro złożono pięć odwołań, choć wzdłuż projektowanej trasy mieszkają tysiące osób, które miały prawo zaskarżyć decyzję środowiskową. Mimo to, tego nie zrobiły - mówi Karol Markowski, pełniący obowiązki dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA.
Inżynierowie podkreślają, że jakiekolwiek zakulisowe rozmowy z osobami, które złożyły odwołania nie wchodziły w grę. Ich zdaniem byłoby to nieprofesjonalne, a poza tym mogłoby godzić w interesy innych osób.

Drogowcy przypuszczają, że wnioski odwoławcze bardziej motywowane są emocjami, niż merytoryczną analizą.

Bez OMT czeka nas paraliż Obwodnicy Trójmiasta

Plan budowy dróg ekspresowych na Pomorzu zakłada wpięcie Trasy Kaszubskiej do Obwodnicy Trójmiasta. Jeśli z jakichś powodów nie powstanie Obwodnica Metropolitalna, która ma być by-passem, odciążeniem dla Obwodnicy Trójmiasta, na istniejącą ekspresówkę zostaną wtłoczone kolejne tysiące samochodów. To oznacza całkowite zakorkowanie i tak już przeciążonej dziś drogi.

Jeżeli budowa Obwodnicy Metropolitalnej nie rozpocznie się w najbliższym czasie, inwestycja może wypaść poza okres, w którym przedsięwzięcia drogowe można finansować z pieniędzy trwającej tzw. perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Tymczasem w kolejnej perspektywie będzie znacznie mniej pieniędzy na rozwój infrastruktury w takich krajach jak Polska. To może oznaczać, że jeśli Obwodnica Metropolitalna nie powstanie teraz, to nie powstanie nigdy.

Miejsca

Opinie (367) ponad 10 zablokowanych

 • Droga i tak nigdy nie powstanie (50)

  Już prezes o to się postara, a te 5 osób mogą liczyć na "niespodziankę od prezesa".

  • 326 129

  • masz na myśli Prezesa PO Donalda Tuska naturalnie (29)

   Bo to Donald Tusk wraz z kolegą Nowakiem (pseudonim zegarek obecnie obywatel Ukrainy) przez niemal dekadę nie spowodował nawet wyjścia budowy z fazy projektu! i to pomimo specustaw na euro i innych fikówmików.
   Teraz już król europy Donald ma ponad 3 000 000 odłożone na koncie masę dobrych ubrań butów i gadżetów i całe te kaszubskie drogi ma wiecie gdzie Lemingi.

   A ty pajacyku z ujemnym IQ krzycz dalej niech żyje Lemingostan.

   • 50 149

   • chłopie, jeszcze trochę fantazji i będzie drugim Lemem (4)

    szacun!

    • 65 10

    • ale za to Tusk lysieje (3)

     I zrobil sie brzydki.

     • 8 28

     • (2)

      I w końcu umrze, a w podręcznikach Historii napiszą potem o sprzedawczykach Polski czyli jak to łajzy POPRLowskie rozebrały i sprzedały Polskę za parę Euro złotników - Judasze Polski !!!

      • 10 28

      • A w podręcznikach historii będą pisać o Targowicy gdańskiej +.

       • 4 6

      • Jełopie się nie chwal swym upośledzeniem

       • 3 6

   • I kto tu wytyka poziom IQ....?

    • 22 4

   • Jako człowiek wybitnie inteligentny, skoro wytykasz innym ich IQ, (8)

    zapewne wiesz, że przygotowanie drogi do tego, aby ruszył przetarg na ZiZ, o którym mowa w artykule, potrzebne jest MINIMUM 3,5 roku:

    STEŚ (Studium Ekonomiczno-Środowiskowo-Tehn.) - przetarg (ok. 1 roku)
    STEŚ - realizacja+odbiory (ok. 1,5 roku)
    DŚU (Decyzja Środowiskowa) - ok. 1 roku (może być wszczęta w takcie wyk. STEŚ

    Biorąc pod uwagę że od 2 lat decyzje bujają się po sądach to niezłe tempo budowy tej drogi.

    Jako fascynat budowy dróg ekspresowych i autostrad w Polsce podpowiem Ci tylko, że za panowania mości Jarosław Polskę Zbaw podpisano umowę na budowę 1 drogi S1 na południu ok. 10 km oraz rozpisano przetarg na STEŚ na 2 czy 3 drogi.

    Mocno pompowane medialnie SdR (m.in. S14 S61) - Skierowanie do realizacji jest chwytem marketingowym, który NIC NIE DAJE! Nie ma żadnych ram czasowych na jego wykonanie. Ludzie się cieszą, że droga skierowana do realizacji, ale to, że to ściema okaże się za kilka lat jak przypomnimy sobie, że się nic nie robi.

    • 59 6

    • (6)

     nie tłumacz mu on i tak nie chcę przyjąć tego do wiadomości :-)

     • 25 3

     • Wiadomości TVP PIS lub TV Rydzyk rulez (5)

      • 16 4

      • zawsze to lepsze niż (2)

       niemieckie łajno tvn

       • 7 30

       • no widzisz słuchasz tępo wszystkiego co ci prezes nawkręca o niemieckich mediach, a tu akuku, tvn jest amerykańskie

        • 21 1

       • niemieckie łajno tvn

        Głodnemu gó...zjadowi , tylko żarcie jest ciągle na myśli.

        • 3 3

      • "moje g*wno lepsze ... nie moje g*wno lepsze"

       • 4 3

      • no nie cała prawda tylko w tvn24 jaja sobie robisz

       • 0 0

    • Brawo.....bardzo dobra wypowiedź

     • 4 1

   • (6)

    Ile dostajesz kapusty za pisanie takich bredni? I masz jakieś dojścia, żeby się źródełko nie wyczerpało, jak zmieni się rząd?

    • 15 7

    • (2)

     Dostaję 10 zł od napisanego teksu i teraz uwaga - ty mi za to płącisz w podatkach odporowadzanych do budżetu !!! hahahahha frajerze !!!

     • 3 8

     • ... płącisz ... to jakaś nowa kiszonka ? (1)

      • 4 1

      • Tak,masz ją w głowie.

       • 0 4

    • (2)

     Boli , że ja za pisanie bzdur oczerniających "niesłuszną" partię dostaję więcej na godzinę niż ty normalnie pracując? Za 4 lata mam tyle , że sobie jeszcze spokojnie pożyję , za Twoje pieniądze , a Ty ? Widzisz dla mnie bez różnicy czy przyjdę do Ciebie i zabiorę z portfela 100 zł czy zabierze Ci te 100 zł pańswto a potem mi je da , dla ciebie to już znaczna różnica , wszystko spoko dopóki bezpośrednio ktoś Ci portfela nie uszczupla a na kwitku wypłaty to już jakoś mniej boli co nie ?

     • 0 9

     • pytanie (1)

      Które to już stadium: debilizm czy imbecylizm?

      • 4 1

      • A skąd mamy to wiedzieć? Zapytaj swojego psychiatry.

       • 0 3

   • Cóż za radość zwolennicy PIS ciągle w formie--konfabulacje inwektywy i obrzucanie blotem non stop (2)

    Ps nienawiść do adwersarzy niszczy też nienawidzącego polecam spacer i dobrą muzykę szkoda zdrowia--dyskusja z człowiekiem na poziomie o odmiennych poglądach to czysta przyjemność pod warunkiem zachowania elementarnych zasad kultury--pomyślcie czy chcielibyście aby tak wyglądala dyskusja rodzinna?

    • 23 9

    • 15 dzieci w domu to kocha pis (1)

     Bo siedzi w domu i ma wszystko gdzieś.

     • 6 2

     • ha ha! Znam takiego!

      Co ciekawe może i nie 15 ale przynajmniej 5 i można być pewnym że głosowali za PiSem lub innym prawactwem (nie mylić z PiSem, które jest kato-faszo-schizą).

      • 3 0

   • nie ma jak to mieć pojęcie o wszystkim :-)

    • 7 0

   • To da się mieć ujemne IQ? O.o

    • 1 0

   • Co ty k... jarasz za zioło???

    Tusk namówił 5 podmiotów do do walki w sądzie??? Zmień towar, bo do reszty wyprostujesz swe zwoje mózgowe, jeżeli takowe jeszcze posiadasz...

    • 2 1

   • masz na myśli Prezesa PO

    Nie ma takiej funkcji w PO, ale co tu tłumaczyć tłukowi zmanipulowanemu przez tvpis i takie szmaty jak szmata polska zwana gazetą i pozostałe.Poza tym nie rżnij głupa udając ,że wiesz co kto ma namyśli , ta możliwość przerasta twoją jedyną szarą komórkę

    • 2 1

  • Moim skromnym zdaniem... (7)

   Jeśli wnieśli skargę i to kolejną i wszystkie okażą się bezzasadne, co być może doprowadzi do utraty dofinansowania itd..., to moim zdaniem wszystkie pięć podmiotów powinno wybudować tę drogę za własne pieniądze lub przynajmniej zrefundować utracone dofinansowania. Wtedy dwa razy by się każdy zastanowił czy ma rację zanim wniósłby skargę.

   • 52 14

   • Droga może jest i ważna (3)

    Droga może i ważna , ale nie w takim kształcie , droga jest wyznaczona pod dyktando developerów!!! Najpierw powinno się obecną obwodnicę przedłużyć i rozbudować , tak aby poprawić płynność i przepustowość ruchu !!! między innymi jadącym w stronę szczecina i helu

    • 9 18

    • fachowiec a nawet wybitny specjalista

     • 12 1

    • (1)

     No tak, Patoka z Grombalą wyznaczyli przebieg lepiej - z dala od własnych gruntów I mieszkań za to po domach innych mieszkańców. ZADEN z wariantów nie przebiegał po ich domach. Jedynie w sąsiedztwie hektarów które przy sprzedaży deweloperom mogłyby być nieco tańsze

     • 0 0

     • z j ****

      Ciekaw jestem co bierzesz za g*wno że taką masz jazde? A może zapomniałeś wziąść proszków?

      • 0 0

   • (1)

    Gdzie mieszkasz? Może tam warto budować obwodnicę? A jak się nie zgodzisz, to za karę wybudujesz na własny koszt.

    • 6 8

    • Nic nie rozumiesz....

     Tu już jest decyzja, którą ktoś za wszelką cenę chce podważyć nawet jeśli nie ma na to żadnych argumentów. Ciągle przegrywa w kolejnych instancjach. To jest pieniactwo i gra wyliczona na przeciąganie sprawy aby ta droga nie powstała, bo terminy i kasa z dotacji nie poczekają... A przez tych pięć podmiotów ucierpi całe Trójmiasto i region. Czym jest dobro 5 osób, na przeciw setkom tysięcy lub nawet milionowi. Na pewno za odszkodowania mogliby się przenieść w inne, dużo lepsze miejsce. Tylko trzeba chcieć i nie patrzeć na koniec własnego nosa....

     • 14 5

   • Jesteś wrogiem demokracji? Skoro mają prawo złożyć skargę i mają do tego powody to dlaczego mieliby tego nie robić? Zadowolenie całego społeczeństwa bierze się z sumy zadowolenia poszczególnych obywateli. Jednym droga potrzebna innym nie. A tak zwane dobro ogólne to było hasło komunizmu.

    • 1 0

  • i dobrze - nie jest nikomu potrzebna (1)

   • 4 25

   • i dobrze - nie jest nikomu potrzebna

    Oto mentalność kmiotka siedzącego we własnym oborniku.

    • 6 1

  • chcieli dać po 500 miesięcznie łapówy no to trzeba zabrać z inwestycji. (2)

   mają telewizory nowe i szroty na drogach i muszą być lojalni wobec gnoma to trzeba zabrać przedsiębiorczym, trzeba obciąć inwestycje, zabrać finansowanie niektórych leków, podnieść ceny prądu, wody, itd.

   oto polska głupków. Oto polska frazesów rządzona przez populistów. hahahah

   To o ile ceny w sklepach podskoczyły? O 20% ? 30%?

   • 18 6

   • ja już mam dosyć. Niedługo idziemy z całą rodziną na ulicę.

    i niech tylko to nowe zomo wyskoczy.

    won złodzieje!

    • 7 3

   • Co ty bredzisz matołku? Ktoś myśli o swoim małym mieście, tak jak sołtys Glincza a ty jakieś pierdoły wypisujesz. Głupkiem to jesteś ty, inwestycja nie jest opóźniona z powodu braku pieniędzy. Ceny prądu i wody podnoszą producenci a nie rząd. Elektrownie należą w dużej części do kapitału zagranicznego, cena wody jest ustalania na poziomie gminy. Nałykałeś się jakieś propagandy na manifestacji KODu i bredzisz.

    • 0 3

  • I jeszcz

   • 0 0

  • I jeszcz

   • 0 0

  • I na dodatek ma się połączyć z drogą kaszubską, której budowę zablokował pisuar

   Mimo dotacji z UE s6 Noe powstanie za ich krótkich rządów. Pisuary tylko niszczyć potrafią, szlabany im postawić ma wjazd do pomorskiego. Ciemnogrodu nam tu nie potrzeba.

   • 13 2

  • Prezes ... (1)

   a co do cen
   Najlepszy artykuł o cenach paliw na 3 city
   jak zwykle nie można skomentować !
   a i czym są te ceny spowodowane ,.... jaki jest autentyczna przyczyna wzrostu cen jak na zachodnich rynkach cena baryłki ropy czyli oj 100L to ok30-50 $
   a u nas jak zwykle ... ceny drożały by stanąć!" można tylko dopisać ...by znowu pójść w górę ? chyba!
   a i co z Gazem ... czy to nie jest śmieć przypadkiem i kosztuje mniej niż woda* na zachodzie?!?
   jaką mamy umowę z ruksami? czy nie płacimy jak za zboże ? ,do jakiej my Uni należymy?!?

   • 2 0

   • ps.

    Jak zwykle najtańszy i najlepszy Elk Kerk ...brak danych! hahhaah
    co Panowie świta ...nie idzie się znimi zmowić na odp cene?1?

    • 1 0

  • I bardzo dobrze, ta "obwodnica" to beznadziejny pomysł

   To nie jest żadna obwodnica, tylko droga ekspresowa na Kaszuby, która jedynie spotęguje deurbanizację Trójmiasta i rozlewanie się osiedli na okoliczne wioski. A potem będzie lament że brakuje szkół, przedszkoli, autobusów itp.

   • 3 3

  • Głupota ludzka nie ma granic jak widać wyżej

   • 1 0

 • Gdyby (6)

  Za Pomorzem stanął Pan Naczelnik to Budowa już by trwała,żadne odwołanie nie miałoby przebicia.

  • 198 42

  • Ale wiesz, ze u nas miano naczelnika ma (5)

   Adamowicz

   • 27 18

   • ale jest jeszcze nadnaczelnik (3)

    taki konus z otumaniony żądzą zemsty na wszystkich za wszystko.

    • 34 16

    • I to (2)

     Jest bardzo przykre,bo zamiast budować kraj ,żądza zemsty przesłania wszystko

     • 29 7

     • (1)

      najpierw zemsta z potem reszta. I tak jest właśnie ok. Lewackie mordy

      • 3 23

      • Przecież u komuchów zemsta nigdy się nie kończy. Zawsze jest wróg, który psuje wspaniałe plany Partii i trzeba nakładać nowe podatki :D

       • 29 1

   • kolejny tłuk

    Ta nowa obwodnica omija Gdańsk a włada Adamowicza tylko do miasta się ogranicza,ale tłuk z pis-aru pojąc tego nie może, bo mu się ostania szara komórka przegrzała.

    • 5 0

 • Oj. (7)

  Znów Gdynia będzie be, będzie spiseg i się 'nieda'

  • 24 43

  • O macie Jednego

   Tak dla przykładu :)

   • 12 1

  • Januszek Hejt z Rana Jak Śmietana (1)

   Dzień dobry! Widzę, że się już obudziłeś i zacząłeś dzień jak każdy inny :)

   Zamiast hejtu spróbuj czegoś innego, jak kawa czy np. sex ;)

   • 15 3

   • Janusz Ch. i sex? No proszę cię, on jedyne co zna to Renię Rączkowską.

    • 8 0

  • znajdz w artykule przynajmniej jeden raz słowo "Gdynia" (2)

   • 15 2

   • Widać kto tu nie czyta a się wypowiada

    Trzeci akapit

    • 3 7

   • Debil, czytać nie umie.

    • 0 0

  • Spisguj sobie spisguj.

   • 5 1

 • Budowac! (11)

  I to pilnie.
  Powinny byc tylko jeszcze doprojektowane zjazdy na Chwaszczyno- bo tych nie ma

  • 164 49

  • budować? ojej ale mnóstwo drzew przy tym wykarczują ! nie szkoda? przecież od paru dni lament (1)

   ekologów i aktywistów, bo właściciel posesji może sobie na swoim podwórku wyciąć drzewa, to skandal przecież, jak może tak sobie beztrosko decydować o swoim kawałku ziemi

   • 10 13

   • masz taki kawałek ziemi że nawet wychodka na nim nie postawisz

    a mądrego udajesz

    • 1 1

  • podać do (2)

   Publicznej wiadomości nazwiska tych wieśniaków którzy nie chcą się solidaryzowac z większością.

   • 8 15

   • masz napisane - dwóch pacanów Genowefa i Genek

    • 6 1

   • Wieśniakiem jesteś ty. Mieszkasz w Żukowie to tam pracuj skoro ci ta wieś tak przypadła do gustu.

    • 4 0

  • udostępnić dane skarżących (2)

   ludzie stojacy w korkach sami sie z nimi rozprawią !

   • 6 11

   • Przecież masz podane

    Czytałeś artykuł?

    • 8 0

   • ja nie stoje

    wystarczy swoje zycie zaplanowac i nie trzeba stac dziennie 2-3h w korku.

    Ale przeciez latwiej jest uznac, ze dom za miastem to jestswietny (i tani) pomysl, a potem oczekiwac od wszystkich, ze bedzie taki mokry sen finansowac, bo ani drogi, ani sklepu, ani szkoly, ani sensu to nie ma.

    • 6 2

  • Znów ma powstać bubel polskich dróg (2)

   Czy obwodnica Trójmiasta nic ni3 nauczyła? Mają powstać na MO tylko 2 pasma drogi w jednym kierunku ? Jak budować to 3 pasmowe. To chyba logiczne ??

   • 2 4

   • eee ja myślę żeby 7 pasów w każdym kierunku budować :-)

    • 3 0

   • Cytując klasyka: "Kasa, Misiu, kasa ..."

    • 2 0

 • Wystarczy jedna, Naczelnik Jarosław. (2)

  • 114 49

  • Wiadomo że nie będzie tej drogi

   chociaż pis jak zwykle ściemnia i mówi że będzie tylko muszą pozbierać fundusze tak jest z S6 czyli jak pozbierają fundusze a to nigdy nie nastąpi podobnie kopalnie nie są zamykane tylko wygaszane

   • 6 2

  • Jarosław to nawet nie wie że takie pierdoły istnieją, więc o czym piszesz
   ciekawe tylko komu tak naprawdę zależy, aby tego nie było, to ciekawe jest
   bo jak pomyśleć ile tysiącom ludzi użyłoby, to aż strach
   żal się patrzy jak wiara marnuje co dzień 2h na dojazdy do trójmiasta przez tą wieś Żukowo

   • 7 1

 • Przeciwnicy Szcurka i Hejterzy Gdyni są na fali, mają te moc by blokować wszystko, łącznie ze swoimi umyslami (19)

  wiec do nich nalezy skierować pytanie :D

  • 84 52

  • Coś ci się chyba pomyliło od tego uwielbienia Imperatora (6)

   Czyżby poranna kawa była z prądem?

   • 15 5

   • idz precz faryzeuszu ! (5)

    Z wąstatymi Gdańszczanami w polemike sie nie wdaje, jesteś trolllllll i zwykły hejt, do tego pijak. Prawda co tu piszą o tobie. Niestety dla nas :(

    • 5 14

    • napisz, że to ruski troll hahaha (4)

     Te twoje teksty są żałosne jak ty sam. Zostałeś sam u uwielbieniu szczura. Czym cię kupił?

     • 8 4

     • tu kto inny tej formy uzywa ;) (3)

      Akurat Januszka Ch widuje tu częściej. To przykra i samotna istota, dziwne pomysly gościu ma i jest zwykły lamus typowy opluwacz. Mi jest go zal i nie chce mieć z nim nic wspólnego.

      • 6 1

      • Jakie konto? (2)

       Mam tylko jedno, prywatne od dawna, nie popieram i nie bronię dziwnych pomysłów Słońca Skweru na FB
       PS: Słabo w tej Gdyni języka ojczystego uczą, nie da się tego czytać, ale żeby urzędnik tak pisał?

       • 5 2

       • Janusz Ch. ma prawie zawsze 2 łapki w górę na początku. Czyli ktoś mu musi klikać obok z kolegów. (1)

        • 2 1

       • to jest układ zamknięty ;) plusują swoje wypowiedzi i debatują miedzy sobą;) taka mała szarada

        • 1 1

  • wyluzuj się, zaraz obchód dadzą ci leki wyznawco szczura. (8)

   Chyba, że jesteś trollem miejskim, na to już lekarstwa nie ma...:(.

   • 5 10

   • no jak nie jestem ? (7)

    Twoje wafelki internetowe juz dawno dokleili mi tą łatke hahaha ! Pissowski troll na uslugach Urzędu Miasta. Stary ...... Śmiechu była kupa ;D

    • 2 4

    • jesteś jedyną osobą która chwali szczura więc musi być z tobą coś nie tak. (6)

     Opisz mi swoją historię, wyciągnął cię z rynsztoka? załatwił leczenie? Rodzina? Eksponat w muzeum:)?
     Otwórz czasami oczy i przejdź się po 10 lutego, po skwerze...

     • 5 3

     • Długo ta przechadzka nie potrwa :P (2)

      Zaraz się wywali.

      • 1 1

      • zal mi ciebie, naprawde (1)

       W twarz ci tu plują ,ty udajesz ze to deszcz polu bitwy

       • 1 2

       • Masz na myśli Szczurka?

        Jak jest problem to wypycha wiceprezydentów a jak można się nieco wylansować to stoi w pierwszym rzędzie

        • 4 2

     • A powiedz mi synu (2)

      Gdzieś ty widział jak ja " chwale szczura" ? Jestem jego przeciwnikiem ale swoj sprzeciw okaże przy urnie wyborczej, pewnie nie zrozumiałeś bo wy dośyć przygłupie jesteście. Nap. To tak, Będę głosował na kogo innego lub wogóle ;) W przeciweństwie do trollingu który jest tutaj uprawiany, dyrektywa brzmi " co by sie nie działo, piszcie zle o Szczurku "

      • 1 4

      • typowy miejski troll i wyznawcą szczura czyli ukryta opcja pisu. (1)

       Tylko wam tak łatwo przychodzi nazywanie innego człowieka przyglup debil gorszy sort itd

       • 1 2

       • tylko wam do tych pustych makówek nie przychodzi ze nie kazdy jest anty

        A tym bardziej, nie kazdy eksponuje swoje polityczne fetysze na forum. Sorki morduchno ty moja. Ale szersze grono zacnych tu forumowiczów to frustraci i zwykłe hejty. Od roku uprawiacie , onanizm nad Szczurkiem, a jakoś nikt nie namaścił jego następcy. Dziwnym trafem, zawsze ten aspekt jest omijany ;)

        • 0 2

  • poranna kawa dalej przyjmujesz we wrzeszczu?

   chłopaki narzekają na ustawki na garso

   • 2 1

  • widac troche przewialo twoj mozg przypale

   • 1 2

  • Oczywista racja

   • 0 0

 • lepiej trasa kaszubska niż ta obwodnica. (6)

  Albo droga czerwona. Istniejąca obwodnicę zrobić do 3 pasów.

  • 114 76

  • Już w latach 90 jak ja remontowano (1)

   Zgłaszano postulat o rozbudowę do 3. I nic z tego.

   • 10 0

   • obwodnica 3 pasmowa

    a jak chciałbyś poszerzyć istniejącą obwodnicę do 3 pasów bez blokowania jej?
    trzeba myśleć - najpierw OM musi powstać, potem można remontować / poszerzać istniejącą obwodnicę

    • 1 0

  • Cóż, Trasa Kaszubska nie podoba się obecnym władzom centralnym.
   Ciekaw jestem też jak wyobrażasz sobie rozbudowę istniejącej obwodnicy bez możliwości przeniesienia z niej ruchu na inną drogę?

   • 14 5

  • I co Ci to da, jak węzły zjazdowe nie mają takiej przepustowości i będzie tam korek ogromny?

   • 4 4

  • Nie czytasz dokładnie, w tekście jest informacja, że w aktualnych warunkach przeprowadzenie remontu obwodnicy (tzn. dobudowanie trzeciego pasa) bez obwodnicy metropolitarnej spowodowało by zakorkowanie Trójmiasta.

   • 11 3

  • Kaszubska tak, czerwona nie, Obwodnica T. won

   to wieki kamlot do przerębla suburanizacja

   • 3 10

 • (23)

  ludzie czasem nie rozumieją ze pewnych inwestycji nie można blokować, każdy chciałby mieszkać w mieście a zarówno w spokojnej wsi gdzie mu nikt d***nie zawraca, ale ludzie ta droga jest nam potrzebna, ona ma służyć wszystkim nie tylko tym gminom i skoro ktoś wytyczył trasę w taki a nie inny sposób to oznacza ze taka trasa jest najkorzystniejsza, ktoś kto nie ma pojęcia o projektowaniu i tak tego nie zrozumie,bo to nie tylko kreska na papierze.

  • 272 79

  • (8)

   Ludzie czasem nie rozumieją, że taka inwestycja może zniszczyć okolice, w ktorej ktoś mieszka. Nie blokują dla blokowania, tylko chcą konkretnych zmian.

   • 41 38

   • (7)

    Pan Patoka ma interes w tym, żeby OM nie powstała. Obwodnica ma przebiegać przez należącą do niego ziemię, która jest gruntem budowlanym i którą miał w planach sprzedać pod deweloperke. Taki oto przykład dbania o otoczenie. W Lublewie wszyscy o tym wiedzą.

    • 40 12

    • I co z tego? jego ziemia, jego prawo własności. (6)

     • 29 15

     • a dlaczego ma tracić na tym, że mu puszczą betonową drogę przez działkę? (5)

      niech poprowadzą w innym miejscu żeby ludziom nie włazić w szkodę i nie odsądzać od czci i wiary, że widzą czubek własnego nosa a tu taka inwestycja dla ludzkości powstaje a oni zaściankowi i mściwi bronią swego pola czy chałupy

      • 21 18

      • W innym miejscu też są ludzie i też są działki.

       • 23 7

      • (2)

       Nie da się inną drogą, bo i tak ślad będzie na czyjejś działce. Są odszkodowania za wywłaszczenie i jest OK.
       Tak by wszyscy byli zadowoleni to tylko TBM i 20 km tunelu. Ale znów, czy wszyscy by byli zadowoleni? O kosztach już nie wspomnę.

       • 7 4

       • Jakie koszty! Polska jest wielka i stać ją na wszystko!!!

        • 5 2

       • Wiem jak wyglądają odszkodowania za wywłaszczenia

        Bardzo dobrze wiem, bo miałem przyjemność być wywłaszczany. Wojna z urzędasami trwała kilka lat. Wycena gminna była trzykrotnie zaniżona. I dopóki nie znalazłem rzeczoznawcy, który miał na pieńku z rzeczoznawcą gminnym to NIC nie można było zrobić - bo inni lokalni rzeczoznawcy nie chcieli robić wyceny wbrew gminie. I dopiero wtedy, jak zdobyłem wycenę trzykrotnie wyższą od gminnej, gmina się wycofała,
        Miałem fart, zdobyłem inna wycenę i gminny rzeczoznawca się przestraszył że może stracić uprawnienia. Ale nie każdy może mieć tyle szczęścia.

        • 15 4

      • Inne miejsce to zabudowane działki gdzie mieszkają ludzie albo tak jak jest teraz - grunty orne należące do patoki I grombali

       • 0 0

  • Niby do czego jest nam potrzebna ta droga? W tym kształcie jej powstanie jest kompletnie bez sensu

   • 8 23

  • moze tobie potrzebna ale nie wszystkim (4)

   wielu ludziom wcale nie jest potrzebna, tak jak i tunel pod Wisłą nie był wielu ludziom potrzebny, szczególnie mieszkańcom Przymorza, którzy korki dostali gratis i żadna droga zielona na to nie pomoże a tylko może pogorszyć sprawę.

   • 23 22

   • Nie piszesz o tym jak było....

    Wcześniej bywało tak, że 3 godziny przebijałem się z Przymorza w okolice Rafinerii. Tego to już się nie pamięta? Teraz jest o 100 razy lepiej niż kiedyś. Te korki to śmieszna strata czasu w porównaniu do jeszcze kilkunastu lat wcześniej.

    • 39 1

   • Potrzebna jest tym wielu ludziom, tylko im brak kompletnie wyobraźni. Jak przez zakorkowane ulice nie dojedzie do niego karetka na czas to na już zakresu swoich potrzeb nie skoryguje, bo nie zdąży.

    • 12 1

   • Wyczuwam...

    Coś jakby szkło, kształt walca.... A tak! To słoik;)

    • 13 4

   • Wielu niepotrzebna, ale pozostałym potrzebna.

    • 2 1

  • (1)

   Ciekawe, czy też byś tak mówił, gdyby obwodnica miała iść przez środek twojego pokoju. Raczej powinno się zadać pytanie, dlaczego były wydawane pozwolenia na budowę domów, a parę lat później chce się przez nie puszczać drogę??? To nie jest czyjeś widzi mi się, że się nie zgadza na wyburzenie własnego domu, to jest zwykła ludzka tragedia..

   • 23 11

   • O jakich wyburzeniach domów pieprzysz? Przecież ci protestujący nie będą mieli nic wyburzane.

    • 15 5

  • ona jest szkodliwa i dla gmin ale przede wszysktich dla obecnych mieszkańców Trójmiast

   Spowoduje dalszy eksodus do.. gmin. Dalszą suburbanizacje, jeszcze większych ruch i korki, a więc wyludnienie i Gdynia i Gdańska

   • 7 11

  • I ten pan ma rację.

   Brawo trzeba nam więcej takich ludzi którzy by przemowili do pustych głów pisowskiego suwerenu.

   • 3 1

  • dobrze piszesz - ta inwestycja jest przeciw Trójmiastu a za mieszkaniem na wsi (suburbiach)

   i za dalszą destrukcją Kaszub, całego województwa

   • 3 0

  • A do czego ci ta droga potrzebna? Codziennie jeździsz z Chwaszczyna do Żukowa? Po co? Przecież te miejscowości niewiele się różnią.

   • 0 0

  • Najkorzystniejsza dla tego co rysował kreski na papierze, on mieszka w Gdańsku albo w Warszawie i ma gdzieś resztę argumentów, aby było tanio.

   • 1 0

  • Jestem mieszkanką Chwaszczyna planowana droga bedzie przebiegała 50 m od mojego domu ...trudno stało sie ...ale dlaczego nie pomyślano o tym w jaki sposób my mieszkańcy Chwaszczyna mamy dostać sie do Gdyni ....brak zjazdów i wjazdów brak przejazdów oraz przesmyków dla zwierzyny pod trasą jest bardzo dużym błędem projektantów .Składane wnioski do GDDiA były wrzucane do kosza ,oczywiście przenośnia .Pozdrawiam Beata

   • 0 0

 • Tyko jedna osoba może to zrobić (4)

  Zatrzymać czy zacząć budowe może tylko Prezes i niech to sobie redaktor i inny przyswoją. Reszta to pionki

  • 95 59

  • ale wasz prezes jest królem europy i juz tu nie wróci lemingi (2)

   • 9 19

   • za to wasz prezes, nie ma konta, żony, ba nawet sam zakupów zrobić nie potrafi w sklepie dla "biedoty" firmy Biedonka (1)

    • 4 4

    • no i w sumie co z tego?

     • 1 1

  • Sugerujesz, że NSA jednak nie jest niezawisły jak jeszcze nie zrobiono jego reformy?

   • 6 0

 • Naczelnik i Generalna Gubernatornia ma nas w ciemnym miejscu. (1)

  To swego rodzaju terror byśmy pozwolili wygrać im wybory w naszym rejonie. Takiego Wała Jarek!

  • 88 73

  • Zaorać

   Gminę Kolbudy a wójta wywiezć na taczkach naSzadółki.Jak to możliwe że interes ogółu blokuje jednostka.Droga jest infrastrukturą o znaczeniu militarnym więc wywłaszczyć jak to robiono pod obwodnicę Gdańska.

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane